Sayfa 377/446 ÝlkÝlk ... 277327367375376377378379387427 ... SonSon
Arama sonucu : 3563 madde; 3,009 - 3,016 arasý.

Konu: CEMTS - Cemtaþ Çelik Makina

1. En çok düþen en az tepki veren Cemts, yatacak yerin yok tahtacý.
    Yatýrým Tavsiyesi Deðildir.!!!

2. Ýkinci devreyi de kesmek üzere, size de bu yakýþýr.

Alýntý Originally Posted by bawer Yazýyý Oku
    Ben de GES etkisini merak ediyorum, 3 veya 4. çeyrekte tam netleþir
    Dünkü düþüþte yine klasik hareketini yaptý, endeks yükselirken hiç eþlik etmez, düþüþte devre kesti, genelde hisse devre kesmeden rahatlamaz, bu konuda hiç sýkýntý çekmiyor, kapanýþta olunca da çözülemedi.
    ben de devre kesmeyi bekliyorum...son alýþlarýmý yapmak için...ondan sonra 2-3 yýl beklerim....

4. Bu kadar baský da fazla tahtacý, devekuþu gibi kafayý kuma gömüp kimse fark etmez sanma, alýrlar tükkanýn anahtarýný, oyuncak olursun sonra. Tabii nasýl olsa Bucim'de yatýrýmcý yok diye oraya yükleniyorsun, yemezler.
    Son düzenleme : bawer; 11-08-2023 saat: 14:30.

ÇELÝK ÜRETÝMÝ
    2023 yýlýnýn Haziran ayýnda Türkiye’nin ham çelik üretimi, geçen yýlýn ayný ayýna göre %1,5 oranýnda azalýþla 2,9 milyon ton oldu.

Ocak-Haziran döneminde ise üretim %16,3 oranýnda azalýþla 15,9 milyon ton seviyesinde gerçekleþti.

ÇELÝK TÜKETÝMÝ
    Nihai mamul tüketimi Haziran ayýnda, 2022 yýlýnýn ayný ayýna kýyasla %27,4 artýþla 3,3 milyon ton, Ocak-Haziran döneminde ise %15,8 artýþ ile 19,9 milyon ton oldu.

DIÞ TÝCARET
    Ýhracat
    Haziran ayýnda çelik ürünleri ihracatý, miktar yönünden %40,8 oranýnda azalýþla 875,9 bin ton, deðer yönünden ise %52 azalýþla 740 milyon dolar oldu.

Ocak-Haziran döneminde, 2022 yýlýnýn ayný dönemine kýyasla ihracat, miktar itibariyle %46,5 azalýþla 4,5 milyon ton, deðer itibariyle ise %52,5 azalýþla 3,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleþti.

Ýthalat
    2023 yýlýnýn Haziran ayýnda ithalat, 2022 yýlýnýn ayný ayýna göre, miktar yönünden %12,1 artýþla 1,5 milyon ton, deðer yönünden ise, %9,6 azalýþla 1,3 milyar dolar olarak gerçekleþti.

Ocak-Haziran döneminde, 2022 yýlýnýn ayný dönemine kýyasla ithalat, miktar itibariyle %23 artýþla 9,5 milyon ton, deðer itibariyle %4,3 azalýþla 8,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleþti.

--üretimde maliyetler yükseliyor...rekabet etmekte zorlanýyor...bu neden ile ithalat artar iken ihracat azalýyor...hem iç piyasada hem de dýþ piyasada iþimiz zor gözüküyor...

--ÇEMTAÞ ta üretim ülkenin toplam üretim oraný ile ayni iken....ihracat azalýþý ise %28 (sektörün %46.5) daha düþük...viraj denge çubuðu ihracatýnýn %38.6 artmýþ olmasýndan dolayý olsa gerek....

tüm dünyada otomotivde eelektrikli araçlara geçiþ ile aðýrlýk azaltma ile ilgili çelik aliminyum ve karbon elyafta çok fazla proje geliþtiriliyor...

çemtaþ ýn projelerinden biri bu:

Aðýrlýk azaltma çalýþmalarý kapsamýnda daha ince kesitli ancak ayný dayanýmý gösterecek parçalarýn üretilebilmesi için çalýþmalar,

ilk 6 ayda AR-GE gideri 9 kat artmýþ...bu çok yüksek bir oran...buradan ciddi bir þey çýkmak üzere olabilir...aðýrlýk azaltma projesinde umulan elde edilmiþ ise büyük bir pazar yakalayabilir...

7. Az bir artýk eþþek ölüsünden betersin yahu, bu rallide de nal topluyor yine, EREGL gibi milyon lotlarý olan bir hisse bile %4-5 yapýyor.

8. Bir Allah'ýn gününde de yatýrýmcýnýn yüzünü güldür be, eskiden nadiren de olsa arada bir %5-10 yapardý durduk yere, Eregl, Krdmd ve diðerleri hepsi primli.

Sayfa 377/446 ÝlkÝlk ... 277327367375376377378379387427 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •