Sayfa 409/478 İlkİlk ... 309359399407408409410411419459 ... SonSon
Arama sonucu : 3820 madde; 3,265 - 3,272 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by Moruf Yazıyı Oku
    Alianz'ın BES fonları arasında Amerikan borsalarına yatırım yapan fon yok mu?
    ALR de %35 hisse senedi var ama hangi borsaların belli degil %20 de bizden hisse var

2.  Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    ALR de %35 hisse senedi var ama hangi borsaların belli degil %20 de bizden hisse var
    Emin olmamakla beraber ağırlık Dax diye biliyorum. Siz yine de iyice araştırın derim.

CPH2205 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by debo Yazıyı Oku
    Emin olmamakla beraber ağırlık Dax diye biliyorum. Siz yine de iyice araştırın derim.

CPH2205 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Kap ta üç aylık detaylar oluyor hisse bazlı.
    Nasdaq ağırlıklı

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    hisse fonundan çıkmanız mantıklı belki biraz erken oldu doğrudur ama belli bir aşamaya gelmiş birikimlerde daha garanti fonlara yonelmek normal.bence gayet iyi getiriniz.

amerikan borsalarındaki gecen sene kazandırmayan havanın dağılacağını düşündüğüm için azh yi alr yaptım.amz de duruyor.bir de als ekledim aug yi çıkardım.

Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    hisse fonundan çıkmanız mantıklı belki biraz erken oldu doğrudur ama belli bir aşamaya gelmiş birikimlerde daha garanti fonlara yonelmek normal.bence gayet iyi getiriniz.

amerikan borsalarındaki gecen sene kazandırmayan havanın dağılacağını düşündüğüm için azh yi alr yaptım.amz de duruyor.bir de als ekledim aug yi çıkardım.
    Cok tesekkur ederim yorumunuz icin! Ben de sizinle hemfikirim, bu yil ALR nin turk hisse senetlerine gorece daha iyi performans sergileyecegini dusunuyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    Kap ta üç aylık detaylar oluyor hisse bazlı.
    Nasdaq ağırlıklı
    Haklısınız teşekkürler uyarınız için ama 3 ay değil de 6 aylık rapor şeklinde sanırım. 11.08.2022 tarihli 6 aylık rapora göre ABD hisseleri ağırlıklı(Nasdaq) görünüyor.

8. Eşimin ve benim BES'imiz var. Tavandan ödeme yapıyorum. 56 yaşına geldiğimizde burada biriken paranın tamamını AYA ve GSP gibi kar payı ödeyen hisse senedi fonlarına yatıracağım. Geçmiş verilere baktığımızda %4-8 arası temettü verimliliği gözükmekte.

Örneğin 100.000 usd birikim yaptığımızı düşünelim. Bu parayı BES'ten çekip bu fonlara yatırdığımda yıllık minimum 4000 usd kar payı alınması muhtemel. Yani 300-350 usd gibi aylık maaş gibi düşünülebilir. Ya da temettü ödeyen 3-5 şirketin hissesi alınıp her yıl daha fazla kar payı alınması muhtemel. Ama kar payı ödeyen hisse senedi fonu olursa bir daha takip etmenize gerek yok. Her sene o para hesabınıza yatar. Günü saati bellidir. Özellikle borsadan anlamayan kişiler için çok iyi bir şey.

Şimdi bu BES için emeklilik denmesine kızanlar var. Hal böyle olunca yukarıda benim anlattığım şekilde bir yol izlenirse bu emeklilik olur mu olmanız mı?

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan çok kişi var. Bes konusunda da maalesef halkımız yeterli bilgiye sahip değil. Finansal okur yazarlık çok zayıf.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 409/478 İlkİlk ... 309359399407408409410411419459 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •