Sayfa 317/1230 İlkİlk ... 217267307315316317318319327367417817 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,529 - 2,536 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

sayın cauti.
    grafik pahalı söylemini sürekli olarak kullanıyorsunuz açmanız mümkün mü?
    teknik analizden pek anlamam.biraz rsi ve ağırlıklı ortalamalara bakıyorum fakat kafam basmıyor açıkçası.
    yalnız hisse değerlerine baktığımda bimas için uçuk karlara rağmen pp/dd-fk 2008 seviyelerinde.ve o günden bugüne de sürekli olarak bir düşüş eğiliminde. satışlarını acayip arttırmış. döviz fazlası var ,nakit akışı yüksek vs. şu anki değerlerle tarihsel ortalamalarının yüzde 50 altında seyrediyor değer ve fiyat olarak. her yıl sürekli mağaza açıyorlar ve çılgın büyümeye devam etmekle birlikte file market projeleride var. önümüzdeki 20 yıllık perspektifte ben kendilerinden bir internet atağı da bekliyorum çünkü sektör o yöne doğru kayıyor.
    bir de diğer marketlerden bahsedilmiş ama ben mi yanlış gözlemliyorum bilemedim. hangi bime gitsem (istanbul-fatih)çift kasa çalışıyor mesai saati çıkışlarında da en az onar kişi kuyrukta oluyor. şok da evimin yanında ne zaman gitsem sıra beklemeden alıp çıkıyorum marketten ve çok markette bu durumu gözledim ,migros da da aynı durumu gözlemledim. fiyatlar hala daha bim de en ucuz gördüğüm kadarıyla. kalitesiz mal sattığı için mümkünse pek gitmiyorum (şok veya a101 tercihimdir)ama krizden sonra bim kuyrukları level atladı resmen. ben bu hissede hala uv de iyi ekmek olduğunu düşünüyorum ,gerekli manevraları yaparsa.
    ben de sat butonu aktif değil. sizin tarzınız farklı tabi. çeyreklik verilerle al-sat yapıyorsunuz. güzel kazandığınızı çalışmadan buradan geçindiğinizi yazmışssınız her ne kadar inanmak istemesem de sadece borsa ile mi geçiminizi sağlıyorsunuz. insan beceremediği şeye pek inanmak istemez baştan kabul ediyorum 40 yaş için yeterli birikim olmama ihitimalini düşündüğümden sordum. art niyetim yoktur.
    grafik pahalı söylemini biraz açar mısınız?
    benim için önemli olan alış fiyatı,satışla pek işim yok açıkçası. çünkü diğer türlü pek başarılı olabileceğimi düşünmüyorum.
    selametle.
    ''dokuz ayrı kadınla ilişkiye girerek, bir ayda çocuk sahibi olamazsınız''
    ''yazdıklarım yatırım tavsiyesi değilidir.Acemi lafıyla iş yapmayın''

2.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    sayın cauti.
    grafik pahalı söylemini sürekli olarak kullanıyorsunuz açmanız mümkün mü?
    teknik analizden pek anlamam.biraz rsi ve ağırlıklı ortalamalara bakıyorum fakat kafam basmıyor açıkçası.
    yalnız hisse değerlerine baktığımda bimas için uçuk karlara rağmen pp/dd-fk 2008 seviyelerinde.ve o günden bugüne de sürekli olarak bir düşüş eğiliminde. satışlarını acayip arttırmış. döviz fazlası var ,nakit akışı yüksek vs. şu anki değerlerle tarihsel ortalamalarının yüzde 50 altında seyrediyor değer ve fiyat olarak. her yıl sürekli mağaza açıyorlar ve çılgın büyümeye devam etmekle birlikte file market projeleride var. önümüzdeki 20 yıllık perspektifte ben kendilerinden bir internet atağı da bekliyorum çünkü sektör o yöne doğru kayıyor.
    bir de diğer marketlerden bahsedilmiş ama ben mi yanlış gözlemliyorum bilemedim. hangi bime gitsem (istanbul-fatih)çift kasa çalışıyor mesai saati çıkışlarında da en az onar kişi kuyrukta oluyor. şok da evimin yanında ne zaman gitsem sıra beklemeden alıp çıkıyorum marketten ve çok markette bu durumu gözledim ,migros da da aynı durumu gözlemledim. fiyatlar hala daha bim de en ucuz gördüğüm kadarıyla. kalitesiz mal sattığı için mümkünse pek gitmiyorum (şok veya a101 tercihimdir)ama krizden sonra bim kuyrukları level atladı resmen. ben bu hissede hala uv de iyi ekmek olduğunu düşünüyorum ,gerekli manevraları yaparsa.
    ben de sat butonu aktif değil. sizin tarzınız farklı tabi. çeyreklik verilerle al-sat yapıyorsunuz. güzel kazandığınızı çalışmadan buradan geçindiğinizi yazmışssınız her ne kadar inanmak istemesem de sadece borsa ile mi geçiminizi sağlıyorsunuz. insan beceremediği şeye pek inanmak istemez baştan kabul ediyorum 40 yaş için yeterli birikim olmama ihitimalini düşündüğümden sordum. art niyetim yoktur.
    grafik pahalı söylemini biraz açar mısınız?
    benim için önemli olan alış fiyatı,satışla pek işim yok açıkçası. çünkü diğer türlü pek başarılı olabileceğimi düşünmüyorum.
    selametle.
    Türkiye nin ilk10 büyük şirketinden birinde 20 yıl geçirdim..uzman olarak, proje yönticisi olarak çalıştım son dönemlerde...kendi isteğimle işimden ayrıldım, erken emekli olmaya karar verdim..bir nevi gemileri yaktım, biraz risk aldım yani.

20 senede bana ve aileme yetecek kadar birikimin oldu..amacım birikimlerime dokunmadan (konut, arsa, tarla, BES olarak birikimlerimi tutyorum)...enflasyon oranında artmalarını sağlamak...mümkünse bu brikimi çocuklarıma aktarmak.

Borsadaki yatırımlarım ile kira+zirai kazanç ile gelenlerle geçinme amacındayım...birikimden yemeden yani....geçen yıl borsadan aylık ortalama kazancım hedeflediğim rakamın iki katı oldu....bu yıl geçen yılın hedefini ikiye çıkardım...şimdilik yeni hedefin de üstündeyim.

Ben de öğreniyorum ve gelişiyorum....burada yazmak, eski iş yerinden arkadaşlara gönüllü danışmanlık yapmak, başarımı arttırıyor galiba.

Kazancımın yarısı hisseden geliyorsa, yarısı da vadeli işlemlerden geliyor diyebilirim...yani profesyonel olmayanlar için çok da önermem vadeli işlemleri...ama öğrenmeyi tavsiye ederim, uzun vadeli yatırımda düşüş trendlerinde portföyü koruma altına almak önemli bir avantaj sağlıyor...ama öncelikle tecrübe kazanmak şart.

3. Al sat konusuna gelince...normalde 3-5 yıl tutmak için hisse alsam da, 1-2 ay gibi bir sürede %20-30 arası maliyetime göre prim yapmış kağıtlarda kar realizasyonu yapıyorum...bazen çok az, bazen tümünü satıyorum...mesela toaso yu 16 lardan almaya başladım, ama kısa sürede 21 lere gidince ve 2019 için "çok" güçlü beklentilerim olmadığı için tümünü sattım..aynı şey arçelikte de oldu.

yani al unut yok..al ve takip et var...gerekli gördüğümde ara realizasyon da yapıyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Al sat konusuna gelince...normalde 3-5 yıl tutmak için hisse alsam da, 1-2 ay gibi bir sürede %20-30 arası maliyetime göre prim yapmış kağıtlarda kar realizasyonu yapıyorum...bazen çok az, bazen tümünü satıyorum...mesela toaso yu 16 lardan almaya başladım, ama kısa sürede 21 lere gidince ve 2019 için "çok" güçlü beklentilerim olmadığı için tümünü sattım..aynı şey arçelikte de oldu.

yani al unut yok..al ve takip et var...gerekli gördüğümde ara realizasyon da yapıyorum.
    Boştaki paranı ne yapıyorsun üstad? Flat diye bir pozisyon yok çünkü bir şeyi longluyorsun mutlaka...

5. @tosunpasa

Grafik pahalı olayına gelince...bu başlığın birinci versiyonunda konuyu sayfalarca işledik...eğer öğrenmeye değer buluyorsan o başlıkta detayları bulabilirsin...bir kaç kez aynı şeyleri yazdığım için tekrar yazmak zor geliyor.

6.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Boştaki paranı ne yapıyorsun üstad? Flat diye bir pozisyon yok çünkü bir şeyi longluyorsun mutlaka...
    bir ara %100 hisseye çıkmıştım...şu an %50 lere inmiş durumdayım...105 lerin üstünü beklemediğimi defalarca yazmıştım zaten...şimdilik boştaki param tl olarak duruyor...95-100 bin aralığında önce %75 lere çıkmayı düşünüyorum hissede...sonrasına sonra karar vereceğim.

100x tl hisse portföyü için 20x tl vob işlemleri için teminat ayırıyorum en az.

ayrıca 105 lerden portföyün %50 sini koruma altına aldığımı söylemiştim...portföydeki hisse miktarı yarıya indiği için, şu an kalan hisseler %100 koruma altında olmuş oluyor.

yani şu saatten sonra endeksin düşüşü portföyü pek etkilemez....95-100 bin aralığında hem hisse oranım artacak, hem de korumayı kademeli olarak kaldırmayı düşünüyorum.

Not: BES birikimim toplam likit varlıklarımın yarısını oluşturuyor ve %100 gram altında...bu nedenle ilave döviz pozisyonu pek almıyorum..bes dekini yeterli görüyorum döviz riski açısından.
    Son düzenleme : Cautionary; 12-03-2019 saat: 00:08.

Topicteki sayfaların çoğunu okudum atlamış olabilirim yeniden bakacağım.
    Cevaplarınız teşekkürler.
    Ayrıca tebrikler 😀

8. ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Topicteki sayfaların çoğunu okudum atlamış olabilirim yeniden bakacağım.
    Cevaplarınız teşekkürler.
    Ayrıca tebrikler

Ben size sayın @Cautionary nin grafik pahalı olayını anlattığı bir yazıyı buraya kopyala yapıştır yapıyorum buyrun:

Benim teorim şu, bir hisse, yukarıda bahsettiğim gibi özel koşullara sahip istisnai bir hisse değilse...üstün performnası sayesinde her yıl ortlama enflasyon üzerinde %20 ve daha fazla getiri getirise....4 yıl sonra "grafik pahalı" hale gelir. nedir grafik pahalı,

i-) fk, pd/dd, ina vs pek çok değerleme yöntemi ile ilgilenmez..sadece geçmiş yıllardaki fiyat artış performansına bakar ve belirlenen kriter üzerinde bir artış yaşamışssa...bu hisse için graik pahalı denir..isminin, cisminin, diğer tüm parametrelerinin bir önemi yoktur...bu hisse pahalıdır ve uzun vadeli olarak portföye alınmamalıdır.

ii-) teknik analiz ile ilgilenmez, bir hisse tepeden yarı fiyatına inmiş bile olsa hala grafik pahalı olabilir.

iii-) basit bir hesapla hisse son 4 yılda ortalama yıllık %19 artmışsa 4 yılda 2 katına çıkmıştır...ve bu getiri enflasyon hariç %8 lik bir getiri olduğu için makul bir artıştır...8 yılda 4 e katlması da makuldür bu şekilde.

Ama hisse 8 yılda 7-8 katına çıkmışsa...bu hissenin bu performansı rekabet koşulları ve piyasaya girecek yeni oyuncular, ya da diğer oyuncuların yapacakları hamleler nedeniyle sürdürebilmesi imkansızdır.

Ben bu kriteri 1. krşter olarak şöyle uyguluyorum: hisseleri pek çok kriter ile eledikten sonra finale kalan hisselerin en az 4 yıllık, eğer mazisi daha eskiyse 8 yıllık grafiklerine bakıyorum...(hatta bazı durumdalrda 20 sene kadar geri gitmemiz gerekebilir...örneğin gübre fabrikaları)..bu iki parametreden birinde grafik olarak pahalı çıkıyorsa ALMIYORUM.

Benim içim 1. sıra koşul bu..aslında bu koşulu 1 ya da 0 koşulu gibi kullanıyorum...bu koşul sağlanmıyorsa...hisse diğer tüm koşulları sağlamış olsa bile almıyorum.

Ne demiştik her 4 yıl için 2 kat, 8 yıl için 4 kat getiriler makul...zira ilgilendiğimiz hisseler zaten başarılı, performansı iyi hisseler...ama bu getiriler 4 yıl için 4 kat, 8 yıl için 8 kat sınırlarını aşıyorsa kesinlikle ilgilenmiyorum.

Sayfa 317/1230 İlkİlk ... 217267307315316317318319327367417817 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •