Sayfa 364/469 İlkİlk ... 264314354362363364365366374414464 ... SonSon
Arama sonucu : 3748 madde; 2,905 - 2,912 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Sayin diproyal,

forever hisse longum. SU ana kadar ki birikimim ise 53 ALI, 47 AMZ de.

https://eksiup.com/p/7r561900qjxk
    Öncelikle tüm forumun bayramı kutlu olsun.

Bilgi paylaşımı için teşekkür ederim.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

2. Devlet katkısı asagi Devlet katkısı yukari, hay Devlet katkısı kadar basiniza tas dussun...

Yaw siz delirdiniz mi?
    Normalde hic olmamasi gereken - ve ulkenin ekonomik gidisatina bakinca bir zaman sonra belki iptal edilebilecek - %30ú devlet "al kardesim bu da benden destek, tasarruf motivasyonunu kaybetme" diyor...
    Ama kimseye begendiremiyor... akil alir alir gibi degil !!!

Getiri dusuk olsa ne yazar? bedavadan dagitilan paraya bakmiyorlar da getirisi dusuk diye sabah aksam inatla cemkiriyorlar.

Abicim, siz gidin kumda oynayin; BES mes sizlik degil.

3. Hükümet yakında Enflasyon endeksli bonoları piyasaya sürmeye hazırlaniyor.....Acaba BES şirketleri bu bonolardan bir fon oluşturup protföylerine ekliyecekler mi?... Ayrıca sizin üyesi olduğunuz BES Şirketlerin Tüfe fonu alım satım seçeneği varmı?....Ben AHE de bu fonu alıp satamiyorum...öyle bir seçenek sunmuyor...Befaş fonları kısmında da bu fonu bulamiyorum.....

Herkese Bol sıhhat ve Bol Kazançlar diliyorum..

4. Merhaba. Bir sorum olacak. 28 Nisan günü portföyümü Birinci Kamu Dış Borçlanma fonuna geçirmek için talimat verdim. O gün Dolar/TL 14.85TL idi. Bugün ise 15.15TL ama benim portföy yüzde 2.5 zarar etmiş.

Bunun mantığını açıklayacak biri var mı? Teşekkür ederim.

Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    Merhaba. Bir sorum olacak. 28 Nisan günü portföyümü Birinci Kamu Dış Borçlanma fonuna geçirmek için talimat verdim. O gün Dolar/TL 14.85TL idi. Bugün ise 15.15TL ama benim portföy yüzde 2.5 zarar etmiş.

Bunun mantığını açıklayacak biri var mı? Teşekkür ederim.
    Ortalama bir eurobondu ele alirsak: 2030 vadeli eurobond https://www.bourse.lu/security/US900123AL40/38480:

Bu bononun fiyati 120 lerden, 115 civarina gelmis son 1 ayda. Dolar da bu donemde sabit kaldigi icin, portfoyunuzun zarar etmesi normal. Dolar su an 15.15. Fonun degeri dune gore olusan doalr fiyatindan olsutu. Bono eger deger kaybetmes ise bugun, yarin fonunuz degerlenmis olur.

6.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Ortalama bir eurobondu ele alirsak: 2030 vadeli eurobond https://www.bourse.lu/security/US900123AL40/38480:

Bu bononun fiyati 120 lerden, 115 civarina gelmis son 1 ayda. Dolar da bu donemde sabit kaldigi icin, portfoyunuzun zarar etmesi normal. Dolar su an 15.15. Fonun degeri dune gore olusan doalr fiyatindan olsutu. Bono eger deger kaybetmes ise bugun, yarin fonunuz degerlenmis olur.
    Cevabınız için teşekkür ederim. Açıkçası benim finansal okur-yazarlik seviyem birkaç kez okumama rağmen kavramaya yetmedi

Yine de anladığımı yazmak istiyorum. Benim tercih ettiğim fon eurobond alıp satan bir fon. Ben 28inde al dediğimde 120lerden aldı -sizin fon örneği üzerinden gidiyorum- sonra bugüne kadar bu 120ler oldu bana 115ler civarı, oradan eksi yazdım. E dolar da aynı seviyede kaldı. Eğer aynı süreçte eurobond inerken dolar yeteri kadar artmış olsaydı, eksi yazmayacaktı. Hatta dolar çok çok artmış olsa 115e inen eurobonda rağmen belki de kar yapmış olacaktim. Anladığım bu fonda karar veren iki parametre var.

Doğru birşeyler anlamış miyim? Yoksa hayal gücüm mu kuvvetli

Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    Cevabınız için teşekkür ederim. Açıkçası benim finansal okur-yazarlik seviyem birkaç kez okumama rağmen kavramaya yetmedi

Yine de anladığımı yazmak istiyorum. Benim tercih ettiğim fon eurobond alıp satan bir fon. Ben 28inde al dediğimde 120lerden aldı -sizin fon örneği üzerinden gidiyorum- sonra bugüne kadar bu 120ler oldu bana 115ler civarı, oradan eksi yazdım. E dolar da aynı seviyede kaldı. Eğer aynı süreçte eurobond inerken dolar yeteri kadar artmış olsaydı, eksi yazmayacaktı. Hatta dolar çok çok artmış olsa 115e inen eurobonda rağmen belki de kar yapmış olacaktim. Anladığım bu fonda karar veren iki parametre var.

Doğru birşeyler anlamış miyim? Yoksa hayal gücüm mu kuvvetli
    Dogru anlamissiniz sayin M3RT85. Altin fiyati da bu sekilde, hem ons altin($) hem de dolar/tl paritesine gore sekillenir.

Asagida da anlatmaya calimistim. Eurobondlar da birer tahvil sonucta. Ayni sey gecerli.

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Bono Sorusu: Bono ve tahviller sizin de belirttiginiz gibi sabit getirili finansal urunlerdir. Ornek vermek gerekirse, bir bono ya da tahvili bugun aldiginiz anda, vade(itfa) sonuna kadar cebinize girecek olan para bellidir. Yani elde edeceginiz gelir bonoyu satmadiginiz(vade/itfa sonuna kadar beklediginiz) surece sabittir. Tabi bu bonolar vadesi gelmeden piyasada alinip satilabilir. Su veya bu sebeple almis oldugunuz bonoyu tahvili satmak isteyebilirsiniz. Bu sebeple de bono ve tahvilin fiyati her an/gun degisebilir. Bu gordugunuz grafik bu alim satimlardaki olusan fiyatin grafigidir. Reis cikar saga sola atarlanir, ulkenin risk primi artar bono tahvilin fiyati duser gibi. Ama sonucta itfasina kadar beklenen tahvil/bononun getirisi sabittir, fiyati bu sure zarfinda degisir ve itfa tarihinde getirisi 0 olacak sekilde fiyatlanir. Getiri ile tahvilin fiyati arasindaki fark budur.

Altin fonlarinin icinde devletin cikarmis oldugu altin tahvilleri/sukuklari var. Dolayisiyla altinin fiyati+faiz/kar payi geliri soz konusu bu fonlarda. Fon yonetim giderine ragmen altin fonlari spot altindan daha iyi performans sergileyebiliyor. Bunun da en onemli nedeni bu altin cinsi tahvil ve sukuklar. Ana neden bu. Altin tahvili sukuku nedir diye sorarsaniz;

Devletimiz paraya ihtiyaci oldugunda borclaniyor. Bazen altin cinsi borclanmak istiyor. Diyor ki sana getir bana 100gr altinini ben sana her yil 2gr altin faizi/kar payi odeyeyim. 3 sene sonra da sana 100gr altinini geri vereyim. Senin parani aliyor emeklilik sirketi gidiyor bu tahvil/sukuklari aliyor ve bu 2gr altinlari topluyor.

8. Selamlar,

sirket katkılı bes ödüyorum.
    bir defaya mahsus kendi ödediğim primleri çekme hakkım var.(şirketin yatırdıklarını duruyor) sonra aynen devam ediyor. yaklaşık 4 yıldır besteyim.

şimdi bir miktar tlye ihtiyacım oldu, şu ortamda döviz ve altın bozmak istemiyorum. üzerimde fazla konut kredisi var o yüzden tekrar kredi kullanmak ta istemiyorum.

şu durumda ne yapardınız?
    bes boz, döviz bozdur ya da tl kredi kullan.

Sayfa 364/469 İlkİlk ... 264314354362363364365366374414464 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •