Sayfa 470/788 İlkİlk ... 370420460468469470471472480520570 ... SonSon
Arama sonucu : 6304 madde; 3,753 - 3,760 arası.

Konu: TKFEN - Tekfen Holding

1.  Alıntı Originally Posted by şehzade17 Yazıyı Oku
    Temettü yatmış gideyimde bi laptop alıp oyuna filme falan sarayım bari temettü emekliliğiymiş ölmeden toprağa gömdü bizi bu karaktersiz hisse yeminle hayattan soğudum
    Bist Listesini önüme alıp, gelen temettünün tamamını G ile başlayan hisseye girdim, kapanışta +3,5 yapmış.

2. 1-inşaat işindeki negatif özkaynak rakamı negatif yönde daha da büyüdü.. inşaat şirketleri, hangi ülke kanununa göre kurulursa kurulsun; muhasebe bilimi karşılığındaki konumu "teknik iflas"tır (TR mevzuatında sermayenin en az 2/3ünün erimiş olması).. inşaat segmentinin özkaynak rakamı IFRS tabloda büyük miktarda negatife geçerek "borca batık" konumuna gelmiştir. (31 12 2021 tarihli denetçi raporuna denetçi ulaşırız? denetçi, bu konuya dikkat çekmiş olmalı ve hatta bilanço bazı "işletmenin sürekliği ilkesi"ne göre değil de "tasfiye bilançosu bazı"nda hazırlanmaya bile elverir. şirket web sitesinden denetçi raporuna ulaşamıyorum.. ilginç.. 3 ay evvel de bakmıştım ve ulaşamamıştım.. Q1 denetlenmediği için Q1i kastetmiyorum )..

2-üstüste bir şirketin (inşaat segmenti) bu kadar çok zarar yazması hiç bir ekosisemde kabul edilebilirliği yoktur.. bu işin de bir "stop loss"u olmalı..

3-bu kez cash flow da kötü.. madem öyle, neden temettü dağıtım kararı almıştınız? hesapsız kasaplık durumu da var ki zararı öngöremediler (zarar kısmen provizyonel de olsa) ve temettü beyan ettiler (@Q4). üstelik ülkede yüksek dozlu bir finansal kriz varken oldu bu..

4-öngörülemezlik tavan yapmış durumda.. bırakın bireysel yatırımcıları, anlı şanlı kurumlar dahi tahminlerinde kar rakamının yanından geçemedi.. bu bilanço yönetime olan güveni daha da sarsmıştır..

5-her şeye rağmen; varlık potansiyelinin, bu kadar altında iş performansı göstermesi şaşkınlık vericidir.. şirkette bir "hesapsız kasap ve müflis çiftlik" görüntüsü vardır..

6-inşaat işini "stop loss" etmeleri şart.. sürdürülebilirliği yok.. zaten hukuken bir ülkede bir yerlerde resmi otoriteye toslamaları çok muhtemeldir (teknik iflas, borcunu ifa edememe durmuna getirir.. hukuken, alacaklaklılar borcunu alamadığı zaman şirketin tasfiyesini talep eder.. genel hukuk normu budur ama ülkelerde farklılıklar olabilir. inşaat işinin ne kadarının hangi ülkede nasıl bir tüzel kişilikle kurulduğunu bilmiyorum; "şirket" vs "şube") ..

7-kötü gelen son 2 bilançonun her ikisinden de önce, aşırı satış geldi. içerden bilgi öğrenenler ticareti abartılı hacimde ve toptan hale getirmiş durumdalar.. insider trading tavan yapmış durumda.. şirket, köstebekleri bulmak zorunda.. içerdeki finansal bilgiye erişen herkes sorgulanmalı .. bizlerden önce öğrenenler: muhasebeciler, içerdeki üst düzey yöneticiler, bankalardaki mali analistler, denetçiler, vergi daireleri (bu son grup konsoldieyi görmez ve muhakeme edemez.. bankacılarla da konsodlie inşaat işi paylaşılmıyor olabilir).. usual suspect, yöneticiler, içerdeki ortaklar olarak kalıyor..

"sokakta kaybolan para dolu cüzdan, hangi ülkede en çok kez sahibine döndü?" şeklinde sosyal deney yapmaya gerek yok. meşhur günahların dahi mubah sayıldığı bir ülkedeyiz..

depresif bir durum, doğrusu..

sonsözüm: şirketteki bütün sorunların anası, yönetimdeki çokbaşlılıktan (çok patronlululuk) kaynaklanan yönetsel zaafiyettir..

(too many chiefs no indians=sen ağa ben ağa; bu ineği kim sağa!?.... CEOnun karışanı bol olur bu şirkette.. yönetimi tek bir patron tek başına ele geçirene kadar radikal bir şey beklemeyelim.. ya da şirketler paylaşılır ve kimse birbirinin işine karışmaz. "aile anaysası" falan bir işe yararmaz.. zaten aile ve anayasa kelimeleri bir araya gelince ortaya traji-komik bir kavram da çıkıyor... 2. sınıf danışmanların patronlara şirin görünmek için icat ettikleri bir tabir gibi duruyor )
    Son düzenleme : Maslak1; 28-04-2022 saat: 22:40.

3. bu akşamki kapanışa göre dolar bazlı yüzde 40 zarardayım 4 yıldan fazla olmuş.. daha da yiyeceğimiz kazık bitmedi bakalım ne kadar basacaklar..Çok sinirliyim

4. Uç yıldır satmaya elim gitmedi. Bi sattımmı bi daha almam bu rezili

CASPER_VIA_M3 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    1-inşaat işindeki negatif özkaynak rakamı negatif yönde daha da büyüdü.. inşaat şirketleri, hangi ülke kanununa göre kurulursa kurulsun; muhasebe bilimi karşılığındaki konumu "teknik iflas"tır (TR mevzuatında sermayenin en az 2/3ünün erimiş olması).. inşaat segmentinin özkaynak rakamı IFRS tabloda büyük miktarda negatife geçerek "borca batık" konumuna gelmiştir. (31 12 2021 tarihli denetçi raporuna denetçi ulaşırız? denetçi, bu konuya dikkat çekmiş olmalı ve hatta bilanço bazı "işletmenin sürekliği ilkesi"ne göre değil de "tasfiye bilançosu bazı"nda hazırlanmaya bile elverir. şirket web sitesinden denetçi raporuna ulaşamıyorum.. ilginç.. 3 ay evvel de bakmıştım ve ulaşamamıştım.. Q1 denetlenmediği için Q1i kastetmiyorum )..

2-üstüste bir şirketin (inşaat segmenti) bu kadar çok zarar yazması hiç bir ekosisemde kabul edilebilirliği yoktur.. bu işin de bir "stop loss"u olmalı..

3-bu kez cash flow da kötü.. madem öyle, neden temettü dağıtım kararı almıştınız? hesapsız kasaplık durumu da var ki zararı öngöremediler (zarar kısmen provizyonel de olsa) ve temettü beyan ettiler (@Q4). üstelik ülkede yüksek dozlu bir finansal kriz varken oldu bu..

4-öngörülemezlik tavan yapmış durumda.. bırakın bireysel yatırımcıları, anlı şanlı kurumlar dahi tahminlerinde kar rakamının yanından geçemedi.. bu bilanço yönetime olan güveni daha da sarsmıştır..

5-her şeye rağmen; varlık potansiyelinin, bu kadar altında iş performansı göstermesi şaşkınlık vericidir.. şirkette bir "hesapsız kasap ve müflis çiftlik" görüntüsü vardır..

6-inşaat işini "stop loss" etmeleri şart.. sürdürülebilirliği yok.. zaten hukuken bir ülkede bir yerlerde resmi otoriteye toslamaları çok muhtemeldir (teknik iflas, borcunu ifa edememe durmuna getirir.. hukuken, alacaklaklılar borcunu alamadığı zaman şirketin tasfiyesini talep eder.. genel hukuk normu budur ama ülkelerde farklılıklar olabilir. inşaat işinin ne kadarının hangi ülkede nasıl bir tüzel kişilikle kurulduğunu bilmiyorum; "şirket" vs "şube") ..

7-kötü gelen son 2 bilançonun her ikisinden de önce, aşırı satış geldi. içerden bilgi öğrenenler ticareti abartılı hacimde ve toptan hale getirmiş durumdalar.. insider trading tavan yapmış durumda.. şirket, köstebekleri bulmak zorunda.. içerdeki finansal bilgiye erişen herkes sorgulanmalı .. bizlerden önce öğrenenler: muhasebeciler, içerdeki üst düzey yöneticiler, bankalardaki mali analistler, denetçiler, vergi daireleri (bu son grup konsoldieyi görmez ve muhakeme edemez.. bankacılarla da konsodlie inşaat işi paylaşılmıyor olabilir).. usual suspect, yöneticiler, içerdeki ortaklar olarak kalıyor..

"sokakta kaybolan para dolu cüzdan, hangi ülkede en çok kez sahibine döndü?" şeklinde sosyal deney yapmaya gerek yok. meşhur günahların dahi mubah sayıldığı bir ülkedeyiz..

depresif bir durum, doğrusu..

sonsözüm: şirketteki bütün sorunların anası, yönetimdeki çokbaşlılıktan (çok patronlululuk) kaynaklanan yönetsel zaafiyettir..

(too many chiefs no indians=sen ağa ben ağa bu ineği kim sağa!?.... CEOnun karışanı bol olur bu şirkette.. yönetimi tek bir patron tek başına ele geçirene kadar radikal bir şey beklemeyelim.. ya da şirketler paylaşılır ve kimse birbirinin işine karışmaz. "aile anaysası" falan bir işe yararmaz.. zaten aile ve anayasa kelimeleri bir araya gelince ortaya traji-komik bir kavram da çıkıyor... 2. sınıf danışmanların patronlara şirin görünmek için icat ettikleri bir tabir gibi duruyor )
    Ortak

2021 genel kurulu 1 ay önceydi

Orada sorulan sorulara verilen cevaplara bakarsanız bugünkü bilançoyla alakası olmadığı görülüyor.

Hani inşaatla alakalı büyün zararları yazmışlardı ? Hani bundan sonra inşaattan zarar gelmeyecekti ??

Bu kadar daha zarar olduğunun gerçekten farkına yeni mi vardılar ? Yoksa adam kandırmaca mı?

Unutmayın genel kurulda bu şirketin CEO su nerede ne limanı olduğunu bilmediğini ifşa etti.

En önemlisi sistemli bilgi sızıyor. Bu ciddi şuç.

Bu şirketteki bağımsız YK üyeleri işlerini yapmıyor

6.  Alıntı Originally Posted by balikci2 Yazıyı Oku
    Ortak

2021 genel kurulu 1 ay önceydi

Orada sorulan sorulara verilen cevaplara bakarsanız bugünkü bilançoyla alakası olmadığı görülüyor.

Hani inşaatla alakalı büyün zararları yazmışlardı ? Hani bundan sonra inşaattan zarar gelmeyecekti ??

Bu kadar daha zarar olduğunun gerçekten farkına yeni mi vardılar ? Yoksa adam kandırmaca mı?

Unutmayın genel kurulda bu şirketin CEO su nerede ne limanı olduğunu bilmediğini ifşa etti.

En önemlisi sistemli bilgi sızıyor. Bu ciddi şuç.

Bu şirketteki bağımsız YK üyeleri işlerini yapmıyor
    yaşayarak öğrendiğim bir şey : işler kötü gittiği zaman; işlerin kötü gitmesinde sorumlu olan kişiler, işlerin kötü gidişinden olumsuz etkilenenlere, işlerin kötü gidişini gıdım gıdım söylerler.. bizim inşaat işlerindeki iflas durumunu da biz ortaklara usual suspects ahalisi gıdım gıdım söylemiş oldular...

mevcut durumun sürdülebilirliği yok. göz göre göre koca şirket (inşaat) eriyor.. inşaat işi stop loss olmalı ya da her iletişimde söyledikleri zarar tazminat talepleri artık gündeme gelmeli...

bist fiyatlaması bakımında haber değeri yüksek bilgi akışı ya da olay olmadan olumlu bir şey görmek zordur, diye tahmin ediyorum.. şirket varlık potansiyelinin çok çok altında bir iş performansı sergiliyor..

kötebeklerin de peşini bırakmamalılar..

7. Ya kardesim normal sartlar altinda insaat isinde boyle zarar edemezsin ,pandemi yuzunden alacaklarini hala neden almazsin ?? Sen ne asagilik onursuz kahpe oc toplulugu bir sirketsin. Milletin yegenleri bos bos santiyelerde yavrusunu sallandiriyor kimse siz napiyorsunuz demiyor bu sirkette ama Hepsini gectim be oc lari pandemiden dolayi olan zarar varsa almazsan isi durdurursun surekli zarar ede ede ortaklarini batirmak mi amaciniz serefinizi haysiyetinizi *** sirket patronlari yonetimi ust duzey calisanlari hepinizin . Sayin Maslak yazdimlariniza imzami atarim cok kibarsiniz bu oc lari katiksizdir

8. Ekran Alıntısı.jpg

bir şey olacağından değil de içim soğusun

Sayfa 470/788 İlkİlk ... 370420460468469470471472480520570 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •