Sayfa 44/358 İlkİlk ... 3442434445465494144 ... SonSon
Arama sonucu : 2858 madde; 345 - 352 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1. altındaki yorumları okuyun

Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

2.  Alıntı Originally Posted by Rj16 Yazıyı Oku
    Sıfır Oto bayileri ve Galericiler otomobilde arz fazlası olduğuna yavaş yavaş uyanmaya başladılar. Eee günaydın...
    İhtiyacı olmayan birçok kişi kar ederim umuduyla sıfır otomobil aldı şimdi satamıyor.
    Son 45 günde sarı sitede otomobil ilan sayısı 100 bin adet arttı ve artmaya devam ediyor.

Kredi verilmediği ortamda peşin ev almak için takasta kullanılan araç fiyatlarının ev fiyatlarına etkisi daha da artacaktır.

-------

Satılık Ev sayısı sarı sitede ufak ufak artmaya devam ediyor. Fakat çok büyük bir artış yok.
    Ama asıl bomba kiralık konutlarda geliyor.
    İstanbul'da kiralık daire ilanı 45 günde %30 artmış, bazı başka büyük şehirlerde bu artış %50'ye kadar çıkıyor.

Buradaki uzmanların aksine Kiralık ev konusunda şuan bir çılgınlık var ama yüksek fiyatlara kiracı bulmakta zorlanıyorlar gözüküyor.

Neredeyse son bir yıldır kiralık daire sayısı hemen hiç değişmiyordu stabil gidiyordu ama son 45 günde bir patlama var.
    Tüm bunları bardakla anlattık, şişe ile anlattık, tirbuşon ile anlattık

1 milyonluk evim 3 milyon oldu, 5 milyon oldu, kiracıyla uğraşmama ne gerek var diye satış ilanı girenler, fiyatların sanal olarak şiştiğini, kağıt üzerinde kaldığını anladılar. Şimdilerde bari ev boş kalmasın diye patır patır kiralık ilanı girmeye başladılar.

Yabancılar var, o yüzden konutta kıtlık vardı hani?, yabancılar ülkesine mi döndü?
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

3. E hani airbnb yüzünden oteller boştu?

Kuşadası'nda otel doluluk oranları rekor seviyelere ulaştı:

https://www.aydinpost.com/kusadasind...iyelere-ulasti

Her turistik şehrin başına Ömer Günel gibi bir belediye başkanı gelmeli.
    Diğer turizm şehirlerinin belediye başkanlarına "işi bilmeyen çavuşlar...." diyorum.

Ömer Günel Kuşadası'nda resmen yeniden devrim yaptı. O yüzden düşmanı çok...

-Ayhan Sicimoğlu yönetiminde Dünyada başka örneği olmayan Kuşadası Sokak Festivali

-Maffy Jazz Festivali

-Altın Güvercin Müzik yarışması tekrardan hayata geçildi

-Altyapısı yapılmamış sokaklar düzene sokuldu

-Kent meydanları inşa edildi

-KUSAV ve AdaModern kuruldu şehrin her yeri sanat ve müzik festivalleriyle buluştu.

Yurtdışında her ülkeye Kuşadası'nı tanıtmaya gidiyor. Makam koltuğunda oturmayan çalışkan bir başkan. Haliyle aktrolleri fena kudurtuyor. Umarım bu seçimde tekrar Ömer Günel'i aday yaparlar. Kılıçdaroğlu'na güvenim sıfır. akpliler istemediğine göre aday yapmayabilir.
    Son düzenleme : vivatrader; 13-09-2023 saat: 21:42.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

4.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Kiracı alırsanız muhakkak istemeniz gerekenler:

1) Tahliye sözleşmesi (süre bitiminde sorgusuz sualsiz tek taraflı boşaltmak için)
    2) Findex raporu (bankalara takık olup olmadığını anlamak için)
    3) 1 yıllık peşin Kira (peşin kira süre boyunca uğrayacağınız enflasyon değer kaybını telafi etmenizi sağlar)
    4) 1 yıllık kira bedeli Depozito (gayrımenkule zarar vermesi ihtimaline karşı güvence)
    5) 1 görevi devlet memuru olan kefil (kira kontratında ismi yazılacak ve bizzat kendisi imzalayacak)

süre sonunda 3 ay kadar önce yeni zammı oturur konuşursunuz. makul gerçek enflasyona göre zam yapmazsa veya zora koşup çıkmazsa elinizde olanlar sizi sağlama alacaktır zaten.

bunlar olmazsa sakın malınızı kiraya vermeyin. başınıza sağlam bela alırsınız bu zamanda. benden söylemesi. böyle olmazsa malınız boş kalsın daha iyi.
    Sözleşme zamanı imzalanan Boş tarihli Tahliye taahütnamesi çözüm sağlıyor mu? Atıyorum eve ihtiyacın oldu kiracıyı arayıp makul bir süre belirleyip örnek mayısta boşaltmanı istiyorum 7 -8 aylık bir süren var diyip o şekilde tarihi kendin doldurup mayısta çıkmazsa dava açıp mı çıkarıyorsun

5.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Sözleşme zamanı imzalanan Boş tarihli Tahliye taahütnamesi çözüm sağlıyor mu? Atıyorum eve ihtiyacın oldu kiracıyı arayıp makul bir süre belirleyip örnek mayısta boşaltmanı istiyorum 7 -8 aylık bir süren var diyip o şekilde tarihi kendin doldurup mayısta çıkmazsa dava açıp mı çıkarıyorsun
    Dava sürecini bilmem de, çıkış tariinden daha önemli bir şey varsa, o da imza tarihi.
    İmza tarihi sözleşmeden sonraki bir tarih olmalı.
    Ya da en iyisi her iki tarihi de boş bırakmak bence.
    Yargıtayın bu konuda kararı var. Boş belgeye imza atan kiracı bunun sorumluluğunu almış kabul edilir.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

6. Kiracı ve ev sahibi anlaşmazlıkları için 1 Eylül'de devreye alınan arabuluculuk mecburiyeti yoğun talep gördü. Son 10 günde 7 bin 651 başvurunun yapıldığı dikkat çekti. Başvurular ücretsiz alınırken, anlaşma durumunda ücret ödemesi yapılıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonom...apildi-2118912

7. Diyelim evimi 20 bin TL ye kiraya verdim ve her sene ortalama %100 enflasyon olduğunu varsayalım (ENAG'a göre ve gerçekte hissettiğimiz daha fazla ama öyle varsayalım)

Ben kanuna, kurala uyan bir adamım. Ve %25 kanununa uyduğumu varsayarak ve bu kanunun sürekli her sene yenilendiğini varsayarak gelin birlikte geleceği simüle edelim;

1. yıl sonu 20.000 TL ye %25 zam vereceğim için Kira: 25.000 TL olacak ama benim evimin bulunduğu sitede benzer evlerin Kirası:40.000 TL olacak

2. yıl sonu benim evin kirası:31.250 TL olacak ama benzer evlerin kirası 80.000 TL olacak

3.yıl sonu benim kira: 39.062 TL olacak ama benzer evlerin kirası: 160.000 TL olacak

4.yıl sonu benim kira: 48.827 TL olacak ama benzer evlerin kirası: 320.000 TL olacak

5.yıl sonu benim kira: 61.033 TL olacak ama benzer evlerin kirası: 640.000 TL olacak

(Ve 5 yılda rayiç bedel davası açacağız da mahkeme sonuçlanacak da.. neyse mahkemede 2 yıl uzadığını düşünerek simülasyona devam ediyorum)

6.yıl sonu benim kira: 76.291 TL olacak ama aynı sitede benzer dairelerin kirası: 1.280.000 TL olacak

7.yıl sonu benim kira: 95.363 TL olacak ama benzer dairelerin kirası: 2 milyon 560 bin TL olacak

95.000 iyi para zannedenler olabilir 7 yıl sonra muhtemelen 1 kilo et alınamaz öyle bir enflasyonda...

İşte özellikle de bu nedenden dolayı evimi kiraya vermiyor boş tutuyorum.

----
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

8. Ben hayatımda sadece bir defa mahkemelik oldum ve mahkeme tam 8 yıl sonra sonuçlandı o yüzden mahkeme hukuk kelimesi duyduğum anda hızla topuklar kaçarım.

Bundan yıllar önce bir şekilde devletin bir kurumuna 10.032 TL ödemem vardı. ve benim borcumu devlet taksitlendirmişti ve ben her ay ödeme yapıyordum. Neyse, ben taksitlerim bitti zannederken devlet kurumu bana kalan 32 TL yi ayrı olarak taksitlendirdiğini bilmiyordum ve küsurat rakam olan 32 tL ödemedim. Bilsem öderdim, sakız parası.. Gençliğime gelmiş, dikkat edememişim.

Neyse o zaman e-devlet daha yeni yeni başlamıştı galiba tam hatırlamıyorum, o yüzden hakkımda dava var mı bilmiyordum bile. Devlet kurumu bana o kalan 32 TL yi ödemediğim için dava açmış ve benim taşındığım eski evime tebligat gitmiş ama o evde yeni taşınanlar bana bu tebligatı iletmedi ve ben 2 yıl bundan habersizken bir şekilde bana dava açıldığını çok sonra öğrendim.
    Ben de mahkemeye "borcumu kabul ediyorum ama bana kanunen yanlış tebligat yapmışsınız o yüzden Avukatlık ücretlerini ve diğer tazmin ücretlerini kabul etmiyorum ama 32 TL nin yasal faizlerini ödeyeceğim merak etmeyin" şeklinde mahkemeye savunmamı verdim.

Tam 8 yıl sürdü o dava. Düşünün borcumu ödeyeceğim dememe rağmen sürekli 6 ayda bir dava atıyor. Böyle bir basit olayda bile sulh mahkemeleri bu şekilde. Ben safça 1-2 yılda biter en geç derken mahkemedeki getir götür işi yapan yazı kalemcisi bana zaten "merak etme bu dava yıllar sürecek" demişti ve haklı çıktı...

O gün bugündür devlet, devletçilik vb kavramlara hep soğuk bakarım, liberal adamım yani.. bana kalsa mahkemeler bile özelleşmeli o derece.. liberteryenim...

Sayfa 44/358 İlkİlk ... 3442434445465494144 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •