Sayfa 452/1003 İlkİlk ... 352402442450451452453454462502552952 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 3,609 - 3,616 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Bu dediğinizin cevabı son 5 yılda tkf,mac vb nin elde ettiği getiriyle endeks fonlarının karşılaştırmasıyla ortaya çıkar.
    Mesela AKU - AK PORTFÖY BİST 30 ENDEKSİ HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON) un son 5 yıllık getirisi %90, u30 %80. 5 yılda %16 relatif yapmış ancak...
    Relatif getiri olmazsa hisse senedi fonun getirisi anlamsızdır.
    Tamam bu kısmını anladım da alternatifini soruyorum. direkt gidip garan, thy, tcell mi almalı mesela? İyi fonların endeks paralelinde gittiği zamanlar bu hisseler de zaten hemen hemen yatay gidiyor. Relatif getirisi olmayan fonun alternatifi nedir?

2.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Merkez Kur % - 0,89
    Maşallah eksi yemeye doymadık bir türlü. Döviz fonlarım kan ağlıyorlar. Takviye yapmak da hiç içimden gelmiyor.

3.  Alıntı Originally Posted by tele vole Yazıyı Oku
    Tamam bu kısmını anladım da alternatifini soruyorum. direkt gidip garan, thy, tcell mi almalı mesela? İyi fonların endeks paralelinde gittiği zamanlar bu hisseler de zaten hemen hemen yatay gidiyor. Relatif getirisi olmayan fonun alternatifi nedir?
    Relatif getirisi olmayan endeks fonlarının alternatifi relatif getirisi olan iyi hsyflerdir hocam işte. Onu anlatıyoruz. Endeksle aynı hızda giden bir trenle enflasyonun üstünde para kazanmak mümkün değil.
    Bu yüzden dünyada bütün fonlar benchmark yani endekslere göre başarısı ile ölçülüyor.
    Endeks bugün 100 puansa 5 yıl sonra enflasyon kadar yani atıyorum 180 puan olacak. iyi hsyfler ile 350 olacak paranız.
    Ama bu son zamanlarda mümkün olmuyor artık. O yüzden de hsyf yatırımı benim için anlamsızlaşıyor diyorum.
    Hisselerle falan mevzunun ilgisi yok. Mevzu matematik. Endeks ne yaparsa, endeksi aylık %1 geçen bir fon ile, uzun vadede ciddi getiri elde edersiniz, çünkü endeks er geç aynı yere dönecek.

Bir de endeks fon ile hsyf farklı şey. Biri pasif, biri mutual aktif. Amaçları farklı
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

4.  Alıntı Originally Posted by supremegod Yazıyı Oku
    Maşallah eksi yemeye doymadık bir türlü. Döviz fonlarım kan ağlıyorlar. Takviye yapmak da hiç içimden gelmiyor.
    Ben aynen devam ediyorum eklemeye her gün. hsyfler ekletmeye fırsat vermiyor zaten. Bir şeyler eklemek gerek.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,947
     Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Merkez Kur % - 0,89
    Üstüste 15. gün olmuştur herhalde düşmeye başlayalı. Bakalım nereleri göreceğiz dip olarak bu sefer...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by tele vole Yazıyı Oku
    Ucuza alınmış, kaliteli bir şirket.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,947
     Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Ben fonu trade etmiyorum. Endeks %5 artarken %5 artan fon, endeks %5 düşerken %5 düşecektir. Bir anlamı yok yani benim için yazıda da belirttim. Endeks ile gelen para endeks ile gider. 40 yıldır bu böyledir, önümüzdeki 40 yıl da böyle olacak.

Ayrıca dediğim gibi amaç endeks getirisi ise, 6-7 tane endeksin %80'ini yansıtan hisse alınıp taşınır sonsuza dek , ne yönetim ücreti, ne vs. Ya da endeksi birebir yansıtan byf, borsa yatırım fonu alınır.

Endeks bir ayda %20 de gidebilir, %50 de mevzu o değil. Bu yıl %70 getirir, öbür yıl %50 götürür, aradaki fark enflasyon kadar olur.
    Dikkatli okursanız, açıklamaya çalıştığım şey, uzun vadede endeksin sadece nominal yani kağıt ustünde tl getirisi olur.

Sonucta endeks getirisi uzun vadede enflasyon kadar olacak. Paramı enflasyon kadar artırmanın da bir anlamı yok benim için.

Ben aylık 5 değil 1'e razıyım zaten. Ancak reel olacak, nominal değil. Reel getiri. Endeks reel getirmez, nominal getirir.

Çok süper biliyorum, endeks düşecekken nokta atışı satıp çıkıyorum, endeks çıkacakken hissedip tekrar giriyorum fona diyen yaklaşım bu yazı dışında zaten. Onlara başarılar, bol kazançlar diliyorum. Benim öyle bir yetkinliğim yok.

Son 5 yıllık endeks getirisi ile son 5 yıllık iyi bir hsyf getirisi arasındaki fark benim bahsettiğim relatif.

Bu relatifi yapamazsam anlamsızlaşır ve son 2 aydır bu konuda elimdeki hsyf'ler kötü gidiyor.

Endeks çıkar iner, eninde sonunda dolar bazlı aynı yere gelir.
    Hocam endekste tepe noktası ve kurda dip olarak bir tahmininiz var mı? Ben her ikisini de şaşkınlıkla izliyorum günlerdir...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by onurbey Yazıyı Oku
    Ucuza alınmış, kaliteli bir şirket.
    Bunu yapabilsem fonlarla işim ne ki zaten? Ben bu işi beceremediğim için, artık bıktığım için fona yatırım yapıyorum. Başkası benim yerime benim paramı çeviriyor işte.

Sayfa 452/1003 İlkİlk ... 352402442450451452453454462502552952 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •