Sayfa 43/213 İlkİlk ... 3341424344455393143 ... SonSon
Arama sonucu : 1700 madde; 337 - 344 arası.

Konu: Dowes

1.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Tek bu tabloya göre yorum yapmak doğru olmaz. TL ZK için bankalar döviz veya altın da gönderebiliyor, TL'nin az gözükmesinin nedeni o. Elinde TL bile olsa bankalar bunu altın veya dövize swaplıyor, TCMB'ye bunları gönderiyor. Böylece yüksek faizi kazanıp, düşük faiz maliyetine katlanıyor. TCMB'nin altın rezervinin; kendisinin satın aldığı 110 ton değil de 450-500 ton olmasının veya döviz rezervinin net 25 milyar değil de 80-85 milyar dolar olmasının nedeni bu. Bu mekanizma nedeniyle zaten fonlamayla ZK'yı birebir eşleştirmeyin diye yazdım bir bakıma. Bilanço içi veya piyasa içi aktarımları, swapları, arbitrajları bilmeden uzaktan tahmin etmeniz mümkün değil akışı.

ZK konusuna çok genel ve yuvarlak yaklaşmak gerekir:

Banka pasifleri 2.8 trilyon. Bunun düz hesap 2.5 trilyonuna ZK gerekse, ve ortalama ZK oranı da %10 olsa: TCMB'de 250 milyar TL'ye denk "TL+döviz+altın" tutulması gerekir. Bu rakam bilanço kalemlerinin gerçek değerlerine göre değişir. TCMB'nin ROK sistemi (rezerv opsiyon katsayısı) sebebiyle tutulan toplam ZK bundan yüksek olabilir. Bunlar teknik ve detaylı. Özeti: 250 milyar veya daha üstü bir varlık, bankalar tarafından TCMB'de ortalamada çok düşük faizle tutuluyor. Buna karşılık TCMB piyasayı %11.xx'lerden 90-100 milyar TL fonluyor. Hem alış hem satış yönünde gelirler sayesinde: TCMB piyasadan ciddi faiz geliri elde ediyor. Bunu da her yıl açıkladıkları karlılıktan görüyoruz.
    MB sisteminde bilançonun büyük kısmının döviz olması ve ZK ların döviz olarak tutulmasıda başlıbaşına bir handikaptır. ÜlkeyeDöviz girişini havuz olarak düşünürsek %6-8 civarında borçlanıp MB nın rezerv olarak ağırlıklı güvenilir rating olduğu için ABD hazine bonosu 2 civarı faiz tutması sürekli döviz bazında faiz zararı yazdırı. Ayrıca portföydeki faiz oranları %2nin altında düşünürsek ABD tahvil faizleri çıktıkça anapara kaybına da yol açar diye tahmin ediyorum.
    Hatalı bir yorum varsa bilmiyorum amaç öğrenmek
    yatırım tavsiyesi değildir

2.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Hayır, para piyasası bu şekilde komplo teorileri üzerinden yürümez. Bankalar birbirlerine repo ile para satabilirler. Repo ekranında en iyi alış ve en iyi satış fiyatı yazar. O piyasada karşı tarafın kim olduğunu bilmeden işlem yaparsınız. Ben küçüklere para satmayayım da, büyüklere satayım diyemezsiniz. Bu nedenle, kaynağı ve maliyeti ne olursa olsun elinde fazla para kalan bir bankanın o likiditeyi değerlendireceği 2 yer var: TCMB %7.25 veya para piyasasındaki "bilinmez" karşı taraf 12.25. Ve TCMB'nin 7.25 ekranındaki satılan paranın yok denecek kadar az olması sayesinde biliyoruz ki böyle bir durum yok.

Milyar cinsi fonlama tutarlarında 0.5 puanlık kayba bile tahammülü olmayan bankaların 5 puan zarar edip başka bankaları sıkıştırması diye bir şey olamaz. Böyle bir mantık yok bankacılıkta. Başkasını sıkıştırmak isteyen banka mevduat oranlarını arttırır, bu kadar basit. Para piyasası başka işlerde maşa olarak kullanılamaz, sistem buna müsait değil.
    Sn jondowes, Bir bankanın başka bir bankada mevduat hesabı açamayacağını bilmiyordum.Yukarıda tarif ettiğiniz repo işlemi ve tcmb kanalı dışında bir imkan olmadığına göre bir banka başka bir bankaya kredi de veremez. Burada kafamı karıştıran tek nokta, örneğin küçük bir bankanın büyük bir bankanın para piyasası fonunu komisyon karşılığı pazarladığını biliyorum. Böyle bir fon var ise bankalar arası 3. bir para trafiği de vardır diye düşünmüştüm, ama bu sanırım çok daha regüle bir piyasa, bununda sınırlayıcı denetleyici kuralları vardır.Bilgi için teşekkürler.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alıntı Originally Posted by breakeven Yazıyı Oku
    MB sisteminde bilançonun büyük kısmının döviz olması ve ZK ların döviz olarak tutulmasıda başlıbaşına bir handikaptır. ÜlkeyeDöviz girişini havuz olarak düşünürsek %6-8 civarında borçlanıp MB nın rezerv olarak ağırlıklı güvenilir rating olduğu için ABD hazine bonosu 2 civarı faiz tutması sürekli döviz bazında faiz zararı yazdırı. Ayrıca portföydeki faiz oranları %2nin altında düşünürsek ABD tahvil faizleri çıktıkça anapara kaybına da yol açar diye tahmin ediyorum.
    Hatalı bir yorum varsa bilmiyorum amaç öğrenmek
    Bakış açısına göre değişir. Sonuçta bu dövizler ülkenin genel birikimi. En sonunda o düşük faizin gittiği yer: mevduat sahipleri. Faizi düşük diye döviz biriktirmeyin diyebilir miyiz? Cevaben: "bunun 5 katı döviz kredisi kullanan bir ülkeyiz, risk dengeleme adına bundan daha fazla döviz biriktirmemiz bile lazımdı" cevabını alırsak ne diyeceğiz? Dövizin faizi düşükse, kredisi de düşük? Daha yüklü tutarlar için (kredi tarafında) daha düşük faiz ödüyoruz? Burada olay aslında faiz değil: kur riski ve yönetimi. Mevduat sahipleri uzun tarafta, kredi sahipleri kısa tarafta kur riskini yükleniyor. Bir taraf düzenli yükselişe, diğer taraf düzenli "yükselemeyiş"e oynamış oluyor. Düzeltilecek şey faiz değil işte bu yüksek oranlı "ekonomik dolarizasyon" durumudur. Döviz mevduat düşsün tamam, ama ondan önce, onun 5 katı kadar krediler düşsün... O zaman ekonomik mantığı olur bu gelişmenin.

TCMB'nin döviz rezervi nedeniyle bir kaybı veya efektif zararı yok. 2-3 puan arası tahvil geliri oluyor, karşılığında bunun 4'te birini bankalara ödüyor. Aldığı tahviller kemikleşmiş olduğu için de gündelik faiz hareketlerinden para kaybetmesi mümkün değil. Kat kat fazlasını net faiz geliri olarak yazıyor zaten.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Sn jondowes, Bir bankanın başka bir bankada mevduat hesabı açamayacağını bilmiyordum.Yukarıda tarif ettiğiniz repo işlemi ve tcmb kanalı dışında bir imkan olmadığına göre bir banka başka bir bankaya kredi de veremez. Burada kafamı karıştıran tek nokta, örneğin küçük bir bankanın büyük bir bankanın para piyasası fonunu komisyon karşılığı pazarladığını biliyorum. Böyle bir fon var ise bankalar arası 3. bir para trafiği de vardır diye düşünmüştüm, ama bu sanırım çok daha regüle bir piyasa, bununda sınırlayıcı denetleyici kuralları vardır.Bilgi için teşekkürler.
    Bankalar birbirlerinde "mevduat" yapabilir: işlemin ismi interbank depo. Ama bunun tutarı çok düşük olur çünkü depo işlemleri teminatsızdır. Bankalar arası para piyasası limitleri 1-20 milyon TL arasıdır genel olarak. Gecelik likidite dediğimiz milyar cinsi tutarları emebilecek bir piyasa değil. Çünkü bankalar teminatsız işlem için birbirlerinden o kadar büyük risk almayı kabul etmezler. Yani konuştuğumuz konu bağlamında böyle bir imkan yok. Büyük tutarlı fonlama işlemleri teminatlı olan repo piyasasında döner; işlem hacim toplamlarından da bunu görebilirsiniz.

Fon olayına girmeyin, o çok çok farklı bir alan. Bankaların para piyasası ile, fon piyasasının geçişkenliği yok. Bu 2 piyasanın kesiştiği tek yer: repo. Onun da püf noktasını yazdım: repoda işlem olup bitmeden alıcı ve satıcı birbirlerinin kim olduğunu bilemez. Ek olarak: bir bankanın likidite masası, kendi bilançosu kaynaklı para açığını ve fazlasını yönetir. Fonlar ise 3. tüzel kişiliklerdir, açığı veya fazlasını kendi grubundaki bankaya devretse bile bu, herhangi bir mevduat sahibi gibi sonuç yaratır.

Kurallara AYKIRIDIR.

5.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Bankalar birbirlerinde "mevduat" yapabilir: işlemin ismi interbank depo. Ama bunun tutarı çok düşük olur çünkü depo işlemleri teminatsızdır. Bankalar arası para piyasası limitleri 1-20 milyon TL arasıdır genel olarak. Gecelik likidite dediğimiz milyar cinsi tutarları emebilecek bir piyasa değil. Çünkü bankalar teminatsız işlem için birbirlerinden o kadar büyük risk almayı kabul etmezler. Yani konuştuğumuz konu bağlamında böyle bir imkan yok. Büyük tutarlı fonlama işlemleri teminatlı olan repo piyasasında döner; işlem hacim toplamlarından da bunu görebilirsiniz.

Fon olayına girmeyin, o çok çok farklı bir alan. Bankaların para piyasası ile, fon piyasasının geçişkenliği yok. Bu 2 piyasanın kesiştiği tek yer: repo. Onun da püf noktasını yazdım: repoda işlem olup bitmeden alıcı ve satıcı birbirlerinin kim olduğunu bilemez. Ek olarak: bir bankanın likidite masası, kendi bilançosu kaynaklı para açığını ve fazlasını yönetir. Fonlar ise 3. tüzel kişiliklerdir, açığı veya fazlasını kendi grubundaki bankaya devretse bile bu, herhangi bir mevduat sahibi gibi sonuç yaratır.
    Ben mevduat sahibi olarak bankaya parayı teminatsız veriyorum, ama banka başka bir bankaya itimat edip vermiyor. Çok ilginç bilgiler, tekrar teşekkürler.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ben mevduat sahibi olarak bankaya parayı teminatsız veriyorum, ama banka başka bir bankaya itimat edip vermiyor. Çok ilginç bilgiler, tekrar teşekkürler.
    Şunu da unutmayın ama: bankalar birbirlerinin rakibi. Mevduatçının ise ticari paydaşı. Rakibinize güvenip teminatsız para teslim etmekle, gelir elde etmek için mevduat yapanların bakış açısı aynı olamaz. Üstelik mevduatçının her bankadaki 100 bine kadar olan birikiminin devlet garantisi var. Banka likidite krizine girdiğinde ilk kül olacak şey ise interbank depolar.
    Son düzenleme : JonDowes; 26-05-2017 saat: 17:22.

Kurallara AYKIRIDIR.

7.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Şunu da unutmayın ama: bankalar birbirlerinin rakibi. Mevduatçının ise ticari paydaşı. Rakibinize güvenip teminatsız para teslim etmekle, gelir elde etmek için mevduat yapanların bakış açısı aynı olamaz. Üstelik mevduatçının her bankadaki 100 bine kadar olan birikiminin devlet garantisi var. Banka likidite krizine girdiğinde ilk kül olacak şey ise interbank depolar.
    teşekkürler.

8. Forward/future konuştuğumuzda eklemediğim bir dosyayı gecikmeli olarak ekliyorum, forward rate (ve dolayısıyla swap point) hesaplama exceli:

https://drive.google.com/file/d/0Bx-...ew?usp=sharing

Excelde cari kuru, istediğiniz tarihleri ve para birimlerinin faizlerini girdiğinizde; mat sarı renkte forward kurunu ve parlak sarı olarak swap point değerini veriyor. TL forward piyasasını şuradan takip ederek, ima ettiği TL faizini tamı tamına hesaplayabilirsiniz. Benzerleri: eur/usd, eur/try, usd/jpy.

Kurallara AYKIRIDIR.

Sayfa 43/213 İlkİlk ... 3341424344455393143 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •