Sayfa 387/601 İlkİlk ... 287337377385386387388389397437487 ... SonSon
Arama sonucu : 4808 madde; 3,089 - 3,096 arası.

Konu: AKSEN - Aksa Enerji Üretim A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by 4N1K1H Yazıyı Oku
    Şahsım adına çok heyecanı yok 20 krş ları görünce. Ve katılımcıların fazlalığına bakarak rekabet çok fena olacak gibi. Biz parayı basıp santral alsak daha iyi. En azından güncel PTF'lerden yüksek kar marjıyla satarız.

2.  Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Şahsım adına çok heyecanı yok 20 krş ları görünce. Ve katılımcıların fazlalığına bakarak rekabet çok fena olacak gibi. Biz parayı basıp santral alsak daha iyi. En azından güncel PTF'lerden yüksek kar marjıyla satarız.
    Bu fiyatlar devlet alım garantisi olan fiyatlar. Şuanda piyasa fiyatı 35 krş civarlarında. Şirketler büyük ihtimalle piyasa fiyatından satacak bu santrallerde ürettikleri elektriği. Ama bu fiyatlarla yapılan yatırım kaç yılda amorti eder bilemiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam önceki alım garantisi usd üzerinden hesaplanıyor ve mevcut kurlarla 1 tl üzerinde idi. Bu seviyede ki satışlarla 6-7 senede amorti edildiğini hatırlıyorum. Şimdi neredeyse 1/3 fiyatına olduğunu varsayarsak mevcut ptf ile 15-20 yılda amorti edebilir diye tahmin ediyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Bu fiyatlar devlet alım garantisi olan fiyatlar. Şuanda piyasa fiyatı 35 krş civarlarında. Şirketler büyük ihtimalle piyasa fiyatından satacak bu santrallerde ürettikleri elektriği. Ama bu fiyatlarla yapılan yatırım kaç yılda amorti eder bilemiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam önceki alım garantisi usd üzerinden hesaplanıyor ve mevcut kurlarla 1 tl üzerinde idi. Bu seviyede ki satışlarla 6-7 senede amorti edildiğini hatırlıyorum. Şimdi neredeyse 1/3 fiyatına olduğunu varsayarsak mevcut ptf ile 15-20 yılda amorti edebilir diye tahmin ediyorum.
    maliyetlerin 1 mn dolarlardan(1MW için) 500 bin dolarlara geldiğini düşünürsek, mevcut PTF'ler ile 8 sene civarı olur amorti süresi. Yani değişen pek bir şey yok aslında. Aslında haklısınız benim kafa hep direk devlete satacak diye şartlanmış . Gerçi biz yurtdışında 2-3 senelik amorti sürelerine alışmıştık

4.  Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    maliyetlerin 1 mn dolarlardan(1MW için) 500 bin dolarlara geldiğini düşünürsek, mevcut PTF'ler ile 8 sene civarı olur amorti süresi. Yani değişen pek bir şey yok aslında. Aslında haklısınız benim kafa hep direk devlete satacak diye şartlanmış . Gerçi biz yurtdışında 2-3 senelik amorti sürelerine alışmıştık
    Maiyetler o kadar düştüyse haklısınız. Benim en son bildiğim 850.000 usd civarlarında idi.

Alıntı Originally Posted by neva91 Yazıyı Oku
    Benim heyecanımda, çeşitlilik olması sebebi ile.

6.  Alıntı Originally Posted by 4N1K1H Yazıyı Oku
    Benim heyecanımda, çeşitlilik olması sebebi ile.
    Yok. Zaten çeşitlilik olacak olması daha önce de değindiğim gibi çok çok hoş bir durum. Ama 16 firmanın katıldığı 10-20MW'lık ihale yerine sene sonunda çok rahat gidip 50-100MW'lık güneş ya da rüzgar santraline teklif vermek daha hoşuma gider (Tabiki buradan da 70-80MW çıkarsa tadından yenmez). Bu alanda 300-400MW'lık bir portföy orta vadede çok hoş olur. Unutmayalım! Bizim şirketin ayırdığı yıllık amortisman ile bile 100MW'lık bir güneş santrali kuruluyor .

Sayfa 387/601 İlkİlk ... 287337377385386387388389397437487 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •