Sayfa 330/1230 İlkİlk ... 230280320328329330331332340380430830 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,633 - 2,640 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Daha önce pek çok kez anlattım, ama sorun değil, yine anlatayım. Zaten fazla uzun bir süresi yok, anlatmayı bırakacağım

Paylaşmıştım grafiği, temelde haftalık ortalama, aylık ortalamayı aşağı keserse short oluyorum, yukarı kesene kadar bu xu-30 endeks short pozisyonunu koruyorum...eğer yukarı keserse, artık düşüş trendi hakim değil diyip, bu short pozisyonu kapatıyorum, yani portföy korumasını kaldırıyorum.

kontrat olarak likiditesi yüksek olduğu için her zaman en yakın vade xu-30 kullanıyorum, 2 ayda bir vade sonu geliyor, vade sonunda bir sonraki vadeye taşıyorum pozisyonu (kapat-aç).

iki sorunun da cevabını verdim sanırım grafiğin son durumu aşağıdaki gibi (ortalama olarak EMA kullanıyorum, temelde hareketli ortalama gibi düşünebilirsin).

Bilginin sahibinin affına sığınarak paylaşıyorum. Bilgide değişiklik olduysa bilemem.
    08.06.2018 tarihinden bu topiğe yazılmış takip edebilirsiniz.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

2. @egeli,

Bir değişiklik yok, keşke herkes senin gibi araştırmacı olsa...bir de bu konuda biraz daha detaya gireceksek yeterli ilgi alakanın olması gerekir...bu konuda ayrı bir başlık açılması faydalı olur diyenler özelden mesaj atabilir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
    @cautionary haklı,bende ondan cesaret aldım diyebilirim

piyasadaki mevcut hava hedge'in önemini bir kez daha ortaya koydu.
    VIOP hesabım pasifte duruyordu. Gecelik faiz için kullanıyordum. Doların yükseliş beklentisi malum.
    Geçen hafta 200 kontrat Altın vadeli aldım.Malum teminatıda çok düşük. Cuma günkü muazzam artışta işlemi kapattım. Daha devam ederdi, dolar volatil olacak. Kaldıraçlı piyasaları sevmem ama bu VIOP işi bir nevi şemsiye görevi görmekte. Dikkatli kullanmakta fayda var.
    Yeni başlayacakların 1-2 kontratla test sürüşü yapmasında fayda var.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Bilginin sahibinin affına sığınarak paylaşıyorum. Bilgide değişiklik olduysa bilemem.
    08.06.2018 tarihinden bu topiğe yazılmış takip edebilirsiniz.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Burayı ben de okumuştum ancak sıkımtı o değil salt okumak bir işe yaramıyor, mesela açıklar mısınız bist 30 short pozisyon nedir? Nasıl kullanılır? Nerden işlem yapılır? Bunları bilmeyen bir sürü insan var burayı okuyan bunları açıklayıp yol yöntem gösterilse daha iyi olabilir.

5. Bence burada basit giriş seviye hedge konuşulabilir
    (ağustos böceği karınca hikayesinden, yazları kurutulan dondurulan gıdaların kışın yenmesinden başlanılabilir hedge anlatmaya )
    Ki konuşuldu da sn. Cautionary'nin bir kaç postu var, sonuçta burası sadece hisse başlığı değil. "Beyaz yaka için tasarruf ve yatırım koçluğu"

Hisse, altın, döviz, bes, yatırım fonları, yurtdışı hisse,etfler, viop, arsa ve beton yatırımı(bile) +aklıma gelmeyen ürünler değerlendirilebilir.
    Hem Tek yol "Hisse" havası da kırılmış olur. 3hisse mi 5hisse mi taşısam yerine , atmosfere daha yukarıdan bakılarak 3ürün mü 5ürün mü konuşulabilir.

YTD

6.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku

Hem Tek yol "Hisse" havası da kırılmış olur. 3hisse mi 5hisse mi taşısam yerine , atmosfere daha yukarıdan bakılarak 3ürün mü 5ürün mü konuşulabilir.

YTD
    Bildiğim kadarıyla daha profesyonel yatırımcıların da bakış açısı bu zaten.. Önce makro analiz ve bu analizden çıkan sonuçlara göre emtia, eurobond, tahvil, hisse dağılımında optimumu belirleme ve sonrasında bu analize uygun hisseler gibi..

7.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Bence burada basit giriş seviye hedge konuşulabilir
    (ağustos böceği karınca hikayesinden, yazları kurutulan dondurulan gıdaların kışın yenmesinden başlanılabilir hedge anlatmaya )
    Ki konuşuldu da sn. Cautionary'nin bir kaç postu var, sonuçta burası sadece hisse başlığı değil. "Beyaz yaka için tasarruf ve yatırım koçluğu"

Hisse, altın, döviz, bes, yatırım fonları, yurtdışı hisse,etfler, viop, arsa ve beton yatırımı(bile) +aklıma gelmeyen ürünler değerlendirilebilir.

YTD
    Ağzınıza sağlık güzel açıkladınız salt hisse zihniyetini kırmak lazım. Ben eminim ki bir çok profesonel yatırımcının şuan hisse yatırım yüzde 20yi geçmez. Mesela altında hareket tarzı nasıl olmalı? Dolara ne kadar girilmeli? Viob un imkanları avantajları neler? Nasıl konratlar alınmalı? gibi konuları konuşabiliriz ayrı başlık da açılabilir bu post altında da olabilir ama bu başlıkta her şey eninde sonunde hisse senedine çıkıyor

Alıntı Originally Posted by Ekonomist2 Yazıyı Oku
    Burayı ben de okumuştum ancak sıkımtı o değil salt okumak bir işe yaramıyor, mesela açıklar mısınız bist 30 short pozisyon nedir? Nasıl kullanılır? Nerden işlem yapılır? Bunları bilmeyen bir sürü insan var burayı okuyan bunları açıklayıp yol yöntem gösterilse daha iyi olabilir.
    burayı okuyup viop a giren kişi 1-2 yılda birikimini kaybeder sonra da sağlığını. yani viop nedir bilmiyor, short nedir bilmiyor nereden işlem yapılıyor bilmiyor. o kişi de uzak dursun bir zahmet.
    teknik analiz öğrenip boğa piyasasında hissede, ayı piyasasında mevduatta durmak daha mantıklı.
    Viop parayı sıfırlatır ama hisseleri satıp mevduata geçmek parayı sıfırlatmaz.
    Tabi kendini Cauti gibi yetiştirmiş kişiler için viop faydalıdır ama bu kişilerin sayısı tahmininizden çok çok azdır.
    (bakınız viop24 topiği hepsi 24 saat ekran başında)

Sayfa 330/1230 İlkİlk ... 230280320328329330331332340380430830 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •