Sayfa 437/639 İlkİlk ... 337387427435436437438439447487537 ... SonSon
Arama sonucu : 5112 madde; 3,489 - 3,496 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    endeks 7000 e düşerse tekrar bu lkağıt ne olur düşüne miyorum.
    endeksin % 25 satış yemesi lazım endeksin oraya düşmesi çok anormal şeyler olması lazım velev ki oldu bizde aynı oranda satış yesek 2023 yıl sonuna bilançosuna göre FK mız 4 de düşer ilginç olur ne var ne yok dalarız

2. bu dönemde fk sı düşen artmıyor, fk sı uçan alıcı görüyor, abd borsası gibi olduk.

3.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    bu dönemde fk sı düşen artmıyor, fk sı uçan alıcı görüyor, abd borsası gibi olduk.
    Doğru bizde kumar oynamayalim yatirim yapalım diyoruz onlari alip ters bir durumda 2 yıl maliyetime gelmesini bekleyecegime Deva tutup gelecegi bekliyorum bakalim kar arttikca elbet yeni güçlü alicilar gelecektir. Şu 1 aylik süreçte bizi cok üzdü. Endeksten negatif ayrisarak lakin bakiyorum koza grubuna devaya sukrediyorum gibi örnekler çok

4. ortada hiçbişi yokken yüzde 15 düştü, bişeyler olsa nereye düşer bilemeyiz. düşerken en önde

5.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    ortada hiçbişi yokken yüzde 15 düştü, bişeyler olsa nereye düşer bilemeyiz. düşerken en önde
    uzun zamandır deva yatırımcısıyım daha öncede anlamsız düşüş ve çıkışları oluyordu bu seferki devaya göre bile çok abartı oldu 7 işlem günüdür düşüyor takasta da bir şey yok blok olarak 500 bin lot iş bankası var sadece çok saçmaladı diye dün son eklemeyi de yaptık. maalesef bu hisse bir süre endeksten alakasız olumlu yada olumsuz hareketler yapabiliyor bu sefer biraz abarttı.

6. şirketin satışı konusu dışında bir hikayesi kalmadı, zam kar bedelsiz fk yatırım ruhsat hiçbişi umrunda değil. tek hikaye satış, 18 yıldır sahibi adamlar, belkide gerçekten satışa hazırlanıyorlar. benim aklıma başka bişi gelmiyor artık. anlamsız düşüş ve çıkışlarda şirket kap atar olağanüstü bir gelişme yoktur diye. satılsa şirket haberimiz olur mu kesin ?

7. Deva'nın piyasa çarpanlarıyla ilgili konuşmak gerekirse temel rasyolardan F/K ve FD/Favök olarak daha önce de bu ucuzlukta işlem gördüğü dönemler mevcut. Özellikle F/K olarak 9 aylık bilançodaki kara göre güncel F/K 6,9. 2021 sonundaki kur farkı karı borsa fiyatlamasını etkilememiş ama F/K'yı düşürmüştü. O dönemlerde açıklanmış karlara göre 2022/06'da 4,2 F/K bile görülmüş.
    FD/Favök olarak bakıldığında 9 aylık bilançodaki Favök'e göre 6,6'dan işlem görüyor şirket. 2023 ilk çeyrekteki yüksek favök artışına da piyasa tepki vermeyince 2023/3 ve 2023/6 dönemlerinde bu çarpan 5,3-5,4 değerlerine kadar düşmüş. 2019'da da benzer değerler mevcutmuş.
    Mevcut enflasyon muhasebesiyle 2024/3 dönemini tahmin etmekte zorlandığımız için bu çarpanların nerede oluşacağını öngöremiyoruz. Bir miktar yükselmesi doğal. Genel Bist şirketlerinde de farklı olmayacaktır. Ancak Deva sanayi şirketlerine göre iskontolu değerlenmeye devam ediyor.
    Enflasyon muhasebesinden en az etkilenecek göstergeler FD/Satışlar ve Nakit akımları olacaktır. Deva'nın gelecek ay sonunda yani 2024/03 tablolarında enflasyon endekslemesi hariç 11 milyar TL ciro (son 12 ay) elde etmesini bekliyorum. Güncel piyasa değeri 15,5 milyar TL. Maksimum 2 milyar TL de net borç eklersek 17,5 milyar TL firma değerine ulaşırız. Bu da bize 1,6 FD/Satışlar oranı verecektir. Son 16 çeyrekte bu oran 1,7-2,6 arasında değişmiş. Net kar marjı yüksek olan bir şirket için değerlemenin bu kadar düşmüş olması oldukça ilginç.

8. Spekliğin de bir raconu olur arkadaş

Geçen hafta 87 liraları gören hisse hiç nedensiz

77 liraya geriletilmez. Ne racon kaldı ne mertlik kaldı
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 437/639 İlkİlk ... 337387427435436437438439447487537 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •