Sayfa 478/992 İlkİlk ... 378428468476477478479480488528578978 ... SonSon
Arama sonucu : 7936 madde; 3,817 - 3,824 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku
    Rusya için kuru tutamadı ifadeniz 2008 krizi için doğruydu ama 2014 için durum farklıydı. 2008'de Rusya Merkez Bankası kuru tutabilmek için deliler gibi döviz sattı. Ama işin sonunda Rusya'yı terkeden yabancı sermayeye ucuz döviz sattıklarını anladılar ama iş işten geçmişti. Rezervlari 4 ay içinde 550 milyar dolardan 370 dolara inmişti ve bunu yaparken de kur 3 aylığına 27 rubleden 35 rubleye çıkmış ve sonra kriz önceki seviyelerine yaklaşmıştı.

Rusya 2015 yılındaki krizi doğrudan bir saldırı olarak algıladı, bunun için çok teori geliştirmeye gerek yok, Ukrayna meselesi nedeniyle alınan yaptırım kararlarının amacı da buydu, Rusya'yı ekonomik olarak sıkıntıya sokup Putin rejimini değiştireceklerdi. 2008'deki yanlışından ders alan Rusya bu sefer Rubleyi savunmak için kılını kılını kıpırdatmadı. Rubleye karşı atak başladığında 1 dolar değeri 34 ruble iken kısa zamanda 70'lere tırmanmasına göz yumdular. O günden beri Rusya ucuz Ruble politikası yürütüyor. 2017 yılında Rubble tekrar 50'lere düştüğünde Merkez Bankasının buna dolar alarak cevap verip rubleyi tekrar 60'lı seviyelerin üzerine çıkardı.

O gün bugündür Rusya'nın Ruble politikası bu yöndedir sarı çiyan kurunu ucuz tutarak ticaret fazlası veren ülkeler kervanına Rusya'yı da kattığını unutmamak gerekiyor. Bugün geldiğimiz noktada Rusya'nın 490 milyar dolar rezervi ve 450 milyar (özel+kamu) dış borcu bulunmaktadır. İçinde bulunduğumuz kriz fırtınasına girerken biz kamu harcamalarını artırırken sahip olduğu bütün avantajlara karşın Rusya üstüne üstlük emeklilik yaşını 5 yıl artırma ve KDV'yi % 18'den 20'ye çıkarma kararı aldı. Bugün Rusya büyük kamu harcamaları yapıyor, yollar, köprüler, okullar, boru hatları. Bunların hepsini trink parayla finanse ediyor. En son yaptıkları Kırım'ı Rusya anakarasına bağlayan Kerç köprüsünü de işletmeye aldılar. 18 km'lik bu köprüden geçişler ücretsiz..
    Kurun yükselmesine ses çıkarmadıysa enflasyon ne oldu o dönemde Rusyada.
    Enflasyon artmadıysa demekki üretimi bizimki gibi ithalata dayalı değil Rusyanın.
    Bizde kur artışı demek enflasyonun da artması demek.

Bugun sabiha gökçen ic hatlar loungeundaydim, eskiden herşey daha zengindi simdi icerde sadece bira sampanya kek hamur işi gibi sapur supur bikac bişey vardı, world signia elite teb ile ucretsiz girdim ama visa platinum kartlarada 55 tl imiş

Alıntı Originally Posted by mertkucukuncu Yazıyı Oku
    Bugun sabiha gökçen ic hatlar loungeundaydim, eskiden herşey daha zengindi simdi icerde sadece bira sampanya kek hamur işi gibi sapur supur bikac bişey vardı, world signia elite teb ile ucretsiz girdim ama visa platinum kartlarada 55 tl imiş
    Cok zengin degildi zaten.hepten bitmis

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Kurun yükselmesine ses çıkarmadıysa enflasyon ne oldu o dönemde Rusyada.
    Enflasyon artmadıysa demekki üretimi bizimki gibi ithalata dayalı değil Rusyanın.
    Bizde kur artışı demek enflasyonun da artması demek.
    2014 öncesi yani kur krizi öncesi Rusya'da enflasyon % 6-7 civarındaydı, dolar Ruble kuru 34'lerden 70'lere fırladığında enflasyon 2015'te % 17.5'la zirve yaptı, ertesi yılda % 10'nun altına düştü. Daha sonraki yıllardan bugüne kadar da % 4-5 civarında dalgalanıyor. Bu size şaşırtıcı gelebilir ama eski sovyet coğrafyasının denk bütçe prensibine bağlılığını bilenler için normal bir durumdur. Bütçeyi denk tutmalarının sonucunda kemer sıkma ile bu şoku atlatmış oldular.

Rusya'da Putin'in aklına Merkez Bankasının faiz politikasına karışmak gibi bir düşüncesi olmaz. Adam, bakmayın batı medyasının diktatörlük yaftası yapıştırmasına, ülkesini bir şirket CEO'su gibi yönetiyor. Doğru insanları doğru işlerin başına getirir ve kesinlikle işlerine karışmaz. 3 çocuk politikası gereği çocuk sahibi olanlara Rusya ölçülerinde büyük paralar ödenmesi için yasal çerçeve oluşturdu ama bir gün bile insanlara 3 çocuk yapın çağrısı yapmadı. Devlet adamı çocuk sahibi olmayı teşvik etse bile çocuk sahibi olup olmamanın kişilerin kendi özel kararı olduğunu bilir ve buna saygı gösterir. Bizim Uzun'un bu konudaki yaklaşımını hatırlayan biri devlet adamı farkının ne olduğunu anlar hemen.

Türkiye'de bizim payımıza devlet adamıyız diye geçinen soytarılar düşer ne yazık. Ziyaret gittiği askeri birlikte askerin telefonunu alıp babasını arayıp bu oğlanı niye evlendirmiyorsunuz diyen bakan gördü bu gözler. Evlenme kararı gibi çok özel bir konu da kameraların önünde show yapmak, o kişiye yapılan en büyük saygısızlıktır aslında. Normalde tanımadığı bir insana evli olup olmadığını sormaya bile hakkı yok, hesap sormak ne demek?
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

5. Ayrıca tüm RUS kamu kurumlarını LINUX ve Açık Kaynak yazılımlara geçirdi. Kamu bilgi güvenliğinde Amerikan bağımlılığını tamamen kaldırdı. Ayrıca Amerikaya lisans bedelleri de ödemiyorlar artık. Biz bu konuda bir arpa boyu yol alamadık. Türkiyede Kamu Kurumları her yıl Amerikan, Alman ve İsrail menşeili bilgisayar yazılımlarına en az 5 milyar$ lisans bedeli ödüyor.

Russian Government Indicates Switching To Linux

https://itsfoss.com/russia-switching-to-linux/

Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku
    2014 öncesi yani kur krizi öncesi Rusya'da enflasyon % 6-7 civarındaydı, dolar Ruble kuru 34'lerden 70'lere fırladığında enflasyon 2015'te % 17.5'la zirve yaptı, ertesi yılda % 10'nun altına düştü. Daha sonraki yıllardan bugüne kadar da % 4-5 civarında dalgalanıyor. Bu size şaşırtıcı gelebilir ama eski sovyet coğrafyasının denk bütçe prensibine bağlılığını bilenler için normal bir durumdur. Bütçeyi denk tutmalarının sonucunda kemer sıkma ile bu şoku atlatmış oldular.

Rusya'da Putin'in aklına Merkez Bankasının faiz politikasına karışmak gibi bir düşüncesi olmaz. Adam, bakmayın batı medyasının diktatörlük yaftası yapıştırmasına, ülkesini bir şirket CEO'su gibi yönetiyor. Doğru insanları doğru işlerin başına getirir ve kesinlikle işlerine karışmaz. 3 çocuk politikası gereği çocuk sahibi olanlara Rusya ölçülerinde büyük paralar ödenmesi için yasal çerçeve oluşturdu ama bir gün bile insanlara 3 çocuk yapın çağrısı yapmadı. Devlet adamı çocuk sahibi olmayı teşvik etse bile çocuk sahibi olup olmamanın kişilerin kendi özel kararı olduğunu bilir ve buna saygı gösterir. Bizim Uzun'un bu konudaki yaklaşımını hatırlayan biri devlet adamı farkının ne olduğunu anlar hemen.

Türkiye'de bizim payımıza devlet adamıyız diye geçinen soytarılar düşer ne yazık. Ziyaret gittiği askeri birlikte askerin telefonunu alıp babasını arayıp bu oğlanı niye evlendirmiyorsunuz diyen bakan gördü bu gözler. Evlenme kararı gibi çok özel bir konu da kameraların önünde show yapmak, o kişiye yapılan en büyük saygısızlıktır aslında. Normalde tanımadığı bir insana evli olup olmadığını sormaya bile hakkı yok, hesap sormak ne demek?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,151
    Ben de dun LoungeKey (Qnb verdi) ve Priority Pass (HSBC verdi) applerini telefona yukledim.
    Olur da bir yerde ucak gecikir lazim olur diye bulunsun dedim.
    PP 30 dolar her giris.
    LK yillik 15 giris ucretsiz sonra o da ucretli.
    PP de 3 cesit uyelik var. 400 Evroluk yillik abonman limitsiz sayida giris hakki veriyor.
    Tum dunyada 1200 havalimaninda gecerli.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ben de dun LoungeKey (Qnb verdi) ve Priority Pass (HSBC verdi) applerini telefona yukledim.
    Olur da bir yerde ucak gecikir lazim olur diye bulunsun dedim.
    PP 30 dolar her giris.
    LK yillik 15 giris ucretsiz sonra o da ucretli.
    PP de 3 cesit uyelik var. 400 Evroluk yillik abonman limitsiz sayida giris hakki veriyor.
    Tum dunyada 1200 havalimaninda gecerli.
    Syg,
    Benim world signia elite de lounge keylerin hepsine girebiliyor, onlar daha iyi galiba youtubedan baktiklarima gore

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,151
    Benim world signia elite de lounge keylerin hepsine girebiliyor, onlar daha iyi galiba youtubedan baktiklarima gore
    Benimki de hepsine sokar ama yillik 15 defa sokar...
    Sonra ucretili sokarim diyor

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 478/992 İlkİlk ... 378428468476477478479480488528578978 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •