Sayfa 455/1003 İlkİlk ... 355405445453454455456457465505555955 ... SonSon
Arama sonucu : 8022 madde; 3,633 - 3,640 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XX

Alıntı Originally Posted by sahingonul Yazıyı Oku
    Nasıl yani
    Şu anda mb faizi arttirirsa eger 20-30-40 puan dolar stabil olabilir.

Faiz artınca mbsın kasası eksiden mi çıkıyor
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

3. Bir şekilde döviz düştüğünde , bazı hayınlar, iç mihraklar ve kürtajcılar döviz almaya hücum edebilirler. Neyse hayınlara inat diş dolgularımı yaptırıp, diş taşlarımı temizletip geleyim. Ordan da aile hekimine geçip aklıma gelen lazım olabilecek ilaç ne varsa yazdırayım. Suriyelilerin yanında kendimi aptal gibi hissettim iyice, gss ödediğim sağlık sisteminden sonuna kadar faydalanacağım artık.

4. Faiz artınca kasa eksiden çıkmaz kasa her zaman eksiydi kasanın eksi olmadığı bir zaman olmadı Faiz artınca ortaya çıkacak olan durum şu net bir artı değer çıkacak bu artı değer üzerinden tüketim hızı yavaşlayacak tüketim hızının yavaşlamasıyla krediler azalacak krediler azalınca borç ödeme miktarı artacak Ve arkasından diş kaynak gelecek doğal olarak hiç borçlanma senedine Bu da stabilizasyon getirecek Başka bir şey yok yani hep olan hikaye

5.  Alıntı Originally Posted by Desidero74 Yazıyı Oku
    Faiz artınca kasa eksiden çıkmaz kasa her zaman eksiydi kasanın eksi olmadığı bir zaman olmadı Faiz artınca ortaya çıkacak olan durum şu net bir artı değer çıkacak bu artı değer üzerinden tüketim hızı yavaşlayacak tüketim hızının yavaşlamasıyla krediler azalacak krediler azalınca borç ödeme miktarı artacak Ve arkasından diş kaynak gelecek doğal olarak hiç borçlanma senedine Bu da stabilizasyon getirecek Başka bir şey yok yani hep olan hikaye
    Yani klasik acı reçete. Resesyon, iflaslar ve işsizlik. Tabi bu kez süreç normalden çok daha uzun sürecek. Siyasi irade buna ne kadar dayanabilecek emin değilim. Artı, 20 yıl önceki ülke yok. Hem ithalat ve dövize olan talebi kısmak, hem de gerekli dış kaynağı bir otorite (IMF) olmadan çekmek pek kolay değil.

Bende merakla sürecin nasıl ilerleyeceğini bekliyorum. Ama çok sancılı olacak bundan eminim. Maalesef orta vade de başarısız olma ve/veya yarı yoldan 180 derece dönülme ihtimali pek kuvvetli.

Özelleştirmeler, artık elde ne kaldıysa, son hız yeniden başlayacak. Yabancıya gayrimenkul satışı son sürat devam edecek. Hatta burada Kanal İstanbul çok önemli olacak. Dövize en kolay ulaşım yollarının hepsi denenecek.

Kur kısmı çok hassas. Kuru dengede tutmak çok önemli. Döviz ucuz kaldığı her an talep patlaması yaşanacak. Enerjiyi ithal etmek zorundasın kamu olarak. 250 milyar USD ihracatın var. Bunu yapabilmek için çok ciddi ithalat yapman lazım bunu kesemezsin. TL ye ulaşım. Afedersin sistemde pok gibi TL var. Öyle bir genişledin ki, bir kesim parayı koyacak yer bulamıyor. Dövize talebi TL ye ulaşımı zorlaştırmakla kesmek hiç kolay değil artık.

Yani yüksek faiz, düşük kur işi biraz yaş. İnsanların tüketimini kısmak hiç ama hiç kolay olmayacak.

Yani misal benim mevduatıma yüzde 40-50 faiz vereceksin, aynı dönemde kur sabit kalacak ya da yüzde 10-20 artacak. Sonra da ben tüketmeyeceğim ithalat yapmayacağım öyle mi? Üretici ithale yüklenip stok çalışmayacak?

Kendi elleriyle yarattıkları tüketim toplumu, ithalata bağlı ihracat sistemi var elde. Çok ciddi zengin 15 milyonluk bir kitle var. Bu canavarı durdurmak, değiştirmek hiç ama hiç kolay değil.
    Son düzenleme : tospa; 13-06-2023 saat: 08:26.

6. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

7. Ülkede tüketim krediyle, kredi kartıyla ek hesaplarla yapılıyor. Kimse mevduatına dokunmaz kolay kolay. Karta taksit, ek hesap vs bunları engellersen( tamamen kalksa daha iyi ama çok yüksek faizde olur) tüketim kısmı hızla iner diye düşünüyorum.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by freshwind Yazıyı Oku
    Ülkede tüketim krediyle, kredi kartıyla ek hesaplarla yapılıyor. Kimse mevduatına dokunmaz kolay kolay. Karta taksit, ek hesap vs bunları engellersen( tamamen kalksa daha iyi ama çok yüksek faizde olur) tüketim kısmı hızla iner diye düşünüyorum.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Düşük faizli konut kredileri de böyle değil mi zaten?
    Elinde dövizi altını TL si var. Bu özkaynaklarını ellemeden düşük faizden yüksek tutarlı konut kredileri kullandırılmadı mı?

Sayfa 455/1003 İlkİlk ... 355405445453454455456457465505555955 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •