Sayfa 473/853 İlkİlk ... 373423463471472473474475483523573 ... SonSon
Arama sonucu : 6818 madde; 3,777 - 3,784 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    BIST de Bugün long açısından her şey iyi giderken akşama doğru abd 10 yıllık tahvillerin birden bire zıplaması işleri bozdu. S&P ve BIST hızla aşağı tepki verdi, ons altında aşağı tepki verdi ama hisse borsası kadar değil ve çok çabuk toparladı. Buradan ons hakkında bir anlam çıkarmalımıyım emin değilim. Belkide 1670 i beklemeden şimdiden az da olsa ons long almam bu sebepten.

xbank bugün yine diğer endekslere nazaran ağır satıştaydı. Dünki alış neydi.??? Önceki günki satış.??? Her neyse, bu duruma fazla kafa yormayayım. Sadece makro ekonomiye kafa yordummu daha başarılı oluyorum. Ne kadar detaya inersem o kadar çuvallıyorum. Bu sebeple senetler yerine endekslere odaklandım ve sadece gün sonu endeks hacimlerine o da bazen bakıyorum.

Aracı kurumlara, pastalara, anlık derinliklere bakmıyorum. Baksam bana uygun değil, benim kafa bütüne ve sebeplere odaklanıyor. Detaya girersem başarılı olamam. Başarılı olanlar vardır o ayrı konu.

Bugün hafif yeşil kaparız demiştim, yazdığımda epey kırmızıydı ama tahvil faizi atağına rağmen yeşil kapadık.

Pazartesi sabaha kadar abd 10 yıllık tahvillerin faizi 1.55 altında kalırsa, bana BIST endeksi 1550 üzerinde açarız gibi geldi.

Son durum;
    Biraz hisse long.
    ons da çok çok az long.
    usdtry kenardayım. usdtry, yaz aylarına kadar enflasyon ve MB den faiz beklentisi sebebi ile 1500 - 1560 aralığında dolanacak gibi.
    1500 - 1560 ..???
    Alo merkez alicemal abi bu rakamlari anlayamadım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    pardon yaw, 7.0 - 7.60 olacaktı.
    Kafa neredeydi o ara acaba.?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugün sokağa çıkma yasağı yok. Yinede evdeyim ve asal sayı nedir onun tanımına bakıyorum. Bu tanıma geçmişte en az üç beş kere bakmışımdır. Aklımda kalmayan tanımlardan biri. her seferinde yeniden bakmam gerekiyor.

Aklımda kalmayan ve onlarca kez ezberlediğim halde yinede anlamını unuttuğum bir diğer ifade. regülasyon.
    Bunun gibi üç beş tane var.

Bu tür şeyleri goog-le da aradığımda, genelde ilgili siteler gelirdi. Şu anda ise sadece akp hükümetinin desteklediği siteler geliyor. İlginç değilmi.?

guugıl da Ne arasam, en tepede akp ile ortak çalışan iş adamlarının satın aldığı gazeteler geliyor.

Bir kaç aydır böyle.

Önceden bunlar ilk sayfada gelmezdi. Bir şeyler olmuş. Ya guugıl'a yine bizim paramızı vererek bunları öne al dediler. Yada öne çıkmak için guugıl'ı kandıran bir işlem yürüttüler. Girmemek için özen gösteriyorum. Beni kullanamazsınız ula parazitler.

akp tayfası internette haber, analiz, yorum aramaz. Fizik, kimya, arkeoloji, tarih aramaz. Bunları arayıncada akp gazeteleri guugıl da direk en önde geliyor.

Bunları chp tayfası ile tarafsız tayfa arar.

akp tayfası arasa arasa ne arıyordur.? Aramıyordur. TV de bunlara empoze edilmiş yahudi siteleri var. yuutub, instagram, feysbuuk, tivitter gibi. Direk onlara giriyorlardır veya spor magazin filan arıyorlardır. Film, dizi filan arıyorlardır, gezi rehberi arıyorlardır değilmi.

"asal sayı nedir" diye yazınca Matematik siteleri gelirdi eskiden. Şimdi hürriyet sabah geliyor.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Cuma günki alım isteğini görünce "Pazartesi sabaha kadar abd 10 yıllık tahvillerin faizi 1.55 altında kalırsa, bana BIST endeksi 1550 üzerinde açarız gibi geldi." demiştim.

Bu sabah ise abd tahvil faizlerinin 1,58 deki yüksek halini ve S&P nin kırmızısını görünce 1550 üzerinde açarız fikrim değişmişti. Kırmızı açarız diye düşünmeye başlamıştım ancak yeşil açtık. 1550 yi hafifçe geçti. abd tahvil faizleri biraz düşse 1550 üzerinde kalabilirizde ancak kalacağımızdan şüpheliyim.

TR ve dünyanın temel verileri ise yükselişi destekliyor bu sebeple bir miktar hisse longu tutmaya devam ediyorum. Bir tek petrol fiyatlarının yükselişi TR açısından sorunlu. abd tahvil faizlerinin yükselişi gelişmekte olan ülkelere yarıyor deniyor, bunun bizi etkilememesi gerekirken S&P ye kitlenmiş olan xbank yüzünden etkileniyoruz.

---

ons altında olumsuz bir durum var. Uzun vade kanalı alt banda yaklaştığı için Sembolik miktarda long aldığımı yazmıştım. Senatodan 1.9 trilyon dolarlık abd teşvik paketi geçti ancak hiç yukarı tepki gelmedi sayılır. Uzun yeşil barları görmedik. ons altın tamamen abd tahvil faizlerine odaklanmış görünüyor.

Avrupa seansı 11:00 de açıldığında ons altın yukarı gitmezse, sembolik aldığım longları kapatacağım.

---

usdtry tamamen MB nin faiz artış tarihine odaklanmış durumda. uzak durmaya devam edeceğim.

---

Yeni haftaya başladık, bol şans.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    siyonist bluumberg in marabaları yine bit koyin reklamı yapıyorlar. her gün saatlerce bit coyin programları yapıyorlar. fetöcü olduğundan neredeyse emin olduğum eko lutürk kanalıda aynı şeyi yapıyor.

bit coyin denen abd kontrolunde olan kripto paranın en çok yaygınlaştığı ülkelerin başında geliyoruz. Artık kanuni zemine oturtun yasal düzenleme yapın diyerek hükümetede ayar vermeye başladılar. hükümet abd ile Kasım 2020 den beridir yine kolkola girdiği için bit coyin düzenlemesini yapar. TV de söylenmesi koyunları ayarlamak için. Ardından hükümet düzenlemeyi yapınca koyunlar normal sayacaklar.

Sistem böyle işliyor. Önce TV ve gazetelerden internetten koyunları hazırlıyorlar. Kanun çıktığında kimse şaşırmıyor.

Bu TV kanallarında gördükleriniz Türkiyeye hizmet etmiyorlar. Sizin dostunuz değiller.

ÇİN bit coyin i yasakladı ve kendi kripto parasını çıkardı. Doğru olan bu. Dünyada siyonist yahudi uşağı haline gelmemiş tek ülke ÇİN. Direniyorlar.

Biz de ise, başka ülkelere hizmet ettiği açık olan TV kanalları, gazeteler, haber siteleri, ülkemizi, abd kripto parasını kullansın diye hazırlıyorlar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    İyi açtık, sonrasında abd 10 yıllık tahvil faizleri yükselmeye başlayınca, korkan(belki korkuyu kullanan) yabancılar xbank ta satmaya başladılar. Diğer endeksler de bir müddet direndi sonra onlarda bıraktı.

Bırakmalarına diğer sebep dovizin sabahtan itibaren yüksek seyretmesi olmalı.

Bu durumda abd 10 yıllık tahvil faizlerini analiz etmek gerekiyor. Geçtiğimiz hafta bir müddet kafa yordum ancak baktımki bu enstrümanı global balinalar kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyorlar.

Sonuçta global balinalar tahvil faizi ile korkutarak dünyayı bir miktar söğüşleyecekler, "yeterli" dediklerinde hisse borsaları yükselişe geçecek.

Nasıl bizim hisse viopda şubat vade sonuna yaklaşırken BISTin balinaları endeksi düşürüp yerliyi söğüşlediler, aynısını abd tahvilleri ile global çapta yapıyorlar.

Borsalar hep en güçlüye çalışır. Bu duruma engel olmak için devlet denetleyici ve düzenleyici kurumlar koyarlar. Bu kurumlar işlerini yaparsa borsalarda güçlüler herkesi soyamazlar. Borsa güvenli yer haline gelir ve katılımcı sayısı sürekli artar.

Denetleyici ve düzenleyici kurumlar işlerini yapmazlarsa(bizdeki gibi), soyulan kaçar, soyulanı görenler girmez, uzun vadede üç beş soyguncu ve kumarbaz dan başka pek kimse kalmaz(Mecburi fonları kenara koyarsak). 2019 a kadar böyleydi. Ders almadığımız için bir kaç yıl sonra yine o hale gelecek. Aslında ders alınamaz bizim devlette. Öyle bir niyetleri yok. Ülkenin sistemi bozuk(sistemi bozuk demem doğru olmadı ama şimdilik idare edelim), medya ve sivil örgütlerde talancının yanında. O sebeple düzelme ihtimali, ders alma ihtimali sıfıra yakın.

Sonuca gelirsem, bir yerde global balinalar yeterli deyip abd hisse senetlerinde alışa geçecekler. O zaman kimse abd 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselişini takmayacak.

Nerede yeterli diyeceklerini bilemediğimden, tahvil faizi tiyatrosunun nerede biteceğini bilemiyorum. net bildiğim şu ki temel veriler yükselişi destekliyor. BIST de uygun gördüğüm yerde hisse vadelilere takviye yapacağım. Durumdan faydalanmaya çalışayım.

---

Avrupa piyasası açılınca ons altında satış devam etti. Sabah yazdığım gibi elimdeki sembolik miktardaki ons vadeli longları kapadım. Shorta geçmedim çünki düşüşde mantık yok, global balinaların tiyatrosu, nereden döneceklerini bilemem. O sebeple 1670 desteğine gelince long almaya niyetim var. Aşağı devam edebilir korkusu ile çok az miktarda alacağım.

bol şans.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Ege hocaya biraz giydirecem, son bir kaç yazıdır çok sinirlerimi yıprattı bildiiniz gibi değil. Ege hocaya giydirirken üzülecek olan varsa bu yazının devamını okumasın. Sonra "vay efenim, bu kadarınıda beklemiyordum, insaflı olursunuz sanıyordum" filan demeyin.

Son yazısında Ege hoca devletin teşvik ettiği Tarım Kredi Kooperatiflerine yüklenmiş. Bu kooperatiflere devletin desteği serbest piyasayı bozar demiş.

Tilkinin 12 tane hikayesi vardır, 12 taneside tavuklar üzerinedir. Ege hoca ve güçlü çıkar gruplarına hizmet eden diğer TV leşkerlerinin hikayeside hep aynı. "Devlet sadece bize çalışsın. Biz verimlilik artırmayalım, ar-ge yapmayalım, teknoloji geliştirmeyelim, rakiplerimiz olmasın, sıkışınca devletten teşvik alalım, çalışana hakettiğinden az maaş verelim.". Tüm hikâyeleri bunun üzerine.

Yaw allahın akademisyeni. Sen TV lere çıkıp devletten, çalıştığın dev firmalar için milyarlarca TL lik teşvikleri istediğinde, serbest piyasa kuralları bozulmuyor da, Tarım Kredi Kooperatiflerinin sayısının artmasımı bozuyor. Dingil.

Bunlar 100 yılda o kadar alışmışlarki sömürge valileri olmaya. Hiç çekinmeden bu tür şeyleri yapabiliyorlar. Bir kişide çıkıp kral çıplak diyemiyor. Deme ihtimali olanı zaten çıkarmıyorlar.

Mesela ben son bir aydır TV lere çıkarılmıyorum.! Neden.? Bunların cilasını sökeceğimde ondan. Aslında ondan öncede TV lere çıkarılmıyordumya. Öyle bir talebimde olmadı ama bunlar detay, gerçeği değiştirmez. 1 kere TVye çıkmış olabilirim. İstanbulda iken show TV yıllar önce bana kamera şakası yapmıştı. Şakayı hemen anladığım için pek eğlenceli olmamıştı. Yayınlandımı bilmiyorum. Benim gibi olayları korkunç hızda ve doğru olarak değerlendirebilen bir beyne kamera şakası yapmaya kalktılar. bak bak. Yemedi tabi anında foyalarını ortaya çıkardım. "Adisiniz olm siz." dedim. Pardon demedim, o başka konu.

Ana konuya döneyim ne diyordum. Ha Ege hocaya dingil diyordum. Hödük.

ileride inşallah televizyonlara çıkarsın alicemal. ege hoca konusunda dediklerine bireir katılıyoru. tarım kredi kooperatiflerinin fiyatlara bir faydası olacağını düşünmüyorum ama en azından belki yerli mahsüle önem verirler. düm tkk lerinin sattığı kırmızı mercimeğin kilosuna 14 tl verirken çok sövdün kooperatif yönetimine ama olsun destekliyorum market zincirlerinin tekelleşmiş fiyatlarına belk darbe vururlar
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Sayfa 473/853 İlkİlk ... 373423463471472473474475483523573 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •