Sayfa 3946/7020 İlkİlk ... 294634463846389639363944394539463947394839563996404644464946 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 31,561 - 31,568 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. 30 Nisan 1927'de Douglas Fairbanks ve esi Mary Pickford Hollywood'daki Grauman's Theatre'da islak cimentoya ayak izlerini birakan ilk film yildizlari oldular.

2. Avustralyali ressam John Peter Russell'in olum yildonumu (30 Nisan 1930)

Ariadne, 1883

Mon ami 'Polite, 1900

3. Ingiliz klasik bilgin ve sair (Alfred Edward Housman) A. E. Housman'in olum yildonumu (30 Nisan 1936)

Uyan evlat! yolculuk bitince
    uyumak icin yeterince zamanin olacak

"Bilgi iyidir; yontem iyidir ama bir sey, hepsinden once gereklidir; o da omuzlarin uzerinde bir bal kabagi degil bir kafa ve o kafanin icinde pelte degil, beyin tasimaktir."

Tam yirmi bir yasimda isittim
    Akilli bir adain dedigini:
    "Tacini, tahtini, malini mulkunu ver de
    Fakat sakla beynini kendine
    Incilerini dagit, elmaslarini
    Fakat duslerinden vazgecme."

Ne yazik ki yirmi bir yasinda
    Kavak yelleri eser insanin basinda.
    Tam yirmi bir yasimda
    Bilgenin yine dedigini isittim
    "Gogsunun altinda carpan kalp
    Bosuna verilmemeli
    Niceleri ic cekerek bunu odedi
    Pismanlikla satarak yureklerini."
    Bugun tam yirmi iki yasindayim
    Ah, bu sozlerin dogrulugunun simdi farkindayim.

4. Ingiliz sair ve oyun yazari Tony Harrison’in dogum gunu (30 Nisan 1937)

“Gordum kavrulup komur olmus Irakliyi, bombalanmis fotograf karesinde egilip bana bakiyordu. Cam silecegi bir kalem gibi, hazirdi olunun dusuncelerini kagida dokmeye. Cam silecegi bir tuy kalemi gibi uzanmis yazacakti vasiyetini. Gordum kavrulup komur olmus Irakliyi, yan yatmisti camurdan yapilmis gibi.”

“I saw the charred Iraqi lean towards me from bomb-blasted screen, his windscreen wiper like a pen ready to write down thoughts for men, his windscreen wiper like a quill he's reaching for to make his will. I saw the charred Iraqi lean like someone made of Plasticine.”

5. Warner Bros.'in kisa animasyon fimi Porky Tavsan Avinda (Porky's Hare Hunt) 30 Nisan 1938'de Amerika'da vizyona girdi. (ismi 1940'da Bugs Bunny olarak degistirildi)

(30 Nisan Amerika'da Ulusal Bugs Bunny Gunu)

6. Amerikali bilim kurgu yazari (Laurence van Cott Niven) Larry Niven'in dogum gunu (30 Nisan 1938)

"Doga yasalarini hatirla. Evrenin butun terslikleri sana karsi artma egilimi gosterir. Evren dusmanca davranir. / Remember the Finagle Laws. The perversity of the universe tends toward a maximum. The universe is hostile."

"Tanrilar aptallari korumazlardi. Aptallari daha yetenekli aptallar korurdu. / The gods do not protect fools. Fools are protected by more capable fools.”

"Sizler korkaktiniz, butun ahlak sisteminiz korkaklik uzerine kuruluydu. / You're cowards. Your whole ethical system is based on cowardice."

" 'Ne garip! espri yeteneginin zeka ile iliskili oldugunu sanirdim.' 'Hayir, espri; akisi bozulan savunma mekanizmasi ile ilgilidir, hicbir akilli yaratik bir savunma mekanizmasinin akisini bozmaz . / 'Strange. I would have thought that humor was an aspect of intelligence.' 'No. Humor is associated with an interrupted defense mechanism. No sapient being ever interrupts a defense mechanism.' "

7. Rocky film serisinin Paulie Dayisi Italyan asilli Amerikali aktor, yazar ve ressam (Richard Morea) Burt Young'in dogum gunu (30 Nisan 1940)

8. Bir gun once evlenen Adolf Hitler ve Eva Braun, 30 Nisan 1945'te intihar ettiler.

Sayfa 3946/7020 İlkİlk ... 294634463846389639363944394539463947394839563996404644464946 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •