Sayfa 34/250 İlkİlk ... 2432333435364484134 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 265 - 272 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Demem o ki; 100,000 TL niz faizde iyi kötü fazladan net 1000 TL alıyorsunuz demektir, zamlar yine sizi etkilese dahi az etkiler...

Oysa elinde hiçbir şermayesi olamyan sadece 1404 TL maaşı olan vatanadaş bu zamlar karşsında ne yapsın?
    Sayın Selka, yazılarınızı ilgiyle okuyorum ve genelde sizinle hemfikirim.

Fakat bu verdiğiniz örnekte "azdan az, çoktan çok gider" prensibi malesef tasarrufu olanı daha zararlı hale düşürüyor.

% 25 enflasyon % 14 faiz ortamında yaşayan iki kişi düşünün,
    birinin geliri=gideri 1404 TL
    diğerinin ise kenarda değerini koruması gereken 100 bin lira tasarrufu var + o da ayda 1404 tl harcıyor

Birinci kişinin yaşam standardı düşer, fakat ikinci adamın hem yaşam standardı düşer hem de tasarrufunun değerini koruyamadıkça uykuları kaçar.

Tasarrufların değerini korumak, yıllar boyu mücadele edip savaş vermek gibi bir şey.. İnsan paranın bekçisi ve esiri oluyor..
    İşte bu yüzden;
    tasarrufu sıfıra yakın olup, sadece bir evi + sağlam bir işi ve sabit bir maaşı (veya emeklisi) olan adamın rahatlığına hep özenmişimdir..
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2.  Alıntı Originally Posted by bir-esnaf Yazıyı Oku
    Sandık günü geldiğinde beyninin %1 ini çalıştırsın abi...
    Ha inatla çalıştırmıycam diyorsa da , 1404 TL yi afiyetle yemeye devam etsin.

Yanımda 2 kişi çalışıyor birisinde iphone var değeri 3500 tl (maaşı 1650 tl) diğerinde de yaklaşık değeri 2500 tl olan bir başka samsung cihaz var ( son 4 senede aldığı üçüncü telefonu) (maaşı 1750 tl)
    Sanki biz bilmiyoruz gidip iphone x almayı.
    2007 senesinde 24 ay taahütle telekomdan bir telefon almıştım 2012 senesinde işlemcisi arızalandı ve tamiri mümkün olmadığı için mecburen bir samsung galaxy telefon aldım, şuanda halen aynı cihazı kullanıyorum, sene başında arızalandı 80 TL ye tamir ettirdim canavar gibi kullanıyorum.

Malum milli içeceğimiz rakıyı severiz..Eşle dostla içildimi tadı bir ayrı güzel olur.
    Maşallah personelimin ayda 3 'den aşağı dışarı çıktığını görmedim. Her hafta sonu selfiler havada uçuşuyor.
    Tabi biz akıl yoksunuyuz ya bilmiyoruz her hafta sonu gidelim harcayalım bir 300-400 tl.
    Ayda bir hatta 45 günde bir çıkarsak mutlu oluyoruz.

Şuan ayağımdaki botu hollanda'dan almıştım iyi para ödemiştim (timberland) 4.kış ve 2 sene daha beni elleme diyor..
    Personelimiz aylık olağanüstü kazancı ile sezona 2 bot ile hazırlıklarını tamamladı bile..

Sonra biz cimri onlar ezilen işçi kesimi..
    Yok öyle birşey..
    Herkes hak ettiği şekilde yaşar ve yönetilir..
    Sn.Birr Esnaf bende etrafımda sizin verdiğiniz örnekleri görüyorum. Bazen aklımda almıyor.. Aynı özellikleri sağlayan iki kat parayı diğer markaya vermek...

Bazen toplumlar hak ettiği ile yönetilir diyorum lakin akıllı olanların maalesef akılsız olanlarında hakkını korumakla mükellefiz.. Sonuçta akıl allah vergisidir. Sonradan kafanın içine eklenmez. Onlarda akıllı olmak isterdi ama olamamışlar. Dediğim gibi güçlü güçsüzü, akıllı akılsızı korumakla mükellefdir.. Of olsun deme lüksümüz yok.. Çünkü bizi biz yapan değerleri çok kaybettik... Belki de avrupadan amerikadan tek olumlu yönümüz bu...

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Bizim halkımızın enflasyon hesabına, enflasyonun etkisine kafası pek basmıyor. Enflasyon sadece tüketilen ürünlere gelen pahalılık değil, birikimi de eriten bir canavar. Borsaya-altına-dövize-gayrimenkule yatırım yapacak adam yılda %10-12 kazanamazsa parası erimiş oluyor. Özellikle borsanın gelişmesini engelleyen en büyük sorun bu, örneğin avrupada veya ABDde adam hisseyi alıyor, oralarda yıllık enflasyon ve faiz düşük, adam altı ay sonra veya seneye satarken aldığı fiyata göre kar koyup satıyorsa kazandım diyor. Biz ayda %1 kazanmalıyız en az, elde tutmanın maliyeti büyük.
    Ben bunları finansal enstrümanlar için yazdım ama reel sektörde mal depolamak bulundurmak konusunda da aynı hesap geçerli ve çoğu insan bunu gözönünde bulundur(a)mıyor.

ABD de dediğiniz gibi hissesiz yatırımcı yoktur.. Lakin TR de halk siyasiler tarafından o denli öpüldü ki; halk ta öpülecek yer kalmadı. O sebeble bu halk yaoğurdu üfleyerek yiyor...

Bu halkı birakın zengin olmayı et yedirmeyi bile çok gördüler... Çok işimiz var çok...

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Sayın Selka, yazılarınızı ilgiyle okuyorum ve genelde sizinle hemfikirim.

Fakat bu verdiğiniz örnekte "azdan az, çoktan çok gider" prensibi malesef tasarrufu olanı daha zararlı hale düşürüyor.

% 25 enflasyon % 14 faiz ortamında yaşayan iki kişi düşünün,
    birinin geliri=gideri 1404 TL
    diğerinin ise kenarda değerini koruması gereken 100 bin lira tasarrufu var + o da ayda 1404 tl harcıyor

Birinci kişinin yaşam standardı düşer, fakat ikinci adamın hem yaşam standardı düşer hem de tasarrufunun değerini koruyamadıkça uykuları kaçar.

Tasarrufların değerini korumak, yıllar boyu mücadele edip savaş vermek gibi bir şey.. İnsan paranın bekçisi ve esiri oluyor..
    İşte bu yüzden;
    tasarrufu sıfıra yakın olup, sadece bir evi + sağlam bir işi ve sabit bir maaşı (veya emeklisi) olan adamın rahatlığına hep özenmişimdir..
    Yazılarımı okumakla yetmez aynen bu şekilde katkı ve yorumlarınızı beklerim.. Amacım başlığa katılımcı eklemek.. SOnuçta burada herşeyi tartışabilir.. Sağda solda o denli gereksiz başlıklarda o denli çok insan var ki...

Belki de kalabalık olmamak daha iyi...

Her neyse yorum katkınız için tekrar teşekkürler...

Alıntı Originally Posted by bir-esnaf Yazıyı Oku
    Sandık günü geldiğinde beyninin %1 ini çalıştırsın abi...
    Ha inatla çalıştırmıycam diyorsa da , 1404 TL yi afiyetle yemeye devam etsin.

Yanımda 2 kişi çalışıyor birisinde iphone var değeri 3500 tl (maaşı 1650 tl) diğerinde de yaklaşık değeri 2500 tl olan bir başka samsung cihaz var ( son 4 senede aldığı üçüncü telefonu) (maaşı 1750 tl)
    2007 senesinde 24 ay taahütle telekomdan bir telefon almıştım 2012 senesinde işlemcisi arızalandı ve tamiri mümkün olmadığı için mecburen bir samsung galaxy telefon aldım, şuanda halen aynı cihazı kullanıyorum, sene başında arızalandı 80 TL ye tamir ettirdim canavar gibi kullanıyorum.

Malum milli içeceğimiz rakıyı severiz..Eşle dostla içildimi tadı bir ayrı güzel olur.
    Maşallah personelimin ayda 3 'den aşağı dışarı çıktığını görmedim. Her hafta sonu selfiler havada uçuşuyor.
    Tabi biz akıl yoksunuyuz ya bilmiyoruz her hafta sonu gidelim harcayalım bir 300-400 tl.
    Ayda bir hatta 45 günde bir çıkarsak mutlu oluyoruz.

Şuan ayağımdaki botu hollanda'dan almıştım iyi para ödemiştim (timberland) 4.kış ve 2 sene daha beni elleme diyor..
    Personelimiz aylık olağanüstü kazancı ile sezona 2 bot ile hazırlıklarını tamamladı bile..

Sonra biz cimri onlar ezilen işçi kesimi..
    Yok öyle birşey..
    Herkes hak ettiği şekilde yaşar ve yönetilir..
    Sayın bir-esnaf,

Anlatımınızdan elemanlarınızın ya yanınızda ek iş yaptığı ya da ana-baba parası ile geçindiği sonucuna varıyorum.

4. Sn. Selka hocam. Merhaba dolar için merkez bankasının dolar alım ve satim ihaleleri olacak bu doları nasıl etkiler ? Konjonktür bu konuda etkileri tabii tartışılmaz genel borsa ve para piyasaları için kasım nasıl etkilenir.? ...

SM-A720F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Üniversiteler hala zibil gibi FETÖ cü akademisyen kaynıyor.

Bunu halletmezlerse ekonomide düzelme beklemem.

Üniversiteler buluş yapamıyor, patent üretemiyorlar.

6.  Alıntı Originally Posted by elma Yazıyı Oku
    Sayın bir-esnaf,

Anlatımınızdan elemanlarınızın ya yanınızda ek iş yaptığı ya da ana-baba parası ile geçindiği sonucuna varıyorum.
    Kısmen. .
    Yol ve yemek masraflari yok.(işyeri karşılıyor)
    Kira, elektrik vb giderleri yok (aileleri ile kalıyorlar)
    Sözün özü, havada bulup tavada yiyorlar..yarın ne olur tasasi yok..aynen ülkem insanının şuan yaptığı gibi....

7.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Üniversiteler hala zibil gibi FETÖ cü akademisyen kaynıyor.

Bunu halletmezlerse ekonomide düzelme beklemem.

Üniversiteler buluş yapamıyor, patent üretemiyorlar.
    Üç cümlenize de katılmıyorum: üniversitede akademisyensiniz de durum tespiti mi yapıyorsunuz yoksa başka yerlerden duyduğunuz/okuduklarınız mı bu görüşlerinizin kaynağı?
    ilki için; olanlar fazlasıyla (yani olmayanlarla beraber) atıldı, tek tük kaldıysa da tırsmıştır bir etkileri yoktur. İkincisi; bu işin ekonomiye etkisi marjinal boyuttadır, üniversite eğitim ve ar-ge kurumudur, kültürel ve sosyal etkileri de vardır ama ekonominin itici gücü değildir. Üçüncüsü çok uzun tartışma konusudur, burada açıklamaya üşeniyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by bir-esnaf Yazıyı Oku
    Bu yazdığınız toplumun kanayan yarası. Bizim de bebeğin bakıcısı (yaklaşık asgari ücret veriyoruz) biri ortaokulda biri lisede iki çocuğuna 3 ve 4 bin liraya iki cep telefonu aldı, parası olmadığı için ben aldım maaşından taksitle kestim bir sene. İçim acıdı ikna etmeye de çalıştım ama kendi parası fazla da üsteleyemiyorsunuz. Kadının maddi durumu belli, evinin bir sürü ihtiyacı var, ben onun çocuğu olsam utanırım isteyemem o kadar pahalı telefon, veya kadın olsam hayatta almam öyle bir şey çocuğuma. Üstelik bir ay sonra çocuk düşürüp kırdı telefonu, bu sefer babası taksitle aldı pahalı bir şey. Maaşlarının önemli bir bölümü telefona gidiyor yani. Akıl alır gibi değil. Ben altı yüz liralık telefon kullanıyorum dedim bundan alalım onlara da yok çocuklar marka-model söylemiş arkadaşlarında varmış aynısından alınacakmış.
    Sonra bir de araba aldı bunlar borç harç kredi toplayıp onbeş bine. O paraya aldıkları araba habire bozulup masraf çıkarınca biraz kredileri kolaylayınca yine ek borca gömülüp az daha iyisiyle değiştiler.
    Kenarda kıyıda üç kuruşları yok, adam inşaatlarda geçici işlerde çalışıyor kadın da bizde çocuk bakıyor gelir durumlarının çok üzerinde yaşamaya çalışıyorlar. Gerçi onlar da kesin içlerinden bizim için o kadar para kazanıyorlar hayat standartları niye bu kadar düşük diyorlardır.

Sayfa 34/250 İlkİlk ... 2432333435364484134 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •