Sayfa 402/1027 İlkİlk ... 302352392400401402403404412452502902 ... SonSon
Arama sonucu : 8215 madde; 3,209 - 3,216 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    Bakan Tüfenkci: Hem döviz hem kur hem de enflasyon düşme eğiliminde olacak. Bu üçü birbirine bağlı bir sarmal oluşturuyorlar.

http://www.bloomberght.com/haberler/...lasyon-dusecek
    Gümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre, Mayıs ayı dış ticaret açığı yüzde 5,35'lik artışla 7 milyar 729 milyon dolara ulaştı.

Buna göre ihracat mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,57 artarak 14 milyar 338 milyon dolara, ithalat da yüzde 5,49'luk artışla 22 milyar 67 milyon dolara çıktı.

Geçen senenin Mayıs ayı dış ticaret açığı 7,341 milyar dolardı..yetmez ama evette değil..Şubattan itibaren artan kur yüzünden önceki aylarda artan dış ticaret açığı Mayıs ayında artamaz olmuş..

Dışardan ''hot'' para geldi geldi, gelmedi..yapcak bir şey yok..sn bakanımıza duyrulur..

http://risk.gtb.gov.tr/data/572b3a8a...%20Ticaret.pdf

NOT; hem döviz hem kur düşecek , ni demek..

Ha birde yanlış anlaşılma olmasın..geçen ay artan faizler ve bu ay artabilecek faizler dolayısıyla(doların geçen ayki yükselişini de ilave edelim) ekonomi fren yaparsa döviz ihtiyacıda nispeten azalabilir..

Yinede takdir ettim..tablo belli, diğerleri gibi not izlemeye almalara spekülasyon, dış mihraklar demiyor..gereğini yapacağız diyor..

Sıkılaşacaksın başka çaresi yok..yoksa aşağıdaki tablo tesadüfi oluşmadı..

4.  Alıntı Originally Posted by asgaridr Yazıyı Oku
    ABD 10 yıllıklar buradan aşağı salarsa tl ye bir destek çıkar, çözüm MB na kalır...
    Gerçi mb nın tasarrufu yok ama benim ki umutsuz düşünceler...

10 yıllıklar bir süre daha gevşeyebilirler. Sonrası yangın yeri...
    Bunu DXY de takip edebilir. Doların global güçlenmesi sert kayaya rastlayana kadar devam. Eğer sert kayaya rastlarsa sarışın (ons) harekete geçmek için çalı arkasında...

Alıntı Originally Posted by asgaridr Yazıyı Oku
    10 yıllıklar bir süre daha gevşeyebilirler. Sonrası yangın yeri...
    Bunu DXY de takip edebilir. Doların global güçlenmesi sert kayaya rastlayana kadar devam. Eğer sert kayaya rastlarsa sarışın (ons) harekete geçmek için çalı arkasında...
    Dostum biliyorsundur ama yinede değinmiş olayım..bu haftaki gevşeme İtalya kaynaklı idi..ABD ve özellikle Alman 10 yıllıklar güvenli liman muamelesi gördüler..bugün sn. rxpu'da değinmişti, bu tür güvenli liman muamelesine pek aldırmamak lazım..

Şayet İtalya krizi yayılma özelliği gösterse idi yada bizim dışımızda bir EM'den dolayı bu 10 yıllıklar güvenli liman olsaydı..faizinin düşmesine rağmen dolar yinede bizde iyi atak yapardı..selamlar..

6.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Dostum biliyorsundur ama yinede değinmiş olayım..bu haftaki gevşeme İtalya kaynaklı idi..ABD ve özellikle Alman 10 yıllıklar güvenli liman muamelesi gördüler..bugün sn. rxpu'da değinmişti, bu tür güvenli liman muamelesine pek aldırmamak lazım..

Şayet İtalya krizi yayılma özelliği gösterse idi yada bizim dışımızda bir EM'den dolayı bu 10 yıllıklar güvenli liman olsaydı..faizinin düşmesine rağmen dolar yinede bizde iyi atak yapardı..selamlar..
    Sevgili enki
    hatırlarmısın bilmem sana yazmıştım10 yıllıklar ın daha yukarısı yok diye, o sırada italya krizi yoktu gündemde. Sadece teknik. Güvenli liman deyimi de fiyat hareketlerini açıklamak için uydurulmuş yalanlardan biri. Bir tek güvenli liman var sarışın.
    Geçenlerde yen in yükselmesi de güvenli liman diye açıklanmıştı.
    teknik şimdilik doalrda global bir yükselme ve sonrasında sert kaya diyor, sarışının önlenemez yükselişi için.
    İlginç olarak falda hem dolar hem de petrol yükselişi çıkıyor. Bu olası değil temel olarak olaya baktığında ama izleyelim...
    Dolares için sadece anlık momentumlara neden olabilir dxy o da daha çok çıkışlarında pozitif etki şeklinde.
    Faiz 7 sinde piyasa istediği miktar artırılırsa tersi de olabilir...

Alıntı Originally Posted by asgaridr Yazıyı Oku
    Sevgili enki
    hatırlarmısın bilmem sana yazmıştım10 yıllıklar ın daha yukarısı yok diye, o sırada italya krizi yoktu gündemde. Sadece teknik. Güvenli liman deyimi de fiyat hareketlerini açıklamak için uydurulmuş yalanlardan biri. Bir tek güvenli liman var sarışın.
    Geçenlerde yen in yükselmesi de güvenli liman diye açıklanmıştı.
    teknik şimdilik doalrda global bir yükselme ve sonrasında sert kaya diyor, sarışının önlenemez yükselişi için.
    İlginç olarak falda hem dolar hem de petrol yükselişi çıkıyor. Bu olası değil temel olarak olaya baktığında ama izleyelim...
    Dolares için sadece anlık momentumlara neden olabilir dxy o da daha çok çıkışlarında pozitif etki şeklinde.
    Faiz 7 sinde piyasa istediği miktar artırılırsa tersi de olabilir...
    YEN'in güvenli liman olması dediğin gibi tamamen uydurma bir şey..burada kastedilen Japon bankalar kanalıyla dünyaya yayılan milyarlarca dolar YEN'in bir sıkıntı durumunda kendini garantiye almak için anavatanına doğru yol alması..esasen bu şekilde Japonların deniz aşırı birkaç trilyon doları varda, malum hepsi likit değil..

Dolara gelince yine benzer bir durum sözkonusu..ancak çok daha büyük boyutlusu..ve artık tek bir ülkeyi kapsamıyor tüm borç verenler için geçerli..dolayısıyla bana göre örneğin kendi parası olmasada bir sıkıntı durumunda yabancının TL'den dolara dönmesi doları bu durumda güvenli yapıyor..her neyse ha ali veli, ha veli ali..

10 yıllık tahvil yükselişi konusunda dediklerini hatırlıyorum ama benim o günde yazmış olmam lazım ben bu sene yavaş yavaşta olsa 3'ün üzerinde, diyelim 3,5 civarlarına yükselişler bekliyorum..buda doları yükseltir malum..gerekçelerim mali tedbirler yüzünden ABD'de bütçe açıklarının artması dolayısıyla borçlanma ihtiyacının artması ve QT'den her ay çıkan bonolar..ancak sana katıldığım taraf sıkılaşma sonucu oluşacak global sıkıntılar yüzünden ABD tahvillerinin güvenli liman vazifesi görmesi..ve dolayısıyla faizlerinin gerisin geri düşmesi..bakalım bileşke vektörel olacak..izlemeye devam edelim..

Sarışın konusuna tamamen katılıyorum..herkese iyi geceler..

Sayfa 402/1027 İlkİlk ... 302352392400401402403404412452502902 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •