Onemli Gunler Banner
Sayfa 386/553 İlkİlk ... 286336376384385386387388396436486 ... SonSon
Arama sonucu : 4417 madde; 3,081 - 3,088 arası.

Konu: ECILC - Eczacıbaşı İlaç

1. Hayırlısı olsun, KAP geldi. Amgen, Mustafa Nevzat’ı 2012’de 700milyon Usd’ye almıştı, şimdi Eczacıbaşı İlaç’a 135milyon Usd’ye satıyor.

“Şirketimiz ile Amgen İlaç Ticaret Limited Şirketi ("Amgen") arasında, Gensenta İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin ("Gensenta") sermayesinin %99.96'sını temsil eden payların Amgen'den 135.000.000 ABD Doları karşılığı Türk Lirası (*) bedelle satın alınması amacıyla, 28 Haziran 2022 tarihli bir Hisse Alım-Satım Sözleşmesi ("Sözleşme") imzalanmıştır(**).
    Hisse devrinin gerçekleşmesi, Rekabet Kurulu izni dahil gerekli izin ve onayların alınarak, Sözleşmede belirlenen diğer kapanış koşullarının yerine getirilmesine bağlıdır. Satın alma bedelinin tamamı; hisse devir işleminin tamamlanması ile Amgen'e ödenecektir.
    1923 yılında laboratuvar, 1957 yılında Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş. unvanı ile kurulan, bugünkü adıyla Gensenta, Türkiye'nin en eski ve köklü ilaç firmalarından biridir. 2012 yılında Amgen tarafından satın alınan şirket, 2020 yılında Gensenta adını alarak faaliyetlerine devam etmiştir. Gensenta yaklaşık 800 kişilik kadrosu ve dünya standartlarında üretim yetkinliğine sahip teknoloji tesisleriyle ülkemizin önemli jenerik ilaç, biyobenzer ilaç ve ilaç ham maddesi üreticilerindendir.
    Şirketimiz, söz konusu işlemle Gensenta'nın üretim ve ar-ge yetkinliğini, yurt içi ve yurt dışında bulunan müşteri portföyünü ve marka haline gelmiş birçok ilacı barındıran geniş ürün yelpazesini bünyesine katacaktır. “

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

2. İlacın kasasında bu kadar para yok. 80 milyon dolar civarı temettüden sonra. Bu alımın yarısını banka kredisi ile alacak. 60 milyon dolarlık borçlanma yaratacak. Üzerine tevzii yatırımlar yapması gerekecek. O da krediyle. Benim tanıdığım eczacılar bunu bize karşı kullanabilir.

3. Çok kolay finanse ederler. Bakmadım ama holdingten aldığı temettuyle 100 milyon dolar civarı nakdi olmalı. Daha önemlisi ilaç şirketi kagit üstünde faaliyetleri olan holding yapısı görünümündeki bir şirket iken şimdi 2007 öncesi yapısına donuyor. Bence piyasa bu durumu atlamaz. Kimse böyle bir şey beklemediği için ilk tepki çok kuvvetli gelmeyebilir.

4. Öte yandan ilaç işi hem Yurtiçi hem de yurtdışında eczacıbaşının ihtisas alanı ve bu durumu çok iyi yönetebilirler. Gerçekten de bir fırsata dönüştürebilirler. Ama bize yediriler mi, emin değilim. Çat diye bir bedelli sermaye artırımı gelebilir mi, yoksa kredi ile devam mı ederler göreceğiz. Kimsenin hevesini kırmak istemem. Umalım da huylu huyundan vazgeçmiş olsun.

5. İlk aşamada piyasa olumlu olarak algılayacaktır. Bunu göreceğiz. Benim çekincelerim süreç içinde gelişebilecek oyunlara karşıdır. Şuraya bak adamlar öyle üçkağıtçı ki başka şirket başka patron olsa şu anda bayram yapıyor olurduk. Zil takıp oynardık. Ama bu cezacı kardeşler işin içinde olunca insan sevinemiyor bile.

Biz gene de olumlu bakalım, Temkinlice sevinelim.

6. Bence uygun bir maliyetle çok doğru bir alım yaptılar....Bu satın alma ile birlikte sektörde ana aktörlerden biri haline gelecek..

7. İhtiyar adamım, yatmadan önce bir şey daha paylaşayım. Bu Yapı grubunda yeniden yapılanma olduğunu geçen bir british arkadaşın paylaşımından öğrendik. Ecyap yapı grubunda yeni kurulan bir yapı yatırım çatı şirketinin alt kuruluşu oldu. Belki Karo da buraya dahil edilecek. Karoya % 25 için 100 milyon dolara yakın para ödedi ilaç. Şimdi belki İlaçtan bu hisse alınıp yeni çatı şirkete aktarılabilir. Böylece İlacın finansman sorunu kalmaz. Böyle olur mu iyi niyetli işini adil yapan bir patron olsa böyle yapar. Bunlar yapacak mı göreceğiz.

Bu paylaşım tamamen tahmine dayanıyor. Hiç bir duyumum yok. Açık bilgiler üzerinden bir çıkarım sadece.

Yatırım tavsiyesi değildir.

8. Görünen köy Vitra Karo'nun yeni yapıya devrini anlatıyor. Rekabet kurulu incelemesinin süre alacağı dusunuldugunde daha zaman var. Ayrıca Ayazaga'da inşaat ruhsatı bir yıl içinde alınırsa oradan da bir nakit akışı baslar. Yani ufukta bir finansman sorunu görülmüyor. Amgen"in fabrikayı neden devredip çıktığı üzerinde biraz düşünmek lazım. Abdli ilaç şirketlerinin tahsilat sorunları yaşadıkları geçtiğimiz yıl büyükelçileri tarafından dile getirilmişti. Ayrıca bu kur meselesinden dolayı da zorlandıklarını düşünüyorum. Bu Eczacıbaşı için bir sektöre dönüş fırsatı oldu. Aksi takdirde işlerinin % 70 i yapı sektöründe ve madencilik kolunda yoğunlaşmıştı. Bir anlamda kendisine alan açtı.

Sayfa 386/553 İlkİlk ... 286336376384385386387388396436486 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •