Sayfa 478/672 İlkİlk ... 378428468476477478479480488528578 ... SonSon
Arama sonucu : 5370 madde; 3,817 - 3,824 arası.

Konu: ISGYO İş Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı

1. Sinpaş bir facia, isgyo altta kalan tarafı yok. İkisinde de aracılar, yöneticiler parayı götürüyor. Kime kaçtan, hangi işi veriyorlar, kasayı resmen hırsızlara teslim etmiş gibi oluyorsun. Ahlak olmayınca. Yandaş şirket sinpaş yapıya veriyorlar işi, ihale yok, birşey yok, öbür şirket kar ediyor, halka açık şirket borç batağında. İş gyo da farklı değil. Sırkf kira toplamaya odaklansaydı, finansal borcu olmasaydı, tabi başka.

bu arada son bilanço beklentilerin çok gerisinde. Kar marjları çok düşmüş, finansal giderleri aktifleştirip, maliyete eklediklerinden. Geçmiş yıllarda satılan konutların teslimi yapılanlar bu bilançoda, bundan sonra gelecek bilançolarda yeniden değerleme dışında kar beklemiyorum, zira ödenen faiş faizler gittikçe büyüyor

2. Yeni Yönetimin başka bir sorunu, ekspertiz değeri altında kiralama veya satış yapılmaması, böyle durumlarda, sen ben olsam yüzde 10-20 düşüğüne bakmazdım, 1-2 sene önce ya kiralardım tüm yerleri ya da satar bu borçları öderdim. Bankalar maalesef geç kalıyorlar böyle durumlarda. Sorumluluk alınmıyor.. Ödenen faiz büyüyor. Stok maliyeti nedir bilinmiyor. Şimdiye kadar bu borç ödenirdi, ama faiz yüksek olduğundan kar topu gibi borç büyüyecek, bu nedenle önce likit değerleri ucuza verdiler. Atıl, gelir getirmeyen otel, arsa gibi yerlere dokunmadılar. çünkü ödenen faizleri arsalarda, projelerde aktifleştirildi, zararına satış, gerekirse yapılmalıydı, hatta şimdibile yapılmalı. yarın bugünü aratacak, şahsi kanaatim.

3. *vakıf yatırım, iş gyo için 1,12 tl hedef fiyat ile 'tut' önerisini korudu
    Çalış, çalış ileri, çalışan kalmaz geri...

4.  Alıntı Originally Posted by adestim Yazıyı Oku
    *vakıf yatırım, iş gyo için 1,12 tl hedef fiyat ile 'tut' önerisini korudu
    tuttuk zaten tutacağımız kadar

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    bursa
    Gönderi
    3,695
    Kapanış (TL) : 0.95 -*Hedef Fiyat (TL) : 1.37 - Piyasa Deg.(TL) : 911 - 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 0.8ISGYO TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 44.71 Analist:*[email protected]: Teslimatların finansallara yansımasıyla birlikte güçlü net kar büyümesi.Is GYO geçtiğimiz yıl aynı çeyrek açıkladığı 32 milyon net kara karşılık 2Q18’de 79 milyon TL net kar elde etti. Açıklanan rakam piyasa beklentisiyle uyumlu bizim beklentimizin ise altında gerçekleşti. Şirketin iki büyük projesi Inistanbul ve Manzara Adalar’ın finansallara yansımasıyla net satışlar 689 milyon TL’ye sıçradı. Diğer yandan ise projelerin marj getirisi sınırlı oldu. Şirketin FAVÖK marjı 2Ç17’ye göre 50 baz puan geriliyerek %13.8 olarak gerçekleşti.
    Genel anlamda beklenen teslimatlara piyasanın nötr bir tepki vermesini bekliyoruz. Gelecek dönemlerde devam edecek daire teslimleri ve kira getirisi sağlayan değerli gayrimenkul portföyünü göz önüne alarak şirket için olumlu görüşümüzü koruyoruz. Açıklanan 2Ç18 finansal sonuçları ve güncellenen makro beklentilerimiz doğrultusunda tahminlerimizin üzerinden geçip hedef fiyatımızı güncelleyeğiz. Şirket güncel NAD’ine %73 iskonto ile işlem görmektedir, bu oran son bir yıldaki ortalama NAD iskontosu olan %56’nın üzerindedir..
    İş yatırım

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by EFT Yazıyı Oku
    Pek öyle değil bence.. 2 yıl üst üste 400 milyon kâr beklentisi var .. Ve bugünkü şartlarda bu beklenti.. Borcun miktarı değil nakit akışı ve karlılık önemli.. Bu da var.. İş bankası bir banka değil bu arada .. Bildiğin holding.. Şu anda ist.fin.merkz . binası dahil 3 projesi devam ediyor ve hedefte yeni projeleri belli .. Bence sıkıntısı gyo ların ortak sıkıntı.. Koskoca ekgyo bile aynı hantalıkta ve karlılığa rağmen.. İskontoları gerçekten abartılı olmaya başladı.. İş Bankası iştirakini geride bırakmaz.. Ederine varacaktır

2 yil ust uste kar beklentisi 400 mio da olur 1 mia da, bu rakamin belirleyicisi gmenkul ekspertiz degerlemesi, ancak bu fiktif, amortisman katsayisi acisindan bakarsaniz bunu kira geliri brut x 30 yilla da degerlerisniz, 12 yilla da..
    bu rakam nakit yaratmiyor, gercek kar degil, ancak defter degerini yukari cekmeye yarar,f/k yi ayni zamanda yukari ceker malesef...
    dedigim gibi pd/dd acisindan bakarsan borsanin en ucuz kagidi dersin de, isin gercegi oyle degil..
    yaratabildigi faaliyet karina bakiniz, degerlemeyi disarida tutarak yaratabildigi ebitda ya..

bu tablo onumuzdeki yillarda temettu yu %5 seviyelerine ceker, cok buyuk surriz olmasi lazim emlak piyasasinda,fiyatlarin yukselmesi ve talebin cosmasi gibi.. %5 surekli hale gelirse kisa ve ortacilar 1.00 tl nin ustune vermeyebilir, ki bugun gelen bir degerleme 1.12 sanirim...

yapisal bir sorun var.. bunun ne zaman gececegi de ????

tekrar edelim burasi bana gore kisacilar icin bu tabloda uygun degil..

major bir takim degisimler lazim,kira gelirinin artisi gibi mesela, iskule 2 ve manzara ofisin kiralanmasi ornegin
    yada iskulelerin isgyo da olan kisminin isbankasina satisi gibi, manzara ada ofisin satisi mesela.. grubun alabilecegi baska bir gmenkulkde kalmadi, tutom ve tuzlakarmayi tutmali orada sorun yok cunku..
    bu tarz bir radikal gelisme olmazsa bilemiyorum

isbankasinin istirakini ederine getirdi demissiniz, tsgyo ya bir bakin isterseniz, ortada borcla sirket falan kalmamis..
    elde devam eden projler icinde para lazim ayrica, kasada 162 mio var, 2019 martinda 400 mio tahvil anapara odemesi var, bunlari nasil odeyecek, sene sonuna kadar ancak stok erimesi olsada faiz dahil belki 50-60 mio nakit yaratir,hatta yaratmayabilir de.. 400 mio kar birsey ifade etmiyor, bir de bu rakamlardan temettu odeyecek ne kadarsa...

bana gore bu fiyattan tutunmasi bile ilginc, acaba yeni bir kiralama yada gmenkul satisi mi olacak diye dusnuyorum..

tarman in elindeki hisseler belki bir manuulasyon yaratir mi, onun bile cesaret edebilecegini dusunmuyorum elinde soylenen %5 hissenin cok ustunde gizli mal yoksa..

sevgiler

7.  Alıntı Originally Posted by viopandtrade Yazıyı Oku
    İş bankasının kötü iştirakleri de var, işmen ve tsgyo, işgyo. 3. ünün de durumu yönetim faciası. Bu kar beklentileri enflasyon karşısında yeniden değerlemelerden kaynaklanıyor, 200 milyon civarı kira geliri 300 milyon civarı faize yetmiyor. Ülke krize girince değerlemelerin ne olacağı da meçhul. Egeparla, kanayan yara. Hiç tsgyo pandora avm yi incelediniz mi, ya da Kipanın alış veriş merkezlerini. Ben ataşehirde oturuyorum. Hergün işgyo binasını görüyorum, 1-2 senedir bir ilerleme yok. Finans merkezi yakında biteceğini sanmıyorum. Olsa bile eski merkezlerden çıkan kiracı yerine yeni kiracı zor bulunuyor. Gayrımenkul işi kaldıraçlı piyasa gibidir. Nakit yönetimi önemlidir.

yap-satçılığa , ve avm işletmeciliğine (hepsi banka borcuyla) girişmeseydi, 1.400 milyar kısa vade finansal borcu olmasaydı, hisse rahat 1,5 lira üzerinde olurdu. Büyük yanlışlar yapılmış, yoksa yabancı niye süreki satsın. Sened ucuz, ama bir nedeni olduğunu düşünüyorum. Benim de maalesef büyük zararım oldu, bu beceriksiz yönetim yüzünden. Bu kadar borcu olduğunu başta bilsem girmezdim.
    200 mio kira geliri brut bu arada, vergisi maasi, bonusu, isletme gideri, pazarlama satis maliyetleri vs vs vs

8.  Alıntı Originally Posted by EFT Yazıyı Oku
    İşgyo yapıp satıyor da evet lakin asıl geliri kiradır.. İşgyo simpaş gibi değil.. Veya diğer yap satçı gibi değildir.. Örnek halkgyo da bu yöndedir.. Yeni açılan peker gyo ekgyo gibi arsacıdır ve yapmaz ..arsayı verir ortak olur .. Arsa değerlemesi ve ortaklıkdan kazanır.. Bir de otelci ve depocular var.. İşgyo şimdi kiracılığa oteli de ekler oldu..rygyo ise tam bir depocu.. Ve en karlısı aslında.. Temettüsünü her yıl veren kaç şirket var.. Hem 2 yıl vereceği tahmin edilen temettü az da değil

valla bu konut satis net gelirini gorunce o temettu hayal gibi, isin iyi yani %5 le bakarsan ederinde nerdeyse, buradan alanlarin bekleme luksu olur, 3.uncu ve 4uncu ceyregi gormeli ..

Sayfa 478/672 İlkİlk ... 378428468476477478479480488528578 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •