Sayfa 454/930 İlkİlk ... 354404444452453454455456464504554 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 3,625 - 3,632 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

Alıntı Originally Posted by Ycldkmn Yazıyı Oku
    Ne yalan soyleyeyim insanin inanasi gelmiyor günlerce bu yönetimden bu kâr durumundan konustukça şimdi dolarında bu hareketleri insani tedirgin ediyor ister istemez
    Valla vıop mıop bu dolar artışı gene bize patlar.Benim bu hıyarlardan umudum yok ,serhat gürleyen gene zarara girmemiz için gereken salaklığı kesin yapmıştır)))))))

2.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    İyi de sn serkan burada yaptığınız senaryolarda dolar arttıkça fon büyüklüğü düşüyor gibi gözüküyor.Bu senaryolarınıza göre dolar arttıkça fon küçülüyor,kaçırdığım bir şeyler var galiba.Ben konuyu tam anlayamadım.
    Fonun düşmesinin sebebi doların artması değil faizlerin artmasıdır. İkisi birden arttığında faizlerin etkisi daha fazla olduğundan portföy küçülür.
    Bugün FED kararı var. Faizler artarsa güm. Faizler ayni kalırsa bam

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    Fonun düşmesinin sebebi doların artması değil faizlerin artmasıdır. İkisi birden arttığında faizlerin etkisi daha fazla olduğundan portföy küçülür.

E neticede dolar arttı mı kısa vadede fona eksi yazabilir.Bu dünde böyleydi bugün de böyle.Daha evvel bunu konuşmuştuk gerçi ama gene yazayım düşüncemi.Fon düsse de trade edilmedikçe eurobond mantığında doların artması yatırımcısı için iyidir,düşmesi kötüdür.Vıop falan olmasa ben bu iskonto ile bu kadar eurobondu olan bir fona bu fiyatlardan fonun büyüklüğüne ve anlık değerine bakmadan bütün parayı gömerdim ama bu kafadaki yöneticilerin olduğu bir fonda güvenemiyorum bu hıyarlara.))))))

4.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    E neticede dolar arttı mı kısa vadede fona eksi yazabilir.Bu dünde böyleydi bugün de böyle.Daha evvel bunu konuşmuştuk gerçi ama gene yazayım düşüncemi.Fon düsse de trade edilmedikçe eurobond mantığında doların artması yatırımcısı için iyidir,düşmesi kötüdür.Vıop falan olmasa ben bu iskonto ile bu kadar eurobondu olan bir fona bu fiyatlardan fonun büyüklüğüne ve anlık değerine bakmadan bütün parayı gömerdim ama bu kafadaki yöneticilerin olduğu bir fonda güvenemiyorum bu hıyarlara.))))))
    Dün dolar artırımı faiz artıyordu dolardan -1 faizden -4 toplam -5 gidiyordu bugün dolardan +1 faizden -4 toplam -3 gider fark bu.
    Siz kabul etmiyorsunuz ama dolar artışı, eurobondlarin faiz artisi karşısındaki değer kaybını karşılamıyor.

5.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku

FED açıkladı faizler değişmedi ayni kaldı. Bu olumlu gelişme ile ayni anda abd yaptırım uygulayacağı kararını açıkladı artı eksi birbirini götürdü ama orta vade icin olumlu.

Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    Dün dolar artırımı faiz artıyordu dolardan -1 faizden -4 toplam -5 gidiyordu bugün dolardan +1 faizden -4 toplam -3 gider fark bu.
    Siz kabul etmiyorsunuz ama dolar artışı, eurobondlarin faiz artisi karşısındaki değer kaybını karşılamıyor.

Etmem çünkü eurobond konusu çok ama çok iyi bildiğim bir konu.Daha evvel tartıştık bunları.Trade etmezseniz al sata girmezseniz ilk günden sizin totalde kaç dolar geri alacağınız belli ve kesin olan bir enstrumanda dolar artışı matematiksel olarak neticede kesinlikle yatırımcısına yarar.Ama bunu size anlatamadım gitti )))))))))

7.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Etmem çünkü eurobond konusu çok ama çok iyi bildiğim bir konu.Daha evvel tartıştık bunları.Trade etmezseniz al sata girmezseniz ilk günden sizin totalde kaç dolar geri alacağınız belli ve kesin olan bir enstrumanda dolar artışı matematiksel olarak neticede kesinlikle yatırımcısına yarar.Ama bunu size anlatamadım gitti )))))))))
    Literatür ne diyor? Merak eden okusun.

Eurobond İşlemlerinin Risk ve Avantajları Nelerdir? Son dönemde öne çıkan eurobond, düşük risk ve vergi avantajı gibi nedenlerle yatırımcıların tercih ettiği yatırım araçlarının başında geliyor. Döviz ödemeli, sabit getirili ve uzun vadeli borçlanma aracı olan eurobond, devlet veya şirketlerin, ülke dışında kaynak sağlama amacı taşıyan dış borçlanma senetleri olarak öne çıkıyor. 5 ila 30 yıl arasında değişen uzun vadeleri olan eurobondlar, genellikle döviz cinsinden bankalar tarafından satışa sunuluyor. Uzun vadeli olduğu için kupon cinsinden satılıyor. Kuponların faizleri genellikle sabittir. Euro cinsinden ihraç edilen eurobondlarda faiz ödemesi 1 yılda bir yapılır. Vade bitiminde kupon faizi ek gelir oluşturur. Vade süresi dolmadan satışı yapılmaktadır.

Borçlanmanın uluslararası takas saklama bankaları aracılığı ile gerçekleştiği eurobond’da, TC eurobondları T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından uluslararası piyasada genellikle dolar veya euro cinsinden ihraç ediliyor.

Eurobond’un avantajları

Eurobond’un yatırımcısına sağladığı avantajların başında sabit getiri elde etme geliyor. Güvenli bir yatırım aracı olarak öne çıkan eurobond, likit olduğu için vadeyi beklemeden satılabilmesi ve bu şekilde de getiri sağlaması gibi yatırımcıya avantajlar sunuyor. Ayrıca, belirli dönemlerde faiz ödemesi elde etme imkanı sunan eurobond, döviz cinsinden yatırım yapma ve yatırımcısına vergisel avantaj sağlıyor.

Eurobond’un dezavantajları

Sunduğu avantajların yanında dezavantajları da bulunan eurobond’lar faizlerin yükseldiği dönemlerde değer kaybederek yatırımcının anaparasından kayıplara neden olabilmesi en büyük dezavantajını oluşturuyor.

Genellikle T+3 valörde işlem gören eurobondlar, yatırımcının yaptığı anlaşma doğrultusunda 3 gün sonra anlaşma fiyatından gerçekleşmesi de diğer bir negatif unsuru. Organize olmayan piyasalarda işlem gören eurobondlarda, yatırımcılar her zaman alım ve satım işlemlerinde istedikleri fiyattan gerçekleşmeyebiliyor.

Eurobond’daki diğer bir dezavantaj da, eurobond’u ihraç eden İhraççı kuruluşun itfayı, kupon ödemelerini erteleme veya kıymetin itfa olmaması durumunda aracı kuruluşun sorumluluğu bulunmuyor. Ayrıca, özel sektör eurobondlarında da, şirketin iflas etme, faiz veya anaparayı ödeyememe riski de bulunuyor. Bu durum faiz ya da anaparayı ödeyememe riski düşük de olsa da hazine eurobondları içinde geçerlidir.

Bunun yanında eurobondlar döviz olarak ihraç edildiği için döviz tevdiat hesabı gibi paritede meydana gelen değişimlere duyarlı olması rağmen döviz tevdiat hesabı faizi gibi sabit bir faizle ihraç edilmeği için mevduat ve kredi faiz türlerinin farklı olmasından kaynaklanan faiz riski taşıyor.

8.  Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    enflasyonu geçebileceğini zannetmiyorum.
    Temettüleri afiyetle yiyerek mi hisse alımı yaparak mı?

Sayfa 454/930 İlkİlk ... 354404444452453454455456464504554 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •