Sayfa 380/730 İlkİlk ... 280330370378379380381382390430480 ... SonSon
Arama sonucu : 5838 madde; 3,033 - 3,040 arası.

Konu: EGGUB - Ege Gübre

100 milyon dolar vinçler konusu netleşmiş oldu o zaman.

2022 aralık dolar kuru 18.8

82 milyon dolar eder yukarıdaki rakam.

Sadece vinç fiyatına satılık liman.

Almayanı döverler.

Şaka gibi.

Yeni tahtacılara sesleniyorum

Gelin buyrun

Boşta hisse

Tahtacısı uyuya kaldı
    Patronundan korkuyor

Patron çok lanet evet

Ama patrondan korkmayan tahtacı gelir bir gün elbet…

Borsadaki Hisselerin dağınıklığı topluluğu konusuna endişe etmeyin

Vinç parasına kimse hissesini satmaz burada

Dolar bazında en az 5 kat yapana kadar kimse bi bok satmaz burada

Dolar bazında gördüğü zirvenin bile %30’una düşmüş durumda bu hisse.

3.37 dolar şu an
    9 doları görmüştü gördükten sonra vinç yatırımları yaptı, ülke ihracatı ilk plana aldı, %66 kapasite büyütme ced onayı aldı.
    Türkiyenin en derin limanlarından olduğu anlaşılalı çok zaman olmadı

Sizin anlayacağınız basit hesapla bile bu hisse dolar bazında 5 kattan daha fazla yapacak

Bist 100’e girince herkes durumu görecek zaten
    Öncesinde büyük bir yeni tahtacıya ihtiyaç var.

Akıllı bir patronu olsa şirketi doğru dürüst yönetebilse 5 katın çok daha fazlasını yapacak bu hisse

Ama herkes 5 kata da razı olur dolar bazında 5 kat boru değil.

Beklemeye devam

Ben 6 yıldır bekliyorum
    Son bi 7 yıl daha bekler sonra kaçarım.

2030’a hallolur bu iş…

Asla ytd

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Asla yatırım tavsiyesi değildir

2. 100 milyon doları nasıl buluyorsunuz anlayamadım...
     Alıntı Originally Posted by Crux Yazıyı Oku
    100 milyon dolar vinçler konusu netleşmiş oldu o zaman.

2022 aralık dolar kuru 18.8

82 milyon dolar eder yukarıdaki rakam.

Sadece vinç fiyatına satılık liman.

Almayanı döverler.

Şaka gibi.

Yeni tahtacılara sesleniyorum

Gelin buyrun

Boşta hisse

Tahtacısı uyuya kaldı
    Patronundan korkuyor

Patron çok lanet evet

Ama patrondan korkmayan tahtacı gelir bir gün elbet…

Borsadaki Hisselerin dağınıklığı topluluğu konusuna endişe etmeyin

Vinç parasına kimse hissesini satmaz burada

Dolar bazında en az 5 kat yapana kadar kimse bi bok satmaz burada

Dolar bazında gördüğü zirvenin bile %30’una düşmüş durumda bu hisse.

3.37 dolar şu an
    9 doları görmüştü gördükten sonra vinç yatırımları yaptı, ülke ihracatı ilk plana aldı, %66 kapasite büyütme ced onayı aldı.
    Türkiyenin en derin limanlarından olduğu anlaşılalı çok zaman olmadı

Sizin anlayacağınız basit hesapla bile bu hisse dolar bazında 5 kattan daha fazla yapacak

Bist 100’e girince herkes durumu görecek zaten
    Öncesinde büyük bir yeni tahtacıya ihtiyaç var.

Akıllı bir patronu olsa şirketi doğru dürüst yönetebilse 5 katın çok daha fazlasını yapacak bu hisse

Ama herkes 5 kata da razı olur dolar bazında 5 kat boru değil.

Beklemeye devam

Ben 6 yıldır bekliyorum
    Son bi 7 yıl daha bekler sonra kaçarım.

2030’a hallolur bu iş…

Asla ytd

SM-G780G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Bir iki bilgi daha vereyim...bölgede arsa donumu 250b$...695 donum var...(arsa değeri lot başına 115 tl)

(Nemrut korfezinde yine limanı olan bir şirketin avukatindan aldığım bilgidir...) Eggub limanı bölgenin değerli limanlarindandir...
    Son düzenleme : miper; 27-07-2023 saat: 11:25.

3. Ben Sayın Crux'ın dediği gibi sadece vinçleri bilmem ne kadar eder gibi bir iddiada bulunamam. Benim uzmanlık alanım değil. Ancak 2019-12 aylık bilançosundan bu yana olan Maddi Duran Varlık Değişimlerini inceledim. Sonra Nakit Akım Tablosundan Maddi Duran Varlık Alımlarını ve Satımlarını hesapladım, ortada bir yeniden değerleme filan göremedim.

2020, 2021, 2022 yılları tamamında ve 2023'ün ilk çeyreğinde Net Maddi Duran Varlık Alımı 278,2 Milyon TL. (Bu alımları Dolar bazlı hesaplasan şimdiki TL karşılığı durum oldukça farklı çıkar, ancak bunun için 4 yıllık detayları tek tek incelemek lazım) Nakit Akış Tablosundan bu dönemlere ait Maddi Duran Varlık Alımları ve Satımları Kalemlerinden çıkardım bu değerleri.

2019-12 aylık bilançoda Maddi Duran Varlıklar Toplamı 258,6 Milyon TL.

İki değeri toplarsak 258,6 + 278,2 = 536,8 Milyon TL yapar. Son bilançoda Maddi Duran Varlıklar 464,5 Milyon TL. Maddi Duran Varlıklar olması gereken rakamdan az. Aradaki farkı amortisman farkı kabul edelim. 2019 sonundan itibaren hiç bir yeniden değerlemeye tabi tutulmamış Maddi Duran Varlıkları. Belki 2015'e kadar gitsem geriye, o zamandan beri de yeniden değerlemeye tabi tutulmamış bile çıkabilir.

Sadece Yeniden Değerlemeye tabi tutulsa şirketin Net Varlıklarının-Özkaynaklarının ne kadar artacağını ve fiyatın ne kadar ucuz değerlendiğini görmüş oluruz.

Bu durum bir şeyi değiştiriyor mu? Belki kendi kendimize gelin güvey oluyoruz, sonuçta ekranda fiyatlanan hisse değeri ile muhatabız.
    Son düzenleme : deva-i dert; 27-07-2023 saat: 12:48.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

174 milyon dolar sadece arsası demiş oldunuz süper….

Yeniden değerleme 82 milyon dolar demirbaş diyor.

Sadece bu ikisi 250 milyon dolar eder.

Limanın betonu 50 milyon dolar diye söylemişti bir arkadaşımız zamanında

Kalan depolama alanı fabrika vb ne eder ?

Bu şirketin sadece varlıkları 400 milyon dolar ediyor.

Yılda 25 milyon dolar kar eden şirketi 10 yıllık karı artı varlıklarına alabilirsiniz.

250 + 400 milyon dolar = 650 milyon dolar eder.

Şu an borsa değeri 135 milyon dolar
    Biz diyoruz ki kapasite artırmadan 650 milyon dolar eder.

Kapasite artırmadan hisse fiyatı : 440 TL ediyor

%66 kapasite artırırsa karı %66 artar.
    250 milyon dolar olur sana 415 milyon dolar
    400 de varlıklar eder 815 milyon dolar

Kapasite artışı yaptığı anda bugünkü kur ile 550 TL ediyor bu hisse.

90 nere 440 nere 550 nere

4.8 kat şu an yukarıda olmalı

Hey yavrum beee

Adam gibi bir tahtacı lazım bize

Bu tahtacı biraz çekingen çıktı

Asla ytd

5.  Alıntı Originally Posted by miper Yazıyı Oku
    31.12.2022 tarihi itibariyle sabit kıymetlerimiz, Vergi Usul Kanunu Geçici 32.Madde ve Vergi
    Usul Kanunu Mükerrer 298/Ç maddeleri kapsamında yeniden değerlemeye tabi tutulmuştur.
    Bu uygulama ile sabit kıymetlerimiz 1.546.502.000 TL değerlenmiş, 2022 yılı amortisman
    giderlerimizde de 118.018.000 TL artış meydana gelmiştir. (2022 Aralık faaliyet raporu)

Her şey dahil Toplam Varlıkları zaten 1.506.916.978 TL bilançoda (UFRS). Bu faaliyet raporunu yazan arkadaşın ya ne yazdığından haberi yok, ya da bilançodaki toplam varlık değerinden. Şu kadar değerlenmiş dediği rakam bile bilançodaki toplam varlıklar rakamından büyük. 'Et burdaysa kedi nerde, kedi burdaysa et nerede?' hikayesinden dahi vahim bir açıklama bu.
    Clausewitz

Bu tahtacının yerini bilen var mı?
    Gidip aklını alalım.
    Manyak herif.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Yatırımcı İlişkilerine zarar basan gübre faaliyetlerinin devamı hakkında şirketin nasıl bir insiyatifi ya da planlaması olduğu konusunda sorular sordum. Tenezzül edip cevap dahi vermediler ve SPK'ya şikayette bulundum bu umursamazlık karşısında. Bakalım bir sonuç çıkacak mı?
    Evet sorularıma nihayet cevap geldi. Aldığım cevap aşağıdaki gibidir:

"Mailinizde de belirttiğiniz gibi; gübre üretimini Haziran 2022 döneminden beri yapmamaktayız. Esas olarak gübre üreticisi olarak faaliyet göstermekle birlikte geçmişte de zaman zaman gübre alım-satımı yani ticaretini yapıyoruz. Şu anda da gübre iş kolunun sabit maliyetlerini kısmen de olsa karşılayabilmek adına gübre ithalatı yapıyoruz. Şirketimiz 1973 yılında kurulan ve 1978 yılından beri faaliyet gösteren köklü ve sektöründe öncü bir gübre üretim firmasıdır. Başlangıçta liman ve tank çiftliği faaliyetlerimiz yan faaliyet olarak yapılmakta iken hem ciro hem faaliyet karında daha baskın hale gelmişlerdir. Pandemi sonrası aşırı artan maliyetler nedeniyle de gübre üretimine zaruretten ara vermek durumunda kalmakla beraber bu faaliyetlerden vazgeçilmiş değildir. Uygun piyasa koşulları oluştuğunda (ki bu hususta sürekli ekipler çalışmalarını yapmaktadır) üretim organizasyonumuz yarın üretime geçecek şekilde çalışmalarını(bakım, iyileştirmeler vs.) yapmaktadırlar. Diğer gübre üreticilerinin 2023-03 dönemi mali tablolarına da baktığınızda gübre üretiminden zarar ettikleri görülecektir.

Sorularınıza bu şekilde cevap vermekle birlikte; gübre fabrikalarının başka bir amaç için kullanılmasının düşünülmediğini, geçici olarak fabrikadaki boş sahaların liman faaliyetlerinde kullanıldığını, gübre üretim ile ilgili şartlar olgunlaştığında üretime geçileceğini, şirketin masraflarını makul ölçülerde tutmaya veya kısmaya çalıştığını da ilaveten söyleyebilirim.

İyi günler dilerim."

Kafamdaki sorulara tam anlamıyla cevap mahiyetinde değil. Ancak en azından cevap verdiler şimdilik. Bu maddi duran varlıklarlar ve yeniden değerlemeler ile ilgili tuhaflıkları da bilahere soracağım.
    Clausewitz

Teşekkürler bilgilendirme için

Sayfa 380/730 İlkİlk ... 280330370378379380381382390430480 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz