Sayfa 33/390 İlkİlk ... 2331323334354383133 ... SonSon
Arama sonucu : 3113 madde; 257 - 264 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
    güzel düşüyor meret

5,43

abd borsalarına gömmek için para lazım. 5.00 tl nin altını görür inş. Dolar hala pahalı
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
     Alıntı Originally Posted by hectoral Yazıyı Oku
    bakıyorumda dolarda inleyen arkadaşlar yok olmuş
    aynen yakında bu başlık popüler olacağı belliydi.

buralar daha değerlenir
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Dolara Teknik olarak bakış açım farklı periyotlar ile

(1) Dolar 240 Alçalam kama görüntüsü var.

(2) Günlük. Son yükselişin dip noktası olan hareketli ortalama. 5.28 bugün için

(3) Günlük. 2013 ten bu yana, 4.51 den başlayan son yükseliş hariç, tüm geri çekilmelerin dip ve yükselişlerin başlangıç noktası olan hareketli ortalama. 4.72 anlık.

(4) Günlük. Çok geniş açı yükselen trend görünümlü 10 yıllık grafik

Pazartesi güncelleyelim son durumu.

4.  Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Yukaridaki kararlar olmasaydı şu an belki de 5.30'dan asagıya yol alıyorduk.

31.12.2018 kapanışta dolar 4.9x'larda olacak umudum tam kaybolmadı.

Sn.selka daha aşağıları diyor. Grafikte de bulabilirsiniz . Fakat oralar "ekonomimiz icin" iyi yerler değil.
    Rekabetci TL vasfını kaybedebiliriz oralarda. Dış ticaret dengesi vazgeçilemez noktadır ülkemiz icin. Bu yıl yaşadığımız kriz bundandı.
    Dolayısıyla hükümetin de "engelleyeceği" rakamlardır 4.4x'lar.
    Eğer ülkemizde bir yerlerde ithalatımız kadar petrol ve doğalgaz bulup işlemeye başlarsak tabii mümkün.
    Aralık ayı fiyatlaması 4,52 oluşacaktır ve yanılsama fiyatları sonlanacak dengelenme fiyatları yaşanacaktır.. 4,08/4,93 aralığı tabii
    Bol kazançlar
    hakuna matara....memento mori.

Alıntı Originally Posted by thejackalav. Yazıyı Oku
    Aralık ayı fiyatlaması 4,52 oluşacaktır ve yanılsama fiyatları sonlanacak dengelenme fiyatları yaşanacaktır.. 4,08/4,93 aralığı tabii
    Bol kazançlar
    Ah keşke.
    Doların düştüğü her kuruş bana para kazandırır...
    (Düştüğünde alacak da değilim, en azından önümüzdeki iki yıl. )
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

6. %25 enflasyonun olduğu bir yerde emtialardaki dalgalanmalarda büyük olacaktır. Avrupa ekonomisi değiliz ki %0,5 ler %1 ler ile uğraşalım...

TL deki devalüasyon az buz şey değildi.. USD ın hareket ve volatilitesi genişlemiştir.. Tıpkı hisse senedi gibi...

2010 yılında piyasa davranışlarımız aynı değildi. Kur 2,08 TL den 2,38 TL ye geldi diye (sadece 30 kuruş) MB 500 baz ani faiz artışına gitmişti...

Şİmdi 30 kuruş aralıklar urtin dalagalanmalardır...

O sebeple 5,40 TL yi bugün gören bir kur ederi için 5,00 TL imkansız olmaz demek çok açık yazıyorum cehalet göstergesidir..

Hal bu olunca 5 TL olabilecek bir kur için 4,75 TL zor değildir... Kısaca, bir hafta içinde 4,50 TL ye dahi değebilir... Anlık vuruşlar saatlik dokunuşlar ile sert yeniden yukarı tepki verip 4,75-5,00 bandında konsolide olabilir...

TL üzerindeki riskler nasıl artıp kur 6 dan 7 ye gitti ise; riskler ortadan kalkınca aynı hızla geri de çekilmesi normaldir...

6 TL iken 10 TL diyenler 5,40 TL olan bir kura 4,75 denildi diye şaşkınlıktan küçük dillerini yutuyorlar...

"Nasreddin Hoca misali; kazanın doğurduğuna inanıyorsunda öldüğüne neden inanmıyorsun"

Mesela USD 3,61 TL de zirve de iken 3,38 TL de anlık değip yeniden hızlıca 3,51 TL ye gelmişti... O an nakitte olan o kuru satın alır, olmayan izlemekle yetinir...

4,49 TL de ben neyim var neyim yok satar FULL USD da pozisyonlanırım.. Ha birisi çıkar 4,25 olucak der o zaman o da onun olsun derim ben 4,49 TL den USD alıyım da..

Aynı şey Vakbn hissesinde olmuştu.. Ağustos ayı 3,85 TL de Vakbn hissesi burası artık dip deyip portföyümün %80 ini ile alım yapmıştım.. Birisi daha da düşecek demişti bende oraya gelirse orasıda senin olsun arkadaş demiştim, 2,98 TL ye kadar getirmişlerdi... Bende izlemiştim.. Vay anasını arkadaş 2018 yılı 9. ay Vakbn 2,98.. Oysa 2005 de halka arz ola bu banka o zaman 5 TL idi....

Bu cahillik bana 4 ay vadeye maal oldu. Vakbn yine 3,87 bugün... Aynı yer yani...

Kısaca USD da belki de bir işlem gününde 4,49 TL ye değebilir o esnada nakitte olan alabilir.. Olmayan alamaz.. Çünkü oralarda çok fazla bekleme yapacağını sanmam hızlıca 4,75-5,00 bandına çıkacaktır...

Lakin uzunca bir süre 7 TL leri yeniden görme şansımızı çok az buluyorum.. 6,50-7,00 bandında alım yapan insanlara allah kolaylık versin...

Çünkü faizlerin %25 olduğu bir yerde ben banka hissesi taşıdığım içim biliyorum, taşıma maliyeti can sıkıyor...

Kısaca USD alım için 5,41 Tl lerin altında kademeli olarak belki 10 kademe ile 4,50 TL ye kadar yatırımcının kendisini konumlandırması aradaki sürede Vade TL de faiz alması ile hedge etmesi mantıklı geliyor...

Bol kazançlar...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    4,220
    USDTRY - TimeFrame : 30 Dakika

Sayfa 33/390 İlkİlk ... 2331323334354383133 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları