Sayfa 428/1002 İlkİlk ... 328378418426427428429430438478528928 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,417 - 3,424 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1. Sayfayi okudukca icin kararıyor.
    Alti ustu birikimlerimizi değerlendirmek istiyoruz ama nafile.
    Bir yerden arsa satin alip elde ettigim kazanci bunca zaman hicbir finansal aractan edemedim.
    Onuda nakite cevirmek sıkıntı.
    Tek uzun vadede yenilenebilir enerji fonlari mantıklı bulduğum. Ufak ufak her ay alim yapıyorum.

Alıntı Originally Posted by Kandirildim Yazıyı Oku
    Sayfayi okudukca icin kararıyor.
    Bir yerden arsa satin alip elde ettigim kazanci bunca zaman hicbir finansal aractan edemedim.
    Tek uzun vadede yenilenebilir enerji fonlari mantıklı bulduğum. Ufak ufak her ay alim yapıyorum.
    ustam hisselerde büyük olanlarda işlem yapmak lazım, para pul oldu

3.  Alıntı Originally Posted by Axax Yazıyı Oku
    1-Kuru sabit tutmak için yılbaşından beri milyarlarca dolar satıldı(net rakamı satan bile bilmiyor), net rezerv -50 milyar dolar olmuş. Yazın beklenen turizm gerçekleşmeyecek + enerji fiyatları yüzünden cari açık 100milyar dolara yaklaşınca doların sene sonunda önce 19'u geçmesi olası gözüküyor.

2- Yabancı takas oranı %44'ten %35'e gerilemiş 3 ayda, borsada net yabancı satış var ve dünya borsaları da çökerken BİST spekülasyonla artıyor. Seçim öncesi küçük yatırımcı tokatlanıp, patronlar nakite geçecek.
    Yazın kur şokuyla dolar bazlı 140lı seviyelere geri dönecektir, ancak 2 sene içinde 300lü seviyeler makul gözüküyor.

3- Ev fiyatları dolar bazında artık artmaz. 100bin dolarlık ev 1.500.000 ancak vatandaşlık 250.000 dolara yani neredeyse 4milyon tlye veriliyor. Dolayısıyla 6 ay sonra dolar 15'ten 20 olursa; ev fiyatı da 1.500.000'dan 2.000.000'a çıkması doğal, ancak 2.500.000 olması zor.
    Bu durumda, 2. senaryoda şu anda fon vs almak bildiğiniz finansal intihar oluyor. Ne yapacağımızı şaşırdık :D Almazsak da burası Türkiye bakarsanız o zaman tam tersi olmuş. Ülkenin hiçbir alanında normal ve akla yatkın bir gidişat yok ki

Dün bir arkadaş ihracatçı şirketlerin lehine gelişmelerden bahsetmişti. Bugün okuduğum bir yazıda da %40 döviz verme zorunluluğunun ihracatçı şirketleri büyük sıkıntıya sokacağını, bunun sonucunda atıyorum Bulgaristan üzerinden Almanya'ya ihracata başlayacaklarını (Bulgaristan'a ucuz satıyorlar, devlete az döviz veriyorlar, Bulgaristan'dan Almanya'ya yüksek fiyata ihraç ediyorlar kabaca böyle bir şey), sonrasında, bu sefer yine döviz eksiği olacağını, bunu yapamayan şirketlerin ise sürdürülebilir ve rekabetçi olmayan bu sistem yüzünden zamanla geri kalacağını hatta ihracattan tümüyle vazgeçebileceğini (hatta batabileceğini) yazmış.

Nereye baksanız her şey arap saçı.

Fon adi TARIH MK TL (net)
    GZE 04/04/2022 103,40 (*serbest fon)
    KIS 11/11/2021 96,67
    GZM 14/04/2022 93,33 (*serbest fon)
    GZN 14/04/2022 91,93 (*serbest fon)
    GAK 17/03/2022 82,71
    NJY 17/03/2022 60,26
    HMG 14/04/2022 45,32 (*serbest fon)
    NBH 14/04/2022 35,67 (*serbest fon)

Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    GZE, Garantinin TL üzerinden işlem yapılan emtia fonu değil mi? Nasıl yapanci fon oluyor?
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Alıntı Originally Posted by Axax Yazıyı Oku
    1-Kuru sabit tutmak için yılbaşından beri milyarlarca dolar satıldı(net rakamı satan bile bilmiyor), net rezerv -50 milyar dolar olmuş. Yazın beklenen turizm gerçekleşmeyecek + enerji fiyatları yüzünden cari açık 100milyar dolara yaklaşınca doların sene sonunda önce 19'u geçmesi olası gözüküyor.

2- Yabancı takas oranı %44'ten %35'e gerilemiş 3 ayda, borsada net yabancı satış var ve dünya borsaları da çökerken BİST spekülasyonla artıyor. Seçim öncesi küçük yatırımcı tokatlanıp, patronlar nakite geçecek.
    Yazın kur şokuyla dolar bazlı 140lı seviyelere geri dönecektir, ancak 2 sene içinde 300lü seviyeler makul gözüküyor.

3- Ev fiyatları dolar bazında artık artmaz. 100bin dolarlık ev 1.500.000 ancak vatandaşlık 250.000 dolara yani neredeyse 4milyon tlye veriliyor. Dolayısıyla 6 ay sonra dolar 15'ten 20 olursa; ev fiyatı da 1.500.000'dan 2.000.000'a çıkması doğal, ancak 2.500.000 olması zor.
    Sonuna Ytd yazsaydınız iyidi. Çok iddialı olmuş.

Sent from my iPhone using Tapatalk

6.  Alıntı Originally Posted by Kandirildim Yazıyı Oku
    Sayfayi okudukca icin kararıyor.
    Yani aynı şekilde artık girip okumak bile pek aklıma gelmiyor, birkaç istisna dışında bizdeki fonlarla enflasyonu yakalamak imkansız, hadi biraz yaklaşalım dedik yine olmadı, sözde sepet yaptım ama aylardır yerimde sayıyorum, borsanın bu kadar yükseleceğini tahmin edemeyip hisse yoğunları da erkenden satınca fon işinin hiç tadı kalmadı.
    Altın, gümüş, yurtdışı borsalar, hatta eurobondlar bile ya eksi ya bir ileri bir geri, sepet yerine çoğunluğu tek bir yere aktarmak mı daha iyi yoksa gidip ev, araba almak mı onu düşünüyorum artık, bu sene başka türlü hiç yol alamayacağız anlaşılan.

7.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Daha da uçacak
    Bu enflasyon ve yabancıya satış furyası sürdükçe, o grafik inanılmaz boyutlara gelecek.
    Çünkü istenen o
    Desteklenen o.
    %100'e yakın enflasyonun olduğu bir yerde %16 ile konut kredisi niye verilir?
    Görünen köy klavuz istemez.
    Bu gidişle fiyatlar artmaya devam edecek. Bu sabah tv izlerken konut kredi faizlnin 2022 yılı için %27 olduğu ekranda yazıyordu. Vatandaş mevduatını bankaya %18 - 19 oran ile yatırıyor. Yani parasını koruyamıyor. Emlak tarafına yönelince de fiyatlar uçuyor. Olayı sadece yabancılara bağlamak eksik olur. Vatandaş parasını korumak için güvenli liman gördüğü tek yatırım aracı emlak. Şunu da belirteyim. Konut fiyatları nereye gelirse gelsin. Şartlar iyileşse bile yerinde sayar ama düşmez. Yıllarca daire almak için konut fiyatlarını takip ettim. Vardığım sonuç bu oldu. Tabi bu benim deşüncem. Yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Yani aynı şekilde artık girip okumak bile pek aklıma gelmiyor, birkaç istisna dışında bizdeki fonlarla enflasyonu yakalamak imkansız, hadi biraz yaklaşalım dedik yine olmadı, sözde sepet yaptım ama aylardır yerimde sayıyorum, borsanın bu kadar yükseleceğini tahmin edemeyip hisse yoğunları da erkenden satınca fon işinin hiç tadı kalmadı.
    Altın, gümüş, yurtdışı borsalar, hatta eurobondlar bile ya eksi ya bir ileri bir geri, sepet yerine çoğunluğu tek bir yere aktarmak mı daha iyi yoksa gidip ev, araba almak mı onu düşünüyorum artık, bu sene başka türlü hiç yol alamayacağız anlaşılan.
    ucuz kalan bir sey varsa ise tahmininizde alıp bekleyin ,konut ucuk ,araba ihtimal dahilinde

Sayfa 428/1002 İlkİlk ... 328378418426427428429430438478528928 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •