Onemli Gunler Banner
Sayfa 470/1000 İlkİlk ... 370420460468469470471472480520570970 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,753 - 3,760 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz VII

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by subcomponent Yazıyı Oku
    hocam benim üniversiteyi yurtdışında okuma firsatım da vardı (tabi yine burslu)
    ama korktum tabi o zamanlar daha cep telefonum bile yoktu. ben ker*** bir köy evinde doğmuş, kalabalık aileden bir kadınım. daha benden sonra okuyan kaç çocuk vardı, lazım olsa 3 kuruş gönderecek kimse yoktu...
    hiç yurtdışına çıkmamıştım. bilmiyordum ki sistem nasıl, masrafı nasıl. yemedi işte kısacası. dahası bilen yol gösteren de yoktu (bilen olması şimdi çok önemli değil, internet var, o zaman o da yoktu, vardı da, bizde yoktu)

şimdi ne olacak, avrupa dediğiniz burnumuzun dibi. imkanlar çok. her gün görüntülü konuşuluyor...
    ABD filan demiyorum, orada zaten üniversite paralı.

ama
    üniversite eğitiminin bedava olduğu
    yaşam giderlerinin de çok yüksek olmadığı, güvenli ülkelerde (özellikle eğitim geleneği olan orta avrupa ülkeleri) okunur.
    türkiyede okumaktan çok çok çok pahalıya da gelmez. ilk yıl zorlanır aile, sonra çocuk şimdi dil kursuna gidiyormuş orada da h.sonu part time çalışır, mesela. tabii ki bu "devlet beni atasın" diyen çocuklar için değil. belli kapasitesi olan, kafası çalışan ve girişken arkadaşlar için diyeceğim bir şey. çocuğun karakterine uygun olmalı bu yaşam.

daha önemlisi, biz okurken "ülkemiz gelişiyor, daha da kalkınacağız, bizim çocuklarımız daha müreffeh yaşayacak" gibi bir beklentimiz vardı. açıkçası ben öyle bekliyordum. okursak, çok iyi bir gelecek kurarız kendimize diyorduk. neyse kurduk şükür ama bizden sonrakilerin o umudu kalmadı.
    çocuğum yok.
    olsaydı da maalesef benim yaşadığımdan daha iyi bir ülkede yaşayamayacaktı. bu durumda, elinde her yerde geçen bir diploması ve yapacak bir işi olsun da sonra nerede isterse orada yaşasın, isterim ben olsam.

ezcümle, dolar kurunun geldiği yer ve ülkedeki ekonomik durumla birlikte esas olarak genel kalite kaybının ve hakim düşünce tarzının beni getirdiği kafa yapısı bu. bir bebek yetişkin olana veya delikanlı orta yaşa gelene dek geçecek sürede ben, buradan çıkış göremiyorum.

siz görebiliyor musunuz?
    Amerikadaki universiteler parali derken aciklik getirelim konuya

Eger yuksek SAT yada GMAT GRE skorunuz varsa bir cok okul bedava

Ama o bir cok okul ilk 30 da degil. Ilk 30 a girmeniz icin baska ozelliklerde lazim

ABD deki okullara 5 kurus para vermeden ki sanirim Almanya da da boyle gidebilirsiniz. Yuksek skor olmasli sartiyla.

Bedava derken yalnizca okul parasimi yoksa buna gecinme masraflarida dahilmi bilmiyorum. Ama bunu arastirmak kolay internette.

Ha bu arada elbet ingilizce de öğrenilmeli,elbet daha çok kaynağa ulaşmanız mümkün olur.Ama misal tıbbi ingilizce çok rahat anlarım ben ,benim için herhangi bir ingilizce metinden çok daha kolay tıbbi metinleri okumak.O konu o kadar büyütülmemeli.Önemli olan asıl eğitim,bir konu ilk olarak ana dilde öğrenilmelidir.Oktay sinanoğlu hoca bunun bilimsel temeli olduğunu da konuşmalarında söylemişti.En büyük kazık ingilizce eğitimdir diyordu.Elbet ingilizceye karşı değildi.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Bu arada diyelim anadiliniz ingilizce ama dünyada geçerli olan bilim dili türkçe,maça kaç sıfır ekside başlıyorsunuz bir düşünsenize.Türkçeye adapte olacaksınız ,dalınızda türkçe kitapları okuyup dalınıza ancak o şekilde vakıf olacaksınız bir türk kadar başarılı olma şansınız otomatik olarak düşecek.Eğitim dili ana dilde olmalıdır.Tıpta yeterince türkçe kaynak var,illa bilim yapmanıza gerek yok mesleği layıkıyle yapmanıza yetecek türkçe kitaba ulaşmanız mümkün.Ben kendi alanım açısından bunu kesinlikle söyleyebilirim.
    Egitim dili ana dilde olsun ama cok cok iyi bir Ingilizce egitimide yaninda olsun

Sacma sapan diller yok Almanca yok Fransizca gibi dillerin ogretilmesi komedi otesi.

Genclerin zamanina yazik

Dunyada basilan butun kitaplara bak filmlere belgesellere bak internetteki web sitelerine bak %99 Ingilizce

Ingilizcenin kelime haznesine bak Turkce Almanca yada Fransizca ile karsilastir arada ucurum var. Sebep ekonomi ve teknoloji

Herseyin ana vatani Amerika olunca dilide cok cok gelismis oluyor.

Bir çocuğun bir konuyu ilk öğrendiği dil anadili olmalı.Bunun ben cidden tartışılacak yanını görmüyorum.Çocuğun anlaması öğrenmesi anadilinde fersah fersah daha kolay olur.Elbette yanında ingilizce öğrensin.Ama meslek anadilde öğrenilir,en iyi yol odur.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
    Hangi ırktan olursanız olun kavramları anadilinizde öğrenmek sizi çok daha başarılı yapacaktır.
    Bir kavram anadilinizde değilse sadece ezberlemiş olursunuz . Ezberlediğiniz bilgiyi zihnininiz işleyemez.

Eğitim ve eğitim kurumları ise bambaşka bir konu. Dünyada iyi eğitim yoktur , daha iyi eğitim vardır.

Batı'da dahi homeschooling, unschooling yaygınlaşıyor. Çıkış noktası dini hassasiyet olsa dahi tabanı genişliyor.

Okuduğum bir makalede; okulun , ailenin çocugun eğitiminde çok az etkiye sahip olduğuna dair incelemeler vardı. Eğitimde ana etkenin sosyal çevre olduğunu olduğunu söylüyordu. Tabi sosyal çevrenin sınırlarını çizmek zor .

Türkiye 'yi ise değerlendirmeye pek gerek yok. Mevcut halimiz durumu özetliyor.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Siz arkamda durun, ezecem bu eğitimli snopları!
    Kuran'da güzel bir benzetme vardır. Benzetme doğru demiyorum, ibare güzel sadece .

'' Kitap yüklü eşekler '''

Ama bazı eşeklerde kitap dahi yok hayatında doğru düzgün kitap dahi okumamış , diploma yüklü. Diploma yüklü eşekler. Eğitim diplomayla olmuyor.

Hadeee... Azıcık alttan aldık eğitimci dolmuş yine burası, erotik merotik bir şey bilmez tabiki bu sidigi koyulmuşlar!
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

8.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    siz ticari zeka ile sahtekarligi karistiriyorsunuz

Ya bilerek karistiriyorsunuz yada farkinda olmadan orasini bilemedim

Bu yasima geldim alninin teriyle zengin olan gormedim Turkiyede

Biraz des biraz arastir hep bir capanoglu cikar altindan
    Şahsen hayatım boyunca tek bir kişiye bile ticari olarak yanlış yapmamışımdır.en ufak ödeme gecikmesi yapmamışımdır. Ne aldıysam kredi ile aldım. 20 yaşından beri kredi ödemediğim tek ay olmadı. Bırakın esnafın bana mal satmak için çabalamasını, banka bile nerdeyse kapımda yatar kredi vermek için . Namaz kılan birisi değilim ancak allah korkusu olan birisiyim. Bu yüzden tek kuruş kimsenin üzerimde hakkı kalmasını istemem. Zaten kazancımın ana sebebi de ticari güven. Çalıştığım mal sattığım , mal aldığım herkesle aramda ciddi güven vardır.
    50 bin tl lik mal alıp hesap bile tutmayan onlarca müşterim var düşünün. Borcum ne derler söylerim ödemesini yaparlar.
    Benim asıl değindiğim konu bu ülke de para kazanmak ile misal abd de kazanmak arasında ki fark
    Siz abd de 1 milyonluk ev alıp aynı yıl 500 bin tl lik araba alıp vergi olarak sadece 58 tl damga vergisi ödeyebiliyor musunuz?
    Ben böyle yapıyorum demiyorum bu arada. Ödediğim verginin haddi hesabı yok. Sadece kazanç/vergi oranından bahsediyorum
    Bugün en basiti bir fırına girin en kötü cirosu 3-4 bin tl. Ama vergi levhasında ya zarar yazar ya 300-500 tl kar
    En son ne zaman bir fırından ekmek aldıktan sonra size fiş uzattı desem hatırlamazsınız.

Sayfa 470/1000 İlkİlk ... 370420460468469470471472480520570970 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •