Sayfa 321/881 İlkİlk ... 221271311319320321322323331371421821 ... SonSon
Arama sonucu : 7046 madde; 2,561 - 2,568 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

1. Geçen Bahar ayında en son%1-2 almıştı. Nasıl oldu da o kadar lotu bi hafta da topladı? Bugün 1dk da 540bin lot el değiştirdi. Kim neden sattı çıkar yakında. Yani birileri el altından toplayıp devrediyor patrona galiba.
    -
    Çağrıya uymayıp hisseyi tutunca ne riski olacak? Sanki şu anda her bilgi olması gereken şekilde mı veriliyor? Daha dün Vestel in eski bir yöneticisine 500bin tl ceza kesti spk. İçeriden bilgi ile işlem yapmışmış... Peki kaç milyon vurmuş belli mi? Elimizdekileri yarı fiyatından ucuza almaktan daha kötü Ne olabilir ki? O kadar bekledim, 15-20tl ye ben vermem...
    QUOTE=Alekhine79;2935450]9 aylık
    raporda %95.2 var yazıyor. Daha sonra daha aldığını hatırlamıyorum.
    Çağrıya cevap vermeyip hisseleri tutmak bana riskli geliyor. Sonuçta şimdiki gibi olan biteni paylaşma zorunlulukları olmayacak.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi[/QUOTE]
    Tüm yorumlarım hayali, rakamlarım farazi, lafügüzaf, örnek filandır.
    Asla yatırım tavsiyesi değildir, her koyun kendi bacağından asılır.

2.  Alıntı Originally Posted by Alekhine79 Yazıyı Oku
    9 aylık raporda %95.2 var yazıyor. Daha sonra daha aldığını hatırlamıyorum.
    Çağrıya cevap vermeyip hisseleri tutmak bana riskli geliyor. Sonuçta şimdiki gibi olan biteni paylaşma zorunlulukları olmayacak.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Aldığını hatırlamazsınız,hatta hiç bilmezsiniz. ama düğmeye basılınca hisseler başka hesaplardan patronun hesaba akar , tamda bugün olduğu gibi. yani hisseler alındı , zamanı bekliyor. benim tahminim çok az kalmıştır %98 i tamamlamaya, %1-1.5 falan. onlarda bende işte :-)

3. Patronun ortaklıktan çıkarma hakkı ile biz yatırımcıların satma hakkı iki ayrı konu. Karıştırmayalım lütfen.

Yakın zamanda borsa kotundan çıkacak olan dgzte nin kap haberlerini iyi okuyun. 8,82 tl ortakların satma hakkı fiyatı, 7,11 tl ise demirörenin ortaklıktan çıkarma hakkı fiyatı var.

ORTAKLIKTAN ÇIKARMA VE SATMA HAKLARI TEBLİĞİ' nde ilgili kısım şu şekilde;

Hakların kullanım bedeli

MADDE 6 – (1) Ortaklıktan çıkarma ve satma haklarının kullanımına ilişkin süreçte bedel Türk Lirası olarak tam ve nakden ödenir.

(2) Ortaklıktan çıkarma hakkının kullanılmasında satım bedeli olarak;

a) Payları borsada işlem gören ortaklıklar için;

1) Borsada işlem gören pay gruplarının her biri için, hakim ortak konumunun kazanıldığının veya hakim ortak konumunda bulunup ek pay alındığının kamuya açıklandığı tarihten önceki otuz gün içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması,

2) Borsada işlem görmeyen pay gruplarının her biri için; işlem gören sadece bir pay grubu bulunması durumunda bu gruba ilişkin olarak bu fıkranın (a) bendinin (1) numaralı alt bendi hükmü çerçevesinde tespit edilen fiyat, işlem gören birden fazla pay grubu bulunması durumunda ise bu gruplara ilişkin olarak bu fıkranın (a) bendinin (1) numaralı alt bendi hükmü çerçevesinde tespit edilen fiyatların aritmetik ortalaması,

b) Payları borsada işlem görmeyen ortaklıklar için, her bir pay grubuna ilişkin fiyatın tespiti amacıyla hazırlanan değerleme raporunda belirlenen bedel

dikkate alınır.

(3) Satma hakkının kullanımına ilişkin adil bedel ise,

a) Payları borsada işlem gören ortaklıklar için bu maddenin ikinci fıkrası çerçevesinde hesaplanacak fiyat, her bir pay grubuna ilişkin fiyatın tespiti amacıyla hazırlanan değerleme raporunda belirlenen bedel,

-- hakim ortak konumunun kazanıldığının veya hakim ortak konumunda bulunup ek pay alındığının kamuya açıklandığı tarihten önceki bir yıl içinde Kanunun 26 ncı maddesi çerçevesinde zorunlu pay alım teklifi yapılmış ise bu fiyat ile

-- hakim ortak konumunun kazanıldığının veya hakim ortak konumunda bulunup ek pay alındığının kamuya açıklandığı tarihten önceki son altı ay, bir yıl ve beş yıl içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatlarının ortalaması karşılaştırılarak bulunan en yüksek bedel,

4. Peki böyle bir olay gerçekleşirse hisse nasıl tepki verir?
    Patron/spek son 30 günlük ortalama fiyat için daha mı çok baskılar hisseyi ?
    Acaba geçmişte borsa kotundan çıkan hisselerin durumu nasıl oldu?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İyi ki bilmiyor kalabalıklar,/ Yağmura bakmayı cam arkasından/
    İnsandan insana şükür ki fark var; / -Birine cennet birine zindan- /İyi ki bilmiyor kalabalıklar

5. borsa koteden çıkmak öyle kolay olmuyor.Ayrıca hiç snmıyorum çıkacağını.Bakın kent gıda yıllardır çekemedi 0,80 ni halka açık sadece.Birde değerleme raporunun yüksekse o fiyat baz alınıyor böyle durumda.Spk yatırımcı tarafında oluyor böyle durumda.Ama dediğim gibi hiç sanmıyorum.Vestelin ve zorlu grubunun şirkete değil nakite ihtiycı var bunu unutmayın.
    " borsanın sırrı rakamlarla geleceği birleştirmektir "

6. Ben de sn Silvanxx ile hemfikirim. Borsa kotundan çıkma da bir ihtimal ama içimdeki ses diyor ki Vestel elindeki hisselerden bile satacak günü gelince.(hatırladığım kadarıyla geçen yıl%5 satacak diye yazı göndermiş kap a, sonraki yönetim kurulu toplantısında vazgeçip payını artıracak karar almıştı.) Ne zaman satar derseniz onu kim bilebilir ama o gün öyle fiyatlar olacak ki şimdi görsek "biz de o fiyata satarız canım" derdik bence. Esas sürü şu: patron altın yumurtlayan tavuğu kaça verir? Sen kaça verirdin?
    Tüm yorumlarım hayali, rakamlarım farazi, lafügüzaf, örnek filandır.
    Asla yatırım tavsiyesi değildir, her koyun kendi bacağından asılır.

7.  Alıntı Originally Posted by birtasarimci Yazıyı Oku
    Ben de sn Silvanxx ile hemfikirim. Borsa kotundan çıkma da bir ihtimal ama içimdeki ses diyor ki Vestel elindeki hisselerden bile satacak günü gelince.(hatırladığım kadarıyla geçen yıl%5 satacak diye yazı göndermiş kap a, sonraki yönetim kurulu toplantısında vazgeçip payını artıracak karar almıştı.) Ne zaman satar derseniz onu kim bilebilir ama o gün öyle fiyatlar olacak ki şimdi görsek "biz de o fiyata satarız canım" derdik bence. Esas sürü şu: patron altın yumurtlayan tavuğu kaça verir? Sen kaça verirdin?
    Evet Borsadan çıkmak şu aşamada gereksiz bir hareket olur. Bencede satacak. Ama bence satış halka arz olarak olmayacak. Büyük bir gruba blok satış olacak. Yüzde 5 te yetmez. En az yuzde 15-20 satacak . Borçlar dağ oldu Zoren tarafında.

8.  Alıntı Originally Posted by birtasarimci Yazıyı Oku
    Ben de sn Silvanxx ile hemfikirim. Borsa kotundan çıkma da bir ihtimal ama içimdeki ses diyor ki Vestel elindeki hisselerden bile satacak günü gelince.(hatırladığım kadarıyla geçen yıl%5 satacak diye yazı göndermiş kap a, sonraki yönetim kurulu toplantısında vazgeçip payını artıracak karar almıştı.) Ne zaman satar derseniz onu kim bilebilir ama o gün öyle fiyatlar olacak ki şimdi görsek "biz de o fiyata satarız canım" derdik bence. Esas sürü şu: patron altın yumurtlayan tavuğu kaça verir? Sen kaça verirdin?
    Ben olsam kaça verirdim?

Şöyle basit bir mantikla vesbenin bu yıl lot başına 2,5 tl temettü verdiğini varsayarsak vestel elektroniğin sırf bu yıl vesbe den alacagi temettü miktarı 450 mılyon tl civari. Önümüzde ki 10 yilda alacağı temettü miktarı kabaca 4.5 milyar tl Üstelik bu rakamın yeni yatirimlar ve artan ihracat rakamlari dikkate alinarak hesaplanması durumunda 6-7 milyar tl ye cikmamasi için hiçbir sebep yok.

Şimdi benim böyle altın yumurtlayan bir tavugum olsa, önümüzdeki 10 yilda 6-7 milyar tl garanti geliri olan bir şirketi satmak zorunda kalsam, bina, techizat, makina, arsa ve arazileride bu fiyatın içine koyarsam 10 milyar tl den aşağı satmam. Bu da hisse başı 50 tl civari yapiyor. Rakam biraz abartılı oldu farkındayım ama benim hesabım böyle cikiyor. Hadi %20 çeşitli iskontoları düşelim yinede 40 tl civarı bir fiyat çıkıyor.

Bu hesap basit bir bakkal hesabi. Bunun daha sektörel ortalaması, benzer şirketler göre hesaplamasi ve indirgenmiş nakit akımları yöntemi gibi bir sürü hesaplama yöntemi var.

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 321/881 İlkİlk ... 221271311319320321322323331371421821 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •