Onemli Gunler Banner
Sayfa 315/464 İlkİlk ... 215265305313314315316317325365415 ... SonSon
Arama sonucu : 3709 madde; 2,513 - 2,520 arası.

Konu: ZOREN - Zorlu Enerji

1. ESKİ HABER

Zorlu Enerji Eskişehir, Afyon, Bilecik, Kütahya ve Uşak illerinde elektrik dağıtımdan sorumlu Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış AŞ'nin tamamını 360 milyon dolara satın aldı.

Şirketin dün akşam KAP'a yaptığı açıklamaya göre, Zorlu Enerji ve Zorlu Osmangazi ile Dedeli Yatırım ve Yıldız ailesi mensupları arasında imzalanan anlaşma kapsamında Osmangazi Elektrik Dağıtım ve Osmangazi Elektrik Perakende'nin satın alma işleminin Şubat ayı içinde tamamlanması bekleniyor.

Rekabet Kurumu Zorlu Enerji'nin iki şirketi satın almasına için 13 Ocak'ta izin verdi.

Yıldızlar SSS Holding, Osmangazi Elektrik Dağıtım'ı 2010 yılında 485 milyon dolara satın almıştı.

OSMANGAZİ ELEKTİRK 360 milyon usd ye satın alındı

2. ESKİ HABER KIZILDERE2 JES

Zorlu Enerji Grubu'na ait, Türkiye'nin en büyük jeotermal santrali olacak 80 MW gücündeki Kızıldere 2 Jeotermal Santralinin, 60 MW'lık ilk fazı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından resmi kabulünün ardından ticari elektrik satışına başladı. Santral tam kapasiteli faaliyete geçtiğinde yıllık 600 milyon kWh elektrik kapasitesine sahip olacak.

3.  Alıntı Originally Posted by minikyatirimci Yazıyı Oku
    ESKİ HABER KIZILDERE2 JES

Zorlu Enerji Grubu'na ait, Türkiye'nin en büyük jeotermal santrali olacak 80 MW gücündeki Kızıldere 2 Jeotermal Santralinin, 60 MW'lık ilk fazı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından resmi kabulünün ardından ticari elektrik satışına başladı. Santral tam kapasiteli faaliyete geçtiğinde yıllık 600 milyon kWh elektrik kapasitesine sahip olacak.
    2021 KIZILDERE JES ÜRETİMİ: 406 milyon kw

4. Manisa Alaşehir 1 Santrali
    Türü: Jeotermal Enerji Santrali
    Kapasite: 45 MW Elektrik

alaşehir jes 336 milyon üretim yapmış 2021de

5. Bugün itibarı ile ZOREN in borsadaki piyasa değeri: 320 milyon Dolar.

Bir santrali bile daha değerli.
    “Finans piyasasında, türev işlemleri (vob, forex) kitle imha silahlarıdır.” -mustican
    "Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan."

6.  Alıntı Originally Posted by mustican Yazıyı Oku
    Bugün itibarı ile ZOREN in borsadaki piyasa değeri: 320 milyon Dolar.

evet öyle.. fiyatlar bu seviyelerde olmasa alamazdım.. bakalım yurtdışı santrallerin de maliyet değerlerini bulabilirsem aktaracağım.. gaz dağıtımları ihaleden almışlar sanırım 2010 öncesinde

panel üretim şirketi haberi dikkatimi çekti ayrıca..

hes tarafına da üretim miktarı odaklı bakalım..

Alıntı Originally Posted by mustican Yazıyı Oku
    Bugün itibarı ile ZOREN in borsadaki piyasa değeri: 320 milyon Dolar.

Borcuna baktınmı kardeş.

8.  Alıntı Originally Posted by Muhammedsaid Yazıyı Oku
    Borcuna baktınmı kardeş.
     Alıntı Originally Posted by mustican Yazıyı Oku
    ZOREN

Piyasa değeri :4 milyar 250 milyon TL (Kuru ort.13 TL alırsak DOLAR olarak piy. değeri:326 milyon USD)
    Net Borç: 16 milyar 220 milyon TL (Kuru ort.13 TL alırsak DOLAR olarak piy. değeri:1 Milyar 248 milyon USD)

Ödenmiş sermeye: 2,5 milyar TL
    Özkaynaklar :2,3 milyar TL (Özkaynakları her yıl düzenli olarak artmaktadır. Sadece 10 yıl önce yani 2011 de özkaynakları eksi -135 milyonTL)

2021 yılı 9 aylık bilançosuna baktığım zaman,
    Net faaliyet karı: 1 milyar 700 milyon TL görünüyor.(2021 yılı topl. tahminim 2 milyar 300 milyon TL.
    Finansal giderler ise 1 Milyar 780 milyon TL civarında.

Yani kısaca aslında ettiği kar süper. Fakat bugün için finansal giderleri oldukça yüksek.

Şirket sürekli olarak Avrupa, Asya ve Orta Doğu'da yatırım yapıyor. Çok akıllıca bir şey daha yapıyor ve genelde ülkemizde yenilenebilir enerji alanında yatırımlarını yapmış.

Yukarında Zorlu Osmangazi Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ 360 milyon dolarlık yatırım yapılmış, yani kısaca bir iştiraki için yapılan yatırım bile Zorlu Enerji'nin bugün ki piyasa değerinden daha fazla.

Bir yatırımcı olarak burada karar vermek lazım, uzun vadede bu hisse nereler gidebilir.
    Yaklaşık 10 yıl önce hisse fiyatı 1 dolar iken şimdi 0,1 dolar olması yani dolar bazında fiyatın onda bire düşmesi bir avantaj mı? Yoksa bir süre daha beklenip kar etmesi mi beklenmeli mi?
    Borç durumunu daha önce 25.12.2021 tarihinde değerlendirmiştim.

Şirketin artıları genelde yatırımlar tamamlanmış olup, karına olumlu etki etmektedir.
    Bugün için finansal giderlerinden dolayı net kar çıkmamaktadır.
    Bir kaç yıl içerisinde borçlardaki azalma , borsadaki fiyatına da yansıyacaktır.

2021 yılı ciro tahminim 10 milyar TL
    2022 YILI ciro tahminim ise 20 milyar TL dir.

2022 yılı faaliyet kar beklentim 4,5 milyar TL' dir.

Zoren enerji alanında bana göre sektörün devlerinden birdir.
    Son düzenleme : mustican; 14-01-2022 saat: 12:47.
    “Finans piyasasında, türev işlemleri (vob, forex) kitle imha silahlarıdır.” -mustican
    "Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan."

Sayfa 315/464 İlkİlk ... 215265305313314315316317325365415 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •