Sayfa 45/469 İlkİlk ... 3543444546475595145 ... SonSon
Arama sonucu : 3746 madde; 353 - 360 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Allah aşkına BES den emekli olan kişi şu ana kadar gördünüz mü?
    Sen de benim gibi bunamışın, çabuk unutuyon okuduklarını...Yaşlanınca böyle oluyor yapacak bir şey yok...Geçen de sordun cevapladım; bu BES denen şeyden emekli olan henüz yok, çünkü minimum 10 yıl ve 56 yaş şartı var...2013 yılında başladığına göre bu soruyu sormaman lazım değil mi cancağızım...Bence artık sormazsın...Bak sorarsan Bakırköy'ü ararım...

Sabah sabah gır gır olsun diye yazdım, hoşuna gitmediyse bas ünleme sildir abi...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

2. BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) ülkemizde 2013 yılında değil, Ekim 2003 tarihinde uygulamaya geçmiştir ve 2013 yılında sistem ilk emeklilerini vermiştir. BES ile bu kadar haşır neşir olup her gün paylaşım yapan birisinin bundan haberdar olmaması ilginç..

http://www.sigortamedya.com.tr/birey...rmeye-basladi/

Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Sen de benim gibi bunamışın, çabuk unutuyon okuduklarını...Yaşlanınca böyle oluyor yapacak bir şey yok...Geçen de sordun cevapladım; bu BES denen şeyden emekli olan henüz yok, çünkü minimum 10 yıl ve 56 yaş şartı var...2013 yılında başladığına göre bu soruyu sormaman lazım değil mi cancağızım...Bence artık sormazsın...Bak sorarsan Bakırköy'ü ararım...

Sabah sabah gır gır olsun diye yazdım, hoşuna gitmediyse bas ünleme sildir abi...

3.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) ülkemizde 2013 yılında değil, Ekim 2003 tarihinde uygulamaya geçmiştir ve 2013 yılında sistem ilk emeklilerini vermiştir. BES ile bu kadar haşır neşir olup her gün paylaşım yapan birisinin bundan haberdar olmaması ilginç..

http://www.sigortamedya.com.tr/birey...rmeye-basladi/
    BES tanım olarak oldukça eskiye dayanır, bu doğru hatta benim de 10 yıl kalmışlığım var içerisinde ancak bugün burada konuştuğumuz anlamıyla BES 2013 yılında başlamıştır...Haliyle bu yazdıklarınızı tartışmaya değer görmüyorum maalesef...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

4. %25 devlet katkısını kast ediyorsunuz sanırım. O zaman da yani 2013 öncesi de, direk ay başında vergiden mahsup ediliyordu yani devletten parayı peşin alıyorduk. Ama şu anda sadece portföyde görüyoruz katkıyı. Yaş 56 olunca alacağız inşallah (?). Devlet katkısı tutarlarının neredeyse -0- getiri sağlaması bu sebeple sürekli erimesi de ayrı bir konu tabii...

BES tanım olarak oldukça eskiye dayanır, bu doğru hatta benim de 10 yıl kalmışlığım var içerisinde ancak bugün burada konuştuğumuz anlamıyla BES 2013 yılında başlamıştır...Haliyle bu yazdıklarınızı tartışmaya değer görmüyorum maalesef...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,429

valla ben bunamadım dostum....ama sen 2003 de başladığını unutmuşsun anlaşılan......2004 de akbankda şubede biz bes satıyorduk hedefimiz bile vardı...ak emeklilik adı altındaydı ..yanlış hatırlamıyorsam....şu anki durumu daha beter bence.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    %25 devlet katkısını kast ediyorsunuz sanırım. O zaman da yani 2013 öncesi de, direk ay başında vergiden mahsup ediliyordu yani devletten parayı peşin alıyorduk. Ama şu anda sadece portföyde görüyoruz katkıyı. Yaş 56 olunca alacağız inşallah (?). Devlet katkısı tutarlarının neredeyse -0- getiri sağlaması bu sebeple sürekli erimesi de ayrı bir konu tabii...
    Hayır, şahsen % 25 lik devlet katkısını gayet önemsemekle birlikte yılda 6 kez tanınan fon değiştirme hakkı yoluyla kazanç ya da kayıp anlamında şahsi irademi kullanmak çok daha önemli benim için...Eski sistemde bu yoktu hatırlayacağınız üzere...Ne olduğu da belli değildi, 10 yıl sonra paramı geri aldığımda yaptığım hesapta kuruş para kazanmadığımı görmüştüm...Ne yatırdıysam onu almıştım...Ama burada durum çok farklı...Çok sevgili dostumuz portföyündeki değişimleri gösterdi açık ve net olarak...Ha, ben O'nun kadar akıllı değilmişim daha az kazandım...Bunu diyorsanız, eyvallah...Onu ben de diyorum zaten...

Diğer konu, Devletin, şahsi hesabıma yatırmış olduğu (tekrar ediyorum bu hesaplar şahsi hesap) o parayı herhangi bir şekilde geri alacağına ihtimal vermiyorum...Yaş konusunda zaten bir sıkıntım yok, 10 yıllık sürenin dolmasını bekliyorum 5 yılım doldu kaldı 5 yıl...Saygılarımla...

Ben daha önce artı ve eksisini yazmıştım. Ama dün gördüğümle şok oldum. Dış borçlanma aracının getirisi %50 iken doların getirini %76 diyordu. Şirket katkı vermedikçe bulaşmayın fazlada para bağlamayın.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Ben daha önce artı ve eksisini yazmıştım. Ama dün gördüğümle şok oldum. Dış borçlanma aracının getirisi %50 iken doların getirini %76 diyordu. Şirket katkı vermedikçe bulaşmayın fazlada para bağlamayın.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Dış borçlanma fonu alırken bire bir dolar aldığını mi düşünmüştün? Mesela eurobond faizleri arttığı için getiri düşüyor, bunu hesaba katmadın sanırım?

Sayfa 45/469 İlkİlk ... 3543444546475595145 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •