Onemli Gunler Banner
Sayfa 41/106 İlkİlk ... 3139404142435191 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 321 - 328 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama fiyatı 10 lira olan hisseden 1.000 lot alsak ve her yıl 2 lira temettü verse, tüm temettüye fiyatı 8 liraya düşeceği için yeniden 8 liradan hisse alsak. Bu hisse 8 den 10 liraya geri gelmek için %25 fiyat artışı yapmak zorunda, oysa temettü verirken %20 veriyordu!

Aynı şirketin özdeşini ama temettü vermeyenini düşünsek. Bundan da 1.000 lot alsak bu da diğeri gibi her yıl fiyatını %25 artırsa. 5 yılın sonunda,

1) Toplam portföyümüz ne olur?
    2) Elimizdeki hisse sayısı ne olur?
    3) Hisse fiyatı ne olur?

Bir yatırımcı olarak bu 3 maddeden sizin için en önemli olanı nedir?

Tablo aşağıda. İlki temettü veren şirket diğeri vermeyen.

2. Öncelikle şu konuya açıklık getirelim ister temettü al ister alma.

Fiyat hareketi her ikisi içinde şarttır. Dolayısıyla bu fiyat artışına oynuyor bu temettüye oynuyor diye bir ayrım yapamayız her ikiside fiyat artışına oynamak zorunda.

Fiyat artışı olmazsa iki tarafta hiçbirşey kazanamıyor. O yüzden iki tarafı ayırmayalım hocam ayırınca diyorlarki sen fiyat artışına oynuyorsun sen oyuncusun kumarcısın al satcısın deniliyor. ötekide kendine ben yatırımcıyım diyor sen kumarcısın diyor. :D

ama bilmiyorki her ikisinin de kazanması için fiyat artışı olması şart.

Onu bir düzeltelim istedim.

Neden yanlış anlıyorum biliyormusun hocam diyorsunuz ya temettü vermek fiyatı yukarı çekebilir diye.

Bende cevaben ne yazdım yatırımcılar bunu eywah bu şirket zayıflayacak diye algıladıklarında hisse fiyatını sizin söylediğiniz gibi yukarı çekmek yerine aşğıda çekebilir nerden baktıgınıza göre değişir. nasıl algıladığınıza göre değişir o halde fiyat hem yukarı gşidebilir hem aşağı gidebilir demek yerine sadece yukarı gidebilir veya etkılemez cumlkesını ayrıca seçiyorsunuz. öyle algılanıp aşağıya çekme ihtimalide vardır cümlesini özellikle kurmuyor söylemek istemiyorsunuz. Yazınızdan bunu seziyorum ben.

yazınızı okuyunca hissediyorum hocam bakın altta kurdugunuz bir cüme "İSTER YUKARI FİYATLAR İSTER FİYATLAMAZ." buraya ek olarak sunu diyemiyorsunuz ister yukarı fiyatlar ister aşağı fiyatlar isterse fiyatlamaz. Aşağı kelımesını özellikle söylemeyişiniz benim sizi yanlış anlayışımın temel sebebidir.

Demekki aşağı gideceği ihtimali hiç yok olarak bakıyorsunuz algısı yarattı bende. 3 ttane madde saydım bununla ilgili böylede algılanabilir böyle algılanırsa aşağıya gidebilir dedim. sizde cevaben ister fiyatlar isterse fiyatlamaz deyince demekki sayılan 3 maddenin negatif etki yaratabilme ihtimalini 0 olarak görüyorsunuz dedim içimden.

umarım neden böyle algıladıgımı anlatabilmişimdir geçelim.

temettü etkisizliği mevzusu sıkıştıgım için değil hocam sizin yazınızda pozitif fiyatlanır kelimesi geçince mecburen yazmak zorunda kaldım. Cunku etkisizliği nasıl tanımladık her iki hissede aynı oranda yükseldiğinde peki her iki hisse aynı oranda yükseliyorsa temettü etkisizdir dedik değilmi burada dönüp temettü hissesi pozitif fiyatlanır bu bir gerçekliktir Derseniz temettü etkisizliği otomatık olarak etkili konumuna düşüyor. çünkü arada fark oluşuyor. Siz o konuya girdiğiniz için yazdım.

Bakınız(296 nolu ileti): YATIRIMCIDA POZİTİF BİR ALGI YARATTIĞI VE FİYATLARI YUKARI ÇEKEBİLDİĞİ BİR GERÇEK.
    BU YÜZDEN, SADECE SİZİN SÜREKLİ HAKLI OLARAK VURGULADIĞINIZ, FİYAT HAREKETLERİNDEN PARA KAZANMA KONUSUNADA POZİTİF KATKISI OLAN BİR UYGULAMADIR BENCE TEMETTÜ DAĞITIMI.

yani pozitif bir algı diyorsunuz ya bende pozitiif algıları sayın benım aklıma bunlar geldi sizce pozitif algılar nelerdir dedim. mesela o konuyu herkes atladı.

Benim aklıma gelen tek şey şu temettü vermek bilgi içerir. Bu yuzden temettü dağıtıyor hmm demekki kar ediyor pozitif algısı yaratır bu sebeple yukarı gidebilir.

önceki gönderide saydıgım 2. madde olan yatırım yapmak riskli o yuzden dagıtayım cumlesını saçma bulmuştunuz. Onu sonradan ekledim sizin için ekledim temettünün pozitif etkisine başka bahane bulamadım cunku. size daha fazla bahane bulmak için uydurdum onuda aklıma gelmedi cünkü.

Tartıştıgımız herşeyi bıraktık temettü etkisizliği cümlesinin anlamında takılı kaldık :D

BU KONU BAŞLIGININ TEMEL AMAÇ VE GAYESİNİ TEKRAR HATIRLATAYIM.

baştan itibaren anlatmazsam yatırımcılar konuya anlam veremiyor. mecburen en başta giderek anlatmak zorunda kalıyorum. Önce iki adet aynı oranda kar eden ikiz şirketin dolayısıyla aynı oranda fiyatlanacağı için temettü almak yada almamanın birşey ifade etmeyeceğini anladıktan sonra. bUNU ANLATABİLDİKTEN "SONRA"

Temettü veren hissenin bir ayrıcalıgı varmı konusuna dogru gitmemiz gerekiyor çünkü yaygın olarak bilnen bir yanlış temettü hissesi herzman daha iyidir düşüncesini düzeltmek. konunun temel amacı budur.

Yatırımcının kazançları neler olacaktır onada değinelim. Topığin okurlara faydası nedir ?

Temettü veren bir hisse aldıgınızda temettü vermediği yıl satmanızı engellemek.

Bilinçli bilgili yatırımcı yapmak birşeyler ogrenmenızı saglamak en kötü ihtimalle bilancolar az cok bir kaç kalemın ne işe yaradıgını anlıyorsunuz.

Sadece temettü hisselerinden seçim yapmak yerine iyi yönetilen şirketlerin sadece temettü endeksindeki 25 adet temettü hissesinde olmadıgını düşük temettü dağıtanlarında güzel yonetılen şirketler oldugu hiç temettü dagıtmayanların içinde de güzel şirket oldugunu anlamanız. Ayrıca temettü veren bazı şirketlerin kötü yönetildiğini anlamanız açısından okuyuculara yararlı olacaktır.

Sadece temettüye bakmak yerine şirketin net karından finansal yapısından neler olup bittiğini anlamanızı ve buna teşvik etmiş olacağız.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. @ osman hocam haklısın

bu arada hektaş benım yatırım lıstemde bilancosundan oturu.

hesaplama konusunu unttum ben bu hesapları emin olun bu işi anlatılıdan beri 50 sefer tekrarladım.

Artık bende sıkıldım aynı hesabı yapmaktan cunku sız yapmazsanız benım yapmam boş ben zaten hesabı bılıyorum bılmeyenın yapması lazım kı anlasın bu yuzden hep matematiği size devrediyorum ozellıkle matematiği yapmadan anlaşamıyoruz.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4. İşte excelde bunun benzerını ben 50 kere yayınladım evet top sizde.

Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama fiyatı 10 lira olan hisseden 1.000 lot alsak ve her yıl 2 lira temettü verse, tüm temettüye fiyatı 8 liraya düşeceği için yeniden 8 liradan hisse alsak. Bu hisse 8 den 10 liraya geri gelmek için %25 fiyat artışı yapmak zorunda, oysa temettü verirken %20 veriyordu!

Aynı şirketin özdeşini ama temettü vermeyenini düşünsek. Bundan da 1.000 lot alsak bu da diğeri gibi her yıl fiyatını %25 artırsa. 5 yılın sonunda,

1) Toplam portföyümüz ne olur?
    2) Elimizdeki hisse sayısı ne olur?
    3) Hisse fiyatı ne olur?

Bir yatırımcı olarak bu 3 maddeden sizin için en önemli olanı nedir?

Tablo aşağıda. İlki temettü veren şirket diğeri vermeyen.

5. TÜm konuları ve cevapları unutum orelet osmanın sorusuna geçin karşılıklı yazışmak yerine birşeyin üzerindne gidelim.

Orelet osmanın sorusuna vereceğiniz cevabı beklemedeyim.

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    İşte excelde bunun benzerını ben 50 kere yayınladım evet top sizde.
    Soruyu şöyle soralım. Hektaş geçen yılın ilk çeyreğine göre net karını yanılmıyorsam 20 mn liradan 27 mn liraya çıkardı. Şimdi soru şu; temettü vermeseydi siz bu şirkete ortak olur hissesini alır mıydınız? (Geçmiş verilerine de bakarak, karını sürekli artırdığını da göz önünde bulundurarak)

Temettü vermediği için tek lotunu bile almam denebilir mi?
    Temettü verdiği için yatırımcılar tarafından daha çok ilgi görüyor ve hisseye olan talep artıyor denebilir mi?
    Denebilirse bu yapılan doğru mudur? Temettü vermeseydi daha az ilgi görecekse bu olay doğru mudur?
    Temettü veren şirketi kiraya verdiğimiz ev, kirayı da temettü,
    Temettü vermeyen şirketi de arsaya benzetirsek ve her yıl sonunda,
    Toplam kira geliri + evin değeri = arsanın değeri oluyorsa, bu 2 yatırımın birbirinden bir üstünlüğü var mıdır? Toplam portföy değerimiz aynı değil midir?

Paraya sıkışınca kiranı (temettünü) kullanırsın, arsa alırsan 5 m2 sini mi satıcaksın tarzı eleştiri, yatırımın mantığını düşününce kabul edilebilir midir?

7. Osman beyin tablosunu inceledim de.... Teorik örneğiniz güzel olmuş ama Gerçek hayat böyle mi ?

Şİrketler aynı...özdeş....değil mi ?

Peki ; temettü stopaj kesildikten sonra KALAN değil mi? özdeş şirket stopaj ya da vergi ödememiş...HANİ ÖZDEŞTİK ? özdeşlik izafi fakat stopaj gerçek....

Yıllık getirinin %25 olduğu yerde % 15 STOPAJ kesintisi AZ MI ?

tabloyu nasıl yapıştırıyorsunuz ? zor değilse anlatır mısınız?

8. Bunlar bos tartismalar.

Erhan'in dolu olan bir tartismasina rastlamadim.

Hisse, buyuyorsa, karliligi artiyorsa, bu kari ortagi ile paylasiyorsa alinir.

LIDFA gibi, BASCM gibi.

LIDFA'nin bir benzeri var CRDFA.

Buyumuyor, 5 yildir kar'i artmiyor.

Bu sektorde birde GARFA var surekli bedelsiz veriyor.

Bu hisselere bakin ve yatirimci teamulunu somut olarak gorun.

Sayfa 41/106 İlkİlk ... 3139404142435191 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •