Sayfa 3353/7020 İlkİlk ... 235328533253330333433351335233533354335533633403345338534353 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 26,817 - 26,824 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. 19. yuzyilin en buyuk Italyan sairlerinden Giovanni (Placido Agostino) Pascoli'nin dogum yildonumu (31 Aralik 1855)

Iste aciliyor gece cicekleri
    sevdiklerimi andigim saatte.
    Kartoplari arasinda gorundu
    aksam kelebekleri.
    Bir suredir sustu cigliklar:
    Orada, yalnizca bir tek ev fisildar.
    Kanatlar altinda uyur yuvalar
    tipki kirpiklerin altindaki gozler gibi.
    Acilmis yapraklardan yayiliyor
    kokusu kirmizi cileklerin.
    Bir isik parliyor orada, salonda.
    Ot bitiyor mezarlar uzerinde.
    Gec kalmis bir ari vizildiyor
    coktan dolmus petekleri gorunce.
    Boga grubu yildizlari mavi gokte
    civildayarak geziniyor.
    Gece boyunca yayiliyor
    ruzgarla gelen koku.
    Isik suzuluyor merdivenden;
    birinci katta parliyor: Sondu…
    Ve safak: Yapraklari kapaniyor
    biraz boynu bukuk; yeseriyor
    islak ve gizli vazoda
    bilmem hangi yeni mutluluk.

Ve vadiye baktim: silinmisti!
    Her sey! batmisti! buyuk bir denizdi
    duz, gri, dalgasiz, kumsalsiz, tekduze
    Ve tuhaf sesler vardi cevrede
    Kisa ve vahsi cigliklar:
    O bos dunyada kaybolmus kuslar.
    Ve yukarida, gokte, kayin agaci iskeletleri,
    Havada asili gibi, ve yikinti ve sessiz
    Ve issiz yerlerin dusleri.

E guardai nella valle: era sparito
    tutto! sommerso! Era un gran mare piano,
    grigio, senz'onde, senza lidi, unito.
    E c'era appena, qua e là, lo strano
    vocìo di gridi piccoli e selvaggi:
    uccelli spersi per quel mondo vano.
    E alto, in cielo, scheletri di faggi,
    come sospesi, e sogni di rovine
    e di silenzïosi eremitaggi.

2. Renkleri buyuk bir ustalikla kullanisiyla Picasso ve Kandinsky ile birlikte, modern sanatin en buyuk sanatcilarindan Fransiz Empresyonist ressam Henri Matisse’in dogum yildonumu (31 Aralik 1869)

Lusso calma voluttà (Luxury, calm and voluptuousness,1904)

La gioia di vivere (The joy of living, 1905-1906)

https://www.youtube.com/watch?v=RheibqdngVQ

3. 19. Yuzyilda Fransa'yi gercekcilik akimiyla tanistiran Fransiz ressam (Jean Désiré) Gustave Courbet'in olum yil donumu (31 Aralik 1877)

Il disperato (Le Désespéré The Desperate Man, 1844 - 1845)

Gli spaccapietre (Les Casseurs de pierres - The Stonebreakers, 1849)

4. Uruguay asilli Arjantinli sair, oyun ve kisa oyku yazari Horacio (Silvestre) Quiroga Forteza’nin dogum yildonumu (31 Aralik 1878)

“Yazarken ne arkadaslarini dusun, ne de oykunun yaratacagi etkiyi. Bir araya getirecegin kahramanlarinin icinde yasadigi o kucucuk ortamdan baska ilgini ceken hicbir sey yokmus gibi anlat oykunu. Oykudeki yasantidan baska bir sey cikmasin ortaya.”

"No pienses en tus amigos al escribir, ni en la impresión que hará tu historia. Cuenta como si tu relato no tuviera interés más que para el pequeño ambiente de tus personajes, de los que pudiste haber sido uno. No de otro modo se obtiene la vida del cuento".

“Kahramanlarini elinde tut ve oykunun sonuna kadar tutarli bir sekilde tasi. Kurguladigin yolda onlari baska sekilde gormeye kalkma. Baskalarinin goremedigi ya da gorse bile aldirmayacagi seylerle yolunu saptirma. Okuru aldatma. Oyku, laf kalabaligindan arinmis bir romandir. Oyle olmasa bile, bunu mutlak bir hakikat olarak kabullen.”

"Toma a tus personajes de la mano y llévalos firmemente hasta el final, sin ver otra cosa que el camino que les trazaste. No te distraigas viendo tú lo que ellos no pueden o no les importa ver. No abuses del lector. Un cuento es una novela depurada de ripios. Ten esto por una verdad absoluta, aunque no lo sea."

5. Walt Disney'in Mickey Mouse'u 31 Aralik 1932'de Italya'ya geldi ve Topolino'nun ilk sayisi ile piyasaya cikti.

6. Ispanyol yazar ve dusunur Miguel de Unamuno y Jugo’nun olum yildonumu (31 Aralik 1936)

“Peki nedir ask? Aski kim tanimladi? Tanimlanan ask, askliktan cikar.”

¿Y qué es amor? ¿Quién definió el amor? Amor definido deja de serlo."

-Karim piano calacak, dedi Augusto.

-Piano! Ne ise yarar bu piano? diye sordu Liduvina.

-Ne ise mi yarar? En hos yani, is denen o lanet seye yaramamasi. Is denen seyden biktim artik.

—Mi mujer tocará el piano —dijo Augusto

—¡El piano! Y eso ¿para qué sirve? preguntó Liduvina

—¿Para qué sirve? Pues ahí estriba su mayor encanto, en que no sirve paramaldita de Dios la cosa, lo que se llama servir. Estoy harto de servicios..

7. 1 Akademi (Kuzularin Sessizligi - The Silence of the Lambs - Il silenzio degli innocenti, 1991), 1 Golden Globe ve 4 BAFTA Odulu sahibi Galli film ve televizyon aktoru Sir (Philip) Anthony Hopkins’in dogum gunu (31 Aralik 1937)

“Benim felsefem: baskalrinin benim hakkimda ne soyledigi,ne dusundugu beni ilgilendirmiyor.Ben neysem oyum ve ne yapiyorsam oyum.Hicbir sey ummuyorum ve her seyi kabul ediyorum.Ve boylece hayat cok daha kolay oluyor.”

8. 1 Akademi (Gandhi, 1982), 1 Golden Globe ve 1 BAFTA Odulu sahibi Ingiliz aktor (Krishna Pandit Bhanji) Sir Ben Kingsley’in dogum gunu (31 Aralik 1943)

Sayfa 3353/7020 İlkİlk ... 235328533253330333433351335233533354335533633403345338534353 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •