Sayfa 482/1000 İlkİlk ... 382432472480481482483484492532582982 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 3,849 - 3,856 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Herkesin malümü tl 'dei negatif faiz verimeye başlanınca vatandaş dövize yöneldi bu kezde sanki biz Türkiyede değilde Amerika'da veya Avrupadaymışız gibi orada yazıyla SIFIR faizler verildi.Demokrasilerde olduğu gibi finasn dünyasında da çarler tükenmez.

Bu kezde vatandaş Türkiye menşeeli eurobondlara keşfetti. Orda oluşan fiyatlar yerli talebi ile birlikte risk primine göre daha yüksek fiyatlara ulaştı ,yani faizer düştü ancak oyanklık hala devam ediyor...

Bu aralar kafayı şu konuya taktım

şahsi döviz brikimi , bankada döviz mevduatında bağlı iken istediğmiz yani grafiğine/teknik analizine göre buradan dönebilir seviylerde bankadan " bariyerli" ve nakavt seviyesi ( bak burası önemli) olarakda analizde gördünüz uygun seviye olmak kaydıya banka ne kadar " risk primi " öder.... Malum eurobond piyasası 24 saat açık tersi içinde, yani benim şahsen belirledğim fiyattan satmak içinde bir yöntem bulacağım (umarım)

Bankacıların ilgili brimlerine soruyorum ya ben anlatamıyorum ya da işlerine gelmiyor banka hazinesi galiba DCD'de şubeye daha fazla prim ödeniyor bu konu onlara TERS geliyor....

bu konya merak duyanlar işyatırımın düzenli aralıklarla BEDAVA yayımladığı SGMK ( neyin kısaltılması ise...) raporlarından yola çıkmalarını tavsiye edeim..Önce kriterler arz mikarı ,işlem miktarı , geçmişini olması ( teknik analiz için) sonra devlet ,iş bankası, akbank ,koç gurubu eurobondlar arasında kafalarına yatanları seçip grafiklerinden bir şeyler yapsınlar...

Bakalım bir şeyler bulabiecek miyim ?

2. Aslında eurobond konusunu hâla tam olarak anlayamadım ama elimdeki para tamamen tl. olarak duruyor, ev almak için belli bir miktarını ayırdım, kalanı ile dolar alıp faize koyayım diyordum ama eurobond almak daha mı mantıklı olur onu bilemedim, amacım kira alır gibi aylık belli bir dolar gelirimin olması. Burada anlamadığım şey şu;
    Mesela 100 bin dolar için 10.08.2024 vadeli olanı hesaplatınca 6 ayda bir 3.079 dolar kupon ödemesi çıkıyor, toplamda da 121.638 dolar yazıyor. Bu faizlerle birlikte olan toplam miktar sanırım.
    Yani vade sonuna kadar aylık 513 dolara denk gelen kuponları alıyorum, vade sonunda da yine yatırdığım 100 bin doları da alıyorum fakat 100 bin doları %2 den faize yatırınca 135 dolar faiz çıkıyor arada çok büyük fark var, burada bir yanlışlık mı var yoksa ben mi olayı anlamadım.

3.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Aslında eurobond konusunu hâla tam olarak anlayamadım ama elimdeki para tamamen tl. olarak duruyor, ev almak için belli bir miktarını ayırdım, kalanı ile dolar alıp faize koyayım diyordum ama eurobond almak daha mı mantıklı olur onu bilemedim, amacım kira alır gibi aylık belli bir dolar gelirimin olması. Burada anlamadığım şey şu;
    Mesela 100 bin dolar için 10.08.2024 vadeli olanı hesaplatınca 6 ayda bir 3.079 dolar kupon ödemesi çıkıyor, toplamda da 121.638 dolar yazıyor. Bu faizlerle birlikte olan toplam miktar sanırım.
    Yani vade sonuna kadar aylık 513 dolara denk gelen kuponları alıyorum, vade sonunda da yine yatırdığım 100 bin doları da alıyorum fakat 100 bin doları %2 den faize yatırınca 135 dolar faiz çıkıyor arada çok büyük fark var, burada bir yanlışlık mı var yoksa ben mi olayı anlamadım.
    Sn. ersunan,

Anladığım kadarıyla linkte bulunan US900123CV04 kodlu eurobondtan bahsediyorsunuz.

Son fiyatı 100,26 civarında ve 100 diye düşünürsek. 100k$ yatırıma 2024 yılının Ağustos itfa tarihine kadar yıllık 6.350$ alırsınız.
    Diğer bir ifade ile itfaya kadar (yaklaşık 48 ay) 25.400$ faiz alırsınız. Faizlerle birlikte 125.4k $ ediyor.

Elbette sadece faiz oranı ile mevduat ile karşılaştırdığınızda farklı sonuçlar alacaksınız. Bu getirinin riskleri ve vergilendirme kuralları geçmiş sayfalarda mevcut. Sadece getiri ile değil risklerle birlikte değerlendirmeniz daha verimli olacaktır. Sonuçta 4 yıl boyunca yatırımı tekrar değerlendiremeyeceksiniz.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

4.  Alıntı Originally Posted by diplarya Yazıyı Oku
    Sn. ersunan,

Anladığım kadarıyla linkte bulunan US900123CV04 kodlu eurobondtan bahsediyorsunuz.

Son fiyatı 100,26 civarında ve 100 diye düşünürsek. 100k$ yatırıma 2024 yılının Ağustos itfa tarihine kadar yıllık 6.350$ alırsınız.
    Diğer bir ifade ile itfaya kadar (yaklaşık 48 ay) 25.400$ faiz alırsınız. Faizlerle birlikte 125.4k $ ediyor.

Elbette sadece faiz oranı ile mevduat ile karşılaştırdığınızda farklı sonuçlar alacaksınız. Bu getirinin riskleri ve vergilendirme kuralları geçmiş sayfalarda mevcut. Sadece getiri ile değil risklerle birlikte değerlendirmeniz daha verimli olacaktır. Sonuçta 4 yıl boyunca yatırımı tekrar değerlendiremeyeceksiniz.
    Teşekkür ederim Sayın diplarya, oldukça açıklayıcı olmuş, doğrudur bahsettiğim eurobond US900123CV04, tabi rastgele bir seçim yaptım, hangisi daha uygun olur onu da bilemiyorum ama 5 yıldan uzun olmasın isterim, tabi bir de şu anda dolar almalı mı yoksa beklesem daha düşükten alınır mı ona da karar vermek gerekiyor.

Risk konusunu açıkçası çok düşünmedim, ne kadar risk içeriyorlar pek bilgim yok, özel sektör eurobondu olmasını istemem tabi, diğerlerinde risk olarak sanırım devletin morotoryum ilan etmesi olabilir. Parayı uzun süre kullanamamak veya çok gerekirse zarar ederek satmak durumu var tabi ama onları göze alabilirim.
    Bilmiyorum ülkenin ekonomik durumu da iyiye gitmiyor bu riskleri göze almaya değer mi?

5.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Aslında eurobond konusunu hâla tam olarak anlayamadım ama elimdeki para tamamen tl. olarak duruyor, ev almak için belli bir miktarını ayırdım, kalanı ile dolar alıp faize koyayım diyordum ama eurobond almak daha mı mantıklı olur onu bilemedim, amacım kira alır gibi aylık belli bir dolar gelirimin olması. Burada anlamadığım şey şu;
     Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Sn. ersunan,

Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim Sayın diplarya, oldukça açıklayıcı olmuş, doğrudur bahsettiğim eurobond US900123CV04, tabi rastgele bir seçim yaptım, hangisi daha uygun olur onu da bilemiyorum ama 5 yıldan uzun olmasın isterim, tabi bir de şu anda dolar almalı mı yoksa beklesem daha düşükten alınır mı ona da karar vermek gerekiyor.

Risk konusunu açıkçası çok düşünmedim, ne kadar risk içeriyorlar pek bilgim yok, özel sektör eurobondu olmasını istemem tabi, diğerlerinde risk olarak sanırım devletin morotoryum ilan etmesi olabilir. Parayı uzun süre kullanamamak veya çok gerekirse zarar ederek satmak durumu var tabi ama onları göze alabilirim.
    Bilmiyorum ülkenin ekonomik durumu da iyiye gitmiyor bu riskleri göze almaya değer mi?
    Sn. ersunan,

Ülkenin ekonomik durumu hakkında yorum yapabilecek üyeler var.
    Onların görüşleri nispeten daha faydalı olacaktır.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6. Yapı kredi de sadece şubeden alım yapılabiliyor

Alım işlemlerini sadece Şubelerden, bozum işlemlerini ise Şubelerden, 444 0 444 Yapı Kredi Telefon Bankacılığı, Yapı Kredi Internet Bankacılığından 09.00 - 18.00 saatleri arasında yapabilirsiniz. Saat 18.00'e kadar ilgili güne ait bankamızca açıklanmış oranlar üzerinden, 18.00'dan sonra ise ertesi gün valörlü olarak yalnızca bozum işlemi yapılabilmektedir.

7. Arkadaslar kafanizi bulandirma istemem ama Eurobond alirken mevcut makro degerlere bakarak USD degil de EUR olarak bakardim ben olsam...

Sebebi ongorulebilir bir gelecek icin USD'nin zayif tutulmaya karar verilmesi, ABD'nin en az 5 yıl sıfıra yakın faiz aciklamalari ile EUR/USD paritesinde yukari ivmelenme...

Bu sebeple USD olan birikimlerin EUR'a karsi deger kaybetmesi soz konusu olacak. EUR olan eurobondlar senede 1 kez kupon odemesi yapar ama aradaki deger kaybi farkini da 5 yil icin oturup tahmin ediniz derim.

8. Kupon faizlerinde bu da hesaplanıyor.

Ama yine de oturup senaryo bazlı bir hesaplama yapmakta fayda var.

Basta bankalar olmak üzere bir cok sirket faizi düşük olduğu icin euro bazli kredileri tercih etmişti. Fakat pariteden dolayi pek umduklarını bulamadılar.

Bireysel için en güzeli sepet kur gibi yarım yarım çalışmak en istikrarlısı.
     Alıntı Originally Posted by bravoecho Yazıyı Oku
    Arkadaslar kafanizi bulandirma istemem ama Eurobond alirken mevcut makro degerlere bakarak USD degil de EUR olarak bakardim ben olsam...

Sebebi ongorulebilir bir gelecek icin USD'nin zayif tutulmaya karar verilmesi, ABD'nin en az 5 yıl sıfıra yakın faiz aciklamalari ile EUR/USD paritesinde yukari ivmelenme...

Bu sebeple USD olan birikimlerin EUR'a karsi deger kaybetmesi soz konusu olacak. EUR olan eurobondlar senede 1 kez kupon odemesi yapar ama aradaki deger kaybi farkini da 5 yil icin oturup tahmin ediniz derim.

Sayfa 482/1000 İlkİlk ... 382432472480481482483484492532582982 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •