Sayfa 4228/7020 İlkİlk ... 322837284128417842184226422742284229423042384278432847285228 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 33,817 - 33,824 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. “Bitkiler bile yan yana oldular mi daha iyi acarlar, kuslar suru halinde goc eder, baliklar suru halinde yuzerler. Tek basimiza ne yapabilirdik? Aya cikmis astronotlar gibi korku ve yeniden dunyaya donmek isteginin getirdigi sabirsizlik icinde cirpinirdik.” Oriana Fallaci

“Anche le piante fioriscono meglio una accanto all'altra, e gli uccelli migrano a gruppi, i pesci nuotano a branchi. Che faremmo soli? Ci sentiremmo come astronauti sulla Luna, soffocati dalla paura e dalla fretta di tornare indietro.”

2. Ne idim, ne oldum, acaba, niye ki?
    Nicin asklar yuregimde yer degistirdi?
    Hepsi laf, gercek olan su ki, bizleriz anlamsiz olan!

Deh come mai da me sí vario fui,
    e tanto amor mi tolse un altro amore?
    Deh quanto, in verità, vani siam nui!

Giacomo Leopardi, Ilk Ask / Il Primo Amore

3. "Ne diye nefret edelim birbirimizden? Birbirimize bagliyiz, ayni gezegende gidiyoruz, ayni geminin tayfalariyiz. Yeni biresimlerin kolaylasmasi icin uygarliklarin karsi karsiya gelmeleri iyi bir sey olabilir, ama birbirlerini yemeleri canavarca bir sey. / Pourquoi nous haïr ? Nous sommes solidaires, emportés par la même planète, équipage d'un même navire. Et s'il est bon que des civilisations s'opposent pour favoriser des synthèses nouvelles, il est monstrueux qu'elles s'entre-dévorent." Antoine de Saint-Exupéry, Yel, Kum ve Yildizlar

"Isimiz islerin en siligi bile olsa, gorevimizin bilincine vardigimiz zaman mutlu olacagiz ancak. Ancak o zaman huzur icinde yasayacak, ancak o zaman huzur icinde olecegiz. Cunku yasama bir anlam veren sey, olume de bir anlam verir. / Quand nous prendrons conscience de notre rôle, même le plus effacé, alors seulement nous serons heureux. Alors seulement nous pourrons vivre en paix, car ce qui donne un sens à la vie donne un sens à la mort."

4. "Simdi, yuzumu, saclarimi, dusuncelerimi sirilsiklam eden bir korkunun icinde kilitliyim. Bu korkunun icinde ne yapacagimi bilmiyorum. Senden korkuyorum, seni hic yokluktan zorla cekip alan, govdeme ekleyen rastlantidan." Oriana Fallaci

"Ora eccomi qui, chiusa a chiave dentro una paura che mi bagna il volto, i capelli, i pensieri. E in essa mi perdo. Cerca di capire: non è paura degli altri. È paura di te, del caso che ti ha strappato al nulla, per agganciarti al mio ventre."

5. Tanka naziminda siirler yazan Japon sair Ki no Tsurayuki’nin olum yildonumu (30 Haziran 945)

Onu dusununnce
    Dayanamiyorum, gidecegim…
    Kis gecesi olsa da
    Nehir ruzgari dondursa da
    Yagmur kuslari aglasa da…

Thoughts of her
    Unendurable, I go there…
    The winter’s night’s
    River-wind is chill
    And plovers are crying…

6. Fransiz ressam Simon Vouet'nin olum yildonumu (30 Haziran 1649)

David with the Head of Goliath, 1620 – 1622 (Palazzo Bianco, Genoa)

Virginia da Vezzo, the Artist's Wife, as the Magdalen, c. 1627

7. Flaman ressam Paul de Vos’un olum yildonumu (30 Haziran 1678)

Cats fighting in a larder, 1630 - 1640

Still life with servant, 17th century

8. Ingiliz sair, oyun yazari ve The Scriblerus Club (Londra merkezli yazarlar kulubu) uyesi John Gay’in dogum yildonumu (30 Haziran 1685)

"Hayat bir saka; her sey bunu gosteriyor diye dusunurdum bir zamanlar; simdiyse biliyorum. / La vita è scherzo, tutto mostrarlo può; io lo pensavo, ora lo so."

“Golge, dogusunu isiga borcludur.”

Sayfa 4228/7020 İlkİlk ... 322837284128417842184226422742284229423042384278432847285228 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •