Onemli Gunler Banner
Sayfa 437/783 İlkİlk ... 337387427435436437438439447487537 ... SonSon
Arama sonucu : 6257 madde; 3,489 - 3,496 arası.

Konu: SNGYO - Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

1. Yine birileri umut pompalatıyor,,,,,
    okumadınızmı geçmiş son sayfalardaki açıklamaları, tabak gibi ortada bu hissenin neden burularda olduğu,
    bu hisse üzerinde ipoteği olan veya olanlar her kimse istemediği sürece 1 kademe yukarı gitmez,
    ya daha bunu anlamadınız.
    Yada yeni avlar peşindesiniz.
    Hala ucuz mu evet ucuz, ama teknik işlemezki bu senette
    bu senette işleyen
    ah alma,
    kul hakkı yeme,
    yatırımcısı kandırma,
    ne dersen de,
    ha bunları analiz eden bir teknik varsa onu takip et,
    ama vicdansızlığın tekniği daha icat edilmedi

bir okuyun geçmiş 4,6 sayfa öncelerini
    sonra görüşlerinizi paylaşın insanlarla,
    sonra da yazdığınız bu görüşlere inanan insanlar
    ucuz diye üstüne atlar,
    birde siz almayın onların ahını
    ytd değildir......
    Son düzenleme : teosensoy; 12-03-2018 saat: 12:14.

2. SİNPAŞ'I bu hale getiren ve halen devam ettiren
    her kim veya kimlerse,
    Sinpaş'ın bu halde olmasında her kim veya kimlerin vebali varsa,
    Eğer hisse üzerinde siz kan emiciler, her kimlerseniz
    Allahın tüm laneti üzerinizde,
    Tüm zarar verdiğiniz yatırımcıların haklarını size haram etti
    bilesiniz.
    Aldığınız ahlar ve KUL hakları,
    sadece sizlerden değil, tüm nesillerinizden çıkar,
    ama o an pişmalık fayda etmez
    haberiniz ola,
    Bu yazılanları okuyan kalemşörler
    bunu iyi izah edin sahiplerinize,

3.  Alıntı Originally Posted by teosensoy Yazıyı Oku
    SİNPAŞ'I bu hale getiren ve halen devam ettiren
    her kim veya kimlerse,
    Sinpaş'ın bu halde olmasında her kim veya kimlerin vebali varsa,
    Eğer hisse üzerinde siz kan emiciler, her kimlerseniz
    Allahın tüm laneti üzerinizde,
    Tüm zarar verdiğiniz yatırımcıların haklarını size haram etti
    bilesiniz.
    Aldığınız ahlar ve KUL hakları,
    sadece sizlerden değil, tüm nesillerinizden çıkar,
    ama o an pişmalık fayda etmez
    haberiniz ola,
    Bu yazılanları okuyan kalemşörler
    bunu iyi izah edin sahiplerinize,
    Amin.........

4. Borsa nin yüzkarası... Böyle bir şirketi nasıl bist100 de tutuyorlar anlamak mümkün değil. 98 milyon hisse sahibi serhi koydu kaçtı. Yanlışsam düzeltin. Yüzde 16 yapar böyle bir olay borsa tarihinde görüldü mu acaba

yatırım tavsiyesi degildir

gereksiz karamsar yazılar....ayrılma hakkı kullanan 97milyon lot cıkınca piyasada 79 milyon kalmıs oluyor..Dolasımda 79 mılyon mal var....IS YATIRIM tahtayı bozan kurum,tahtayı ısrarla dusurmeye calısıyor....Bılanco geldi simdi...Fınansman oncesi karı guzel artmıs 85 mılyon tl....Fınansman gıderı yuksek 182 mılyon...tum karı goturuyor...zarar 87 mılyon geldi...Zaten bu beklendigi icin kagıt 0,80 ı gecemiyor...IS YATIRIM ıcerden bılgı aldı mal verdı sankı....IS YATIRIMI spk ya sıkayet etmek lazım...

yarın yatay gıder,ne zaman bu sirket fatura keser bilancoda borcları azalır o zaman bu fiyatlar komik olur....Dolasımdaki hisse 97 milyon patron 10 milyon mal alsa hersey degisir....Moral bozacak bisey yok.....

anlamadıgım bu IS YATIRIM aralık ayından beri mal veriyor...Madem satacaktın genel kurula gelip niye hepsini 0,7812 den ugrasmadan verseydin...Kagıdı spot piyasadan vererek sadistce hareket ediyor...amacı kucuk yatırımcıyı zarara ugratmak kagıdı dusurmek...IS YATIRIMI SPK YA tum mercılere gerekirse cumhurbaskanına kadar sıkayet etmek lazım...Bu IS YATIRIM DAKI yatırımcının bi derdi var SINPASLA belli....HARAM OLSUN....

7.  Alıntı Originally Posted by calıskancocuk Yazıyı Oku
    gereksiz karamsar yazılar....ayrılma hakkı kullanan 97milyon lot cıkınca piyasada 79 milyon kalmıs oluyor..Dolasımda 79 mılyon mal var....IS YATIRIM tahtayı bozan kurum,tahtayı ısrarla dusurmeye calısıyor....Bılanco geldi simdi...Fınansman oncesi karı guzel artmıs 85 mılyon tl....Fınansman gıderı yuksek 182 mılyon...tum karı goturuyor...zarar 87 mılyon geldi...Zaten bu beklendigi icin kagıt 0,80 ı gecemiyor...IS YATIRIM ıcerden bılgı aldı mal verdı sankı....IS YATIRIMI spk ya sıkayet etmek lazım...

yarın yatay gıder,ne zaman bu sirket fatura keser bilancoda borcları azalır o zaman bu fiyatlar komik olur....Dolasımdaki hisse 97 milyon patron 10 milyon mal alsa hersey degisir....Moral bozacak bisey yok.....
    Ya hacı, piyasada 79 milyon mal döndüğünü nereden çıkardın? Ayrılma işleri ibtince resmi olarak fiili dolaşım oranı %29'a indi 174 milyon lot eder. Bir de o iş yatırımdaki acaba marmara metal olabilir mi ki?

Patron ise yine bildiğini okuyor 770 satış var ama giderler de 750 milyon... zahmet edip finansal rapor dipnot 20'yi inceleyenler görecektir: müteahhit maliyeti 584 milyon arsa maliyeti 83 milyon, gerisi de işte reklam gideri personel gideri falan....

şimdi buradaki detayları rakamları görenler ve tabii sektörü de bilenler bu çarpıklığı net olarak görüyor: arsa maliyeti 83 milyonken müteahhite nasıl 584 milyon harcıyorsun?

Haydin biraz daha detaya inelim. Zahmet edip bir de faaliyet raporunu indirenler (3 parçalı yapmışlar fantaziye bak!) 2. parçada görecektir. Teslimatı biten ünite dağılımı, sayfa 46. Detaylara girmiyorum. Toplam ünite: 1637

Şimdi bir daire ortalama brüt 120m2 olsun, bol keseden sallıyoruz. 1600 ünite yuvarlak olarak 200bin m2 kapalı alan yapar.
    Peki şimdi sadece müteahhite 580 milyon harcadık. m2 maliyetini veriyorum: 580milyon/200bin = 2900 lira!

Evet arkadaşlar buraya kadar tamam. imdiii, m2'ye 2900 lira inşaata hacadık içinde kendi personel harcamamız reklam vs yok daha!
    Bir de bakanlıkça belirlenen lüks sınıf 1. sını kar da dahil olmak üzere inşaat müteahhit maliyetlerine bakalım. 2017 yılı için şu linkteki dokümanı inceledim: http://www.gib.gov.tr/node/114126

şimdi 1. sınıf ve lüks sınıf betonarme karkas ve mesken özellikli maliyetlere bakıyorum:
    azami ortalama ve asgari değerler var ben ortalamayı aldım:

lüks sınıf: 1374TL/m2
    1. sınıf: 858TL/m2

Sinpaş'taki maliyet 2900TL/m2

Bu tabloyu inceleyen herkes firmadan bağımsız olarak bu duruma dolandırıcılık diyecektir...

Burada inşaat sektöründen biri varsa ve yazdıklarımda yanlış varsa hemen düzeltsin.

Benim hesabıma göre 300 milyon TL olması gereken müteahhit maliyeti 584 milyon TL yani 284 milyon TL kaybımız var ortaklar.

Yaani 80 küsür milyon zarar aslında 200 milyon kar olmalıydı bu yıl. Yönetim niye bu konuda ısrarla böyle tehlikeli oyunların peşinde koşuyor anlayamıyorum. Çünkü bu çarpıklık çok bariz, çok fazla açık var ve ileride başlarına iş çıkartır, böylesine büyük şirketlerin daha mantıklı hareket etmeleri gerekir, tamam 100 tane yeğen var şirkette hepsinin arpalanması lazım ama bu kadar da olmaz yani

8. Evet arkadaşlar bir sonraki entry'im de diğer şirketlerle karşılaştırmalı inşaat maliyeti ve diğer giderler ve kar marjı üzerine olacak, onun için de diğer şirketlerdeki finansal raporları inceliyorum.

Sayfa 437/783 İlkİlk ... 337387427435436437438439447487537 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •