Sayfa 44/385 İlkİlk ... 3442434445465494144 ... SonSon
Arama sonucu : 3079 madde; 345 - 352 arası.

Konu: Dolarda Düşüş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.Cumartesi tüm yatırımcıların anlamak istemedi şey şudur...,,

TR ekonomisi güçlü bir ekonomimidir? Zayıf bir ekonomimidir?

Bence TR ekonomisi hem çok güçlü bir ekonomidir hem de çok kötü bir ekonomidir...

Sebebine gelince...

Bizde ekonomik durumlar V şeklindedir... Bir anda dibe inerken TR battı, bittik, mahv olduk deriz...

Yukarı çıkarken de pembe hayaller içinde süperiz, Almanya olduk, bizden kralı yok deyip BMW Mercedes Audi satışlarını patlatırız...

Sebebi çok basittir...

Türk Ekonomi ve Üretim modeli %85 ithalata dayalı bir modeldir...

Türk siyaseti dış ve uluslararası politikalarda mantıklı davranıp YF ları TR yeye çektiği sürece üretim ve imalat ve hizmet sektörümüz ile kimse yarışamaz...

Tersi durumda da dibe aynı hızla ineriz...

Mesela SOCAR... 10 milyar USD lık devasa bir yatırım. Ham Petrolü bulduğumuz sürece yılda net 2,5 milyar USD para kalacak...

Ham Petrol yoksa SOCAR demir yığını HURDALIKTIR..

SOCAR bizim klasik ekonomi modelimize tam bir örnektir..

O sebeple

USD 7 TL olması içinde 4 TL olması içinde bu ülkede sebep çoktur...
    kimse bizle yarışamaz demişsin de, millet gerizekalı mı ortada böyle bir güc var neden gelip ülkeye para sokmuyor ?

Her bilanço döneminde usd baskılanıyor imkan dahilinde zaten. 2018 i en mümkün olan en düşük değerden kapatmaya çalışacaklar. Büyük bir sürpriz olmaz ise şu anki değerinden aşağıda olur en azından. Maalesef benim için. 2019 gelmeden bir beklentim yok o yüzden şu anlık usdden.

3.  Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Her bilanço döneminde usd baskılanıyor imkan dahilinde zaten. 2018 i en mümkün olan en düşük değerden kapatmaya çalışacaklar. Büyük bir sürpriz olmaz ise şu anki değerinden aşağıda olur en azından. Maalesef benim için. 2019 gelmeden bir beklentim yok o yüzden şu anlık usdden.
    6 sıfır atıldıgını bu ülke cok cabuk hızlı unuttu :D

Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    kimse bizle yarışamaz demişsin de, millet gerizekalı mı ortada böyle bir güc var neden gelip ülkeye para sokmuyor ?
    Yabancı sermaye girişinde artış falan yok zaten hocam. Devletin resmi rakamları diyor bunu. Bu yıl için 22.5 milyar dolar beklenti vardı ilk dokuz ayda 15 milyar dolar. Bunun içinde usdnin en yüksek olduğu Ağustos ve Eylül de var. Muhtemelen beklenti altında kalacak zaten yıl sonunda 22.5 tutmayacak. Öte yandan 17 milyar dolar yerli sermaye çıkışı varken 17 milyar dolar Net Hata Noksan kaleminden giriş var ))) Babalar iyi ayarlamış

Doların yüksekken faizin artması yabancının dolar alıp çıkmasını engelledi sanırsam. Tl faize yattılar. Am yüksek kur ve faiz yeni yabancı sermayeyi cezbetmedi. Sebebi yüksek enflasyona bağlı düşük belki negatif reel getiri ve kurdaki volatilite

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    USD 5 TL altını bekliyorum...

Gerekçelerimi sıralayım...

1. Papazın bırakılması...
    2. Texas 'ta bir Fetö'cünün Türkiye'ye iadesi (Kanımca çok ciddi bir olay- piyasa es geçti- Devamı artarak TR nin mantıklı hareketleri ile gelecektir.)
    3. Her türlü ekonomik sıkıntıya rağmen İstanbul Havalimanı , Türk AKIM ve SOCAR yatırımlarının tamamlanmış olması.
    4. Suriye konusunda Rusya ve ABD ile dengeli dış siyaset izlenme kararı alınmış olması.
    5. Türkiye 2019 büyüme hedefini %2 koyması (USD ın bu şartlarda artmasını beklemek SAF lık olur)
    6. Türkiye iki aydır 1,5 milyar USD toplamda son iki ayda +3 milyar USD cari fazla vermesi (sert Frene basmak-USD talebini sıfır hale getirir)
    7. Dünyada borcunu çevirememiş batık Arjantin de dahil ondan daha fazla FAİZ vermemiz. (%25)
    8. Kamu maliyesi, hazine nin dilinin artık sütten yandığını ve yoğurdu dahi üfleyerek yemesi..
    9. USD dan YF ların yeterince nemalandığını USD a 7-6 TL lerde yatırım yapanların iyice bıktırmadan yeniden yukarı seviyelere gelmesinin mantıklı olmaması...
    5. Secenekte ki yuzde 2 buyume imkansiz sayin Selka. Tam tersine ekonominin daralmasi bekleniyor. Bu oran 0.4 ten 3.5 a kadar degiskenlik gosteriyor

6. Cari fazla vermemiz teoride olumlu olsada ayni zamanda uretim kapasitesinin daralmasina isaret eder. Cunku biz uretim icin ithalat yapiyoruz. Petrol fiyatlarinin dusmesi cari aciga olumlu etki yapar ama cok bel baglanilmamali.

5 tl alti olabilir. Bence onemli olan bir dengeye oturmasi, oynakligin azalmasidir fiyattan daha cok.

SM-C5010 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Ama sonuçta dolar düştü mü düştü. Düşüyor mu hala düşüyor. Müslüm Babanın dediği gibi Elimize Verdiler mi verdiler aga. Esas gerçekte bu. Tesellimiz 3 liradan beri çok hızlı ve iyi kazandık. Ortalamamız çok yüksek değil. Dolardaki paraya ihtiyacımız yok yani zaman sıkıntımız yok. Allah muhtaç etmesin. Bekleyeceğiz yapacak birşey yok.

Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Ama sonuçta dolar düştü mü düştü. Düşüyor mu hala düşüyor. Müslüm Babanın dediği gibi Elimize Verdiler mi verdiler aga. Esas gerçekte bu. Tesellimiz 3 liradan beri çok hızlı ve iyi kazandık. Ortalamamız çok yüksek değil. Dolardaki paraya ihtiyacımız yok yani zaman sıkıntımız yok. Allah muhtaç etmesin. Bekleyeceğiz yapacak birşey yok.
    Oyle valla. Gercek bu. Benimde maliyet yukarida kaldi. Oyle kisa zamanda da cikmasini beklemiyorum.

SM-C5010 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 44/385 İlkİlk ... 3442434445465494144 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •