Sayfa 439/671 İlkİlk ... 339389429437438439440441449489539 ... SonSon
Arama sonucu : 5365 madde; 3,505 - 3,512 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Temettü için UK hisseleri US'e göre daha mı verimli oluyor ?

2.  Alıntı Originally Posted by fourier Yazıyı Oku
    Temettü için UK hisseleri US'e göre daha mı verimli oluyor ?
    Stopaj 0% UK merkezli olup LSE'de listelenen şirketlerde.

ABD 20% kaynakta kesiyor. Bir de burada brüt üzerinden beyan verip GV ödüyoruz yani pratikte 50%'si gidiyor ABD'den alınan temettülerin.

İlk seçenekteki strateji benimsenir ise, 30-35% gider en fazla.

3. Kafama takılan nokta şu; dividend reinvestment yapsak bile GV'yi beyan etmek gerekiyor mu ? Yanlış hatırlamıyorsam konsolosluk üzerinden de bir takım evrakları almak gerekiyordu beyan öncesi. GİB'in bir özelgesinde okumuştum galiba.

Alıntı Originally Posted by fourier Yazıyı Oku
    Kafama takılan nokta şu; dividend reinvestment yapsak bile GV'yi beyan etmek gerekiyor mu ? Yanlış hatırlamıyorsam konsolosluk üzerinden de bir takım evrakları almak gerekiyordu beyan öncesi. GİB'in bir özelgesinde okumuştum galiba.
    Temettü aldiginiz anda vergiye tabi. Tekrar yatirim yapmaniz fayda etmiyor.
    Ya akkumulasyon yapan ETF alacaksiniz, ya da temettü vermeyen hisse alacaksiniz.

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Stopaj 0% UK merkezli olup LSE'de listelenen şirketlerde.

ABD 20% kaynakta kesiyor. Bir de burada brüt üzerinden beyan verip GV ödüyoruz yani pratikte 50%'si gidiyor ABD'den alınan temettülerin.

İlk seçenekteki strateji benimsenir ise, 30-35% gider en fazla.
    TR'den temettü alirsaniz, yurtdisi ödediginiz vergileri mahsuplastirmadan da, TR'de vergi beyani verdiginizde, vergi matrahini (TR'de aldiginiz temettü ve toplam vergiye tabi rakama bagli) %15 altina bile düsürebiliyorsunuz.

Gecen sene bir tablo koymustum. Orada bazi senaryolari hesaplattirmistim.

6.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    TR'den temettü alirsaniz, yurtdisi ödediginiz vergileri mahsuplastirmadan da, TR'de vergi beyani verdiginizde, vergi matrahini (TR'de aldiginiz temettü ve toplam vergiye tabi rakama bagli) %15 altina bile düsürebiliyorsunuz.

Gecen sene bir tablo koymustum. Orada bazi senaryolari hesaplattirmistim.
    Bundan hiçbir şey anlamadım desem ayıp etmiş olur muyum?

15% altına düşen nedir? Vergi matrahı demişsiniz de vergi matrahı denen şey, üzerinden verginin hesaplandığı brüt gelir değil mi?

Bu dediğiniz ABD için mi geçerli UK için mi? Kafa karıştı baya.

7.  Alıntı Originally Posted by fourier Yazıyı Oku
    Kafama takılan nokta şu; dividend reinvestment yapsak bile GV'yi beyan etmek gerekiyor mu ? Yanlış hatırlamıyorsam konsolosluk üzerinden de bir takım evrakları almak gerekiyordu beyan öncesi. GİB'in bir özelgesinde okumuştum galiba.
    ABD'deki konsolosluktan almak gereliyor yani uzun diş. Dolar milyoneriyim ben diyorsanız o zaman iş değişir. Yılda 1 kere ABD tatili yapıp gelirsiniz parayı da kurtarırsınız.

8. ABD'den temettü kasmak yerine UK'den VUSA/VUSD ETF'lerini almak daha mantıklı. TV minimumda, 1% civarı. Stopaj 15%.

Nakit akışı için UK hisse.

ytd

Sayfa 439/671 İlkİlk ... 339389429437438439440441449489539 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •