Onemli Gunler Banner
Sayfa 453/981 İlkİlk ... 353403443451452453454455463503553953 ... SonSon
Arama sonucu : 7848 madde; 3,617 - 3,624 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz - II

1. Powellllllll dik dur egilme
    Bu millet seninle

Faiz indirilecek hicbirsey yok
    Kulliyen de fiyatlandi indirim

2. İşsizlik oranı yüksek geldi.
    %3.7. Beklenti %3.6.

3.  Alıntı Originally Posted by stonhand Yazıyı Oku
    Borsanın şuan ciğerini söküyolar güzel oldu bu TDI.
    bir an endeks -%10 oldu sandım ciğerini söküyorlar deyince

4.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Dikkat ediyorum da 4.90 cilar çıkmaya başladı tweter aleminde.Gelir gelmez o başka .Ama geldiginde hicde iyi şeyler olmayacağının farkında bile değiller.Yeniden ithalat artar .Cari açık artar.İhracat darbe yer.Olan yine memlekete olur.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    bu dolar çıksada dert insede dert

5.  Alıntı Originally Posted by 111222333 Yazıyı Oku
    bir an endeks -%10 oldu sandım ciğerini söküyorlar deyince

%1 iyidir mübarek darbede %10 düşmedi bu.
    Yazdıklarım yatırım önerisi değildir akıllı olun kendi aklınız var ona göre, hele trollseniz uzak durun birader aman aman amannn.

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bence devlet ithalatın artmasını istemiyor.

Zira yurt içinde satılan araçların büyük bölümünün ithal olduğunu okumuştum bir yazıda.

ÖTV indirimi istikrarlı ve düşük kur ile birleşirse carı açığı zorlayabilir.

Bu istenmiyor olabilir.
    başta erdoğan olmak üzere ne meclis kartı emniyet kartı olan MERCEDES MAYBACH'LAR, S CLASS 'lar

fink atıyor trafikte

vatandaşa gelince cari açık

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,450
     Alıntı Originally Posted by 111222333 Yazıyı Oku
    bu dolar çıksada dert insede dert
    Malesef öyle.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Dolarda 3 tane değişken var..
    1. ABD nin kucağına oturduk mu oturmadık mı.? Rahip olayı ve 24 faiz ile başlayan süreç , Ardından s400 lerdede aldık ama kurmayacağız falan filan devam edecekse oturmuşuz derim ben iyice..
    2. Bu faiz ile daha fazla gidilmeyeceği aşikar..Bugün de fatura bile kesmedik türünden bakkal vari bir açıklama olayın boyutunu açıklıyor..24 faize pata küta girişecekler..Ben 2 min 4 max indirim bekliyorum..Dolar buna rağmen düşüşe devam ederse (ufak zıplamalar ile) dolarcılar için yandı gülüm keten helva demektir..2008 de de aynısı oldu idi.Borsa bu durumda ben diyim 130 sen de 150.000
    3. FED in faiz indirimi olayı ..Ne kadar indirecek sonrasında 2020 için beklentiler falan..
    3 ü birden gerçekleşirse 2001 ve 2008 de kinin aynısı olur diye düşünüyorum..

Borsa da tarihi ralli..
    Dolarda aylarca hatta yıllarca sürecek konsolidasyon..
    Ekonomik refah dönemi (ama borçla ama değil)
    2008 için şöyle bir durum var, Türkiye'nin krizi değildi. Borsada yabancı oranı %72 idi.

Borsanın 35bin euro bazlı endeksten 9600'lere yani yabancı gözüyle 4'te birine düşmesinin sebebi yabancı fonların satış yapmasıdır. ABD'de yaşadıkları zararları kapatmaları ya da acil ihtiyaç olan paraları sağlamak için pozisyonlarını kapattılar ya da azalttılar.

2001 krizi ülkemizin krizi idi, borsa 37bin euro endeksten 4800'e yani 7,5'te birine düştü.
    Ancak yabancı oranı %45'lerin altında idi.

Şu an borsa yabancı gözünde 35bin endeksten 12bin endekse düşmüş, TL'nin ve endeksin biraz artması ile 15bin endekste geziniyor.

Ülkemizin 2001 krizini incelersek borsa dibi görmeden önce:
    17binden 25bine
    12binden 18bine
    6700'den 12bine
    Çıkış hareketlerini 1,5 yıl içinde yapmış ve sonra 4800 puan dibini bulmuştur.

Şimdiki krizi incelersek daha uzun bir zamanda gerçekleşen borsa hareketleri şu şekilde:
    11300'den 18000'e
    12500'den 15000'e çıkmış durumda.
    20bin endekse kadar yolu olabilir oradan yada altında herhangi bir rakamdan dönerse nihai hedef 6000'ler olabilir.

Borsada şu anda yabancı payı %65.

Yabancılar açık ve net şekilde "cep to cep" yapıyor mesela dün merrill lynch 42 milyonTL'lik alım yaptı, bugün an itibariyle 41 milyon TL satışta.

Credit sussie 37 milyon satış yaptı bugün 72milyon alışta.

Geçen hafta 5 işlem gününde topu topu 120milyonTL net alım var. Fırlayacak borsa için yeterli rakamlar değil.

Bu yaşanan ülkemizin krizidir ve hafiflemek yerine yavaş yavaş derinleşiyor. Durmadan derinleşiyor. Dolar bazlı alım gücümüz 2009-2013 arasındaki ORTALAMA dolar kuruna göre %60 düştü.

Bir de özel sektörde senelik kazançlar YARI YARIYA düştü, Özel sektör için konuşursam 2009-2013 alım gücüne sahip olmak için(gelirlerin artmadığını varsayarsak) doların 3'te birine düşmesi gerekir.

Otomotivden örnek vereyim 180binTL'ye aldığımız ford focus'u 60binTL'ye sıfır olarak alabildiğimizi düşünün. Özel sektörde iş yapana 2009-2013 aralığında bu kadar ucuz idi bu araç.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 453/981 İlkİlk ... 353403443451452453454455463503553953 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •