Sayfa 341/584 İlkİlk ... 241291331339340341342343351391441 ... SonSon
Arama sonucu : 4669 madde; 2,721 - 2,728 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Türkiye borsası çok sert yükselecek. KKM den gelen milyonlarca TL nereye gidecek? Konuta gidemiyor. Faiz cazip değil. Eninde sonunda o para mecburen borsaya gelecek. Kaliteli borsa fonlarından düşüş oldukça ekleme yapacağım. Bu kadar artmış olmamıza rağmen emsallerine göre beleş bir borsamız var.

IJH, EYT, ve GJB ile sepetleri ekledik. Bunlar iyi gidiyor. Stopajsız hayata devam.

İlk gözüme kestirdiğim hisse fonu BST oldu. Düşük yönetim ücretinden dolayı girdim.

Sonra ANSGR deki düşüşten dolayı şimdi de NRC oldu. Az biraz aldım.

Şimdi de NHY ye sıcak bakıyorum.

Pazartesi ikisinden birini alabilirim.
    Sn. kastirsef, HDA fon portföyünüzde yok değil mi, var diye biliyordum.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

2. Hedef Portföye ve İstanbul Portföye gıcık kaptım. Sosyal medyada çok fazla varlar. Ondan dolayı onların hiç bir fonunu almadım. Almam da.

BHI ve BIH defansif fonlar.

HDA yerine bunları düşünüyorum. BHI ve BIH radarımda. Bu 2 fon VIOP tarafını çok iyi kullanıyorlar gibi görünüyor. Siz ne dersiniz?

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=BHI

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=BIH

3.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Hedef Portföye ve İstanbul Portföye gıcık kaptım. Sosyal medyada çok fazla varlar. Ondan dolayı onların hiç bir fonunu almadım. Almam da.

BHI ve BIH defansif fonlar.

HDA yerine bunları düşünüyorum. BHI ve BIH radarımda. Bu 2 fon VIOP tarafını çok iyi kullanıyorlar gibi görünüyor. Siz ne dersiniz?

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=BHI

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=BIH
    BHI yeni çıkan bir arbitraj fonu. 17 şubatta daha yeni bir ayı anca dolacak. Borsa çıkarken uyumlu ama önemli olan borsanın eksi yazdığı günlerde ne yapacağı. Risk seviyesi 7 ki, bir arbitraj fon için çok yüksek. Eğer kategori 7 seviyesindeki bir riske gireceksem, direk arbitraj fon yerine hisse senedi yoğun fon alırdım.

Kendi adıma konuşmam gerekirse, ben olsam bu fonun 3 aylık süresini doldurmasını bekler, sonra ne yapıp yapmadığına bakarak karar verirdim.

BIH fona gelince, 23 ekimde çıkmış bir fon, şubat sonunda 4 ayını bitirecek, performansı ve grafiği oldukça iyi. Veri setinden görebildiğim kadarıyla bu süre zarfındaki en yüksek eksi getiri 10% da kalmış. Hisse senedi yoğun bir fon için normal.

Tekrar kendime adıma konuşmak gerekirse, bu iki fondan birini seç deselerdi, BIH fonunu seçerdim.
    Son düzenleme : tantrum; 10-02-2024 saat: 15:43.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

4. NVIDIA nın piyasa değeri Amerikan enerji şirketlerinin değerinin tamamından 200 Milyar$ daha fazla ediyor. NVIDIA nın fiyatı daha da hızlı artmaya devam etmeli ki süper çöküş gelsin. Almaya devam etsinler Quant lar.

Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Türk borsası kesinlikle çok ucuz. Buraya uygun fonlarla girişi artıracağım. Diğer borsalara göre beleş sayılır.

Kendi mikro çipini üretemeyen tek bir fabrikası olmayan herşeyi TSMC ye ürettiren firma NVIDIA 3 Trilyon $ ediyor. Çin borsasının tamamı bu kadar etmiyor. Daha da sert yukarı çıkmasını umuyorum ki çöktüğünde çok canlar yaksın. Trilyonlarca $$$ buhar olsun.

NVIDIA = Lale Soğanı

5.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Dövizi serbest bırakırlarsa Borsa otomatik düzelme yapmış oluyor...Sonuçta TRY ile alınan mal...USD % 35 salsalar borsa %35 ucuzlamış olur..

Yabancı gelir mi bilmemde bizim Bıyıklılar yüksekten bozup borsaya girebilirler...
    Tabi orası öyle dövize göre endeks ucuz kalmış olacak ama daha ucuza almak isteyebilirler daha önce çok yaptılar, yabancı dediğim de çok az kısmı gerçek yabancı olur, bu şartlarda güvenip geleceklerini ben de pek zannetmiyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    DZM Serbest (Döviz) fon 2023 getiri incelemesi

29 Aralık 2023 $ fiyatı: 1.357610$
    3 Ocak 2023 $ fiyatı: 1.149957$

29 Aralık 2023 - 3 Ocak 2024 Arası

Dolar getirisi = 1.357610 ÷ 1.149957 = 18.0575%

10% stopaj düştükten sonra net getiri = 18.0575 × 0.9 = 16.2517%

A.B.D. 2023 Tüfe enflasyonundan arındırılmış dolar bazlı net reel getiri = 13.1307%
    Persebden cumaya düşüşün musebbibi benim, ben dzmye girdim 3. Günde cortladı

7.  Alıntı Originally Posted by YapraksızYonca Yazıyı Oku
    Persebden cumaya düşüşün musebbibi benim, ben dzmye girdim 3. Günde cortladı

DZM nin portföyünde uzun vadeli kağıtlar var. Çok uzun vadeliler var. CDS yükselirse ilk başta olumsuz etkilenir. 318 şu anda. Siz muhtemelen 300 iken aldınız. 318 olunca biraz zarar ettiniz.

Eurobond un mantığını iyice öğrenmeden bunlara girmeyin.

DZM son dağılım.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1248401

Uzun vadede CDS yükselmezse kar yazabilir. Fonu yönetenler eğer aktif yönetiyorsa bonoları devamlı hisse gibi alıp satıyorsa bu getiri CDS e bağlı olmaz. Aktif bir Eurobond fonu aynı hisse fonlarının Viop yapması gibi kendini hedge edebilir. Hedge edebiliyor mu? Fon yöneticisinin tecrübesine ve şansına bağlı.

8. Risksiz dolar fonları:

NBZ
    GPL
    AL5
    KDL
    PAL
    DAS
    OJB
    FBI
    ONS

bunların satış vadeleri 1-2 gün buradan riski anlayabilirsiniz. Bunlar %3-4-5 getiriyorlar duruma göre. Dolar getirisine yakın getiri için bunlar Dolar ucuzken düşünülebilir, döviz park edip kısa vadede harcamak için düşünülebilir, döviz mevduata alternatif olarak düşünülebilir. Çok uzun vade tutarsanız paranız erir.

Olmanız gereken yer uzun vadede:

Hisse
    Değişken
    Fon Sepeti
    Çoklu Varlık
    Altın/Gümüş

fonlarıdır. PPF EUROBOND SERBESTDÖVİZ fonları kısa süre park etmek için veya yedek akçe için veya kararsız kaldığınız zaman beklemek için "bir süreliğine" kullanılmalıdır. Yoksa paranız erir.

Eurobond Tefas fonları CDS in düşeceğini düşünüyorsanız çok iyi bir yatırımdır.
    Son düzenleme : kastirsef; 10-02-2024 saat: 19:23.

Sayfa 341/584 İlkİlk ... 241291331339340341342343351391441 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •