Sayfa 440/1002 İlkİlk ... 340390430438439440441442450490540940 ... SonSon
Arama sonucu : 8010 madde; 3,513 - 3,520 arası.

Konu: Yatırım Fonları IX

1. Elinde ünlü portföy fonları tutanlarının okuması gerek, ben iki hafta önce uzun süredir tuttuğum Sua, Suc ve Sub fonları satmıştım, bur daha da bulaşmam bu kuruma. https://twitter.com/finansvekonomi/s...107744256?s=19

2.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    7 yıldır ilk defa üstüste 2 aydır elimdeki hsyflerin ortalaması bist100 gerisinde kalıyor. Yani relatif eksi yazıyor. Bu döneme portföy içerikleri ile bir türlü uyum sağlayamadılar.
    1 ay daha böyle devam ederse portföydeki tüm hsyfleri kapatacağım. Bu şekilde olursa benim için hsyf yatırımının anlamı sıfır. Üç beş ayda %30-40 eksi oldukları dönemde bile bir an düşünmedim kapanmayı çünkü görece güçlü idiler. Ama görece güç kaybedilirse hiç bir manası yok hsyf'nin.
    hocam iletinizin üzerinden 1 ay geçmek üzere. ben şöyle son üç ay bazında kontrol ettiğimde favori fonlarımızın hiç te iç açıcı gitmediklerini anlıyorum. geçen yıl iyi dönemde adına şarkı ve şiirler yazdığımız fonların haline bakar mısınız?
    tkf aylık %-4,81, üç aylık %-3,95.
    tcd aylık %-2,75, üç aylık %-7,19.
    nnf aylık %0,09, üç aylık %-1,82.
    oph aylık %-0,06, üç aylık %0,75.
    mac aylık %-4,35, üç aylık 4,53.
    bir de sıradan bir hisse fonu kapsamında ziraat hisse fona baktım:
    tzd aylık %-0,30, üç aylık %3,21.
    ne acı ki üç aylık getiride ziraatın sıradan hisse fonunu sadece mac geçebilmiş ama onun da aylık performansı istikrarsız.
    hocam güzide fonlarımıza neler oluyor? nazara falan mı geldiler ne oldu bunlara? uzun zamandır da yazmadığınıza göre acaba fonlara küsüp hsyf defterini kapatacak mısınız?

3.  Alıntı Originally Posted by melihsah Yazıyı Oku
    Elinde ünlü portföy fonları tutanlarının okuması gerek, ben iki hafta önce uzun süredir tuttuğum Sua, Suc ve Sub fonları satmıştım, bur daha da bulaşmam bu kuruma. https://twitter.com/finansvekonomi/s...107744256?s=19
    Çok ciddi bir konu. Bütün türk hsyf fon sistemine olan güveni bile kaybettirebilir.

4. Elimde bir yıl önce aldığım AFT, TTE ve GMA vardı. 6 ay önce de IPJ, TCD ve NNF almıştım... tam 1 yıl olunca getiri kıyaslaması yaptım... AFT ve TTE doları baya iyi miktarda geçmiş. GMA biraz geçmiş. IPJ henüz 6 ay olduğu için değerlendirmiyorum ama geleceğe yönelik umutluyum... TCD ve NNF ise hepimizin malumu zararda... bu durumda şunu anladım ki, daha çok yurt dışı hisselere yatırım yapan fonlar pek kaybettirmediği gibi, dişe dokunur getiriler de veriyor. ülkemizdeki mevcut durum değişmediği sürece borsamızın bi yere kımıldamayacağı malum... dolayısıyla yerli HSYF'ler durum değişene kadar gelecek vaad etmiyor. bundan sonra yüzde 70 oranında temettü hisselerinde, yüzde 30 oranında da ağırlıklı olarak yabancı hisse senedi fonlarında ve eurobond fonlarında olmayı düşünüyorum...

Oha be yazık yatırımcıya.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

6.  Alıntı Originally Posted by Blackhawk48 Yazıyı Oku
    GBC çok rezil bir fon oldu, yönetim mi değişmiş ne olduysa artık rezilsin GBC
    Maalesef gbc beni de çok zarara uğrattı %12 kadar, bu zarar ne zaman çıkar, nasıl çıkar anlamadım, hsyf lerden bile beter çıktı.

7.  Alıntı Originally Posted by Blackhawk48 Yazıyı Oku
    GBC çok rezil bir fon oldu, yönetim mi değişmiş ne olduysa artık rezilsin GBC
    Kesinlikle BlackHawk, fonlarim arasinda maalesef en kötü performans bunda. Yaziklar olsun diyorum. Bunlardaki altin israrini da anlamiş değilim

Turk Telekom TT175 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. Maalesef fon yönetimlerinin CİDDİ hiçbir denetimi yok.
    Neymiş bağımsız bilmem ne şirketi denetliyormuş. Denetimin parasını veren fon şirketi, denetlenen fon şirketi. Böyle bir denetimin etkinliğinden söz edilebilir mi?

Ben bir süredir kasti kötü yönetimden şüpheliyorum bazı fonlar yönünden. Nasıl olsa denetim yetersiz, ne yaparsan yap yanına kar kalır. Yatırımcı fondan çıkarmış, çıkarsa çıksın, vurulan voleler yeterde artar.
    Al gülüm ver gülümle bir fonu batırırsınız bile, nasıl olsa hesap soran yok.

Fonlara ilginin olağanüstü artmasından sonra bu işin ipinin ucu kaçtı.

Artık büyük bankalarınkiler hariç PPF'lere bile şüpheyle yaklaşma derecesine geldim.

Sayfa 440/1002 İlkİlk ... 340390430438439440441442450490540940 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •