Sayfa 354/1122 İlkİlk ... 254304344352353354355356364404454854 ... SonSon
Arama sonucu : 8971 madde; 2,825 - 2,832 arası.

Konu: Banka Mevduat faizleri ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - VI

1.  Alıntı Originally Posted by arda2727 Yazıyı Oku
    ne zaman çıkacak bu enflasyon korumalı mevduat ? beklenti oluştu , genç mevduatçılar rahatsız
    Eğer böyle birşey olacaksa

SADECE döviz bozup gelene uygularlar diye düşünüyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by waked Yazıyı Oku
    Üstatlara bazı sorularım var. Sizce şu an ülkede tek ucuz şey Türk Lirası değil mi? 1,55'ten ihtiyaç kredisi alınabiliyor. 175.000 TL'nin 24 ay vadeli kredide toplam geri ödemesi 222.000 gibi bir şey oluyor mesela. Toplam maliyet %27 yani. Şu an bile nkolay bono vb. şeylerden yıllık %21 faiz alabiliyorsunuz. KKM'de de faiz %18. Mevcut şartlarda bile 2 yılın sonunda kardasınız yani.

Ben iktisat mezunuyum, pandemi nedeniyle elimde kalan az biraz para ve yaşadığımız yüksek enflasyon nedeniyle de finansal okuryazarlığımı artırmaya çalışıyorum. Benim alanım ekonomi diyebilirim yani :P

Eğer iktisat gerçekten bir bilimdalıysa -ki öyle diye biliyoruz, mevcut veya yeni hükümet politika faizini en geç seçimden sonra epey bir yükseltecektir ve ülkedeki tek ucuz şey olan TL de pahalanacaktır.

Şu an TL'ye erişim bu kadar ucuzken geri ödeyebileceğimiz kadar kredi almanın düşünemediğim herhangi bir dezavantajı olabilir mi sizce? Faizlerin yükseleceği döneme mümkün olan en fazla TL ile girmek gerekmez mi?

Alıntı Originally Posted by waked Yazıyı Oku
    Verilen taahhütün etrafından dolaşmak çok zor olmasa gerek diye düşünüyorum. Uyuşturucu parası kaçırmıyoruz sonuçta, o kadar da takip etmezler sanırım. Ticari krediyi dövize gömenlerden bize sıra gelmez sanki
    Riskli degil mi ? Yakalanirsaniz nasil bir ceza ile karsilasacaksiniz , kaybiniz ne olacak biliyor musunuz ?

Bu zamana kadar hic krediyle is yapmadim. Yanlis mi biliyorum acaba ? Ihtiyac kredisini istedigimiz gibi kullanabiliyoruz hisse , altin , araba vb. . Konut kredisini ise sadece daire alirken kullanabiliyoruz degil mi ? Arsa bile dahil degil.

Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    Kredi miktari atlik duzenli gelire gore belirneliyor.maas gibi.asgari 10000 tl alti gelir var ise 300.000 kredi veriyorlar
    Duzenli geliri olmayan, emekli olmayan birisine , sadece bankada 6-7 basamakli tl tutari oldugu icin kredi verirler mi acaba ?

Tesekkurler , saygilar.

3. Enflasyona endeksli tahvillerin süresi 1 yıl olacak. Daha önce bozduranlar kârdan yararlanamayacak. Yıllık TÜFE %40 mı olmuş, tahvil sahibi 1 yıl sonra %40lık payını alacak, ayrıca ekstra en az 10 puan gelir elde edecek. Toplam %50lik kazanç olacak. En sağlam yatırım. Bozdur dövizini, al tahvilini, kurtar vatanını. Bu uygulama piyasada büyük hareketlilik meydana getirecek, tahvillere resmen hücum başlayacak...

Türk lirasındaki kazanımlar bir anda artacak, kur balonu bu defa tamamen sönecek. Bankalardan mevduat kaçışı yaşanmaz, zira tahviller döviz bozdurana satılacak, TLye sahip olana değil. 92 ve 180 günlük süper bonolar hazineye ek yük getireceği için tercih edilmeyecek. 20 Aralık öncesi de vatandaşı uyarmış, haklı çıkmıştım. İlk etapta dolar 14 liraya düşer. Tutunamazsa 12-13 TL aralığına döner. Bu tahvillerin büyüklüğünün 15 milyar dolarla sınırlanacağını düşünüyorum. Elde edilecek 240 milyar liralık kaynakla enflasyonun beli kırılacak, çiftçilere gübre, mazot, tohum desteği artacak, KOBİlere can suyu sağlanacak. Yatırımlar genişleyecek, istihdam artacak, vatandaş gülecek. Oyun böyle bozulur...

https://www.turkiyegazetesi.com.tr/y...el/627348.aspx

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,308
     Alıntı Originally Posted by arda2727 Yazıyı Oku
    ne zaman çıkacak bu enflasyon korumalı mevduat ? beklenti oluştu , genç mevduatçılar rahatsız
    Reyiz genc mevduatcilari evde tutamiyor mi?
    Izin verse gidip dovizcileri ezerler mi?

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Enflasyona endeksli tahvillerin süresi 1 yıl olacak. Daha önce bozduranlar kârdan yararlanamayacak. Yıllık TÜFE %40 mı olmuş, tahvil sahibi 1 yıl sonra %40lık payını alacak, ayrıca ekstra en az 10 puan gelir elde edecek. Toplam %50lik kazanç olacak. En sağlam yatırım. Bozdur dövizini, al tahvilini, kurtar vatanını. Bu uygulama piyasada büyük hareketlilik meydana getirecek, tahvillere resmen hücum başlayacak...

Türk lirasındaki kazanımlar bir anda artacak, kur balonu bu defa tamamen sönecek. Bankalardan mevduat kaçışı yaşanmaz, zira tahviller döviz bozdurana satılacak, TLye sahip olana değil. 92 ve 180 günlük süper bonolar hazineye ek yük getireceği için tercih edilmeyecek. 20 Aralık öncesi de vatandaşı uyarmış, haklı çıkmıştım. İlk etapta dolar 14 liraya düşer. Tutunamazsa 12-13 TL aralığına döner. Bu tahvillerin büyüklüğünün 15 milyar dolarla sınırlanacağını düşünüyorum. Elde edilecek 240 milyar liralık kaynakla enflasyonun beli kırılacak, çiftçilere gübre, mazot, tohum desteği artacak, KOBİlere can suyu sağlanacak. Yatırımlar genişleyecek, istihdam artacak, vatandaş gülecek. Oyun böyle bozulur...

https://www.turkiyegazetesi.com.tr/y...el/627348.aspx
    TL’ye güvenip TL tutana getiri yok. Dövizi olana enflasyon + en az 10 puan.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. Banka Mevduat faizleri ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - VI

Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    TL’ye güvenip TL tutana getiri yok. Dövizi olana enflasyon + en az 10 puan.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Bence yeni döviz bozacaklara ve yabancı para bozmak suretiyle KKM yapanlara mevduat vade dönüşlerinde enflasyona endeksli bono imkanı tanıyacaklar. Böylece daha önce döviz bozan KKM sahiplerinin tekrar dövize geçmesinin önü alınmış olacak hem de vade uzamış olacak.
    TL mevduatı olan ve TL’den KKM yapanlara uygulanmayacak diye düşünüyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by 111222333 Yazıyı Oku
    Eğer böyle birşey olacaksa

SADECE döviz bozup gelene uygularlar diye düşünüyorum.
    Neden döviz bozsun tutan ;zaten döviz ; gerçek enflasyon kadar getirebilecegini düşünüldüğü için için talep ediliyor..asıl TL tutan için çıkartılması lazım TL enflasyon altında getiriyor...

8.  Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Bence yeni döviz bozacaklara ve yabancı para bozmak suretiyle KKM yapanlara mevduat vade dönüşlerinde enflasyona endeksli bono imkanı tanıyacaklar. Böylece daha önce döviz bozan KKM sahiplerinin tekrar dövize geçmesinin önü alınmış olacak hem de vade uzamış olacak.
    TL mevduatı olan ve TL’den KKM yapanlara uygulanmayacak diye düşünüyorum.
    Peki bir soru... döviz bozup bu bonodan alanın.bono dönüş günü aynı miktar dövizi alabileceğinin garantisi var mı .

Sayfa 354/1122 İlkİlk ... 254304344352353354355356364404454854 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •