Sayfa 455/853 İlkİlk ... 355405445453454455456457465505555 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 3,633 - 3,640 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    MB başkanı uzun süre faizleri indirmeyecağiz demişti. Neredeyse 2023 e kadar gibi bir cümlede etmiş.

Kendisini FED başkanı sanıyor. Yaw abd ile sen birmisin dingil. FED başkanı 2023 e kadar indirmeyiz der, 2050 de der. Onlarda hem enlasyon bildim bileli %2 altında ve yükseltmeye çalışıyorlar, hemde kendi paralarını kendileri basıyorlar ve bu parayı tüm dünya kabul ediyor. Bizim gibi sadece ülke içinde geçen paraları yok. Para basıp ucuz malları ithal edip ülkeyi ürüne boğuyorlar. Ucuz ürünle enflasyon yükselemiyor. Doviz kayıplarıda olmuyor çünki sıfır maliyetle bastıkları para ile alıyorlar.

Bizim önce doviz bulup sonra almamız gerekiyor. Bulduğumuz dövizde, ya Ata dan kalan malı mülkü şirketi satıyoruz, ya borç alıyoruz.

MB başkanı kalkmış 2023 e kadar indirmeyebiliriz anlamına gelecek laf etmiş. Sonuç olarakta devlet %14 faiz veriyor, yabancıların bir kısmı BIST de hisse satıp devlet bono ve tahviline yöneldi. Kendi ülkelerinde faiz %1 in altında. Enflasyona eşit yada epey altında faizleri var.

Hakkaten MB nin 2023 e kadar faiz indirmeyiz demesi için hiç bir şey bilmiyor olması gerekir. Kurbağa biraz şişince kendini sığır zannetmiş. Aynı hikaye.

Nisan mayısa doğru enflasyon düşmeye başlar deniyor. O zaman sende mecburen ufaktan indirmeye başlayacaksın.

tayyip dovizin enflasyon yarattığını eni sonu anladı. Bu sebeple yüksek faizle dovizi düşürmeye çalışıyor. TV lerdeki vampirlerin istediğini yapmaya başladı.

tayyip in kavrayamadığı şey ise, ithalatçı bir ülke olduğun müddetçe, dovizi yüksek faiz vererek düşürsende ülkeye faydası olmaz. Bu seferde yüksek faizle verdiğin yüzmilyarlarca TL yi karşılaman gerekiyor. akp döneminde ödenen toplam faizi okumuştum, kaçtı yaw. 360 milyar TL miydi.?

Dovizi yükseltmeden, enflasyonun çok üzerinde faiz vermeden enflasyonu indirmenin yolunu yukarıda anlattım.
    İlk kural halkını soyan devlet olmayacak. Sonrası kolay olabildiğince çok içeride üreteceksin ve tam rekabeti sağlayacaksın.
    Bu siyasi partilerle imkansız ama gerçekte çok kolay bir iş.

tayyip in, faiz artırmanında ülkeye faydası olmayacağını öğrenmesi kaç yıl sürecek acaba. Ülkeye maliyeti ne kadar olacak. Dovizin zararı, ülke toprakları madenleri şirketleri gitti, ithalatçı ülkeydik, büyük ithalatçı ülke olduk. Bunu öğrendi umarım. İthal vestel telefonu sallayıp "yerli malı kullanın" diyerek, içerde üretmenin önemini anlatmaya çalışmıştı. Sonra ithal togg arabasında karar kıldı ama bu sefer togg arabasını sallayıp yerli araba kullanın demedi. Bi kere şapa oturmuştu.

2006 ya kadar kararları kendisi almıyordu. Mevcut düzeni sürdürüyordu. Milleti peşine takmıştı. akp gerçekte batı projesi olduğu için, batı ülkeleride akp yi kendi çıkarları için desteklemiş, TR ye bol ve ucuz borç para yağdırmış, doviz düşünce ucuz Çin malları ülkeye dolmuş, batı malları ucuzlamış, ülke borç para ile ürüne boğulunca zenginleşmiş zannetmiştik.

Herkez zenginleştiğini zannedince(ben ve Ege hoca hariç), tayyip de büyük iş başardığını ve bu başarının mimarınında kendisi olduğunu zannetmişti.

Kendine güveni geldi.

Kendine güveni gelince kararları kendisi almaya başladı, kendi fikirlerini uygulamaya soktu. 2006 ya kadar bebecan, şimşek gibi vasat ama hiç olmazsa ekonomi eğitimi almış insanlar tarafından yönetilirken, 2006 dan sonra "herkes ceset yıkamayı bilecek" söyleminin sahibi imam lık eğitimi almış tayyip erdoğan tarafından yönetilmeye başladık.

imam yönetince işler bozulmaya başladı. İşler bozulunca "herkes ceset yıkamayı bilecek" diyecek zekaya sahip olan tayyip sebebi çözemedi. Sebebi çözemeyince suçlu aramaya başladı. Önce beni suçladı, yemeyince geziciler dedi, yemeyince dış mihraklar dedi, fetöye daldı, sonrasında fetö ona daldı, tekrar tayyip fetöye daldı, şu ara fetö ve tayyip beraber yine bize dalıyor, derken çevresindeki herkesi suçlayıp dehledi.

Damadı dahil herkesi suçlu gördü, bir tek kendini suçlu görmedi.

2006 da güç zehirlenmesi ile yoldan çıktı.

Yoldan çıkmasaydı, orduyuda hapse attıktan sonra fetullahla beraber kolkola 2023 de istediklerini yapabileceklerdi. Tahminimce yönetim sistemimizi 2023 de değiştirmeyi planlıyorlardı. Şeriat la yönetilen bir devlete geçeceklerdi. 1923 ün tam 100 yıl sonrasını sürekli hedef olarak koymalarının başka anlamı olamaz.

Kolkola yürüdüğü herkesle düşmen olunca, yanlız kaldı. 2023 de bırak şeriata geçmeyi şu ara kendini kurtarmayı başarırsa sevinecek durumda. Tonla serveti oldui onu koruyabilecekmi derdinde. Mutlaka başta kalması lazım.
    Son düzenleme : alicemal; 07-02-2021 saat: 15:32.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu miktar eğlenceli pazar yazısı yeterli sanırım.
    Eğlencenin dozunu iyi ayarlamak lazım.

Napolyon generale savaşı kaybetme sebeblerini say demiş.
    General öncelikle barutumuz bitti diyince gerisini saymana gerek yok demiş.
    Seninkide o misal
    Elde o kadar mal varken denize gittinse geri kalan hatalarını saymaya gerek yok.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

4.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Napolyon generale savaşı kaybetme sebeblerini say demiş.
    General öncelikle barutumuz bitti diyince gerisini saymana gerek yok demiş.
    Seninkide o misal
    Elde o kadar mal varken denize gittinse geri kalan hatalarını saymaya gerek yok.
    Itiraf etmekte güzel bir erdem.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yeni haftaya başladık.

xbank endeksi son 2 iş günü önce alışlarla açılıyor, akşama doğru ise satışa geçiyorlar. xbank hariç diğer herkes alış yapıyor ancak xbank ın yarattığı korku, geneli kaplıyor. Bazen xbankı yeniyorlar xbank satışına rağmen diğer sektörler sayesinde endeks yeşil kapanıyor, bazende Cuma günü olduğu gibi yeniliyorlar endeks kırmızı kapanıyor. Cuma günü özellikle viop da büyük korku oluşmuş nedense.?

Acaba bugünde aynı şey olacakmı. Akşama doğru xbank yine satışa geçecekmi.? Geçerse bizimkiler onu takip edecekmi.?

Özellikle her ay yeni giren yüzbinlerce oyuncu, endeksi genelde yeşil kapamamızı sağlıyorlar. xbank harici satan büyük oyuncuda yok.

---

ons da kenardayım. Yine yellen ve lagarde konuşmuş ve "bol para dağıtmazsak eşşeğiz" demeye çalışmışlar bu sebeple ons aşağı dönmemiş.

---

usdtry malum.

---

Herkese iyi bir hafta diliyorum, bol şans.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu sefer endeksi ilk önce holdingler bozdu. Peşinden xbank da biraz düştü.

hisse vadelide longları önemsiz seviyeye indirdim, çok az kaldı. Biraz kenarda durayım ne olduğunu anlamaya çalışayım.

Normalde bilançolar iyi geliyor, CDS 300 altına indi, son aylarda 20 milyar USD civarında para girdi deniyor. Yani durum iyi öyle endekste korkacak bir şey yok.

%11 lik düzeltmeden sonra 6-7 gün yükseldik ve bir kaç gün kırmızı kapamak doğal olurdu.

Tabi xbank dan yabancılar ne kadar para çekecek, kaç gün devam edecek bilemeyiz. MB başganı bombayı attı gitti. Belliki sözleri neyi ne şekilde etkileyecek farkında değil. Kendini FED başgabı sanmaya başlamış daha göreve geleli kaç saat oldu.

Her neyse artık, bekleyip görelim. Duruma göre hisse vadelide alıp satacağım. Sabit tutmayı düşünmüyorum. Ama hep biraz hisse vadeli long olacak. Durumu kötü görmüyorum.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    usdtry shortları mart vadeye taşımaya başlayacağım.

usdtry yükseldikçe kademeli olarak Mart vade short alıyorum. İlk partiyi aldım.

usdtry düştüğünde ise şubat vadeyi kademeli olarak kapatmaya başlayacağım. Bu şekilde Mart vadeye taşımış olurum.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de manipulatör yakalanır. 100 bin kişiyi soymuştur. BIST yönetimi avukatları aracılığı ile manipulatörün mal varlıklarına el koyup kazık attığı 100 bin kişiye dağıtmak yerine. "Manipulatörü yakaladık, soyulan KY ler avukat tutun hakkınızı arayın" der. Deli dumrul çözümü sunar.

Devletin pek çok işi böyledir.

Dev bir şirket, yaptığı bir işlemler milyonlarca kişiye kazık atar.

Devlet dev şirketi kulağından yakalayıp, "ne yaptın olm sen" deyip ceza kesip zarar görenlere dağıtacağına. Millete döner, "evet bu işden zarar gördünüz, mahkemelere gidin şöyle yapın" der. Hem avukatları ihya eder, hem mahkemeleri gereksiz işlerle doldurur, deli dumrul çözümü üretir.

Bunları neden yazdım.

Telefonuma mesaj geldi, "İleti Yönetim Sistemi sayfası kurduk. Oraya girin, size mesaj gönderen ve telefonla arayanları engelleyin" diyor.

Yıllardır tonla reklam mesajı ve araması alırım. Halbuki yasaktır, iznim olmadan telefonuma mesaj atamaz, telefon edemez. Ama yapıyorlar.

Devlet bunları yakalayıp ceza keseceğine yine sorumluluğu halka yüklemiş. Bizim telefon numaramızı elinde bulunduran telefon opratörleri, bu numaraları şirketlere satıyorlar para kazanıyorlar. Bu operatörlerin azına edilmesi gerekirken, yine millete dönüp, şu işi yaparsanız kurtulursunuz denmiş.

Biliyorum çoğunuz sevineceksiniz. Devletimiz çok yaşa diyeceksiniz. Çünki bize sıtmayı gösterip nezleye razı etti, 10 eşeğini aldı birini geri verdi. Bu sebeple marabalar olarak sevineceğiz.

Netçede iys.org.tr sitesine gidin, vatandaşı seçin, telefon numaranızla girin.
    Şirket isimleri geliyor. O isimlerden yasaklayacağınız şirketin ismine tıklayın. Açılan pencerede onay kısmındaki işareti kaldırın ve kaydedin.

Beni arayan tüm şirketlerin isimleri yoktu orada ama Haziran ayına kadar hepsi yer alacakmış. Bunada şükür diyeceğiz eğer düzgün çalışırsa.

Sayfa 455/853 İlkİlk ... 355405445453454455456457465505555 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •