Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 443/1002 İlkİlk ... 343393433441442443444445453493543943 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 3,537 - 3,544 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Türkiyede en geç 20 yılda bir emlak furyası hortlar.
    2021 gibi bir dip, 2024'ten itibaren de yeniden yavaş yavaş değer artışı bekliyorum konutta.

2023'te hükümet değişir de yeniden yabancı yatırımcıları çekmeye başlarsak bu senaryo gerçekleşir.

Hükümet değişmezse zor..
    Sizce su an emlak furyasi bitti mi yoksa sadece stok fazlasi var ayrica belirsiz mevcutta da mi furya devam edemiyor ? Su an salgin oncesine gore konut satis fiyatlarinda ortalama %11 kiralarda %6 sadece artis var. Mevsimsel bir artis olarak da durmuyor bu

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Nasıl yani, son furya 2002de bitti, 2022de bir sonraki furya mı başlayacak.

3.  Alıntı Originally Posted by Corbaciyan Yazıyı Oku
    Sizce su an emlak furyasi bitti mi yoksa sadece stok fazlasi var ayrica belirsiz mevcutta da mi furya devam edemiyor ? Su an salgin oncesine gore konut satis fiyatlarinda ortalama %11 kiralarda %6 sadece artis var. Mevsimsel bir artis olarak da durmuyor bu
    Valla şu an bence piyasa karmakarışık.
    10 yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz, hiç akla gelmeyecek sıra dışı olaylar hızla gerçekleştiği için, herkesin kafası ve beklentileri allak bullak.

Satıcılar tok, elbet piyasa düzelecek diyorlar, tabi hala "piyasa uçacak" diyenler de var.
    Alıcılar alıcı değil ölücü. Hepten bedavaya istiyorlar. Şahin otomobil fiyatına ev istiyorlar. (Normal fiyat istediğimiz eski bir ev için arayıp saçmalayan kişiler var, oradan biliyorum)

Bir yanda da şu son emlak furyasında "gaza gelen", yüzlerce daire yapmış olup tanesine 800-900 isteyen, ama şimdi ne hikmetse 249'a rezidans satmaya çalışan inşaat firmaları var. (muhtemelen kredileri batık, elden para alıp tüyme derdindeler.)

Bir yanda "millet virüsten kaçıp egeye yerleşecek" beklentisi ile egedeki evler uçmuş.

Bana göre ise işi gücü olan kişi egeye falan kaçamaz, istanbulun merkezinde birçok yere yürüme mesafesindeki evler değerlenecek.
    Burada bir ara bahsi geçmişti, sitede oturan arkadaşlara göre de siteler değerlenecek.

Velhasıl herkes ayrı bir kafada. Emlak furyası bitti mi bitmedi mi onda bile bir ortak fikre sahip değiliz.

Hani çocuklar kavga ederken anne baba gelir hepsine birer tokat çakar, kavga öyle biter ya,
    Hah işte bence şu son karmaşayı ve emlak furyasını bitiren o tokat önümüzdeki yıldan itibaren gelecek.

Corona virüsünün ev tercihlerinde ve fiyatlarında yarattığı sonuçları "tahmin" ve "speküle" etmeyi bırakıp, gözlerimizle bizzat göreceğiz.
    Son nokta bu şekilde koyulacak. O yüzden 2021 dedim.

Kiralardaki ve fiyatlardaki artış ise klasik enflasyon hesaplaması bence. Anlam yüklememek lazım.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

4.  Alıntı Originally Posted by efet Yazıyı Oku
    Nasıl yani, son furya 2002de bitti, 2022de bir sonraki furya mı başlayacak.
    Aslında ben şöyle düşündüm.
    90'larda coşan müteahhitlik furyası, 99 depremi ve 2001 krizi ile son buldu.
    2005 gibi tekrar ufak ufak hareketlenip, 2007'deki imar planı değişikliğinden sonra 2010-2015 arası zirve yaptı.
    Şimdi önümüzdeki birkaç yıl boyunca dip, 2023 seçimlerinden sonra da eğer yeni bir hükümet kurup hem yerlilere hem de yabancılara güzel pembe bir tablo çizebilirsek 2024'ten itibaren hareketlenme bekliyorum.

90'ların öncesini de araştırabilmek isterdim fakat net bilgi verecek bir kişi veya kaynak bulamadım.
    Elimdeki tek veri, gözlemlediğim evlerin yaşı.
    1960-70'lere ait müteahhit işi sitelere ve binalara bazen rastlıyorum.
    80'lerin evleri ise genelde derme çatma, gecekondunun üstüne kat çıkma falan.

(binaların dış cephesinin malzemesi ve tarzı, apartman dış kapısı, balkon ve pencere demirleri, binanın yaşını şıp diye belli ediyor. )

Buradan anlıyorum ki 80'lerde pek site veya bina yapılıp satılmamış.
    Zaten insanların gelirlerinin de 70'lerde çok iyi olduğunu, 80 ihtilalinden sonra ise çalışanların haklarının epey "budandığını" rahmetli babam anlatırdı.
    O ortamda bina dikip kime ev satacan?
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Valla şu an bence piyasa karmakarışık.
    10 yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz, hiç akla gelmeyecek sıra dışı olaylar hızla gerçekleştiği için, herkesin kafası ve beklentileri allak bullak.

Satıcılar tok, elbet piyasa düzelecek diyorlar, tabi hala "piyasa uçacak" diyenler de var.
    Alıcılar alıcı değil ölücü. Hepten bedavaya istiyorlar. Şahin otomobil fiyatına ev istiyorlar. (Normal fiyat istediğimiz eski bir ev için arayıp saçmalayan kişiler var, oradan biliyorum)

Bir yanda da şu son emlak furyasında "gaza gelen", yüzlerce daire yapmış olup tanesine 800-900 isteyen, ama şimdi ne hikmetse 249'a rezidans satmaya çalışan inşaat firmaları var. (muhtemelen kredileri batık, elden para alıp tüyme derdindeler.)

Bir yanda "millet virüsten kaçıp egeye yerleşecek" beklentisi ile egedeki evler uçmuş.

Bana göre ise işi gücü olan kişi egeye falan kaçamaz, istanbulun merkezinde birçok yere yürüme mesafesindeki evler değerlenecek.
    Burada bir ara bahsi geçmişti, sitede oturan arkadaşlara göre de siteler değerlenecek.

Velhasıl herkes ayrı bir kafada. Emlak furyası bitti mi bitmedi mi onda bile bir ortak fikre sahip değiliz.

Hani çocuklar kavga ederken anne baba gelir hepsine birer tokat çakar, kavga öyle biter ya,
    Hah işte bence şu son karmaşayı ve emlak furyasını bitiren o tokat önümüzdeki yıldan itibaren gelecek.

Corona virüsünün ev tercihlerinde ve fiyatlarında yarattığı sonuçları "tahmin" ve "speküle" etmeyi bırakıp, gözlerimizle bizzat göreceğiz.
    Son nokta bu şekilde koyulacak. O yüzden 2021 dedim.

Kiralardaki ve fiyatlardaki artış ise klasik enflasyon hesaplaması bence. Anlam yüklememek lazım.
    Yaşadığımız dönemde, demirelin döneminde emekli olan nesil, erdoğanın döneminde çalışan nesli finanse ediyor.
    Genç emeklilerin hareketliliğinin fazla olması yazlık ve sayfiye yerlerde mutlaka konutların değerini artırmıştır. Bundan 15 sene önce ıssız olan sahillerde. Şimdi iğne atsan yere düşmüyor.
    Önümüzdeki dönemde düşen gelir ve artan emeklilik yaşı özellikle maaşlı çalışan kesimin ege hayallerine darbe vuracaktır. Diğer yandan ev-ofis çalışan veya daha yüksek gelir seviyesine sahip serbest meslek, doktor, yönetici kadrolarında olan kitlenin büyüklüğü buraların geleceğini belirleyecektir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

6. Krediler azaliyor,faizlerde düşüyor.
    Garip bir dönem

https://youtu.be/_66uydXloPE

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Şakamı bu adam, ne dese tersi çıkıyor ama 350 bin izlenmiş. Zannetmiyorum bu kadar izlenen başka ekonomist yoktur. Genelde 15-20 bin.
     Alıntı Originally Posted by kemer77 Yazıyı Oku
    https://youtu.be/_66uydXloPE

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 443/1002 İlkİlk ... 343393433441442443444445453493543943 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •