Sayfa 357/1003 İlkİlk ... 257307347355356357358359367407457857 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 2,849 - 2,856 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1. Ppz yi şu an alabilir miyim arkadaşlar bir alış süresi var mı

2. Benim gördüğüm en kolay çözüm, bu günkü resmi gazetedeki mevzuatta belirtilen fonlardan(ppf vs) ne zaman alındığına bakılmaksızın, 31 mart'a kadar satış yapıldığında stopaj alınmaması.

Gerçi iktisap edilen denildiği için, 23/12/2020 ile 31/03/2021(dahil) arasında edinilen anlamına geliyor.

3.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Kurumsal olarak fonun vergisi yok hocam zaten o değişmez. Fonu taşıyan bireysel yatırımcının stopajı var kar üzerinden. Yönetim ücretleri dışındaki vergi vs. fon tarafından ödenmediği için fon fiyatına yansıtılması söz konusu olmaz.
    o zaman mevduatta olduğu gibi bugün bağlayan 1 yıl 0 stopaj ödeyecek. eğer öyle olursa mart'ın son haftası tekrar sat al yaparak 03/22'ye uzatılabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by sahingonul Yazıyı Oku
    o zaman mevduatta olduğu gibi bugün bağlayan 1 yıl 0 stopaj ödeyecek. eğer öyle olursa mart'ın son haftası tekrar sat al yaparak 03/22'ye uzatılabilir.
    Farklı tarihlerde alınan fonların stopajını sistemsel olarak ayırabiliyorlarsa(%10 ve %0 diye) ne ala, en güzeli bu tabiki.

5. Merkez Kur % - 0,06

6. Resmi gazete yani yürürlük tarihi bugünden itibaren fonlara uygulanır, eski tarihlere uygulanmaz diye düşünüyorum. Mutlaka alıp satmak gerekmeyebilir. Bankalar sistemlerine bunu entegre edebilirler. 23.12.2020 ile 31.03.2021 tarihleri arasına stopajı sıfır hesaplattırarak bu işi çözebilirler.

7.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Hocam aslında muğlak oldukları nokta şu imiş. Dedikleriniz net. Ancak arada bir durum var.
    Geçmişte alınan fonların birikmiş stopajları ödenecek. Peki
    Bugünden itibaren alınan fonların karına stopaj ödenmeyecek. Peki.

Ama muğlak olan şu, geçmişte alınmış elde tutulan fonların bugünden sonraki karlarından stopaj alınacak mı ?
    Eğer alınmayacaksa, al-sat'ın gereği olmaz. Alınacaksa al-sat gerekli.
    Kararın metni çok net

Sıfır stopaj bugünden itibaren 31.3.2021’e kadar iktisap edilen fonlar için geçerli

Eski fonlar bu tarihler dışında iktisap edilmiş olduklarından dolayı stopajları devam edecek maalesef

Bütün püf noktası fonun iktisap tarihinde düğümleniyor

Keşke dediğiniz gibi bir genişletme olsa ama ben sanmıyorum

8. İktisap tarihi.....
    Bunu çok duyacağız bundan sonra🙂

Almak , edinmek demek
    Halen elde olan eskiden iktisap edilmiş oluyor

Sayfa 357/1003 İlkİlk ... 257307347355356357358359367407457857 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız