Sayfa 446/573 İlkİlk ... 346396436444445446447448456496546 ... SonSon
Arama sonucu : 4584 madde; 3,561 - 3,568 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. ha bide dün nette borçlu olan tüm şirketlere yüklendiler 3-4 senedir kar etmeyenler bile neredeyse tavana gitti sırf net parasal pozisyon fiktif kar açıklayacak diye

2. Zaten düz bakkal hesabı düşünsek bile geçen 12 aylıkta borç 4 milyar tlymiş geçen sene 4 milyar tlye yaptığın yatırımı bu sene 8 milyar tl ye yapamazsın muhakkak olumlu etki etmesi lazım. 9 aylıktada borç 6 milyar tl.
    Dileğim harika bir bilanço açıklaması şu satıp bizi çileden çıkaran fonların pişman etmesi 76 liradan sattıklarını 100 lira üstünde almaya mahkum olsunlar öyle güzel bir bilanço açıklasın ki ..umudumuz bilanço bakalım.

3.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    dün selecin bilançosu gelince enflasyon muhasebesi nedir ne değildir diye bakarken net parasal pozisyon kazançlarına odaklandık birde bürüt marjında olabilecek değişime odaklandık lakin kar marjında hep stoğa odaklandık stoğa uygulanacak enflasyon muhasebesi farklarına ve onun kara etkilerini konuştuk şimdi sabah salim kafayla selecin rakamlarına bakarken enflasyon muhasebesi bu yılki satış rakamlarına cirosuna da eklenmiş onu fark ettim yani selecin normal cirosu 77.412.000.000 TL imiş enflasyon muhasebesi eklenince ciro 97.719.000.000 TL olmuş ve mali tablolarda bu şekilde açıklandı yani dün bizim konuştuğumuz bürüt karlılık şu kadar azabilir tantanası boşunaymış cari dönemde evet stok maliyeti artıyor lakin ciroda fiktif olarak artıyor ne tekim bürüt karılığı % 9,8 den % 9,3 e gelmiş kayda değer bir değişim olmamış. yani bilanço tarafında the show must go bistteki fiyatlamayı bilemem.
    eğer ki firmanın satışlarının aylara dağılımı, aşırı derecede orantısız değilse (yani, örneğin; satışının %70ini Q4te yada Q1de yapmak gibi), şirketlerin enflasyona göre düzeltilmiş cirosu %25 civarı artacak.. selecte %26 artmış.. sayılar10 ortak da deva için hesaplamıştı ve %25in biraz üstü bir oranda artmıştı.. 2023 için endekslemenin getirdiği olağan matematiksel sonuç budur..

öte yandan; SMMnin şirketteki tarihçesi ise, satışlardan daha eskidir.. örneğin, 1 aylık stok tutan şirketin smm enflasyon endekslemesi satıştan 1 ay daha fazla enflasyon içerdiği için, matematiksel sonuç olarak, endeksedeğeri, mesela, 1.26-.27 civarı olabilir. selecte bu civar olmuş.. devada ise, bir miktar daha yüksek olur.. çünkü stok gün sayımız daha yüksektir. buna göre; devanın brüt kar marjındaki düşüş, selecten daha fazla olur .. ancak, her 2 şirket için de geçerli olan bir şey var: BKda kaybedilen marj, parasal kar satırına kar olarak postalanır. yani, bu 2 satırda olan değişim sadece kar-zarar tablsunda başka satıra tasnif edilme konusudur.. oransal olarak BK%si düşer ama kaybedilen marjın mutlak değer kaşılığı parasal kar satırına gider.. mekanizma böyle.

yorumu da şudur: bir firma bir malı bugün alıp, 5 ay sonra satıruyosa, malı stokta 5 ay tutmaktan dolayı kazandığı ekstra marj faaliyetle ilgili değildir, finansal niteliktedir. o halde; karın, o porsiyonu finansal gelir (parasal gelir) satırına yazılmalıdır..

devanın yüksek stok tutması enflasyon muhasebesinde bir kayıp çıkarmaz.. tam tersine, sene sonu elinde olan stok değerlenip, parasal kara aktarılacak.. buna karşılık da geçen seneden bu seneye taşıdığı açılış stoklarındaki ucuzuktan kaynaklanan fayda da 2022de bırakılacak.. mekanizma böyle.. zaten, "şirketler açısından enflasyon hedge edilebilir bir risk midir?" şeklinde bir sorgulama yapsak, karşımıza çıkan araçlardan biri de paramızı enflasyona karşı kendini koruyan bir varlık olan, "stok"a yatırmak da çıkar.. piyasada, esnafın yaptığı da budur.. enflasyon muhasebesi fazla stok tutanı cezalandırmaz.. tam tersine, değerleme karı yazdıdır..ama şunu yapar, kar rakamını içinde enflasyonist kısmı, finansal gelir kısmına postalar..

net kara etki bakımından, en kritik konu: şirketin özkaynak değeri ile duran varlık toplamını yanyana koyduğunuzda elde edeceğimzi net dengedir. bu karşılaştırmada; özkaynağı, duran varlığının açık ara önünde olmak, enflasyon muhasbesinde parasal zarar doğurur..

devanın finansallarında, selec gibi olağanüstü bir bozulma beklemiyorum. selec ince marjlı (thin margin) iş yapan bir şirkettir.. ince marjlı işlerde, döviz büfesi veya kuyumcu dükkanı gibi, risklere ileri derecede kapalı (hedged) işler hariç, korku ile yaklaşılması iyidir.. nitekim selcde %3-4 net kar marjı ile çalıştığını zannederken, aslında bir enflasyonist maliyeti varmış ve onun farkında değilmiş ve onu dikkate alan bir hesaplmada kar marjı dramatik bir düşüşe maruz kalmıştır.. ince marjlı işlerin, emniyeti zayıftır.. iş parametrelerinde bir kaç puanlık değişim, (hedge yoksa) şirketi kar notasından, zarar noktasına götürebilir.

deva ise,
    1-%30-50 ne kar marjları ile çalışan bir şirket olmuştur..
    1-özkaynak ve duran varlık dengesi enflasyon muhasebesi bakımından selec oranında dengesiz değildir

devada selec ayarında bir bozulma beklemiyorum.. net karda düşüş olabilir ama bu düşüş selec gibi dramatik olmaz..
    Son düzenleme : Maslak1; 29-02-2024 saat: 10:27.

4. Selec 2022-9 bilanço ciro 30.207.869.880 Selec 2023-9 bilanço ciro 55.242.237.649 ciro büyümesi % 82,88
    Selec 2022-9 bilanço faliyet karı 2.079.962.254 2023-9 bilanço faliyet karı 3.134.674.931 kar büyümesi % 50,75

Deva 2022-9 bilanço ciro 3.054.735.012 Deva 2023-9 bilanço ciro 6.216.840.315 ciro büyümesi % 103,54
    Deva 2022-9 bilanço faliyet karı 1.180.559.995 2023-9 bilanço faliyet karı 2.483.707.050 kar büyümesi % 110,43

5. aklıma yaşar erdinçin videosu geldi, yeni evli çift ev almak için borsaya para koyar ve unutur para olur 10 kat, ama adamlar bu süreçte hiç kağıda bakmazlar. sonra parayı vurunca derler biz bu işten anlıyoruz ekranlar, hesaplar filan temelin temeline bakarlar sonraki aldıkları hisselerde... hikaye uzatmayım gitmiyorsa gitmiyor maalesef, istediğimiz kadar uğraşalım maalesef, 2015 yazı bryat 22 den satmıştım şimmdi 4250 tl, bfren pandemi sonrası 250 den satmıştım. . hikayedeki çift sonraki aldıkları kağıtlardan zarar ederek satar .

Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    eğer ki firmanın satışlarının aylara dağılımı, aşırı derecede orantısız değilse (yani, örneğin; satışının %70ini Q4te yada Q1de yapmak gibi), şirketlerin enflasyona göre düzeltilmiş cirosu %25 civarı artacak.. selecte %26 artmış.. sayılar10 ortak da deva için hesaplamıştı ve %25in biraz üstü bir oranda artmıştı.. 2023 için endekslemenin getirdiği olağan matematiksel sonuç budur..

öte yandan; SMMnin şirketteki tarihçesi ise, satışlardan daha eskidir.. örneğin, 1 aylık stok tutan şirketin smm enflasyon endekslemesi satıştan 1 ay daha fazla enflasyon içerdiği için, matematiksel sonuç olarak, endeksedeğeri, mesela, 1.26-.27 civarı olabilir. selecte bu civar olmuş.. devada ise, bir miktar daha yüksek olur.. çünkü stok gün sayımız daha yüksektir. buna göre; devanın brüt kar marjındaki düşüş, selecten daha fazla olur .. ancak, her 2 şirket için de geçerli olan bir şey var: BKda kaybedilen marj, parasal kar satırına kar olarak postalanır. yani, bu 2 satırda olan değişim sadece kar-zarar tablsunda başka satıra tasnif edilme konusudur.. oransal olarak BK%si düşer ama kaybedilen marjın mutlak değer kaşılığı parasal kar satırına gider.. mekanizma böyle.

yorumu da şudur: bir firma bir malı bugün alıp, 5 ay sonra satıruyosa, malı stokta 5 ay tutmaktan dolayı kazandığı ekstra marj faaliyetle ilgili değildir, finansal niteliktedir. o halde; karın, o porsiyonu finansal gelir (parasal gelir) satırına yazılmalıdır..

devanın yüksek stok tutması enflasyon muhasebesinde bir kayıp çıkarmaz.. tam tersine, sene sonu elinde olan stok değerlenip, parasal kara aktarılacak.. buna karşılık da geçen seneden bu seneye taşıdığı açılış stoklarındaki ucuzuktan kaynaklanan fayda da 2022de bırakılacak.. mekanizma böyle.. zaten, "şirketler açısından enflasyon hedge edilebilir bir risk midir?" şeklinde bir sorgulama yapsak, karşımıza çıkan araçlardan biri de paramızı enflasyona karşı kendini koruyan bir varlık olan, "stok"a yatırmak da çıkar.. piyasada, esnafın yaptığı da budur.. enflasyon muhasebesi fazla stok tutanı cezalandırmaz.. tam tersine, değerleme karı yazdıdır..ama şunu yapar, kar rakamını içinde enflasyonist kısmı, finansal gelir kısmına postalar..

net kara etki bakımından, en kritik konu: şirketin özkaynak değeri ile duran varlık toplamını yanyana koyduğunuzda elde edeceğimzi net dengedir. bu karşılaştırmada; özkaynağı, duran varlığının açık ara önünde olmak, enflasyon muhasbesinde parasal zarar doğurur..

devanın finansallarında, selec gibi olağanüstü bir bozulma beklemiyorum. selec ince marjlı (thin margin) iş yapan bir şirkettir.. ince marjlı işlerde, döviz büfesi veya kuyumcu dükkanı gibi, risklere ileri derecede kapalı (hedged) işler hariç, korku ile yaklaşılması iyidir.. nitekim selcde %3-4 net kar marjı ile çalıştığını zannederken, aslında bir enflasyonist maliyeti varmış ve onun farkında değilmiş ve onu dikkate alan bir hesaplmada kar marjı dramatik bir düşüşe maruz kalmıştır.. ince marjlı işlerin, emniyeti zayıftır.. iş parametrelerinde bir kaç puanlık değişim, (hedge yoksa) şirketi kar notasından, zarar noktasına götürebilir.

deva ise,
    1-%30-50 ne kar marjları ile çalışan bir şirket olmuştur..
    1-özkaynak ve duran varlık dengesi enflasyon muhasebesi bakımından selec oranında dengesiz değildir

devada selec ayarında bir bozulma beklemiyorum.. net karda düşüş olabilir ama bu düşüş selec gibi dramatik olmaz..

6.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    aklıma yaşar erdinçin videosu geldi, yeni evli çift ev almak için borsaya para koyar ve unutur para olur 10 kat, ama adamlar bu süreçte hiç kağıda bakmazlar. sonra parayı vurunca derler biz bu işten anlıyoruz ekranlar, hesaplar filan temelin temeline bakarlar sonraki aldıkları hisselerde... hikaye uzatmayım gitmiyorsa gitmiyor maalesef, istediğimiz kadar uğraşalım maalesef, 2015 yazı bryat 22 den satmıştım şimmdi 4250 tl, bfren pandemi sonrası 250 den satmıştım. . hikayedeki çift sonraki aldıkları kağıtlardan zarar ederek satar .
    sayın defineci muhtemelen bryat ve bfreni de gitmiyor diye satmışsınızdır

7. karla satmıştım bfren yüzde 25 kar, bryat yüzde 15 karla satmıştım. ama o dönem hiçbir kağıt artmazdı bugünkü gibi değildi. bir kağıttan yüzde 50 kazandığında başka birinden kesin yüzde 30 darbe yerdin. şimdi sorun enf. döneminde kazanamamak büyük dert, kardayım deva da ama reelde zarardayım ciddi oranda. kağıt 200 tl olursa enflasyon yakalarım derim , 200tl üzeri kar yazdım derim. 500tl üstü vurdum derim. 1000 tl olursa emekli olurum. 5000tl olursa para beni fena bozar )

Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    sayın defineci muhtemelen bryat ve bfreni de gitmiyor diye satmışsınızdır

8.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    karla satmıştım bfren yüzde 25 kar, bryat yüzde 15 karla satmıştım. ama o dönem hiçbir kağıt artmazdı bugünkü gibi değildi. bir kağıttan yüzde 50 kazandığında başka birinden kesin yüzde 30 darbe yerdin. şimdi sorun enf. döneminde kazanamamak büyük dert, kardayım deva da ama reelde zarardayım ciddi oranda. kağıt 200 tl olursa enflasyon yakalarım derim , 200tl üzeri kar yazdım derim. 500tl üstü vurdum derim. 1000 tl olursa emekli olurum. 5000tl olursa para beni fena bozar )
    Allah gönlünüze göre versin

Sayfa 446/573 İlkİlk ... 346396436444445446447448456496546 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •