Sayfa 363/469 İlkİlk ... 263313353361362363364365373413463 ... SonSon
Arama sonucu : 3748 madde; 2,897 - 2,904 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. mt'ye gittim faizli devlet katkısı fonlarının bu ayki getirisi %13 bir de on yıl sonrasını hayal edin hangi enstrumanda var böyle kazanç dedi postaladı herif beni gene: ) hakkaten nasıl olmuş bir ayda bu getiri, hisse senedi kısmından mı tahvil kısmından mı?

2.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    mt'ye gittim faizli devlet katkısı fonlarının bu ayki getirisi %13 bir de on yıl sonrasını hayal edin hangi enstrumanda var böyle kazanç dedi postaladı herif beni gene: ) hakkaten nasıl olmuş bir ayda bu getiri, hisse senedi kısmından mı tahvil kısmından mı?
    Bankacıların farklı bir ikna kabiliyeti var diyorlar.

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
     Alıntı Originally Posted by Moruf Yazıyı Oku
    ALI çok iyi getirmedi. Bende çıkabilirim.
    ALI fonundan (koç iştirak hisse) çıkıp altına mı giriliyor?

Bu endeks fonu yerine başka bir hisse senedi fonuna sıcak bakılmadığına göre endeks doymuş sıra emtialarda gibi...

Nedir fikirler?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

3.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku

Bu endeks fonu yerine başka bir hisse senedi fonuna sıcak bakılmadığına göre endeks doymuş sıra emtialarda gibi...

Nedir fikirler?
    Hisse senedi ağırlıklı fon olarak ben de nnf var. Performansından gayet memnunum. Bir göz atın isterseniz..

4.  Alıntı Originally Posted by cenkbjk Yazıyı Oku
    Hisse senedi ağırlıklı fon olarak ben de nnf var. Performansından gayet memnunum. Bir göz atın isterseniz..
    Hocam NNF fonu BES sisteminde yok galiba, BES özelinde ne yapabiliriz diye bakmıştım ancak cevabınız için teşekkür ederim.

BES üzerinde ATE ve ALI vardı. ATE'yi iş gyo anlamsız yükselince azalttım. ALI'yı de azaltınca hisse oranımız azalıyor gibi geldi.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    her kurumun kendine ait katkı fonları var ve katkılarınız sizin seçiminiz olmadan orada değerleniyor. 2 alt kırılım var katılım ve normal emeklilik tercihinize göre. Tefastan kurumun fonlarını seçip katkı fonlarını bulabilirsiniz.
     Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    mt'ye gittim faizli devlet katkısı fonlarının bu ayki getirisi %13 bir de on yıl sonrasını hayal edin hangi enstrumanda var böyle kazanç dedi postaladı herif beni gene: ) hakkaten nasıl olmuş bir ayda bu getiri, hisse senedi kısmından mı tahvil kısmından mı?
    KAtki fonlarinin bu yil iyi getirisi var. Su an itibariyle AMF nin 2022 getirisi dolar cinsinden 10%, tl cinsinden 23%.
    Kuru baskiladiklari ve tahvil fiyatlari arttigi icin getiri de artti. Bu sebeple portfoyumde degisiklige gittim dun. 50-50 doviz tl idi. 70 doviz, 30 tl yaptim.

DOlari uzun sure bu sekilde sabit tutamazlar gibime geliyor.

https://www.allianz.com.tr/tr_TR/uru...fundCode=AMF#/

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku

Nedir fikirler?
    Sayin diproyal,

Burada paylastigim BES babamin uzerine olan BES. 2024 ocak subat gibi cikacagim BES'ten. 10 yil ve yastan emekli oalcak babam. O sebeple, cok fazla risk almak istemiyorum. Defansif hale getirdim biraz. Dolar firlar, ya da endeks gerilerse tekrar bakariz.

Kendi adima olan BES te aylik katkilarimin hepsi, hisseye gidiyor. Orada forever hisse longum. SU ana kadar ki birikimim ise 53 ALI, 47 AMZ de.

https://eksiup.com/p/7r561900qjxk

7.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Bese girecek olanların üzerinde düşünmesi gereken en önemli konulardan birisi budur. Bes te fon seçimi çok önemlidir. Hatta en önemli kriterdir. Doğru fonu seçmekte ciddi bir finansal okuryazarlık gerektirir. Yinede uğraşmak istemezseniz çok uzun vade için %70 hisse senedi-%30 eurobond fonlarından oluşan bir karma fon tatmin eder. Devlet katkısını istediğimiz fona aktaramadığımız için %25 yada %30 devlet katkısı olmasının çokta bir önemi yok hatta hiçbir önemi yok. Uzun vadeli devlet tahvilinde değerlendiriliyor. Şuan zarar bile söz konusu. Bende 8 yıldır bese yatırıyorum devlet katkısı çöp durumunda. Diğer fonlarda biraz getirim oldu ama yinede tatmin edici değil. 10 yılımı doldurduktan sonra ekonominin iyi olduğu bir dönemde çıkmayı düşünüyorum

Malesef bu tarz şeyler pazrlanırken %30 devlet katkısı diye insanlar alenen kandırılıyor. Kimsede şunu demiyor bes te fon seçimi çok önemli doğru zamanda doğru fona yatırım yapmazsan zarar edersin ayrıca devlet katkısında fon seçim hakkın yok. Onu biz değerlendireceğiz hemde getirisi en az olan fona yatıracağız. Ve ayrıca devlet katksıı bugün %25 yarın %30 öbürgün %0 olabilir. Keşke böyle anlatsalar.

Geçen birikimli hayat sigortası hakkında bilgi topluyordum. Sistemde 12 yıl kalmak kaydıyla dolar bazında para yatırıyorsun diyelim her ay 100dolar yatırıyorsun. Yatırdığın bu parayı maaş gelir vergisinden %27 hatta maaşın fazlaysa %35 e kadar düşebiliyorsun. 12 yıl sonundada yatırdığın paranın tümü dolar karşılığ geri veriliyor. Üstelik 100bin dolarda hayat sigortası sahibi oluyorsun. Önce dedimki vay be bes ten çok daha karlıymış. Ama tecrübe bana vitrine değil depoya ve dükkana bakmamı öğrettiği için küçük puntolu yazıları okumaya başladım. Birde ne göreyim dolar olarak geri iade edilirken kur farkından dolayı çıkan kardan stopaj kesilecekmiş. Yani 100 dolar şimdi verdim 12 yıl sonra 100 dolar ne kadar ederse kur farkı hesaplanıp %15 stopaj cart diye kesilecekmiş. Ulan vijdansızlar böyle kandırmaca olur mu? Bunu baştan söylesenize. Bu işler malesef böyle. Bedava para ancak fare kapanında olur dikkat edin.
    9-10 yıldır BES tecrubeli biri olarak tamamen katılıyorum.
    BES'e girecekler dunyada ornegi olmayan devlet katkısına kanıp girmesinler.
    Yıllar içersinde devlet katkısı eriyor, yatırımı siz yönlendiremediğinizden.
    Kalan kısmını da fazlasını da vergi ile alıyorlar. Ayrıca siz paranızı bağlamış oluyorsunuz.

8.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Bese girecek olanların üzerinde düşünmesi gereken en önemli konulardan birisi budur. Bes te fon seçimi çok önemlidir. Hatta en önemli kriterdir. Doğru fonu seçmekte ciddi bir finansal okuryazarlık gerektirir. Yinede uğraşmak istemezseniz çok uzun vade için %70 hisse senedi-%30 eurobond fonlarından oluşan bir karma fon tatmin eder. Devlet katkısını istediğimiz fona aktaramadığımız için %25 yada %30 devlet katkısı olmasının çokta bir önemi yok hatta hiçbir önemi yok. Uzun vadeli devlet tahvilinde değerlendiriliyor. Şuan zarar bile söz konusu. Bende 8 yıldır bese yatırıyorum devlet katkısı çöp durumunda. Diğer fonlarda biraz getirim oldu ama yinede tatmin edici değil. 10 yılımı doldurduktan sonra ekonominin iyi olduğu bir dönemde çıkmayı düşünüyorum

Malesef bu tarz şeyler pazrlanırken %30 devlet katkısı diye insanlar alenen kandırılıyor. Kimsede şunu demiyor bes te fon seçimi çok önemli doğru zamanda doğru fona yatırım yapmazsan zarar edersin ayrıca devlet katkısında fon seçim hakkın yok. Onu biz değerlendireceğiz hemde getirisi en az olan fona yatıracağız. Ve ayrıca devlet katksıı bugün %25 yarın %30 öbürgün %0 olabilir. Keşke böyle anlatsalar.

Geçen birikimli hayat sigortası hakkında bilgi topluyordum. Sistemde 12 yıl kalmak kaydıyla dolar bazında para yatırıyorsun diyelim her ay 100dolar yatırıyorsun. Yatırdığın bu parayı maaş gelir vergisinden %27 hatta maaşın fazlaysa %35 e kadar düşebiliyorsun. 12 yıl sonundada yatırdığın paranın tümü dolar karşılığ geri veriliyor. Üstelik 100bin dolarda hayat sigortası sahibi oluyorsun. Önce dedimki vay be bes ten çok daha karlıymış. Ama tecrübe bana vitrine değil depoya ve dükkana bakmamı öğrettiği için küçük puntolu yazıları okumaya başladım. Birde ne göreyim dolar olarak geri iade edilirken kur farkından dolayı çıkan kardan stopaj kesilecekmiş. Yani 100 dolar şimdi verdim 12 yıl sonra 100 dolar ne kadar ederse kur farkı hesaplanıp %15 stopaj cart diye kesilecekmiş. Ulan vijdansızlar böyle kandırmaca olur mu? Bunu baştan söylesenize. Bu işler malesef böyle. Bedava para ancak fare kapanında olur dikkat edin.
    devlet katkısını kendimizin yönetmemize izin vermemeleri ve devletin de bunu verimli yapmaması kötü o konuda haklısınız. ama son yıllarda yapılan değişiklikleri ve portföye 1/4 hisse aldıklarını pek dikkate almamışsınız. grafikleri açıp bakarsak en azından katılımlı fonlarda son 5 yılında 3 kat civarı getiri var. bu da tam özel bankaların verdiği en yüksek aylık mevduat getirisine denk bir getiridir. dolara cesaret edemeyen ortalama bir ayşe teyze için daha iyi bir getiri aracı yok. bugün en yüksek primden parasını ilk yıllarda yatırıp tüm katkıyı alanlar için gelecekteki 10 yıllık bileşik getiri 7 katı bulabilir. devlet katkısı olmasa burda ne işimiz var tefas fonları çok daha güzel. bu arada herkesin bayramını kutlarım.

Sayfa 363/469 İlkİlk ... 263313353361362363364365373413463 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •