Sayfa 418/797 İlkİlk ... 318368408416417418419420428468518 ... SonSon
Arama sonucu : 6372 madde; 3,337 - 3,344 arası.

Konu: BUCIM - Bursa Çimento

1.  Alıntı Originally Posted by beşiktAŞK Yazıyı Oku
    takaslarda dikkat çekmesin diye dağıtımı yapılıyordur. yoksa tek kademe alanlar niye tek kademeye satmaya calıssınlar (bir kaç kademeyi tek kademe olarak sayıyorum cunku cokda bir sey fark etmiyor)
    Dün ve bugün aynı kademelerde 80.000 - 90.000 lot civarında satış yazılıyor, satış kademesindeki lotlar azalmıyor ama toplamda iki günde 250.000 lot işlem hacimi gerçekleşti İrfan beyden alınanların bir kısmını satış baskısı oluşturmak için kullanabilirler. böyle sığ bir tahta satışta yazılan 100.000 civarı hisseye bu fiyatlarda kimsenin ilgi duymaması ayrı birşey, patron herkesi bıktırmış kimse korkusundan yanaşmıyor

'' Yatırım Tavsiyesi Değildir ''

2. Bu forumda görüş bildiren arkadaşların önemli bir kısmı, bu hissenin henüz hak ettiği değere erişemediği hususunda hemfikir. Ayrıca, yıllar itibariyle hisse fiyatının durağan seyretmesi ve sürekli baskılanması yatırımcıları çoğu zaman ümitsizliğe sevk edebiliyor. Bu durum, firma performansını iyi bulanların bile hisse performansının kötü olması sebebiyle satın alma hususunda tereddüt içinde kalmalarına sebep olabiliyor.

Şirketin bilançoları herkesin elinde. Önce duran varlıklara bakalım (maddi-gayri maddi). Sonra da tesislerin yeniden kurulum bedelini değerlendirelim. Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlara bakalım. Realite ile uyumlu mu, karşılaştıralım. Finansal borçlar, konjonktüre uygun şekilde, son çeyrekte önemli ölçüde azaltılmış. Neticede BUCİM varlıklarla donanmış bir şirket. CEMTS, Roda, Beton şirketi.. CEMTS zaten şirketin bağlı ortaklığı. Onun başarısı ve değer kazanması, BUCİM yatırımcısını her halde memnun etmeli.. Roda da diğer önemli bir varlık ve %50'si şimdi BUCİM'in. Limanın CEMTS'tan hangi fiyata alındığının ise, hiç önemi yok. Zira pahalı bile olsa, reel olarak ödenen kısım hesap edilen rakamın sadece %42'si. Diğer %58 bilindiği gibi, bir cepten diğer cebe. Yani ödenen yaklaşık 18,7 milyon USD değil, bunun %42'si olan 7,9 milyon USD artı -taksitler için- TCMB USD faizi. Sonuç olarak Roda, gayet makul bir maliyetle BUCİM'e geçmiştir. Aynı işlem CEMTS tarafından yapılıp BUCİM'in hissesi devralınmış olsaydı, CEMTS yapacağı bu yatırımla, sadece portföyünde bulunan 1,8 milyon adet BUCİM hissesi kadar bir maliyet muafiyetine sahip olacaktı. Neticede BUCİM, limanın %50'sine maliyeti yüksek olmayan bir fon transferiyle sahip olmuş, CEMTS'ı kendine münhasır faaliyetleriyle bırakıp Roda'dan arındırmıştır. YTD.

3. Hatırlayalım, yakın zamanda yatırım iptaline ilişkin nihai karar gelene kadar KAP'a yapılan bildirimlerle BUCİM 120 milyon USD'lik kapasite artışı ve atık ısıdan enerji üretim tesisi yatırımında istekli görünüyordu. Hem de bu ortamda.. Peki, bu yatırım nasıl yapılacaktı? Herkesin yorumu farklı olabilir tabii. Yine hatırlayalım. Ekim 2017'de BUCİM kayıtlı sermaye sistemine geçmiş ve kayıtlı sermayesini 500 milyon TL olarak belirlemişti. Bir sermaye artışı yapılabileceğini varsaysak bile, finansal tablo gerçeklerine bakınca, şirketin bedelli sermaye artırım imkanları böyle bir yatırımı yapmak için çok yeterli gözükmüyordu. Bir ihtimal, 1-2 bedelli ve 1-2 bedelsiz hisse verecek bir sermaye artırımıyla şirketin teminat zemini geliştirilebilir, geri kalanıyla finansal borçlanma yapılabilirdi. Ancak bu alternatifte günümüzün uzun vadeli ve yüksek maliyetli borçlanması pek de makul sayılmazdı. Onun için ikinci bir ihtimal akla gelebilirdi. Bu da CEMTS'ın kabul edilebilecek makul bir değerden satışı. Ancak bu durum, BUCİM'in yatırım kararına ilişkin ısrarlı tutumuna karşın, Yargıtayın iptal kararından sonra -kaynak ihtiyacının ortadan kalkmasıyla birlikte- rafa kalkmış mıdır? Bunu bize zaman içindeki gelişmeler gösterecektir.

Ayrıca son 1-2 hafta içinde, bir BUCİM yk üyesinin BUCİM portföyünü CEMTS portföyüne dönüştürmesi kafaları iyice karıştırmıştır. Bu işlemlerin yatırımcıları yönlendirme kaygılarını artırabilecek etik yönü, ayrıca tartışılmaya muhtaçtır.

Nihai olarak, CEMTS satılsın ya da satılmasın hiç önemli değildir. CEMTS'ın satılmadan güzel işler yapması, faaliyetlerini çeşitlendirip piyasada itibar ve değer kazanması, BUCİM'in hali hazırdaki ve potansiyel yatırımcıları için bitmeyecek bir hikaye ile muhtemelen ilgiyi artıracak ve canlı tutacaktır. Hisseye yönelik baskılar, ancak kurumsal yatırımcıların firmaya/hisseye ilgi göstermesiyle birlikte boşa çıkabilir. Yatırımcı arkadaşlara bol şans ve hayırlı kazançlar dilerim. Kesinlikle YTD.

4.  Alıntı Originally Posted by beşiktAŞK Yazıyı Oku
    takaslarda dikkat çekmesin diye dağıtımı yapılıyordur. yoksa tek kademe alanlar niye tek kademeye satmaya calıssınlar (bir kaç kademeyi tek kademe olarak sayıyorum cunku cokda bir sey fark etmiyor)
    Siz e diyorum anlamadiniz ben yukarı çıkmasını istemiyorum
    Çünkü daha alacağım
    Aşağıya salmasini bekliyorum
    Bakalım daha ne kadar burada tutabilecek

Mi A2 Lite cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by Emirkaantac Yazıyı Oku
    Siz e diyorum anlamadiniz ben yukarı çıkmasını istemiyorum
    Çünkü daha alacağım
    Aşağıya salmasini bekliyorum
    Bakalım daha ne kadar burada tutabilecek

Lütfen yanitlamayin
    ben satış yiktikca aşağısı daha iyi alim fırsat i veriyor
    Biraz daha bekleyin

6.  Alıntı Originally Posted by Emirkaantac Yazıyı Oku
    Lütfen yanitlamayin
    Biraz daha bekleyin

Harbi şaşırmışsın tabii eğer milyon ve üstü lotun yoksa

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye/İstanbul
    Gönderi
    3,658
     Alıntı Originally Posted by Emirkaantac Yazıyı Oku
    Lütfen yanitlamayin
    Biraz daha bekleyin

Tacirler den dönmeye devam k.y selam madem mal çizicen adet verki ona göre birleşip tahtaya yazalım kaç milyon lazım.... namı değer çakal irfan 350 bin sattı..bir tavanda sen yapsan alsana 1 milyon mal yaniii
    Hiç bir şey göründüğü gibi değildir...

8.  Alıntı Originally Posted by carkos Yazıyı Oku
    Tacirler den dönmeye devam k.y selam madem mal çizicen adet verki ona göre birleşip tahtaya yazalım kaç milyon lazım.... namı değer çakal irfan 350 bin sattı..bir tavanda sen yapsan alsana 1 milyon mal yaniii
    Zamanı var
    Acele yok

Sayfa 418/797 İlkİlk ... 318368408416417418419420428468518 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •