Sayfa 44/250 İlkİlk ... 3442434445465494144 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 345 - 352 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.Miriel bu aslında klişe bir soru lakin çok açılı bir cevabı var.. Şöyle ki; benim portföyümün %10 USD da 90% ı TL dir.. Ancak , 3,43 TL de iiken %100 USD a geçmiştim... Portföyümün %90 ının 3,8850 TL de USD dan TL ye geçtim...

Basit bir mantık izlerim. Ucuz olanı alır, beklerim... Trade yapmak çok zor ve çok profesyonel olmak lazım... Ben şu an %10 USd dayım lakin size USD ı tavsiye edemem neden?

Çünkü maliyetimiz aynı olmaz. Ben %10 USD dan 3,95 TL de bekleyebilirken, siz 3,95 TL de alıp 4,05 TL olucak diye bekleyemezsiniz... Umarım anlaşılabilir olmuşumdur...

Konjüktürü bir iki kefeli terazi gibi düşünüm.. Şu an TR'de USD vs TL savaşı var... Altın ve bist izleyici durumunda.. BİST in kafası karşık. Çünkü defalarca düşmesi gerekirken düşmedi..
    Artması gerekirken de artmadı.. Enflasyon çok yüksek geliyor, hisse sahipleri de mallarını ucuza vermek istemiyor...

Hisselerini satıp ucuz TL alıp pahalı USD ile mi takas edecekler?

Çok zor...

Lakin sizin yabancıya kıyasla daha avantajlı bir pozisyonunuz var. Çünkü Türkiye'de yaşıyorsunuz.. Sanırım gülümsediniz..

Aslında cevabı basit yabancı TL ile yurtdışına çıkmaz.. USD ile çıkar... Hissede yakalanmış ise işi zor..
    Dedim ya siz TL ile kalabilirsiniz.. Çünkü TL en ucuz şey.. Faiz e park edip bekleyin...

Ben şu an %100 TL de yakalanmış olsam mevduat yapar %14 den etrafımı izlerdim...

Dedim ya şu an yatırım iki yönlü...

USD vs TL... Ben 3,80 altında kademeli olarak bir kefeye yavaş yavaş USD koyup diğer kefeden TL yi alırken;

3,95 TL ve üzeri kademeli USD ı satıp, kefenin diğer yanına TL koyardım...

Siyasi konjüktür, uluslararası ilişkiler nereye nasıl evrilir.. Çok zor....

Bir ihtimal 90000 endeks altında Zarrab olayı ile bankalar bedavaya peynir ekmek ile satılırken almak gerekir...

O ana kadar FAİZ e park ederdim::.

Lütfen Yatırım Tavsiyesi Olarak Almayınız. Okuyunuz ve sadece kendi aklınız ile hareket ediniz....

Bol kazançlar...

Bence de sorun da kalmaz....
    Teşekkürler, sorunun biraz klişe olarak düşünülebileceğinin farkındaydım ancak mevcut durum biraz özel olduğu için bence soruyu klişe olmaktan kurtardı.

Ben de uzun vadeli düşünerek kendi kafamda bir dağılım yaptım, umarım doğru düşünmüşümdür

Teşekkürler.

2.  Alıntı Originally Posted by ozziem Yazıyı Oku
    Dolar ya 4.00 kırıp 4.40 lara giderse?
    Sn.Ozziem çok haklısınız... Olabilir de... Lakin burada kritik nokta şudur. Özel sektörün bu kur yükselişine bir tahammül noktası vardır. Aksi durumda dayanamaz ve iflas ederler.

İşte bu durumda TR nin yaklaşık uzun ve kısa vade 400 milyar USD borcunu kim öder?

TCMB sı mı? Hiç sanmam...

İşte o sebeble USD değil 4,40 TL kısa vade 4,10 TL yi gördüğümüz anda TCMB 100 baz faiz artırımını PPK toplantısını beklemeden acil kodu ile yapacaktır.

İşte o an elimde USD olmasını da istemem...

3.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Teşekkürler, sorunun biraz klişe olarak düşünülebileceğinin farkındaydım ancak mevcut durum biraz özel olduğu için bence soruyu klişe olmaktan kurtardı.

Ben de uzun vadeli düşünerek kendi kafamda bir dağılım yaptım, umarım doğru düşünmüşümdür

Teşekkürler.
    Sn.Miriel rica ederim... Bir başka açı da şu olabilir.. 3,97 TL ye dayanmış bir kurda 3,97 maliyet ile ne kadar kar edebileceğinizi düşünüyorsunuz?

Cevabınız sizin yatırım yönünüzü belirleyeceğine eminim....

4.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku

İşte o sebeble USD değil 4,40 TL kısa vade 4,10 TL yi gördüğümüz anda TCMB 100 baz faiz artırımını PPK toplantısını beklemeden acil kodu ile yapacaktır.
    .
    Sn. Selka, sorun da o zaten, adamlar faiz artırımı yapamıyor. Biliyorsunuz durumu. Hatta indirmesi bekleniyor değil artırmak.
    Bu durumda da etrafından dolana dolana, yan yollar ve çareler bula bula idare etmeye çalışıyorlar. Hiçbiri kalıcı etki etmedi, kur birkaç kuruş düştü veya birkaç gün oyalandı o kadar. Belki dediğiniz gibi faiz artırılmayacak, artırmıyoruz faizi maizi saldık kuru gitsin diyecekler. Ben bu riski (fırsatı?) gözardı edemiyorum.
    Kendi portföyümde kur 3.4'te iken %40'a çıkardığım dolar ağırlığını ancak %30'a düşürdüm, 4.50'lere doğru beklenmedik ve önlenemez bir atak gelirse cephanem olsun istiyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.Miriel rica ederim... Bir başka açı da şu olabilir.. 3,97 TL ye dayanmış bir kurda 3,97 maliyet ile ne kadar kar edebileceğinizi düşünüyorsunuz?

Cevabınız sizin yatırım yönünüzü belirleyeceğine eminim....
    Teşekkürler.

Maliyetim 3,97 değil Sn. Selka ve döviz oranı da aslında portföyde yüksek olmayacak. 20% gibi bir oran düşünüyorum.

Sn. Selka,

Dolar kuru kısa vadede 4,10 olduğunda Merkez Bankamız PPK toplantısını beklemeden acil olarak 100 baz puan faiz artırımı yapacaktır şeklindeki kesinlik içeren ifadenize saygı duyuyorum ama katılmıyorum. Yapabilir deseniz daha uygun bir ifade olacak idi.

Merkez Bankamızın bağımsızlığı kanunen yazılı olabilir ama uygulama da öyle olduğu çok şüpheli , sizin de malumunuz. Şahsen , 100 baz puanlık faiz artırımının döviz yükselişine set çekebileceğine de pek ihtimal vermiyorum. Döviz de düzeltmenin , minimum 200-250 baz puanlık artışla olabileceğini öngörüyorum. Böyle bir kararı da elbette Saray onayı alınmadan veremez diye düşünüyorum Merkez Bankasının. Yani , böyle bir karar alındığında önceden Sarayın mutlak okeyi olduğunu , bu durumda Sarayın iyi polis , Merkez Bankasının kötü polis rolünü oynayacağından da zerre kuşkum olmaz. Hatta , aynı MTV de yapıldığı gibi , aslında 200 baz puan artım olmasına Saray karar verebilir , Merkez Bankası 350 baz puan artırır , daha sonra sayın CB mız , arkadaşlara talimat verdim , bunu daha makul seviyelere çekin şeklinde ve daha sonra Merkez Bankası tarafından 200 baz puan faiz artımı şeklinde yapılan düzeltme ile ve dövizin de yapacağı düzeltmenin verdiği olumlu ortam ile bu faiz artışının vereceği sıkıntıların makyajlanması şeklinde bir uygulama günümüz Türkiye'sine daha uygun bir davranış şekli olacaktır kanaatindeyim.

7.  Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    Sn. Selka,

Dolar kuru kısa vadede 4,10 olduğunda Merkez Bankamız PPK toplantısını beklemeden acil olarak 100 baz puan faiz artırımı yapacaktır şeklindeki kesinlik içeren ifadenize saygı duyuyorum ama katılmıyorum. Yapabilir deseniz daha uygun bir ifade olacak idi.
    Haklısınız. Yazdığımı tekrar okuyunca yazının verdiği heyecan ile çok kesin bir ifade kullanmışım. Doğrusu elbette; "YAPABİLİR"...

Lakin; bir tecrübemi sizin vasıtanız ile forumu takip edenler ile paylaşmama izin veriniz..

2014 yılı Ocak ayı idi. Elimde 250 K TL var 32 günlük %8,5 faizde.. USD 1,97 TL den hareketlenmeye başlamıştı. 2,10 TL ye geldi. MB sından açıklama "Kesinlikle faiz artırılmayacak"..

Bankaya gittim.. Hiç unutmam.. %10 faiz istedim. Vermediler. Bu sırada şb de pazarlık ederken sabah saat 11 gibi USD 2,20 TL ye gelmişti bile... Banka ile anlaşamamış piyasayı izler durumda kalmıştım. USD 2,30 TL olunca TCMB diğer bir açıklama daha geldi.. Kesinlikle 1 baz puan dahi faiz artışı yok denildi. Canım sıkkındı.. Öğleden sonraya bakarım dedim.. Mevduatımı bozdum. Saat 13;30 da 2,35 TL den FULL USD a girmiştim. Hatta benden sonra USD 2,38 TL ye gelmişti bile.. 5 dakika sonra Ajans lardan altyazı geçti.. PPK acil olarak bu akşam faiz artırmak için toplanıyor...

Elimde 2,35 maliyetli USD, bozdurmak için cep telefonuna şifremi yazdım, hessabıma girdim, USD sat butonuna basacaktım USD alış 2,25 TL idi.. Yani 10 krş 1 saat içinde zararı yazmıştım bile...

Neyse dedim akşam ne olabilir ki zaten 10 kuruş düştü 2,25 TL oldu, satmam artık, faiz artırımı fiyatlandı dediğimi net hatırlıyorum. Akşama doğru piyasa kapanana kadar 2,30-2,25 bandında döndü durdu.. Nerdeyse dk da bir USD kuruna bakıyorum..

Gece 10 Küresel Piyasaları seydereken TCMB PPK Faiz kararı geldi... 100 değil di; 200 değildi;400 de değildi tam tamına 500 baz puan faiz artırma kararı çıktı..

USD o an akşam 2,28 TL idi.. Bloomberg TV açık ekranda USD kuru 2,27-2,26-2,25-2,24-2,23-2,22-2,21-2,10 a kadar 10 sn de geldi...

Şok olmuştum...

Ocak ayından Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran ve Temmuz 15 de USD 2,06 TL ile dip yapmıştı...

Tecrübeyi daha fazla uzatıp sizleri sıkmak istemem sonunda 7 aylık vade kaybı ve ana para kurtarmalı bir şekilde çıkmıştım..

Sonuç; TCMB tam net bir şekilde resmi organlar ile 3 kez FAİZ KESİNLİKLE ARTIRILMAYACAK dediği halde 6 saat sonra "TAM 500 BAZ " puan faiz artırmıştı...

O sebeble USD yada faiz KHK ile ne iner ne de çıkar... Sn.CB ne derse desin; realite değişmez. Doğa kanunudur bu. Olacağına varır..

TCMB sının ne artırırım demesine ne de artırmam demesine inanmayın. Sözlü müdahale edip izlemekte isteyebilir..

Lakin; gerçek şudur....

TR de 700,000 adet irili ufaklı şirket var. 12 aydan az bu şirketlerin ödemesi gereken 180 milyar USD, 12 aydan uzun 220 milyar USD borçları var...

Bunlar batarsa bu borcu kim öder?

Bu firmalrın USD kurunda dayanma iflas etmeme noktaları neresidir? Bunu TCMB bilir...

İşte bu noktada TCMB bostan korkuluğu ise FAİZ ARTIRMAM derse USD kuru elbette alır başını gider.. Rakam mı yok? 4,20-4,30-4,40-4,50 TL diye...

Bu durumda firmalar Teknosa, THY, Tüpraş, Pegasus, Petkim, Teknosa patır patır İFLAS ını duyuyurur.. Borçlar yüzdürülümez. Kimse bundan sonra kredi açmaz ülke batar...

Sırf FAİZ artmasın diye tüm bunlar ülkede olacak ise sözün bittiği yerdeyiz...

Ama hayır TCMB USD böyle çıkarken izlemez SN:CB ne derse desin; gereğini yapar USD hızını keser diyorsanız FAİZ artar..

Sonuç; Faiz artmaz ise yukarıdaki senaryoya göre USD bu şekilde tırmanmaya devam eder, ülke batar...
    Faiz artar ise yukarıdaki senaryoya göre USD bu şekilde tırmanmaya devam etmez, büyüme yavaşlar...

Tercih TCMB ve Sn CB nımıza aittir...

Yatırımcı burada 1.ciye de inanabilir, 2.ci ye de..

Ben 2.ciye inananlardanım, ve pozisyonumu 2.ciye göre alıyorum...

Ama isteyen 1.ci senaryoya da inanabilir, serbest piyasa..

Saygılar... Bol kazançlar... İyi pazarlar...

Asla Yatırım Tavsiyesi Değildir..

Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    Merkez Bankamızın bağımsızlığı kanunen yazılı olabilir ama uygulama da öyle olduğu çok şüpheli , sizin de malumunuz. Şahsen , 100 baz puanlık faiz artırımının döviz yükselişine set çekebileceğine de pek ihtimal vermiyorum. Döviz de düzeltmenin , minimum 200-250 baz puanlık artışla olabileceğini öngörüyorum. Böyle bir kararı da elbette Saray onayı alınmadan veremez diye düşünüyorum Merkez Bankasının. Yani , böyle bir karar alındığında önceden Sarayın mutlak okeyi olduğunu , bu durumda Sarayın iyi polis , Merkez Bankasının kötü polis rolünü oynayacağından da zerre kuşkum olmaz. Hatta , aynı MTV de yapıldığı gibi , aslında 200 baz puan artım olmasına Saray karar verebilir , Merkez Bankası 350 baz puan artırır , daha sonra sayın CB mız , arkadaşlara talimat verdim , bunu daha makul seviyelere çekin şeklinde ve daha sonra Merkez Bankası tarafından 200 baz puan faiz artımı şeklinde yapılan düzeltme ile ve dövizin de yapacağı düzeltmenin verdiği olumlu ortam ile bu faiz artışının vereceği sıkıntıların makyajlanması şeklinde bir uygulama günümüz Türkiye'sine daha uygun bir davranış şekli olacaktır kanaatindeyim.
    Sn.Roxeette bu dediğiniz belki maliye politikalarında olabilir, ancak TCMB gibi uluslararası yatırımcıyıda ilgilendiren konularda Sn.CB nın müdahalesinin olmasını asla mümkün görmüyorum...

Çünkü bir ülkenin itibarı, uluslararası ciddiyeti bence tüm makamlardan daha yukarıdır.. Eleştirebilir ama değiştiremez... Faiz artırım kararına rağmen böyle bir müdahalede tüm ciddiyet biter; ve durum daha da vahim hale gelebilir...

8.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Sn. Selka, sorun da o zaten, adamlar faiz artırımı yapamıyor. Biliyorsunuz durumu. Hatta indirmesi bekleniyor değil artırmak.
    Bu durumda da etrafından dolana dolana, yan yollar ve çareler bula bula idare etmeye çalışıyorlar. Hiçbiri kalıcı etki etmedi, kur birkaç kuruş düştü veya birkaç gün oyalandı o kadar. Belki dediğiniz gibi faiz artırılmayacak, artırmıyoruz faizi maizi saldık kuru gitsin diyecekler. Ben bu riski (fırsatı?) gözardı edemiyorum.
    Kendi portföyümde kur 3.4'te iken %40'a çıkardığım dolar ağırlığını ancak %30'a düşürdüm, 4.50'lere doğru beklenmedik ve önlenemez bir atak gelirse cephanem olsun istiyorum.
    Sn.Pialavlı gerçi Sn.Roxette benzer bir açıklama yaptım. Sizin sorunuzun kısmi cevabı da onun içinde ancak dilim yettiğince kısa yazmaya çalışacağım...

TCMB sının faiz kararı iç piyasadan ziyade uluslararası yatımtcıya yöneliktir. Sn.CB nımız faizleri artırmayın diyebilir. Hatta düşünde diyebilir.. Lakin bu temmenniden öte gidemez. Çünkü bu Kamu Bütçesini ilgilendiren iç piyasaya yönelik teknik ve bilimsel bir durum değil..

TC CB vatandaşlarına kemer sıkın yada kemer sıkmayın, yada zam oranı azaltın yada azaltmayın , makam araçlarını artırım yada artırmayın diyebilir...

Ama yabancı yatırımcıya KHK çıkarıp zorla TC sınırları içerisine yatırım getirin; diyemez..

Yani CB çıkar MTV oranlarını indirin der; MTV oranı iner... KDV yi indirin diyebilir...

Ama Sn.CB KHK ile İsveç'te yaşayan tüm zengin işadamları ve Sermayedarlar " TEZ ELDEN TÜRKİYE SERVETLERİNİ GETİRİP YATIRACAKLARDIR" diye bir KHK yazamaz çizemez..

İşin aslı Yazabillir de çizebilir de ama haddini aşmış olur, uluslarlarası finans dünyasında ciddiyetsiz komik bulunur.. O sebeple TCMB sının kararları Maliye politikaları gibi Kamuoyundan ziyade; bizim gibi dünyanın en likit ekonomisi olan ULUSLARARASI FİNANS PİYASALARI içindir...

Sayfa 44/250 İlkİlk ... 3442434445465494144 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •