Sayfa 397/584 İlkİlk ... 297347387395396397398399407447497 ... SonSon
Arama sonucu : 4669 madde; 3,169 - 3,176 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Fon alış emri verdiğinizde, fonun alışının gerçekleşeceği gün para blokeden çıkar ve bankanızdaki hesabınızdan fon şirketinin takasankta bulunan hesabına transfer ediir.

Aynı işlem viop teminatlarınız için de geçerlidir.

Fonlar için yatırılan tüm para ve fonun günlük değer artış/kazanç sonrası bakiyeleri takasbankta saklanır.

Mkk da ise hangi fonda kimin ne kadar adeti varın kaydı tutulur.

Özetlemek gerekirse para takasbanta durur, kaydi değerlerde mkk da tutulur.

Takasbank sıradan bir mevduat ve/veya katılım bankası olmadığından buradaki tüm para 100% güvencededir.

Bankadaki paranızın 650 bin lirası devlet güvencesindedir ama buradaki para ki milyarlarca liradan bahsediyoruz, 100% 'ü güvencededir.

TMSF güvencesinin takasbanktaki paraları kapsamaması sizi yanıltmasın, bunun nedeni takasbankın böyle bir güvenceye ihtiyacı olmamasındandır.

Gene özetlemek gerekirse bankam batarsa param ne olur için belki endişe duyabilirsiniz ama takasbankın batması gibi bir durum söz konusu değlidir.

Buradaki hesaplar "segregated account" denilen hesaplardır.

Yani fon yönetim şirketlerinin, kendi işletme faaliyet gelir ve giderlerinden bağımsız tutulan ayrı hesaplardır.

Örnek vermek gerekirse bir fon yöneticisi "benim bugün maaş ödemem var kasada para yok, dur ben fondaki paradan maaşları ödeyeyim, pazartesi elime para geçince geri yerine koyarım" diye bir şey aklından geçemez, geçse de yapamaz.

Çünkü buradan çıkan her paranın, nereye gittiği denetlenir.

Gene bir özet geçmek gerekirse, bankanız battığında paranız için belki endişe duyabilirsiniz, ama takasbakta saklanan paranız için isterse milyarlarca lira olsun endişe duymanıza gerek yoktur.

Diyelim fonlarını aldığınız portföy yönetim şirketi bir günde battı. Pek mümkün değil ama diyelim böyle bir şey oldu. Üstelik devasa bir borçla battı.

Daha önce ne demiştim, takasbanktaki hesaplar şirketlerin işletme faaliyet gelir/gider hesaplarından ayrıdır.

Bu yüzden batan şirketin borcu takasbankta duran parayı etkilemez.

Peki portföy şirketi battı, fona ne olacak derseniz; kanun uyarınca, fonu yöneten bir portföy şirketinin zor durumda kalması durumunda, SPK tarafından fonun yönetimi başka bir şirkete devredilebilir veya yatırımcıların fon payları satılarak paraları iade edilir.

Bunun dışında fon yöneticisi bilerek veya bilmeyerek fonu kötü yönetip, fona zarar ettirebilir ama bir günde fonun değerini sıfır yapamayacağından kötü bir gidiaşat gördüğünüzde satıp çıkabilirsiniz.

Bildiğim kadarıyla durum bu. Yazdıklarımda herhangi bir yanlış varsa lütfen söyleyin.

Sn. ayhan01, yanlış anlamayın, öğrenmek ve bilmek için soruyorum aklıma gelmeyen başka ne gibi bir şey olabilir ki, fondan elde edilen karı geçtim, sermayeyi yani fona yatırdığınız ana parayı da kaybedecek bir durum yaşansın.
    Fonlarda da operasyon olabilir, ani büyük düşüşler olabilir. Mesela IZF diye bir fon var bir gün 10 kat yüksrlmiş, sonra 10 kat düşmüş, toplamda zarar yüzde 20 olmuş bir ayda. Şimdi böyle küçük fonlara girerken on kere düşünürüm. Girdiğim fon 10 kat düşse aniden paran erir gider.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Fona hiçbir şey olmaz.
    Olursa pislik bir tek Serbest lerde olur. Gidip parayı komple VIOP yapar, terste kalır. Gidip bir varlığa fonun parasının tamamını yatırır, varlık çok değer kaybeder.
    Serbest fonlarda oyun olursa HDA da olanlar solda sıfır kalır. Kökü de gidebilir. Soğuk su içersiniz Serbest fonlarda kötüsü olursa.
    Serbestler dışında hisse yoğunda da değişkende de hatta borçlanma araçları fonlarında bile olabilir. Niyet bozuksa gider en sakat hisseyi tepeden alır, viopta ters işlem açar birilerini kurtarır, sakat bir firmanın tahvili alır vs vs.
    Niyeti bozmasınlar yeterki.

3. Twitter'da şöyle yorumlar okuyorum, belki birilerine faydası olur. Bu arada kimileri tüm Hedef Portföy fonlarının riskte olduğunu, çıkma zamanı geldiğini söylüyor.

"#HDA hakkında yazılanları okudukça artık Hedef Portföyün açıklama yapmasını beklemek yerine sektörün zarar görmemesi için SPK'nın ivedilikle açıklama yapmaya zorlaması gerektiğini düşünüyorum."

"Bu gün Hedef pörtföy yöneticilerinin sohbeti vardı bir katılımcının HDA ile ilgili sorusunu cevaplamayıp kurumsal açıklamayı bekleyin dediler tabiki fonun yöneticisi ne yaşar bey nede yunus bey ama soruların cevapsız bırakılması güvensizlik veriyor"

"İyi niyetli olduklarını düşünmüyorum. %1-2 getiri sağlarsak olay unutulur diye düşünüyorlar ancak o iş öyle kolay değil. Fona giriş çıkış var. Ben tüm payları sattım ve bundan sonraki getiri beni ilgilendirmiyor. SPK ya resmi şikayet yaptım. Hak hukuk neyi gerektiriyorsa yapılsın"

"Telefonları açıyorlar (santral)
    Bağlıyorum diyor (pazarlama müdürüne)
    Santrale geri dönüyor.
    Numaranı, adını alıyorlar, size döneceğiz diyorlar.

Arazispor.

Direkt hattı ararsan da, çalıp çalıp meşgule düşüyor.

Yüze yakın aramamdan çıkan sonuçtur."

"Ben çıkmadım çıkmayacağım. Hatta günlük yüksek getiri yaparlarsa onu da şikayet edeceğim. Aynı normal olmayan riskli işlemlere devam ediyorlar demektir ve denetlenmesi gerekir. Ben risk istesem başka fona girerim bunlarda ne işim var."

"Fon piyasası karışık! Ergün Tekgül'ün sessizliği ve Oğuzhan Şahinkaya'nın intikam iddialarıyla Arbitraj fonundaki %6'lık düşüşe dair sorular havada uçuşuyor."

"Risksiz bir şekilde TL mevduat ve para piyasası fonlarının üzerinde getiri sağlayacağı söylenen, TEFAS'taki risk değeri de 2 olan #HDA fonu son 5 iş gününde yüzde 6 değer kaybetti. "Arkadaş, bunu nasıl yaptınız" diyecek bir otorite var mı?"

"HDA ile ilgili ciddi şikayet var;
    Sorunun kaynağı ne olabilir?
    Fon ağırlığını bir kaç hisseye verdiyse;
    Mesela; Hekts Gubrf

Spot ile Vadeli tarafta, grafikte de görüleceği üzere bir ters oluşum olmuş, bu durumu ortaya çıkarmış olabilir

Bir şey bilmiyorum, tahmin yürütüyorum!!!!

Dolandırıcılık vs gibi bir şey olamaz
    Fakat, risk yönetiminde sıkıntı yaşamış oldukları açık"

4. "Viopta 3 günde % 6 zarar yazacak bir fark arbitraj farkı oluşmadı. Emlak konutta 10,90 dan birilerinin malını aldıkları söyleniyor. bir arbitraj fonu spotta bu kadar alımı neden yapar ve neden tepeden alır. Kimin malını aldılar? İşin garibi günlerdir fonumuz şöyle böyle diye tweet atıp 3 gündür telefonlara bile bakmamaları."

"Borsa varoldugundan beri yapılan bir işlemdir...
    Spek malını satamaz ise kar realizasyonu için bir fona devreder malını. Fon alan vatandaş da benim fon iyi kazandırması der sineye çeker . Olay budur.."

Ortalık ne karışmış be. Dünyadan haberimiz yok.

5. Finansal piyasalarda bijjj olmayana meme vermezler.

6. Kimbilir yarın hda kaç - ile açılacak

Hedeften hiç aciklama yok

Yarın da sanki -3 -4 çıkacak gibi bir his var içimde

7.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Bedava peynir fare kapanında olur...Durduk yere niye sıkışan adamın malını zirveden alsın a.q...

Ahanda 3-5 böyle işlemle hem sizden fon ücreti alır hemde karşı taraftan % sini ...Aaa bizim fon a.gö...dağıtttı der yatırımcı
    Fon yöneticisi mevzuata uygun davrandı diye göz göre göre yatırımcısını zarara uğratıyorsa SPK nın bunun hesabını
    sorması gerekir. Yatırımcı da hakkını aramak adına gerekli mercilere şikayette bulunmalıdır.

8.  Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    Kimbilir yarın hda kaç - ile açılacak

Hedeften hiç aciklama yok

Yarın da sanki -3 -4 çıkacak gibi bir his var içimde
    Yarın HDA artı da açılabilir. Bu sorunu ortadan kaldırır mı?

Sayfa 397/584 İlkİlk ... 297347387395396397398399407447497 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •