Sayfa 330/680 İlkİlk ... 230280320328329330331332340380430 ... SonSon
Arama sonucu : 5439 madde; 2,633 - 2,640 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    https://www.finansgundem.com/yazarla...yazisi/1417346

Sıkıntılardan birisi de aracı kurum olarak Türk şirketlerini kullanmak diyor. Acaba yabancı aracı kurum ile çalışmanın bu durumda nasıl bir faydası olur araştıralım bakalım.

Kendi memleketimize güvenmeyerek yine 1-0 öne geçtik. Hiç şaşırtmıyorlar.
    bu kanun devletin vergi toplamasını zorlaştırdığı için;
    net elimize geçen temettüyü beyan etsek ne olur diye pazartesi soracağım. brütü yazmayacağım diyeceğim. dava açılsa kazanılır öyle bi kanun bu . heryerden kıskaç var. yatırım özgürlüğümüzü kısıtlayamazlar
    bu konuyu Cimer'e tekrar yazacağım, herkes ordan sıkıştırsın derim.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

2.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Onun için miktar büyükse diye ekledim zaten Kurtarması lazım yani o gezinin maliyetini.

Bir de buradaki konsolosluk olmuyor muydu? Ben TC'deki ABD konsolosluğuna onaylatıyoruz sanmıştım.

ABD'deki TC konsolosluğu mu bizim muhattabımız?
    Sn TradeShark'a maliyeden öyle demişler ama yasa açık bana göre mahsubun ikinci şartında "mahalindeki Türk konsoloslukları" diyor, Türkiyede Türk konsolosluğu mu var. Bana göre maliye memuru yanlış yorumlamış ama ben de yanlış yorumluyor olabilirim.

Yasada öyle yazmadığını düşünelim istinye'ye gittim elimde belge ile abd konsolosluk çalışanı da michael diye iyi niyetli bir kişi olsun.

Aramızdaki şöyle bir hayali diyalog geçse:
    Epicurist : Pardon Michael ben stopaj ödendi belgesini onaylatmak istiyorum.

Michael : Epicurist kardeşim öncelikle hoşgeldin yalnız biz abd vatandaşlarının işlerine bakıyoruz, vize haricinde, sen abd vatandaşı mısın?

Epicurist :Değilim michael gardaş yalnız bizim gvk 123'e göre bunu onaylatmamız gerekiyor, maliye sizde onaylatabileceğimi söyledi.

Micheal: Sizin maliyenizin ne söylediği bizi neden bağlasın ki? Diyelim ben elindeki belgeyi onaylattım, hisse.netteki arkadaşlarına söyleyeceksin değil mi? Zaten twitter fenomenleri de orayı okuyor. Buraya her vergi sezonunda 500-1000 kişi gelir mi, gelir. Bunun için geçici de olsa bir arkadaşı görevlendirmemiz gerekir mi, gerekir. Bu arkadaşın maaşını sen, hisse.netteki arkadaşların ya da maliye mi verecek? Hayır biz vereceğiz demem o ki, sizin maliye bize iş buyuramaz, kendilerine selamımı ilet, gözlerinden öperim.
    Saygılar.

3. Mantıklı bir bakış açısı Sn. Epicurist. ABD'deki vergi dairesine zaten gitmemiz gerekiyor ilk maddeyi başarıya ulaştırmak için benim anladığım.

Aracı kurum bu işi bizim için zaten yapmaz eğer IKBR gibi low cost bir kurum ise. Gitmişken TC konsolosluğuna da uğrarız :d

Yaparız ederiz dediğime bakmayın olayın ne kadar imkan dahilinde olduğunu anlamaya çalışıyorum şu an. Ehehe.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,161
    Yukarıda alıntı yaptığım noktayı gözden kaçırdınız sanırım:

Türk aracı kurum ile yabancı arasında bariz bir fark var bu yazıya göre.

Türk kurumlarla çalıştığınız zaman isteseniz de belgeleyemiyorsunuz ABD'de kesilen vergiyi çünkü hisse sahibi siz değil sizin aracı kurumunuz gözüküyor diyor.

Yani ben Amerika'ya gitsem IKBR ofisinden belgeyi alıp ABD'deki vergi dairesinde onaylatıp TR'de de konsoloslukta onaylatsam olay bitecek.

İş Bankası ile çalışınca böyle bir ihtimal bile yok.
    Haklisiniz bu ayrintiyi atlamisim.

Buradan daha da kritik bir noktaya variyoruz..

O da su ki yurtici araci kurum batarsa yurtdisindaki bu araci kurum adina saklanan hisselerin bizim oldugunu kanitlamak bayagi zor olabilir..

Diger tarafdan qnb benim yurtdisi aracilik isleri hesabimi actiktan bir kac ay sonra bana ek sozlesmeler gonderdi yurtdisindaki araci batarsa kendisinin sorumlulugunun olmayacagini bildiren.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Mantıklı bir bakış açısı Sn. Epicurist. ABD'deki vergi dairesine zaten gitmemiz gerekiyor ilk maddeyi başarıya ulaştırmak için benim anladığım.

Aracı kurum bu işi bizim için zaten yapmaz eğer IKBR gibi low cost bir kurum ise. Gitmişken TC konsolosluğuna da uğrarız :d

Yaparız ederiz dediğime bakmayın olayın ne kadar imkan dahilinde olduğunu anlamaya çalışıyorum şu an. Ehehe.
    Abddeki aracı kurum size stopaj belgesi gönderebilir. Maliye sizin adınıza olmasını istiyor ki, öyle olur. Abd'ye gitmenizi gerektiren şart ikincisi diye düşünüyorum
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,161
    Bu isin sadece temettu kismi...

Al-sat kazanclari da beyan ve vergiye tabii..

Oyle bizdeki gibi beyan disi degil.

50 olarak aldik 150 dolar sattik aradaki 100 dolarin bazen belli sartlar olusursa enflasyon endekslemesi yapildiktan sonra kabaca 1/3u gider.

Syg,

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Haklisiniz bu ayrintiyi atlamisim.

Buradan daha da kritik bir noktaya variyoruz..

O da su ki yurtici araci kurum batarsa yurtdisindaki bu araci kurum adina saklanan hisselerin bizim oldugunu kanitlamak bayagi zor olabilir..

Diger tarafdan qnb benim yurtdisi aracilik isleri hesabimi actiktan bir kac ay sonra bana ek sozlesmeler gonderdi yurtdisindaki araci batarsa kendisinin sorumlulugunun olmayacagini bildiren.

Syg,
    Ben IKBR 'da hesap açarken 2 seçenek sunmuşlardı. Hangisini işaretlediğimi de unuttum ama 500bin dolara kadar sigorta söz konusu firmanın batması durumunda benim aşağıdaki linkten anladığım

https://www.interactivebrokers.com/e...p?f=2334&p=acc
    Client securities accounts at Interactive Brokers LLC are protected by the Securities Investor Protection Corporation ("SIPC") for a maximum coverage of $500,000 (with a cash sublimit of $250,000) and under Interactive Brokers LLC's excess SIPC policy with certain underwriters at Lloyd's of London 1 for up to an additional $30 million (with a cash sublimit of $900,000) subject to an aggregate limit of $150 million. Futures and options on futures are not covered. As with all securities firms, this coverage provides protection against failure of a broker-dealer, not against loss of market value of securities.
    Bu sublimit 250 bin dolar nakitten kastını anlayamadım yalnız. 250bin dolar nakitin üzeri sigorta kapsamında değil mi demek istiyor?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,161
    Ben IKBR 'da hesap açarken 2 seçenek sunmuşlardı. Hangisini işaretlediğimi de unuttum ama 500bin dolara kadar sigorta söz konusu firmanın batması durumunda benim aşağıdaki linkten anladığım

https://www.interactivebrokers.com/e...p?f=2334&p=acc

Bu sublimit 250 bin dolar nakitten kastını anlayamadım yalnız. 250bin dolar nakitin üzeri sigorta kapsamında değil mi demek istiyor?
    Sanirim cash olursa daha dusuk teminat.

Nakit para birakma diyor..

Hisse senetlerini aracidan korumak daha kolaydir cashi korumaktan..

Syg,

Sayfa 330/680 İlkİlk ... 230280320328329330331332340380430 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •