Sayfa 452/1312 İlkİlk ... 352402442450451452453454462502552952 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,609 - 3,616 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

2. Son aylarda gelen maliyet artislariyla cok merak ediyorum yeni insaat maliyeti ne hale geldi?

bir bu bir de dolardaki artistan dolayi yani dolari alternatif yatirim olarak gorenlerden dolayi ev fiyatlari patlamaya devam eder

Tabi bu arada yillik %20 faizle konut kredisi cekenler 4 koseden 5 kose haline gelecek

3. Bence burada yazılımsal bir sorun olmuştur. Bir art niyet olduğunu düşünmüyorum. Tekel oluşturmuş bir site böyle bir işe girip piayasadaki ağırlığını kaybetmek istemez
     Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Son 10 gündür bir çok yabancı numaradan ( rehberimde olmayan ) aranarak ilandaki daire duruyor mu diye sorular alıyordum. Önceleri bir arkadaşın eşek şakası sanmıştım. Sonra yeni bir dolandırıcılık usulü diye düşünerek telefonları açmadım.
    Bugün bir numara ısrarla 7 kez arayınca açtım. Yine satılık daire sorulunca ; bu ilanı nereden okuduğunu, ilan tarih ve numarasını sordum. Hiç tereddütsüz sms ile atayım dedi. Hemen gönderdi. Anladım ki ; 3-4 yıl önce sahibinden .com sitesinde yayınlanan tüm ilanları kopyalamışlar ( resim ve metin kısımlarıyla ) ve yeniymiş gibi yayınlıyorlar. Bu sahtekar site : sahibinebak.com hakikaten bu siteye girerek ilan no ile baktım ki tüm bilgiler bana ait. Site hakkında araştırma yaptığımda benim gibi yüzlerce insan şikayetçi olmuş. Hiç bir şekilde muhatap olamıyoruz.

İnsanlar elbette burada 2019 - 2020 fiyatlarını görünce markette bedava mal bulmuş gibi ısrarla arıyorlar.

4. 15 yılı geçti bu forumda gayrimenkul yatırımı konusunda fikirlerimi paylaştım. Özeti, döviz birikimi yapın, devalüasyon olduğunda gayrimenkul alın (maalesef develüasyon sık sık oluyor ülkemizde ve en az altı aylık bir alım fırsatı veriyor dövizi g.menkula dönmek için) Hele oturacağınız evi mutlaka ama mutlaka alın. Bunun ana sebebi gayrimenkulun süper bir yatırım aracı olması değil. Ana sebep nüfus arttıkça kıt kaynakların paylaşım sorunu. Kişi birikimlerini finansal piyasada daha iyi değerlendirebilir. Ama inanın bunu becerebilen kişi oranı o çok çok az. Finansal piyasanın kuruluş amacı zaten cebimizdeki parayı almak. Bu makinaya karşı savaş vermeyi öğrenene kadar bir çok insan enflasyona karşı yeniliyor, sermayeyi tüketiyor. Hükümetler parayı matbaalarda kağıt maliyetine basıyorlar. Gayrimenkul en azından enflasyona karşı koruyor. En büyük hatalardan biri, bütçe olarak alabileceği konutu değil, oturmak istediği konutu hedeflemek. O yüzden alım imkansız gibi gözüküyor. Halbuki kişi ne alabiliyorsa onu hedefleyip bir yerden başlamalı. Bir kaç sene sonra değiştirip hedef büyütülebilir. Bu arada Rusya ve Ukraynada konut alanlar hata yaptı gibi yorumlar yapılmış. Peki şu an Rusya borsası ne durumda? bankada dövizi olanlar ne durumda? Gayrimenkul sahipleri kesinlikle daha avantajlı. İsterseniz Suriyede iç savaş çıktığında Şamda emlak fiyatları ne oldu, onu araştırın. Stabilitenin en azaldığı anlarda bile minimum X3 usd bazında arttı fiyatlar. İstanbulun konumu daha özel. Boğazlardaki hassasiyetten dolayı, herhangi bir savaş ya da karışıklık durumunda, Türk ordusu boğazları savunamaz hale bile gelse, uluslararası anlaşmalardan dolayı, İstanbulun emniyetinin
    tarafsız güçlerce sağlanması taahüdü var. Sanırım boğazların 50 km çeperi için geçerliydi bu. Konu dişi ama değinmek istedim.
    'Piyasa analizi sadece kendi pozisyonunu empoze etmektir' Şant Manukyan

5.  Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    İsterseniz Suriyede iç savaş çıktığında Şamda emlak fiyatları ne oldu, onu araştırın. Stabilitenin en azaldığı anlarda bile minimum X3 usd bazında arttı fiyatlar.
    Suriyede iç savaş çıktığında Şamda emlak fiyatları ile ilgili bir resmi endeks var mı bildiğiniz?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    15 yılı geçti bu forumda gayrimenkul yatırımı konusunda fikirlerimi paylaştım. Özeti, döviz birikimi yapın, devalüasyon olduğunda gayrimenkul alın (maalesef develüasyon sık sık oluyor ülkemizde ve en az altı aylık bir alım fırsatı veriyor dövizi g.menkula dönmek için) Hele oturacağınız evi mutlaka ama mutlaka alın. Bunun ana sebebi gayrimenkulun süper bir yatırım aracı olması değil. Ana sebep nüfus arttıkça kıt kaynakların paylaşım sorunu. Kişi birikimlerini finansal piyasada daha iyi değerlendirebilir. Ama inanın bunu becerebilen kişi oranı o çok çok az. Finansal piyasanın kuruluş amacı zaten cebimizdeki parayı almak. Bu makinaya karşı savaş vermeyi öğrenene kadar bir çok insan enflasyona karşı yeniliyor, sermayeyi tüketiyor. Hükümetler parayı matbaalarda kağıt maliyetine basıyorlar. Gayrimenkul en azından enflasyona karşı koruyor. En büyük hatalardan biri, bütçe olarak alabileceği konutu değil, oturmak istediği konutu hedeflemek. O yüzden alım imkansız gibi gözüküyor. Halbuki kişi ne alabiliyorsa onu hedefleyip bir yerden başlamalı. Bir kaç sene sonra değiştirip hedef büyütülebilir. Bu arada Rusya ve Ukraynada konut alanlar hata yaptı gibi yorumlar yapılmış. Peki şu an Rusya borsası ne durumda? bankada dövizi olanlar ne durumda? Gayrimenkul sahipleri kesinlikle daha avantajlı. İsterseniz Suriyede iç savaş çıktığında Şamda emlak fiyatları ne oldu, onu araştırın. Stabilitenin en azaldığı anlarda bile minimum X3 usd bazında arttı fiyatlar. İstanbulun konumu daha özel. Boğazlardaki hassasiyetten dolayı, herhangi bir savaş ya da karışıklık durumunda, Türk ordusu boğazları savunamaz hale bile gelse, uluslararası anlaşmalardan dolayı, İstanbulun emniyetinin
    tarafsız güçlerce sağlanması taahüdü var. Sanırım boğazların 50 km çeperi için geçerliydi bu. Konu dişi ama değinmek istedim.
    ben de uzun yıllar fiyatların balon olduğunu savundum ama mevcut hükümetimiz o kadar akıl mantık dışı iş yapıyor ki sonunda pes ettim, fiyatına çok bakmadan aldım bir tane.

reel enflasyonun belki 100% olduğu ortamda 17% kredi ile emlak aldım, maaş zammım tabii ki enflasyonun çok altında ama günün sonunda ev fiyatı TL cinsinden enflasyonun altında kalma ihtimali sıfıra yakın.

dolayısı ile belki bir süre zorlanacağım ama enflasyondan korunmak için yatırım yapmış oldum.

bu arada ülkedeki birçok konut dolar cinsinden inanılmaz zarar ettirmiştir. düzgün bir hükümet gelince dolar cinsinden de kazanç olacaktır.

Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Ev iyi bir yatırım aracı değil, şuanki artış sadece bir ilüzyon. Dipten al tepeden sat olayı. Oturacağın evi bile almak karlı bir yatırım değil. Bir evi satın aldığınızda en az 40 yıllık bir hesap yapmalısınız. O zaman zararın ne olduğunu anlıyorsunuz. Yok ben dipten alır tepeden satarım der ve bunuda başarabilirseniz evet o zaman karlı bir yatırımdır. 2020de dipten al 2022de tepeden sat. E bunu yapabiliyorsan tahmin edebiliyorsan borsada viopta da aynısını yaparsın 10 kat daha fazla kazanırsın. 2020 de ucuz krediyle ev alanlar şanslı bir azınlık. Bildikleri için değil şanslı oldukları için kazandılar. Naci Ağbal göreve devam etseydi ekonomi nasıl olurdu bunları düşünmek gerek. Krizin boyutu çok daha düşük olurdu. Dolar en fazla 8-9 idi şuanda.

Ev konusunda 2-3 yıllık hesaplar yaparak değerlendirme yapmamak gerek. 40 yıllık hesap yap farkı gör. Ben al satçıyım diyorsan o zaman kar edebilirsin ama bunu başarabilen bir elin parmağını geçmez.
    Türkiye gibi enflasyonun kader olduğu memleketlerde ev her zaman bir yatırım aracıdır. Aldığım hiçbir ev zarar ettirmedi. Cihat Çiçek'in dediği gibi maksimum kredi ve minimum nakitle ev alın hem de gözü kapalı alın. Hemen de güvenilir bir kiracı bulup kiralayın. Gerisini düşünmeyin.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

8.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Suriyede iç savaş çıktığında Şamda emlak fiyatları ile ilgili bir resmi endeks var mı bildiğiniz?
    Resmi endekslerde yer almadı bu veriler. Genelde bu tip global endeksleri İngiliz özel sektörü hazırlar ama iç savaş varken veri alamadılar. Ben bu hususu merak edip lokal ilan siteleri güncel fiyatı ve savaş öncesi endeks fiyatları ile karşılaştırarak yapmıştım.
    'Piyasa analizi sadece kendi pozisyonunu empoze etmektir' Şant Manukyan

Sayfa 452/1312 İlkİlk ... 352402442450451452453454462502552952 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •