Sayfa 41/325 İlkİlk ... 3139404142435191141 ... SonSon
Arama sonucu : 2597 madde; 321 - 328 arası.

Konu: ISMEN - İş Yatırım Menkul Değerler

1.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Çok teşekkür ederim nazik iltifatınız için Ben de sizin çalışmalarınızı ve yorumlarınızı beğeni ile izliyor ve çok takdir ediyorum. Kıymetli dostlardan birisiniz gözümde.

Açıkçası daha önce de belirttiğim gibi, bizim ülkemizde o kriterleri birebir almak çok sağlıklı sonuç vermez gibi geliyor bana. Biraz esnetmek gerekir. Ne de olsa gelişmekte olan bir ülkeyiz. Sanayimizin günümüzde ne kadar çok zorlukları olsa da, ilerleyen zaman içinde daha çok yol kat edeceğimizi düşünüyorum. Temelde bu ülkede yatırım yapmamın yegane sebebi budur.

Yapmış olduğunuz listedeki şirketlere Orge hariç (sanırım 5 yıl kadar oldu) hiç yatırım yapmadım. Orge'de de 2 sene kaldım, çok can sıktı çıktım. O kriterlerle (biraz esneterek) oluşturulmuş bir tabloyu takip etmekte fayda var bence. Gerçi benim de kendime göre yapmış olduğum bir puanlama çalışması var, oradan da güzel şirketler çıkıyor zaman zaman. Her potansiyelli şirket zaman içinde keşfediliyor, bazen çok hızlı da gidebiliyorlar. Açıkçası beğendiğim şirketlerde elim sat tuşuna nadiren gider. Hep alıcıyım ben

Şu anda 23 şirket + 2 banka var portföyümde. Satılacak malım var mı, abidik gubidik işler olmadığı sürece yok

Bu başlıklarda, yatırımcı profilimizi geliştirmek ve insanları kumardan uzak tutabilmek için yazıyorum. Ama pek çok kişi de yanlış anlayabiliyor yazdıklarımı. Olsun ne yapalım, bir kişiye bile ufak da olsa faydam olabiliyorsa ne mutlu bana. Sizin de benzer bir yaklaşımınız olduğunu düşünüyorum. Sayımız artmalı
    Kendimce bir sistematik geliştiriyorum, dönem dönem konjonktüre uygun güncellemeler yapıyorum, tabii ki eksiksiz / kusursuz değil, ama beni tatmin edecek sonuçlar elde ediyorum. Ancak Buffet'ın economic moat kriterlerine göre portföy seçimi yapabileceğimi en azından şimdilik pek sanmıyorum. Daha önce hep yüksek ROIC'li ve yüksek büyümeli hisse seçme takıntım vardı, ve bazen bu kriterlere o an itibariyle uymadığı için elediğim ve sonrasında pişman olduğum çokça hisse de oldu. Artık daha dengeli portföyler oluşturmaya çalışıyorum, yine de büyüme hızı potansiyelinin yüksek olmasına dikkat ediyorum. Economic moat kriterlerine uygun çıkanlardan SAYAS ve ELITE portföyümde, ORGE de geçen yıl portföyümde olup da kışın çıktıklarımdan. Sonrasında ORGE'ye bir kaç defa kısa süreliğine girsem de, taahhüt ve mühendislik projeleri işi yapanlar arasında BRLSM'yi daha çekici bulduğum için o alanda tercihimi o yönde kullandım. Diğerleri portföyüme muhtemelen girmezdi zaten. Ama en vasat bir sistemin dahi sistemsizlikten daha verimli olduğunu düşünenlerdenim. Eskiden sayıca daha az şirketle portföy oluştururdum, şimdi sayıyı 15 civarı tutmaya itina gösteriyorum. Aralarında kaplumbağa hızıyla gidenler de oluyor, ama tavşanlar olayı dengeliyorlar. Sonrasında kaplumbağaları lot bazında tavşanların getirilerinden sayısal olarak destekliyorum belli süreler sonrasında. Bu bazen iyi sonuçlar doğuruyor, ancak her zaman çok işe yaradığını da söyleyemem. İyi bir şekilde büyümeye devam edenlerin akışını ve ritmini bozmamak gerekiyor belki de.

Sonuçta yatırım işinde tek ve mutlak bir doğru yok. Bazen belli dönemde iyi iş çıkaran doğrular başka bir dönemde vasat da kalabiliyor. Kendini sürekli taze tutmak ve yenilemek lazım. Çok bildiklerimizi bile bazen bilinçaltına itip görmezlikten gelme gibi kötü huylar edinebiliyoruz zaman zaman. O sebeple iş disiplini için doğru ve faydalı olanları tekrarlama ve sürekli hatırda tutma ve kendini sürekli yenilemeye ve tekrar tekrar eğitime tabi tutmaya ihtiyaç oluşuyor.

Uzun yıllar scalping'den günlük al-sata, ondan swing trading'e kadar değişik piyasalarda değişik varyasyonlarla trading de yaptım, ama vermiş olduğum emek ve oluşan yorgunluğun karşılığında ortaya çıkan verimlilik büyüme hisseleri ile portföyler oluşturup hissede oturmak ile elime geçenden çok daha fazla / çok daha verimli olmadı hiç. Şirketler üzerine iyi bir filtreleme sonrası yoğunlaşıp onları makul sürelerce taşımak daha az yorgunluk ve emekle çoğu zaman daha iyi getiriler sunuyor/sunabiliyor.

Her halükârda, hengi metodu uygularsak uygulayalım, araştırma, disiplin ve sabır olmadan ve bunları sürekli kılmadan iyi sonuca ulaşmak rastgele oluşan istisnalar haricinde pek mümkün olmuyor. Bu işe emek vermeyi ve zaman harcamayı seviyorum, bazen ailemden zaman çalıyor olsa da. Esktradan harcadığım zamanları da bir hobiye harcanan zamanlarmış gibi düşünüp kendimi ikna etmenin yollarını buluyorum genelde.

Paylaşımlarınızı denk geldikçe okumaya çalışıyorum ve onları değerli buluyorum. Daha çok karşılaşmak ve sık sık fikir alışverişi yapmak umuduyla günü kapayayım. Sizlere iyi geceler diliyorum. Ben biraz daha SAYAS konusunda düşüneceğim
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

Abooov forumun ensesi kalın yatırımcıları hep buradaymış ya la . Selamlar. Bol kazançlar.

3. Sayın İsoleyte ve Müzikal, SAYAS için satış kararı verdim dün gece seans öncesi teorik eşleşmede sattım.. % 7,50 civarı artıdan.. Şimdilik doğru yapmışım gibi gaza geliyorum, ama bakalım doğru mu yanlış mı zaman gösterecek.. Bugün çok volatil. Tavan da olabilir, sonrasında bir bakmışsın tersi de. Hayırlısı bakalım. Kararı uyguladıktan sonra dövünmek yok lugatımızda Size ISMEN'de ve diğer hisselerinizde bol kazançlar dilerim.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

4.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Sayın İsoleyte ve Müzikal, SAYAS için satış kararı verdim dün gece seans öncesi teorik eşleşmede sattım.. % 7,50 civarı artıdan.. Şimdilik doğru yapmışım gibi gaza geliyorum, ama bakalım doğru mu yanlış mı zaman gösterecek.. Bugün çok volatil. Tavan da olabilir, sonrasında bir bakmışsın tersi de. Hayırlısı bakalım. Kararı uyguladıktan sonra dövünmek yok lugatımızda Size ISMEN'de ve diğer hisselerinizde bol kazançlar dilerim.
    Hayırlı olsun

5.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Sayın İsoleyte ve Müzikal, SAYAS için satış kararı verdim dün gece seans öncesi teorik eşleşmede sattım.. % 7,50 civarı artıdan.. Şimdilik doğru yapmışım gibi gaza geliyorum, ama bakalım doğru mu yanlış mı zaman gösterecek.. Bugün çok volatil. Tavan da olabilir, sonrasında bir bakmışsın tersi de. Hayırlısı bakalım. Kararı uyguladıktan sonra dövünmek yok lugatımızda Size ISMEN'de ve diğer hisselerinizde bol kazançlar dilerim.
    Hayırlısı olsun. Diğer hisselerinizde bol kazançlar

6. 24,34 üzerine atabilirsek hızlanacak. Bakalım kapanış nasıl olacak?

7.  Alıntı Originally Posted by isoleyte Yazıyı Oku
    24,34 üzerine atabilirsek hızlanacak. Bakalım kapanış nasıl olacak?
    Beş dakkada Beşiktaş, bravo lan işmen.

8. Yıllardır hamallığını yaptığım hisseye trendçi abiler gelmiş. Çaylarını yudumlarken son durağa kadar sohbet ediyorlar. Borsa böyle bir şeymiş be. Yavaş yavaş öğreniyoruz.

Sayfa 41/325 İlkİlk ... 3139404142435191141 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •