Sayfa 369/1013 İlkİlk ... 269319359367368369370371379419469869 ... SonSon
Arama sonucu : 8100 madde; 2,945 - 2,952 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Detaylı çalıştığınıza göre, bunun aslında TCMB tarafından düzenli açıklanan "Reel efektif döviz kuru" olduğunu da biliyorsunuzdur. Hesapladığınız en değersiz TL olan 4.80/$ herhalde 2002 yılına ait olsa gerek. Ancak TCMB'nin endeksi o yıl başlatmış olması sebebiyle, daha eski "rekor dip"lere bakmamış olabilirsiniz. Daha eskiye ise, BIS verileri gidiyor. Forumun eski sayfasında paylaştığım detaylı sonucun özeti:

2002 reel kur endeksi dibi = 61.07
    2001 reel kur endeksi dibi = 56.01
    1994 reel kur endeksi dibi = 43.04

Kontrol etmedim ama eğer 4,80 dediğiniz yer 61.07 ise, önceki diplerdeki dolar kuru eşlenikleri (sizin hesaba göre) şöyle oluyor:

2001 = 4,80 / 56.01 * 61.07 = 5,23
    1994 = 4,80 / 43.04 * 61.07 = 6,81

Muhtemelen tam aynı ayların değerlerini kullanmadık. Ben o zamanki hesabımda 1994 dibini bugünün dolar=7,50 'si gibi hesaplamıştım, ufak bir fark var.
    Paylaşım için teşekkürler, reel efektif kur diye bir şeyden haberim yoktu, benden önce bulmuşlar, yarın iyice bir inceleyeyim
    Ben 2004 sonrası verileri kullandım, çalışmamda daha eski dipler yok. Çok eski veriler de açıkçası iyi olmuyor, özellikle borsada çok eski verileri kullanmak iyi değil (amerikada dow jonesta falan kullanılıyor on yıllarca eskiye giden grafikler ama bizim piyasaya uymuyor). Ülke ve piyasamız çok değişti çünkü, 2005 öncesi enflasyon çok yüksekti vb.

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    2009-2010 yıllarında kriptolojik paraya merak salmıştık. Benim bilgisayarımda 7500 , arkadaşın bilgisayarında 8500-9000 bitcoin birikmişti. Yaz aylarında fiyat 0.1 centten birden 10 cente fırlayınca bayram ettik, hemen bu işin bir ponzi şemasına evrildiğini düşünüp 7500 bitcoini 750 dolardan sattık. Para cüzdanlara gelince ulan ne enayiler var 4-5 ayda SHA256 algoritmasıyla gece açık bıraktığımız bilgisayarda hesaplanan işleme 750 dolar ödediler. Vay *kerizler* vay diye naralar attık. Bugün (şu saat itibariyle) o kerizler 7500 bitcoin için 8.490.000 usd servete sahipler.

https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin/#charts
    Merak etmeyin sizin bitcoinleri alan vatandaşlar da fiyat 0.1'den 1$'a çıkınca boşaltmışlardır

3.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Ülke ve piyasamız çok değişti çünkü, 2005 öncesi enflasyon çok yüksekti vb.
    Doğru Veri varken neden hepsini kullanmıyoruz diyerek bakmıştım ben de, yoksa doları 7,50 bekliyor değilim.

Uzun vadeli faizlerin (ve dolayısıyla enflasyonun) yüksek olması bu tarz lineer hesapları "bozar". Çünkü faiz kavramı "bileşiklendirme" nedeniyle lineer değil kuadratiktir ve sonuçları yanlış yerlere kaydırır (tahvil dünyasında buna -konveksite- denir). Finansta birçok paradigmanın değiştiği 2008 sonrasında mukayeseler yapmak daha doğru analizler verecektir. Paralel sebeplerle "borsa bugün filanca cent, eskiden şu kadar cent idi" diye bakılmasına şüpheyle yaklaşmak lazım.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

4.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Paylaşım için teşekkürler, reel efektif kur diye bir şeyden haberim yoktu, benden önce bulmuşlar, yarın iyice bir inceleyeyim
    Ben 2004 sonrası verileri kullandım, çalışmamda daha eski dipler yok. Çok eski veriler de açıkçası iyi olmuyor, özellikle borsada çok eski verileri kullanmak iyi değil (amerikada dow jonesta falan kullanılıyor on yıllarca eskiye giden grafikler ama bizim piyasaya uymuyor). Ülke ve piyasamız çok değişti çünkü, 2005 öncesi enflasyon çok yüksekti vb.
    enflasyon ile kur farkını hesaplamak ne derece doğrudur. ülkelerin gelişmişlik ve büyüme hızları aynı mıdır.
    gelişmekte olan ülkelerin gelişme hızı daha fazla olmalı.

yani bundan 20 sene önce bakırköy ile büyükçekmece ile aynı oranda mı gelişmiştir. Bakırköy 5 katladıysa büyükçekmece 10 katlamıştır.

oran orantı kurmak mantıklı değil. çok farklı etkenler var.

5.  Alıntı Originally Posted by Yenice Yazıyı Oku
    enflasyon ile kur farkını hesaplamak ne derece doğrudur. ülkelerin gelişmişlik ve büyüme hızları aynı mıdır.
    gelişmekte olan ülkelerin gelişme hızı daha fazla olmalı.

yani bundan 20 sene önce bakırköy ile büyükçekmece ile aynı oranda mı gelişmiştir. Bakırköy 5 katladıysa büyükçekmece 10 katlamıştır.

oran orantı kurmak mantıklı değil. çok farklı etkenler var.
    Kişisel görüşünüzü değiştirir mi bilemem ama akademik finansta bunun üzerine kurulu 2 teori mevcut:

1. Faiz farkı paritesi: bir çapraz kurun gelecekteki değerinin, cari faiz oranları farkı kadar değişeceğini varsayar.
    2. Satınalma gücü paritesi: bir çapraz kurun gelecekteki değerinin, cari enflasyon oranları farkı kadar değişeceğini varsayar.

Ekonomik ekollerin görüşleri farklıdır ancak günümüz finans dünyasına "Parasalcılar" hakim ve onların genel kabulü, bu iki teorinin değişimli ve dönemsel olarak yüksek oranda doğrulandığı yönündedir. Tüm döviz kuru analizlerinde "reel kur endeksleri"ne bu nedenle bakılır. (2 teorinin bileşimi de kabaca şunu ifade eder = yeterince uzun vadede, geriye dönük bakılan enflasyon ve faiz oranları birbirleriyle bire bir korelasyondadır)

Kurallara AYKIRIDIR.

6. Biraz güncele dönmek lazım sanırım...

Kurallara AYKIRIDIR.

7.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Kişisel görüşünüzü değiştirir mi bilemem ama akademik finansta bunun üzerine kurulu 2 teori mevcut:

1. Faiz farkı paritesi: bir çapraz kurun gelecekteki değerinin, cari faiz oranları farkı kadar değişeceğini varsayar.
    2. Satınalma gücü paritesi: bir çapraz kurun gelecekteki değerinin, cari enflasyon oranları farkı kadar değişeceğini varsayar.

Ekonomik ekollerin görüşleri farklıdır ancak günümüz finans dünyasına "Parasalcılar" hakim ve onların genel kabulü, bu iki teorinin değişimli ve dönemsel olarak yüksek oranda doğrulandığı yönündedir. Tüm döviz kuru analizlerinde "reel kur endeksleri"ne bu nedenle bakılır. (2 teorinin bileşimi de kabaca şunu ifade eder = yeterince uzun vadede, geriye dönük bakılan enflasyon ve faiz oranları birbirleriyle bire bir korelasyondadır)
    Sn Jondowes
    bu çok ilgimi çeken bir konu
    bunun üzerine okuyabileceğim kaynaklar varmı?
    tşkler

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    2009-2010 yıllarında kriptolojik paraya merak salmıştık. Benim bilgisayarımda 7500 , arkadaşın bilgisayarında 8500-9000 bitcoin birikmişti. Yaz aylarında fiyat 0.1 centten birden 10 cente fırlayınca bayram ettik, hemen bu işin bir ponzi şemasına evrildiğini düşünüp 7500 bitcoini 750 dolardan sattık. Para cüzdanlara gelince ulan ne enayiler var 4-5 ayda SHA256 algoritmasıyla gece açık bıraktığımız bilgisayarda hesaplanan işleme 750 dolar ödediler. Vay *kerizler* vay diye naralar attık. Bugün (şu saat itibariyle) o kerizler 7500 bitcoin için 8.490.000 usd servete sahipler.

https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin/#charts
    2009 yilinda ABD de bile bitcoin i toplasan 300 kisimi ne biliyordu

kimsiniz gercekten cok merak ediyorum. Nereden nasil haberiniz oldu

Bitcoin uretmeyi nasil becerdiniz onuda bi anlatsaniz

ayrica simdi neden uretmiyorsunuz?

Sayfa 369/1013 İlkİlk ... 269319359367368369370371379419469869 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz